Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun yapmak

b1vRiP

Öne çıkan mesajlar

kendin yapsan daha iyi kontrol edeceğini sanmıyorum.

fizik motoru, grafik motoru, zart zurt bütün motorları tek başına yapmaya kalkarsan ortalık bulamaça döner.

bir open source motoru alıp üstünü kendi zevkine ve ihtiyaçlarına göre değiştirmek daha rahat olur diye düşünüyorum.

hele bu işi hobi amaçlı yapmayı düşünüyorsan tüm motoru komple yapmaya kalkışmanı tavsiye etmem :)
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
fakat penth de bir noktada çok haklı. öğrencilik dönemi bittikten sonra indie oyun yapmak biraz fantazi gibi kalır.

abi yapmak istedikten sonra, çok çok yapmak istedikten sonra zor yok..

tanıştırayım cliff harris, kudos, democracy, rock legend oyunlarının yapımcısı..
şuradan okuyabilirsiniz güzel güzel:
http://positech.co.uk/cliffsblog/?p=157
tabii buraya da koyabilirim
said:

How To Change Career (and why you probably should)

Filed under: Uncategorized cliffski 8:22 pm December 13, 2008

I know someone who works in local government but wants to be a historian. I know someone who works in science but wants to be an author. I know another scientist who would like to be a photographer.

Like most people, they don’t change. They don’t change what they do for a number of reasons. Some are practical, some are emotional. I’d wager that the majority of people out there are not in the career they want to be in. I’m sure all of them can justify to other people, and themselves why they shouldn’t change their career, even though deep down they know they have the wrong one.

Few of us have grand plans for what we want to do with our lives aged 16 (when many people make educational choices that will determine teir future careers). I wanted to be a special effects cameraman, Then a heavy metal guitar hero. Then a computer games designer.

I ended up working as a boat builder, for no more illustrious reason that I happened to be sat next to a kid at college who worked there at weekends and we became friends. I’m sure some of you reading this have ‘fallen into’ a career that way, and it’s never one you would have chosen as your life’s goal, back then, let alone right now.

Of all the reasons to change, the most depressing one is the fact that it would mean a drop in your standard of living in the short term. “I get good money as a senior cubicle sweeper, why would I quit it to be a lowly paid actor doing bit parts in daytime TV?” sounds very reasonable in the short term (and assuming you won’t actually be a successful actor), but when it comes to career, thinking short term is madness. So it might take you five years or ten years to get back to where you are now in your new career, don’t you owe it to yourself to make the best of your life? Do you really want to be sat there aged 50 wishing you’d given it a go?

I quit my boat-building job and was unemployed for eight months, doing the odd manual job when it showed up. Eventually I got a job as an IT hardware engineer for £11k a year. it was hell. Within a year I had a better job for a company in the city for £16. they promoted me to about £22 as I recall. After 2 years I left there to work for an IT training company for £30k, then eventually (after doing an MCSE in my spare time) I got a job as an IT consultant for £48 then £55k. Things were suddenly much better than they would ever have been building boats.

After getting fed up with all that I changed careers again, having taught myself C++ from mail order courses and evening classes. I got a job at Elixir for about half my IT consultant salary.

Ouch.

Then after 2 years I went to lionhead and earned a bit more, then got a bit more. Then I effectively changed career again to run positech and effectively halved my salary again.
Ouch.

Now I work for myself, and I’ve climbed back to where I was before, only this time I have my dream job and no boss. From boat-builder to computer game designer took me twenty years and 3 career changes. It’s not exactly easy.

But it can be done. And if you are sat there thinking your dream job is far too removed from what you do, remember that you read the blog of a guy who used to nail boats together all day and now programs computer games. If I can make that career change, you can make yours.

altında da benzer yorumlar var.. okuyun, yazın sizde.. ne biliym işte.

hani oyun yapımcılığından hiç anlamam ama daima yere yapışan bi adam olarak ayağa kalkıp, terminator gibi tek ayağını sürüye sürüye, olmadı sürüne sürüne devam etme konusundan feci iyi anlarım bak.. istedikten sonra zor olmamalı.

çünkü gerçekten istedikten sonra çok zor gelse bile zor değilmiş gibi devam etmek zorunda hissediyorsun.
jason rohrer'in de benzer bi hikayesi var ama onu nerede okuduğumu hatırlamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

turkiye'de video game kazanci nasil daha buyuk abi, daha sen piyasaya surmeden mahalledeki dvdciden beta test raporlari gelir.

bi de su var, kazanca bakiyorsak ki ben kesinlikle bakiyorum, sen oturup tek basina Age of Empires (zamaninda) yazsan bile onu satacak bi Microsoft lazim.
Turkiye'de cidden bi Yogurt var o da cep telefonu oyunu yapiyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:
senaryo/hikaye yazarı olarak başvurmak için ne yapmamız lazım o zaman. xP

riglous said:

Oyun yazarlığı için ne yapmam gerekiyor diyen arkadaş... Yazar olman gerekli.

Riglous bence biraz katı düşünüyorsun bu konularda, birşeyi yapmak için illaki o konu hakkında okumak gerekmez. Bireysel istekle de sen o oalbilirsin. Ben 2 yıldır bir oyun dergisinde yazıyordum ondan önce de birkaç oyun sitesinde yazarlık yaptım, dergi işi bitti hala da sitelerde yazarlık yapıyorum. Ben bunları yazabilmek için herhangi birşey okumadım mesela. Ayrıca eğer güzel bir senaryo fikrin varsa ve bu işi yapabileceğini düşünüyorsan internet denilen nimet hayatımıza gireli yıllar oluyor. Araştıran, çalışan, didinen, başarıya susayan ve hemen pes etmeyen insanlar istediklerini o konu hakkında mektep okumadan da birşeyler başarabilirler.

Bivrip, senin ne kadar istekli ve azimli olduğunu biliyorum. Tuttuğunu koparan arkadaşlarımdan birisin. Bu konu hakkında bol araştırma yapman internetin altından girip üstünden çkman gerekiyor bence. Eğer bunlar da çare olmazsa bilen birilerine danışarak bilgi edinebilirsin. Çevrende bu tarz bilgi alabileceğin insanlar varken sabırlı davranırsan çok iyi bir konuuma gelebilirsin.

İnsanları teşvik etmek yerine yapamazsın edemezsin laflarını kullanarak isteklerini kırmamız yüzünden yıllardır bu piyasada Türkiye'nin adı geçmedi. birşeyler değişsin...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Riglous bence biraz katı düşünüyorsun bu konularda, birşeyi yapmak için illaki o konu hakkında okumak gerekmez. Bireysel istekle de sen o oalbilirsin. Ben 2 yıldır bir oyun dergisinde yazıyordum ondan önce de birkaç oyun sitesinde yazarlık yaptım, dergi işi bitti hala da sitelerde yazarlık yapıyorum. Ben bunları yazabilmek için herhangi birşey okumadım mesela. Ayrıca eğer güzel bir senaryo fikrin varsa ve bu işi yapabileceğini düşünüyorsan internet denilen nimet hayatımıza gireli yıllar oluyor. Araştıran, çalışan, didinen, başarıya susayan ve hemen pes etmeyen insanlar istediklerini o konu hakkında mektep okumadan da birşeyler başarabilirler.

Yazar olmak icin illa okuman mi gerekiyor? Ben okuman gerekiyor diye bir sey soylemedim. Bu anlattigini destekleyen TR'de bir yigin oyun yapimi icin forum var. Hepsi de "Acaip guzel oyun fikrim var. Fikir benden, internet sitesini de yaparim (asmis HTML kod yazarim), oyun sizden hadi oyun yapalim" diyen insanla kayniyor. Masallah herkes oyun fikirleriyle yanip tutusuyor. Goren de memlekette oyun yapimciligi tavan yapmis sanar. Az biraz ayaklariniz yere ersin de abidik gubidik islere kalkismayin. Elestirmesek, soylemesek asil yanlis islere girip 2 gunde basiniz agriyinca biracaksiniz. Asil o zaman hevesiniz kirilacak.

Lafi gecmisken soyleyeyim, evet okuman senin istedigin yere varma ihtimalini artirir. Asagidaki alintiyi da yaptiktan sonra devam edeyim lafima...

said:
İnsanları teşvik etmek yerine yapamazsın edemezsin laflarını kullanarak isteklerini kırmamız yüzünden yıllardır bu piyasada Türkiye'nin adı geçmedi. birşeyler değişsin...

Bence her onune gelen "Zaten sizin gibiler yuzunden Turkiye bu hallere geldi" tarzi lafi soylemese ya da bu lafi soylemenin bir vergisi olsa cok daha guzel bir ulkede yasiyor oluruz. Herkes memnun olmadigi bir durumda bu lafi soyleme potansiyeline sahip. Baya komik bir durum oluyor.. Soylenen lafin neden soylendigini, nicinini dusunmeden dar bir bakis acisiyla "kostek olma" diyorsa birisi bence asil sorun burdadir. Heleki karsindaki insanin ne dedigine bakmamak bence saygisizliktir ama daha fazla uzerine gitmeyecegim, konudan epey cikiyoruz cunku.

Ilk alintiya geri donelim. Egitime ocu gibi bakmak daha buyuk bir sorun bence. Tabii ki istisnalar vardir; ancak isin egitimini alip yapmak niye bu kadar batiyor size anlamiyorum. Istediginiz bolumde okuyamamaktan dolayi bu yondeki orneklerin artmasi size umut mu veriyor nedir... TR'de yapilacak olan nukleer santrallere adam alimi icin nukleer fizikci alinacak yakinda. Siz bu kafayla "ben topraktan yetistim" diyerekten "egitimsiz de olur bu is, illa okulunu okumak gerekmiyor, hobi olarak yapacam ben" mantigiyla ilerlerseniz vay halimize.

Her seyi gectim, her yolun basi arastirmak ve ogrenmekten gecer. Arastirmanin da heralde en son ve guvensiz noktasi bir foruma konu acip cevap beklemektir. Bu konularda az da olsa TR'de kaynaklar mevcut, bunlara basvurdunuz mu? Hayir... Bak ODTU'nun ATOM diye bir projesi var. Insanlara bu konuda destek oluyorlar. Su kadar sayfada hic bundan bahsetmeyip, kendi basima ogrenirim diye geliyorsa bir insan, bence olumsuz yorumlari haketmistir.

Yaptiginiz isi bilerek yapin demek ne zamandan beri umit kirmak oldu? Hobi olarak yapacaksa bir insan, otursun yapsin zaten, benim ona yapma etme demem bir sey degistirecek mi? Bu konuda basarili olsun olmasin, her hangi bir sey farkedecek mi? Bir isi yaparken "yapamazsin" dediklerinde eger senin umidin kiriliyorsa zaten sen bu isi hobi olarak yapmiyorsundur; kafanda ciddi ciddi bir seyler planliyorsundur ki hayallerine birisi comak sokmustur... Yukarida da soyledigim gibi, ayaklariniz yere ersin. Yillardir bu piyasada TR'nin adinin gecmemesi, insanlarin profesyonel dusunmemeleri. Okursunuz okulunu, gider firmaya girersiniz, yaparsiniz. Hobi olarak da oyun yapilir ama hobi olarak Doom olmaz, daha basit oyunlar olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
ben oyun için şeyetmedim, tam ifade edememişim. mirage "bu tür işler" demiş, ona istinaden dedim.

Evet sadece oyun sektörünü kastetmemistim. Türkiye'de istedigi kariyeri yapamayan kisi cok. Cogunluk istedigi bölümde okuyamiyor ya da istedigi bölümde okumus olsa bile daha iyi para kazanmak icin baska sektörde bir ise giriyor.

Amerika'yi bilmiyorum ama Avrupa'da durum daha rahat. Genelde istedigin alanda okuyabiliyorsun ve is bulabiliyorsun. Istedigin isi yapmak icin kariyerini birakmak ise riskli, ama olabilecek bir sey. Türkiye'de ise cok daha riskli. Bu tür islerden kastim buydu.

riglous said:
Okursunuz okulunu, gider firmaya girersiniz, yaparsiniz. Hobi olarak da oyun yapilir ama hobi olarak Doom olmaz, daha basit oyunlar olur.

Hobi olarak yapilan seyler basit seviyenin cok üstüne cikabiliyor. Hobine ne kadar vakit ayirdigina, ne kadar ciddiye aldigina göre degisir. Hobi dedigin sözlük anlamiyla "meslek disinda merak" sonucta. Bir isi hobi olarak yapip da prof. ugrasanlardan cok daha iyi seviyede yapanlar da cikiyor.

Doom örnegine gelince, en az 10-20 kisilik takimlarla yillarca ugrasarak yapilmis seviyede oyunlari tek basina yapamazsin tabi. Ama prof. olsan da yapamazsin. Yapamamasinin sebebi hobi olarak ugrasmasindan cok, yeterince vaktinin olmamasi. Ama hobi olarak ugrasanlardan da olsa bir takim kurarsan niye yapamayasin? Daha uzun sürer, daha düsük kalitede olur; ama olur.

Ayrica her tür meslekte bir ise hobi olarak baslamis, kendini gelistirip prof. devam etmis kisilere bir cok örnek bulabilirsin. Oyun sektöründe olmamasi icin de bir sebep göremiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun uzun yazdim, sonra sildim gerenk yok diye. Ama ozetle soylemem gereken seyler var sanirim.
-Ben yapilamaz demedim. Ama isin duzgun yolu varken, yani egitim alip dooru duzgun girmek varken, halimiz hobi yaparak ilerleyenlere kaldiysa oyun sektorunde, bu is yastir; yasti; yas kalacak.
-Turkiye, meslegini degistirip basarili olan insanlar konusunda ornek olabilecek bir yer degil; OSS nedeniyle halkin buyuk bir cogunlugu zaten bu durumda. Muzikte cok basarili olabilecek birisi doktor olup, daha sonra hobi olarak muzige merak saliyor, album cikariyorsa, bu o kisinin gecmiste yaptigi yanlis secimi gosterir. Zira toplumun buyuk cogunlugu boyle oldugu icin bu istisnai durum, daha cok sistemin yanlis oldugunu isaret etmektedir. Kisacasi ornek olarak verilebilecek bir ulkede degiliz.
-Konuyu tam saptirmadan toparliyim; herkes meslek degistirip basarili olabilir, bu beni alakadar etmez zaten; ama bir karar verin, arkadas hobi olarak mi yapacak bunu profesyonel olarak mi? Eger prof. olarak yapacaksa, bu isin duzgun yolu var, onu takip etmek daha mantikli. Yok hobi olarak kalacaksa, o zaman ayaginin yere basmasi gerekli; once ne yapabilir bunu anlamasi gerekli. "Doom yapma"dan kastim da bu zaten. Herkes ekip kurup duzgun oyun yapabilir. Senin de dedigin gibi uzun surer belki ama yapabilir elbet. Yalniz oyle bir ise kalkismadan once bunun altyapisina sahip olmak gerekir. Az biraz C# bilgisiyle, ne proje gelistirilir, ne is bolumu yapilir. Heleki arastirmaci genclik ruhunu "paticik'e konu acmak" alirsa, "D"ye bile varilmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi sen diyosunki yanlış seçimler bu yöne sürüklüyor. Ben 6 yıl boyunca bilgisayar mühendisliği istedim olmadı, gittim gemi inşaat mühendisliği okuyorum şu an. Ben seçim yaptırılmaya zorladım. Bu sistem varken zaten rüyamızda seçeriz anca istediğimiz yeri. Manavdan meyve seçmiyoruz yani, herkes istediğini olamıyor bu ülkede, istediğini okuyamıyor. Hala yapabiliyormuşuz gibi bunu söylemektesin.

Her neyse bu konu amaçtan saptı konuya dönelim =)
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu soylemiyodum ama soylerim de tabi. Herkes tabii ki istedigi olamaz. Senin istedigin sey seni asiyorsa, zaten girmen de bir sey ifade etmez. Sisteme b.k atacaginiza, yapmaniz gerekeni arastirsaydiniz da gemi insaat bolumune girmeseydiniz.
Eger istedigin bolume gidemiyorsan universitede, baska bir bolumu mu seciyosun? Kimsenin seni bir seye zorladigi yok. Is bulmak icin illaki universite mezunu olman gerekmiyor (gerekiyor diyen halt etmis). Sen 4 sene boyunca gemi insaat'la ugrasacagina, madem istedigin bilgisayarla ilgili bir is (ki bu cok genis bir kavram, neyle ugrasmak istedigine karar verip spesifik bir bolume yogunlasmak zorundasin), o yonde seni gelistirecek yerleri arastirirsin, o sekilde kendini egitirsin, yine yaparsin isini. Bu yine benim yukarida soyledigim egitimini alip, duzgun yolunda ilerlemektir. Cunku meslek olarak sen secimini yapmissindir, universite olmasa bile farkli kurumlardan egitim alip profession'inda ilerlemissindir. Ama gemi insaat muhendisligi okuyup sonra yine de bilgisayar isine merak salacaksan kulagini basinin arkasindan tutmaya calisiyorsun. En basitinden bilgisayar dersleri almak icin illaki universiteye kayitli olmak zorunda degilsin. Emin ol, profesorlerle anlasip derslere girmen mumkun. Her neyse bu gune kadar boyle gelmis, siz boyle devam edersiniz zaten.

Tavsiye mi istiyosunuz, devlet universitelerinden birinde COM101 dersine girin, nasilsa zibilyon tane insan oldugundan farkina bile varmazlar. Varirlarsa da prof'la konusup halledersiniz. En azindan size biraz vizyon katar.
Sosyal ağlarda paylaş

İstemediği üniversitede okumak genelde aile ve çevre baskısından oluyor bence. Üniversite okumak şartmış gibi gösteriliyor. Yoksa bilgisayarla ilgilenen birinin gemi inşaata girmesi için bir sebep göremiyorum.

Gemi inşaat mezunlarının iş imkanları nasıldır bilemiyorum, ama 2-3 sene boyunca (üniversiteye gitmeden) bilgisayar alanında kendini geliştirmiş birinin iş imkanları, en az gemi inşaat mezunu kadar olur diye düşünüyorum. Hele o 2-3 sene boyunca küçük de olsa ilgilendiğin alanda işlere girersen, kazanacağın iş tecrübesi üniversite diplomasından daha değerli olacaktır. Ama o işlerde maaşı pek düşünmeyeceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun nasil yapilir ne ogrenmeliyim demek, film nasil yapilir ne ogrenmeliyim demek gibi, ya da ev nasil yapilir gibi birsey.

Onlarca bolume ayrilir, yani teorik cevabi vardir hepsinin ama cok anlam tasimaz.

Konuyu acan arkadasa soylemiyorum, yanlis anlamasin. Benim hayatta bi teorim vardir. Bir sey nasil yapilir, nasil bir sey olurum diye soran kisi bunlari yapamaz. Yapacak adam kendi yolunu bulur. Nasil zengin olurum diye sormak gibi birsey. Elbette sorular sorulur, bilene danisilir ama benim dedigim farkli bir sey..

bu teori islemistir hep. Yani soran insanlarin bir gun oyle olduklarini gormedim.

Oyun yapmak isteyenler, ya da baska bir alanla ugrasmak isteyenler oluyor bilgisayar konusunda. Nacizane onerimi konuyu referans alarak bir modelle sekillendirmek istiyorum.

Modelimiz 20 li yaslarda, genc , yakisikli, uzun boy.. (neyse burasi onemli degil), oyun yapmak isteyen birisi. Bu model ilk once neyle ilgilendigini, ne yapmak istedigini sekillendirir. Oyun, evet ama cok genel bir istek bu. Oyun yapiminin her asamisini bilen biri yok, demek ki spesifiklesmek gerek. Modelimiz dusunuyor ve uce ayiriyor. Tasarim yazilim ve yonetim. Modelimiz kendi yetenekleriyle kiyaslayip en iyi yolun yazilim kismindan gectigini dusunuyor ve yazilimi seciyor. Peki oyun yazilimcisi olmak istiyorum diyo kendi kendine, ama ne yapmaliyim. Tek basima bi oyun sirketi acamam param yok. O zaman oyun sirketlerinde calisacagim, ama bu sirketlre nasil girerim kistaslar nelerdir diyor. Hemen internetten arastirma yapiyor, bildigi tum oyun sirketlerinin sitelerinde yazilimci ilanlarini okuyor. Is arama sitelerini gozden geciriyor ve temel gereksinimleri olusturuyor. Ornegin,

ingilizce bilmek, universitelerin computer science bolumlerinden mezun, c++ bilmek ve nerd olmak (tamam bunu ben uydurdum)

modelimizin gerekli motivasyonu oldugunu varsayiyoruz. ingilizce egitimine, bir yandan c++ egitimine basliyor. oyle bir motivasyonu var ki sabah aksam c++ ile ugrasiyor (bu motivasyon olmadan tum surec coker) keyif alarak yapiyor, zorla degil. Kendine bi calisma plani cikarir gibi yazilimla ugrasma plani cikarmadan yoluna devam ediyor. hatta bazen kendine gercek hayata donme plani cikarmasi gerekiyor, o derece.

neyse elim yoruldu, ama hayati boyle ilerliyor, ve sonunda istedigini oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece Computer science diye sınırlamak yanlış bence. Mesela blizzard
bu adreste mext gen mmo projesi için software engineer alıyor.
matematik yada computer science demiş adamlar ayrıca üstüne basa basa
Strong math skills (linear algebra, trigonometry, etc.)
gibi de bir madde eklemiş. Mesela diyelimki puanınız yetmedi bilgisayar mühendisliğine gemi mühendisliğine girene kadar matematik yada matematik mühendisliği (bunlarında puanı yüksek olabilir ama bir cs kadar değildir) okuyarak üzerine birde CS masterı yaptıgınızdada gayet sağlam olabilirsiniz. Ki bizim ülkemizde çoğu bilgisayar mühendisliği bölümünün altında adam gibi matematik öğretemiyolar. Sonucta eğer konu oyun yapımıysa bence matematik bilgisi CS bilgisi kadar önemli. Ayrıca oyun yapımı işinde eğitimin yanında hayal gücü ve heveste cok önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler herkese valla baya fikrim oluştu..

beni eleştirenlere de teşekkürler bazı düşüncelerim değişti hakkatten..ama ben şöyle bir konu açmadım zaten "oyun nasıl yaparım anlatın lan anlatın??" belli konu başlıkları hakkında özellikle bilgi almak istediğimi belirtmiştim.
neyse oyunu hakkatten halen daha hobi olarak düşünüyorum..dediğim gibi zaten programcılıkla ilgili birşeyler yapmak istiyorum oyun da boş zamanım da baktığım bişiler olur..tetris olur doom olur :D

sağolun.xna de süpermiş :D
Sosyal ağlarda paylaş

nedankonun teorisi cok dogru. Fakat universite olayi bence biraz abartiliyor. Sonucta ben, puanim yetmedi diye isletme okudum (bilgisayar muhendisi olacak adamda biyoloji bilgisi arayanlara buradan selam olsun). Fakat daha ikinci sinifin ilk donemi bitmeden mcp idim. Isteyince oluyor, oyle gidip calculus almak sart degil. Daha zor olur ama olur
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:
Hobi olarak yapilan seyler basit seviyenin cok üstüne cikabiliyor. Hobine ne kadar vakit ayirdigina, ne kadar ciddiye aldigina göre degisir. Hobi dedigin sözlük anlamiyla "meslek disinda merak" sonucta. Bir isi hobi olarak yapip da prof. ugrasanlardan cok daha iyi seviyede yapanlar da cikiyor.

Doom örnegine gelince, en az 10-20 kisilik takimlarla yillarca ugrasarak yapilmis seviyede oyunlari tek basina yapamazsin tabi. Ama prof. olsan da yapamazsin. Yapamamasinin sebebi hobi olarak ugrasmasindan cok, yeterince vaktinin olmamasi. Ama hobi olarak ugrasanlardan da olsa bir takim kurarsan niye yapamayasin? Daha uzun sürer, daha düsük kalitede olur; ama olur.

Ayrica her tür meslekte bir ise hobi olarak baslamis, kendini gelistirip prof. devam etmis kisilere bir cok örnek bulabilirsin. Oyun sektöründe olmamasi icin de bir sebep göremiyorum.

katılıyorum, güzel demişsin.

"hobi" meselesini bu kadar aşşağılamayın. belki yıllardır deneyimini alıp "dünyanın en iyi ustası" olamaz ama o işi yapmasına ve güzel şeyler çıkarmasına da engel değildir. misal birçok kişi hobi olarak müzikle, resimle, model oyuncaklarla felan ilgileniyor. bazıları iyi para da kazanabiliyor. hatta işi çok sevip işin eğitimini alıp daha profesyonelleşenler de var.

"Doom" gibi büyük çapta projeler zaten "tek profesyonel"le yapılabilecek işler değil, o yüzden "hobi amacıyla yapıyorsan doom yapamassın" demek abes kaçar.

ha şu var, bazı oyun firmaları "bachelor degree of computer science or similar related" istiyor, o ayrı. sanırım çalışma izni için gerekiyor, biraz da kişinin konu hakkında bilgili olduğunu göstermesi için. ama bu demek değil ki, hobi olarak kendini geliştirmiş birisi o bachelor degree kadar iyi iş yapamasın... big fish games'te oyun satanların ve kar elde edenlerin çoğunun oyun yapımında master aldığını felan sanmıyorum.

riglous said:
-Turkiye, meslegini degistirip basarili olan insanlar konusunda ornek olabilecek bir yer degil

emin misin buna gerçekten?

benim tanıdığım bir çok kişi, zamanında farklı okullara gitmiş, ama yarıda bırakıp farklı branşlara yönelmiş kişiler.
Hacettepe, Ankara Üniversitesi Tıp Fakülteleri gibi yerlerde dekan, bölüm başkanı, profesör cart curt olmuş durumda.
Yaşlı insanlarda bu tip hikayelerden bolca karşılaşılabiliyor.
Mezun olduktan sonra farklı işe yönelmiş kişiler de var.

Başka bir misal, TRT Radyosundan tanıdığım biri, alakasız bir üniversiteyi bitirmiş, babasının mesleğini yaparken de şarkıcılığa başlamış (eğitimini almış elbette). Tarkan kadar popüler değil elbette ama TRT'nin en iyilerinden biri ve şu an gayet rahat bir maaşı var.

"Aaa ben meslek değiştirdim ve bir anda Tarkan oldum" durumları %100 mutlak gerçektir demiyorum elbette ama gerek hobi olsun, gerek maddi yetersizlik olsun, gerek aile sorunları olsun, meslek değiştirip daha başarılı olan kişiler Türkiye'de de var.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
riglous said:
-Turkiye, meslegini degistirip basarili olan insanlar konusunda ornek olabilecek bir yer degil

emin misin buna gerçekten?

benim tanıdığım bir çok kişi, zamanında farklı okullara gitmiş, ama yarıda bırakıp farklı branşlara yönelmiş kişiler.
Hacettepe, Ankara Üniversitesi Tıp Fakülteleri gibi yerlerde dekan, bölüm başkanı, profesör cart curt olmuş durumda.
Yaşlı insanlarda bu tip hikayelerden bolca karşılaşılabiliyor.

Benim de 50-60 yaşlarındaki bir çok tanıdığım üniversite değiştirmiş, yarım bırakmış, sonradan başlamış, mezun olup başka branşa yönelmiş vs. Ama bundan 20-30 sene öncesinde üniversite seçimleri şimdiki gibi değildi. İstediğin bölüme girebiliyordun rahatça. O yüzden yaşlı kesimde bu tip hikayelerin çok olması şimdi çok da bir anlam ifade etmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...