Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

UO Tukiye Map, Sphere'nin Cokusu ve Yapılabilecekler

Purgatory

Öne çıkan mesajlar

o değil de bu konuyu görünce aklıma mytharria geldi bi araştırdım. değil şimdi 20 sene sonra bile çıkacak bir oyun zamanında benim mytharria sunucusunda oynadığım UO kadar zevkli olamayacaktır muhtemelen. şimdi tekrar bakınca açılma ihtimali olduğunu gördüm sevindim belki oynarım (nwn sunucusu var zaten ama kapanan UO sunucusu tekrar açılacak sanırım)

http://www.mytharria.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Mytharria
Sosyal ağlarda paylaş

En son oynadığım sunucuda staffların en büyüğünün yaşının 18 olduğunu öğrendiğimde oyun bitti benim için. Kafa yapısı olarak bazı şeyleri aşmadan ultima sunucusu açanların sunucularının akıbeti belli. Boşu boşuna insanları soğuttular oyundan. Doğru mantaliteyle kurulan ve düzenli ve düzeyli staff/script işleyişi olan bir serverın halen daha popüler olabileceği görüşündeyim.

Tabi 23-25 yaşlarında kimsenin bu işle uğraşlmayacağını düşündüğüm için böyle birşey olmayacağı düşüncesindeyim.

Son olarak Ultimanın güzelliği karmaşık scriptlerden, sağda solda bol çiçek böcek ev köprü vs olmasından gelmiyor. Basite indirgenmiş konsepte uygun UFAK eklemeler yapılmış bir server daha çok tutacaktır.

Son olarak sphere server çökmez sadece sphere serverın istediği gibi çalışmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Turkiyede Nebuladan sonra buyuk ihtimalle en kalabalik 2inci serverin kurucularindan ve GMlerinden biri olarak diyebilirim ki Turkiyede UO yu karsizlik oldurmustur. Bu kadar ya basit yane.

UO GM ligi WoW gibi degil cok aktif bir ugrasi istiyo ben gunde 6 7 saat page baktigimi hatirlarim ki bunun disinda nargilede kafede yemekte bile UO konusur durumda oluyosun. Ve sana yarari ne? Sifir.

Evet cidde baslarda guzel ilerliyor ama ondan sonra bakiyosun ki 1 1.5 sene gecmis ama senin zaman kaybi disinda bi olayin yok. Edit edit diye aglayanlar bisi degil ana avrat kufredenler var ki yapmadik; script isteyenler hakli ama yazdigin an bugini bulup abuse edenler var.

Cidden ugrasilcak bisi olmadigini farkediyosun. O gunnere yonelik te uzuntum o zamanda bizim serverda account hackleyip satan bebeler altina motor cekti para yedi biz ise cebimizden servera ram aldik. Keske bizde 3 5 yolumuzu bulsaydik (zamaninda bizim serverda ortalama ustu bi karakter 750 milyon ettigini dusunursek) keske benimde bankada editten para satmaktan 20 30 milyar parma olsaydi onun disinda bisi degil.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Yazinin tamamini okudum.. Turkiyede Ultima Online in eski onemini kazanmasi icin anlattiklarinin en az yuzde 95 inin yapilmasi lazim.. Bu bir gercek.. Bende kendi goruslerimi belirtmek istiyorum. Ben uo nun eski onemini kaybetmesinin asil nedenini 1999-2004 seneleri arasinda uo oynamis insanlarin simdi cok daha farkli bir hayat duzeni olmasina bagliyorum.. Bunu zaten daha once bir arkadas yazmisti.. Ben Lise 1 de basladim Ultima Online'a 1999 senesinde ama simdi Amerikada bir Universitede son siniftayim ve seneye ne yapacagim belli degil.. Benim gibi hayatlari degisen cok insan var. Bu yuzden playerlarin belli bir kitlesi geri donemeyebilir. O yuzden senin toplam player kitlesinin yuzde 60 ina hedef koymani cok gercekci buldum. Ve ne yazikki Ultima Online a yeni player cekebilmek artik pek te mumkun degil.. Cunku oyun dunyasina yeni girmis bir oyuncu UO yerine kendine WoW gibi daha yeni bir mmorpg tercih ediyor.
Standartlik anlayisin gercekten guzel. Bende status bar vs gibi yerlerin editlenmemesi gerektigini dusunuyorum. Ama seninle ayni dusunceyi paylasmadigim bir nokta var.. O da Turkiye Haritasi.. Bunun ben projenin hedef kitlesinin istekleriyle cakisacagini dusunuyorum. Projenin hedef kitlesinin sadece eski playerlardan oldugunu dusunursek (ki oyle), onlarin tekrar uo'ya baslamalarinin eski anilarin tekrar canlanmasi ve ayni adrenalinin tekrar yasanmasi oldugunu dusunursek, Turkiye haritasi bu plana biraz ters dusebilir. Haritanin hic degistirilmemesi gerektigini dusunuyorum. Ama yanlis anlama, emegine cok saygim var ve cok guzel bir is cikarmissin harita konusunda.
Bence Turkiye'de Ultima Online'in en guzel zamani Nebula'da phoneix ve ranger setler cikmadan onceki zamanidir. Bu ortam tekrar olusturulabilir mi? Bilinmez. Ama projende anlattiklarina bakilirsa bunu basarabilicek en buyuk aday sensin. Umarim dediklerin birgun gerceklesir ve "Hersey zamaninda guzel" lafi gecmiste kalir.
Sosyal ağlarda paylaş

başlamadan önce bişi yazıyım; nickime bakıp ciddiye almamazlık yapmayın, şu an lanet ediorum yıllar önce böle mal bi nicke değiştirdim diye ondan yaziyim dedim bunu da ahaha :D

yazıyı gördüm okudum ve sadece emeğinizden dolayı şifremi hatırlayıp giriş yaptım.

dediklerinize %99 katılıyorum. ayrıca harita çok güzel olmuş emeğinize sağlık ama ben custom harita taraftarı değilim ne yazık ki :( yine de çok güzel tebrik ederim.

bence şunu kabul etmeliyiz ki sphere hem zamanını doldurdu, hem de hiç bir zaman çok güzel bir emulator olmadı. bundan yıllar önce oturup sphere scripting öğrenmiştim ama öyle üstadı olmamıştım, şimdi de hiç bir şey hatırlamıyorum neredeyse.
daha sonra runuo nun beta sürümlerini denedim.onu da bıraktım.runuo 1.0 çıkınca kafamda baya bir şey dank etti.
sphere gerçekten gelip geçici bir şey.hem programcılık adına hem de oyun sistemi adına vaat ettikleri artık tarihin tozlu sayfasına gömülmeye mahkum gibime geliyor.
ama bir çok insan değişimden korktuğu için bence runuo serverlarına geçmedi.

sphere'i artık çöpe atmanın zamanı geldi bence.illa ki t2a döneminde oynamak istiyorsa oyuncular bunun da bence runuo ile açılması lazım.ama ona da bizim türkiye'de gördüğümüz hiç bir eklentinin yapılmaması lazım.
türkiye'deki yok efendim bonuslar,bilmemneler,skillere yeni anlamlar hep AoS dönemi UO'sundan çalıntı/arak şeylerdir.Onu da tam beceremediğimiz için afedersiniz bok gibi bişi çıkmıştır ortaya.Bi class a bir bonus verilir,öbürünü ezer,öbürüne bir bonus verilir,bu sefer o ezer...derken iyice boka sarar iş. burada bu işin detayını anlatsam 10 sayfa yazı olur.vaz geçin sphere'in bonus sevdasından.

he sphere'e hiç bir şey eklenmeden açsak, o da nane! bug kaynıyor,yapabilcekleriniz kısıtlı,t2a dönemini yansıtamıyor..

AoS tipi serverları iyice bir öğrense herkes, aslında onun çok daha dengeli ve güzel olduğunu anlarlar.Ayrıca developerlar da oturup c# öğrense ve runuo'yu incelese onda da muhteşem işler yapabileceklerini anlarlar.

Bence yapılması gereken her proje
1- Kesinlikle RunUO yapılmalıdır. (T2A veya AOS fark etmez)
2- İnce elenip sık dokunmalıdır.

şu anda bir RunUO serverı üzerinde çalışıyorum.Ama buraya hiç bir bilgi yazmıycam reklama girmemesi için.
En ufak bir yenilikte bile oturup kafa patlatıyorum nasıl etkiler falan diye.İnsanlar bunu yapmıyor.Zaten yapsalardı bugün bambaşka yerde olurduk.
Öyle 1-2 yeni hue lu binek, oto-questlerle (NE OTO-QUESTI ak ona quest diil yarışma denir zaten töbe töbe) olcak işler değil bunlar.

Şimdi OSI'nin de bence hataları var AoS'ta bir takım yanlışlar yapıldı (genel oyun sistemi harika oldu bence ama ufak tefek şeyler var)
İnsanlar PVM'ye yönelsin diye işin iyice bokunu çıkarttılar.Tamer'sız item bulmak imkansıza yakın oldu..Luck sisteminin eksikleri falan var.ML bence toptan bir hataydı çirkin şeyler yapıldı.

Ben mesela benim gördüğüm bu yanlışları düzeltmek için uğraşıyorum.Ama bunları değiştirirken de oyunu palyaçoya çevirmiyorum.

Bu ama klasik bir şey ya.Bizim insanımız hiç bir şeye gerekli özeni göstermiyor ki UO'ya göstersin..
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
bende çok eski bir oyuncuyum ayrıca birsürü yerde qw lik yaptım

yapmıştım. evet yukardaki arkadaşalr doğru söyledi hayatlarımız epey değişti. Fakat hepimiz bekliyoruz resmen UO tekrar uyansın diye. SOnuçta dünya değişti artik bi sürü mmorg var Conan ından warhammerına ve wowuna kadar opsiyon varken eski UO da ... bilmiyorum bence bu bizim savaşımız değil. yabancı şirketlerin Uo yu tekrardan yapması lazım AYNI TARZ ve mantık ile
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:
Turkiyede Nebuladan sonra buyuk ihtimalle en kalabalik 2inci serverin kurucularindan ve GMlerinden biri olarak diyebilirim ki Turkiyede UO yu karsizlik oldurmustur. Bu kadar ya basit yane.

UO GM ligi WoW gibi degil cok aktif bir ugrasi istiyo ben gunde 6 7 saat page baktigimi hatirlarim ki bunun disinda nargilede kafede yemekte bile UO konusur durumda oluyosun. Ve sana yarari ne? Sifir.

Evet cidde baslarda guzel ilerliyor ama ondan sonra bakiyosun ki 1 1.5 sene gecmis ama senin zaman kaybi disinda bi olayin yok. Edit edit diye aglayanlar bisi degil ana avrat kufredenler var ki yapmadik; script isteyenler hakli ama yazdigin an bugini bulup abuse edenler var.

Cidden ugrasilcak bisi olmadigini farkediyosun. O gunnere yonelik te uzuntum o zamanda bizim serverda account hackleyip satan bebeler altina motor cekti para yedi biz ise cebimizden servera ram aldik. Keske bizde 3 5 yolumuzu bulsaydik (zamaninda bizim serverda ortalama ustu bi karakter 750 milyon ettigini dusunursek) keske benimde bankada editten para satmaktan 20 30 milyar parma olsaydi onun disinda bisi degil.

iste olayin ozeti bu
Sosyal ağlarda paylaş

Butun cevapları surekli okuyordum ve bu baslıgı acma amacımla ilgili bir mesaj cıktıgı zaman mesaj yazıcaktım ama cıkmadı.

Buraya baslıgı acarken "uo bitiyo hadi biseyler yapalım" seklinde gaza gelinmis ve amatörce fikirler barındıran bir baslık olarak görmenizi istediğim icin bu sekilde açtım.Bu sayede daha fazla amatör fikir ve bakıs acısı edineceğimi ve bunları ciddi ve prof. hale getirebileceğimi düşündüm ama öyle bir mesaj göremedim. Ama yinede bazı mesajlarda dogru tespitlerde bulunulması beni mutlu etti.

Geçen yazın başlarından itibaren yaptığım araştırmayı hayal edemeyeceğinizi düşündüğüm ve kimilerinin yaptığım şeyi gereksiz göreceğini bildiğim için bu araştırmayla ilgili bişey söylemiyorum.

Bizim gibi bilgisayar oyunlarına meraklı olan insanlar single oynanan oyunlar ile oyalanmaya çalışsa da Ultima ile tanışmış kişiler süreklilik içeren bir oyundan daha fazla haz alırlar. KO, WOW, Silk, gibi oyunlar bu ihtiyacı giderse de, Ultima bütün bu oyunların verdiği eğlenceyi ve hazzı çoğu zaman verememiştir.Cünkü bizim hoşlandığımız şey grafikten daha fazlasıydı.

Yine sayfalarca mesaj yazabilirim fakat bunlar çok yazıldı çizildi.Artık beklediğimiz zaman geldi.UO'nun aklınıza gelebilecek bütün sorunlarını çözdüğümü, çok uzun vadeli ve sorunsuz bir şekilde bu hobimizi yapabileceğimiz bir sistemi ürettiğimi ve bu durumun daha başında değil sonlarında olduğumu bilmenizi isterim.Sorun olarak bahsettiğim şeyler scriptsel sorunlar falan değil emin olun.Yaptığım araştırma ve sistemi üretirken oluşturduğum psikolojik ve sistematik yaklaşımları, görüştüğüm ve bağlantı kurduğum kişileri biliyor olsaydınız eminim çok şaşırırdınız.

Bu mesajdan sonra içinizde klasik olan "Mükemmel UO Projesi" ile ilgili bir umut barınıyorsa eskiden beri, bu umudun artık çok uzak olmadığına sizi sözlerle inandıramam.Mesajı yazarken size birşeyleri inandırmayı ya da size vaatlerde bulunmayı hedeflemedim.Bu gibi şeyler sözlerle olmadığını sanırım herkes biliyor.O yüzden gelecekte görüşürüz:)
Sosyal ağlarda paylaş

kullandığın client versiyonuyla ilgili doğrudan problem yaşamaktasın.şimdilik farkında değilsin ama işin ciddiyeti daha sonra ortaya çıkacak.tek başınayken problem olmaz ama biraz kalabalık arayıp teşhir olarak insanlara sunduğunda patır patır dökülür millet. onun dışında ben harita yaparken sen neredeydin diye sorasım geldi. işe yarardın
Sosyal ağlarda paylaş

Harita konusunda yorum yapıosan o sadece yazın boş vaktimde yaptığım bir uğraştı.Burda anlattıklarımın harita ile ilgisi yok.

Söylediğim gibi, hiç bir konu hakkında bilgi vermediğim için doğru, yanlış, eksik, kötü, gibi yorumlarda bulunamazsınız.

Tek başımayım desem herhangi bi fikir, değilim desem herhangi bir fikir sunulacak mutlaka.Ama anlatamadığım tek şey bu zaten.

Örnek versem iyi olucak sanırım.

Amerika Başkanı Obama, Bakanlıklarda çalıştıracağı insanları seçerken idealist bir yaklaşımın yanında siyasi bir tutum da izledi.

Dış işleri bakanı olarak seçimde yarıştığı Hilary Clinton, bu ismi herkes tanıyordur.

Dış Temsilci, Susan Rice, Bu ismi herkes tanıyordur.

Ekonomi alanında, çoğu iktisat modellerinin sahibi olan Romer var. Ve Karısı Christina Romer ise hem bir iktisat teorisyeni hemde bir Kriz uzmanı.Yıllardır Kriz üzerine çalışmalar yapıyor.Başka bir ismi geçen kişi Paul Crugman.Bu sene İktisat Nobel ödülü aldı.

Genel olarak bakıldığında, bazı alanlarda göreve devam etmesini istediği insanların olduğunu, bazı alanlarda işinin uzmanı ve dünyanın en iyileri arasında olanların olduğunu, bazılarının ise siyasi bir adım olduğunu görebiliriz.

Demek istediğim, sizin sonuç olarak gördüğünüz şeyler çoğu zaman en başta verdiğiniz kararlar ile ilgilidir.Hayatınız daki hataları fixlemeye yetecek zekanız ve gücünüz varsa hatanın olmayacağı bir sistem yaratmak da elinizdedir.Bunu sadece hayatta değil bu hayatın içinde herhangi bir uğraşınızda da uygulamak emin olun hiçte zor birşey değil.

O yüzden herhangi bir bilgi vermedim.Yani aslında size eleştiriye sunulacak kısım şu an karsınızda değil.Biraz daha rahat davranın:)
Sosyal ağlarda paylaş

uo için ne yapılırsa yapılsın çok uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum. sonuçta konsept aynı, çoğumuzun sevse de sıkıldığı bi sistem. içeriği ne kadar değiştirirsen değiştir çok sağlıklı bir şey olmaz diye düşünüyorum, yine de bol şans. güzel şeyler yapmışsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Purgatory said:

Neden baska ülkelerde baska insanlar adam gibi bir hikayeye göre oynayıp rp lerini yapıyolarda benim ülkemin uocu gencligi böyle birşeyden her zaman mahrum olarak herhangi bir serverda rp sini kendi capında yapmak zorunda kalıyor:)

cons demişti sanırım, kılıçlı kantır mantığından hep çünkü
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Purgatory said:

Harita konusunda yorum yapıosan o sadece yazın boş vaktimde yaptığım bir uğraştı.Burda anlattıklarımın harita ile ilgisi yok.

Söylediğim gibi, hiç bir konu hakkında bilgi vermediğim için doğru, yanlış, eksik, kötü, gibi yorumlarda bulunamazsınız.

Tek başımayım desem herhangi bi fikir, değilim desem herhangi bir fikir sunulacak mutlaka.Ama anlatamadığım tek şey bu zaten.

Örnek versem iyi olucak sanırım.

Amerika Başkanı Obama, Bakanlıklarda çalıştıracağı insanları seçerken idealist bir yaklaşımın yanında siyasi bir tutum da izledi.

Dış işleri bakanı olarak seçimde yarıştığı Hilary Clinton, bu ismi herkes tanıyordur.

Dış Temsilci, Susan Rice, Bu ismi herkes tanıyordur.

Ekonomi alanında, çoğu iktisat modellerinin sahibi olan Romer var. Ve Karısı Christina Romer ise hem bir iktisat teorisyeni hemde bir Kriz uzmanı.Yıllardır Kriz üzerine çalışmalar yapıyor.Başka bir ismi geçen kişi Paul Crugman.Bu sene İktisat Nobel ödülü aldı.

Genel olarak bakıldığında, bazı alanlarda göreve devam etmesini istediği insanların olduğunu, bazı alanlarda işinin uzmanı ve dünyanın en iyileri arasında olanların olduğunu, bazılarının ise siyasi bir adım olduğunu görebiliriz.

Demek istediğim, sizin sonuç olarak gördüğünüz şeyler çoğu zaman en başta verdiğiniz kararlar ile ilgilidir.Hayatınız daki hataları fixlemeye yetecek zekanız ve gücünüz varsa hatanın olmayacağı bir sistem yaratmak da elinizdedir.Bunu sadece hayatta değil bu hayatın içinde herhangi bir uğraşınızda da uygulamak emin olun hiçte zor birşey değil.

O yüzden herhangi bir bilgi vermedim.Yani aslında size eleştiriye sunulacak kısım şu an karsınızda değil.Biraz daha rahat davranın:)
nooldu bu projeye? merak ettim dsdsd
Sosyal ağlarda paylaş

bu yazi ne ya böyle kim okur bu kadar poff :p vakit değerli kardeşim..

ya bu tr haritasi olayı saçma değilmi şimdi istden ankaraya 2dk da gidiliyor filan. öyle yapcağınıza konya haritasi yapın, ankara haritasi yapın bari bir ucundan diğerine 2 saatte atla gitmek gerçekçi olsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...