Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir fikir geliverdi aklıma -> Türkçe Gutenberg

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Bu 75 yıldan eski kitaplar telif hakkı şeysinden çıkmıyor mu? (Emin olmak için okuldan bir Hukuk profuna sorayım ben yine de)

Öyleyse tüm bu eski Osmanlı edebiyatını, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarının edebiyatını tarayıp Gutenberg tarzı bir siteye , hatta kolaylık olsun diye direk tr.gutenberg.org gibi bir adrese upload edemez miyiz?

Büyük ihtimale evet. Öyleyse bir örgütlenelim, okullarımız kitapçılık, edebiyat, kütüphanecilik falan gibi topluluklarıyla konuşalım, tarayıcılar bulalım, Osmanlı alfabesini gönüllü Latin harflerini çevirecek insanlar bulalım.

Ne dersiniz? Eminim, eğer hukuksal bir engel yoksa sponsor bile buluruz güzel bir sunum hazırlanırsa.

Güzelce sunabilirsek Kültür Bakanlığı bile yardım edebilir belki?
Sosyal ağlarda paylaş

tam öyle değil hukuksal süreç galiba, ufak bi telif yazarın ailesine gidiyo diye biliyorum.

proje iyi aslında ama kültür bakanlığında pek bişey bekleme bence. ayrıca bu konuda yardım bulabileceğin akademik personelde de sorun çıkacak muhtemelen çünkü parasız yapmazlar böyle bişeyi.

ama umudunu kaybetme tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle bir şey buldum 27. maddede, Mille belirtmiş zaten, yazarın ölümünden 70 yıl sonrasını kapsadığı yazıyor.

Normal basım izne tabi ancak internetten yayın yapmak herhangi bir izin gerektirmiyor, dolayısıyla internetten, telif hakkı anonim olan eserler yayınlanırsa kimse hak iddia edemeyeceğinden sorun olmaz sanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...