Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Online Oyunlara Vergi

Boci

Öne çıkan mesajlar

Boci said:
ozii_x said:
bir kaç sitede okudum haberi.. ve şu zamana kadar telekoma ettiğim küfürlerden daha özel daha epick küfürler olmayacağı konusunda kendimden emindim.. Ama... yeter nasıl bir ülkeyiz.. doğal gaz elektrik zammı daha bitmeden bu adamlar online oyun vergisi çıkardı.. gelin gelin evde s....tğm b..k ' un vergisinide alın klozete counter takıp..

Vaayy be hem vergi çeşidi bulup hemde nasıl hesaplanabileceğini bile buluyoruz :)

yok burası türkiye blizzard'dan 1 euro bile alamaz vergi olarak türkiye.. bir şekilde yine bize sokucaklar..
Sosyal ağlarda paylaş

ozii_x said:
Boci said:
ozii_x said:
bir kaç sitede okudum haberi.. ve şu zamana kadar telekoma ettiğim küfürlerden daha özel daha epick küfürler olmayacağı konusunda kendimden emindim.. Ama... yeter nasıl bir ülkeyiz.. doğal gaz elektrik zammı daha bitmeden bu adamlar online oyun vergisi çıkardı.. gelin gelin evde s....tğm b..k ' un vergisinide alın klozete counter takıp..

Vaayy be hem vergi çeşidi bulup hemde nasıl hesaplanabileceğini bile buluyoruz :)

yok burası türkiye blizzard'dan 1 euro bile alamaz vergi olarak türkiye.. bir şekilde yine bize sokucaklar..

ozicim senin dedigin "gelin gelin evde s....tğm b..k " olayinin zaten parasını aliyorlar. atık su vergisi :D normal su faturanda sen hissetmeden oduyorsun :D ayrı alıyorlarsı sonra normal su faturasına yedırdıler :D
Sosyal ağlarda paylaş

hozceri said:
jonywayt said:
Dworgian said:
Boci said:

gider gaming card alırım?

ayrıca "bütün" harcamalara kesmesi lazım o zaman buna neler girio bi düşün.

yahu sadece "online oyun oynaması için yapılacak harcama" die özel bişey çıkartması çok zor ve mantıksız

+1 game card ftw :D

o carda vergi koyması daha kolay

yurtdısından alirim :D vergi olmaz o zaman :P
Sosyal ağlarda paylaş

jonywayt said:
ozii_x said:
Boci said:
ozii_x said:

ozicim senin dedigin "gelin gelin evde s....tğm b..k " olayinin zaten parasını aliyorlar. atık su vergisi :D normal su faturanda sen hissetmeden oduyorsun :D ayrı alıyorlarsı sonra normal su faturasına yedırdıler :D

hehehe tamam artk o kadar zoruma gitmio ^_^
Sosyal ağlarda paylaş

jonywayt said:
hozceri said:
jonywayt said:
Dworgian said:
Boci said:

yahu sadece "online oyun oynaması için yapılacak harcama" die özel bişey çıkartması çok zor ve mantıksız

Kafadan Yurt Dışı Çıkış harcı 15 TL... Uçak biletinde ödediğin vergileri ise ne ben hesaplıyımmmm ne sen :)
Sosyal ağlarda paylaş

Belki Browser oyunları için bir vergi gelir.. Gladitius. ogame . Travian tarzı. hani onlarda mücevher inci kıl tüy satıyor..

Ama wow gibi oyunlarda bu çok zor.. biz her türlü B planı yaparız.. çok zorda kalırsak.. bir anda düşünün herkez birlikte hareket etti ve türkiyede online oynayan 100bin kişi adsl sözleşmesini iptal ettirdi.. en büyük cevap bu olur
Sosyal ağlarda paylaş

Boci said:
jonywayt said:
hozceri said:
jonywayt said:
Dworgian said:
Boci said:

Kafadan Yurt Dışı Çıkış harcı 15 TL... Uçak biletinde ödediğin vergileri ise ne ben hesaplıyımmmm ne sen :)

ben cıkmayacamkı :D yurtdısındakı arkadaslara aldırtacam :P
Sosyal ağlarda paylaş

Boci said:
fizban said:
ben hizmet alıyorum, benden vergi alamazlar.
satıcı firmadan almaları lazım.

Bi düşün bakalım hizmet alıpda vergi ödediğin hiç oldu mu? Hizmet karşılığında eğer para ödüyosan bununda vergisini veriyosun demektir.
hizmet karşılığında para ödüyorsam, bunun vergisini ben hizmet sunan firmaya öderim, firma sene sonunda vergisini devlete öder.

sen telefon faturası yatırırken 100 lira turkcelle, 18 lira maliye bakanlığına mı veriyorsun ?
Sosyal ağlarda paylaş

daha önce ben ragnarok online oynadığım dönemde faturalar gönderilirdi eve. türkiyede bi şubesi veya ofisi olmadığı sürece bizden alamazlar. tek takip yolu kredi kartı harcamaları onada bankalar izin verirmi bilmiyorum. sonuçta bize yurtdışından gönderilen bir fatura yok. gerekli düzenlemeler yapılırda blizzard fatura gönderirse anca öyle olur. ayrıca evet vergiyi ödeyen ben deilim, öyle bi halde blizzard öder.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:
Boci said:
fizban said:

Bi düşün bakalım hizmet alıpda vergi ödediğin hiç oldu mu? Hizmet karşılığında eğer para ödüyosan bununda vergisini veriyosun demektir.
hizmet karşılığında para ödüyorsam, bunun vergisini ben hizmet sunan firmaya öderim, firma sene sonunda vergisini devlete öder.

sen telefon faturası yatırırken 100 lira turkcelle, 18 lira maliye bakanlığına mı veriyorsun ?

evet aynen öyle yapıyosun. sadece bütün parayı aynı kuruluşu yatırıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle her ne kadar komik gelse de bizim vergi dairesi isyanında haklı, sonuçta kayıt dışı ekonomiye giriyor. Blizzard ülkemize hizmet satıyor ve bunun karşılığında aldığı 12.99 euro içerisinde vergi de kesiyor. (Bir başkasının da dediği gibi bir çok Avrupa ülkesi zaten vergilendiriyor bunu)

Şimdi vergilendirmeye giderse vergi dairesi Blizzard'ın Türkiye temsilcileri aracılığıyla firmanın toplam cirosu üzerinden vergi koyacak. Bu da büyük ihtimalle emsal ülkelerin vergi oranlı baz alınarak ortaya koyulmuş bir oran olur. %175 vs. gibi saçma sapan vergiler koyamazlar. Koyarlarsa potansiyel vergi kaynaklarını kurutmuş olurlar çünkü.

Ayrıca Blizzard vs. firmaların ürünlerinin vergilendirilmesi demek anladığım kadarıyla ülkemizde resurrection scroll, recruit a friend vs. gibi her ülkede olmayan özelliklerin de açılması anlamına gelecektir. Çünkü firmalar vergisini/harcını ödemeden reklam yapamazlar.

Ben son kullanıcıya yansıyan bir fiyat artışı olacağını sanmıyorum, çünkü ya tüm Avrupa'nın ödeme şeklini değiştirmeleri ya da Türkiye için özel bir fiyat belirlemeleri gerekir ki, bu da çifte standart olacağından pek de mümkün değil.

--

İşin ekonomik boyutuna bakarsak adamlar Blizzard'ın sadece Türkiye'de aylık 1 milyon euro ciroları olduğunu söylemiş, bu Türkiye'de her ay 1 milyon euro'nun yok olması anlamına geliyor. Çünkü siz o 1 milyon doları vergilendirilmiş bir firmaya veriyor olsanız, vergiler aracılığıyla paranın bir kısmı ekonominize katkı olarak geri dönecek.
Bu sektörün vergilendirilmemesi komik aslında, vergilendirilmesi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Boci said:
fizban said:
Boci said:
fizban said:

evet aynen öyle yapıyosun. sadece bütün parayı aynı kuruluşu yatırıyorsun.

Bu arada firma vergileri göz önünde bulundurarak belli bir rakam belirler (vergiler düştükten sonra hala kar edebiliyor mu, karı beklentilerini karşılıyor mu vs.) Daha sonra bu rakamdan satar ürünlerini. Faturanızda yazan X, vergisi Y vergisi, C giderleri de firmanın fiyatın neden Z lira olduğunu açıklamasından ibarettir. Kullanıcı dolaylı yoldan vergilendirilir bu şekilde.

Vergiyi veren ise firmadır.
Sosyal ağlarda paylaş

yaaa hey allahım. yani sen turkcell faturası öderken devlete hiç vergi vermiyosun öyle mi?

sen devlete vergiyi turkcell yoluyla ödüyorsun. gidip vergi dairesine yatıracak değilsin ya. her ödediğin faturada vergiler içinde olur sende o firmaya ödediğin paranın içinde üzerine düşen vergileride ödemiş olursun
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:
Öncelikle her ne kadar komik gelse de bizim vergi dairesi isyanında haklı, sonuçta kayıt dışı ekonomiye giriyor. Blizzard ülkemize hizmet satıyor ve bunun karşılığında aldığı 12.99 euro içerisinde vergi de kesiyor. (Bir başkasının da dediği gibi bir çok Avrupa ülkesi zaten vergilendiriyor bunu)

Şimdi vergilendirmeye giderse vergi dairesi Blizzard'ın Türkiye temsilcileri aracılığıyla firmanın toplam cirosu üzerinden vergi koyacak. Bu da büyük ihtimalle emsal ülkelerin vergi oranlı baz alınarak ortaya koyulmuş bir oran olur. %175 vs. gibi saçma sapan vergiler koyamazlar. Koyarlarsa potansiyel vergi kaynaklarını kurutmuş olurlar çünkü.

Ayrıca Blizzard vs. firmaların ürünlerinin vergilendirilmesi demek anladığım kadarıyla ülkemizde resurrection scroll, recruit a friend vs. gibi her ülkede olmayan özelliklerin de açılması anlamına gelecektir. Çünkü firmalar vergisini/harcını ödemeden reklam yapamazlar.

Ben son kullanıcıya yansıyan bir fiyat artışı olacağını sanmıyorum, çünkü ya tüm Avrupa'nın ödeme şeklini değiştirmeleri ya da Türkiye için özel bir fiyat belirlemeleri gerekir ki, bu da çifte standart olacağından pek de mümkün değil.

--

İşin ekonomik boyutuna bakarsak adamlar Blizzard'ın sadece Türkiye'de aylık 1 milyon euro ciroları olduğunu söylemiş, bu Türkiye'de her ay 1 milyon euro'nun yok olması anlamına geliyor. Çünkü siz o 1 milyon doları vergilendirilmiş bir firmaya veriyor olsanız, vergiler aracılığıyla paranın bir kısmı ekonominize katkı olarak geri dönecek.
Bu sektörün vergilendirilmemesi komik aslında, vergilendirilmesi değil.

t.c blizzard'ı vergi ödemeye ansıl ikna edicek?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...