Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

n95 vs iPhone

Waqas

Öne çıkan mesajlar

Şimdi iPhone kullanmayıp beğenmeyenler iPhone'u bir iki günlüğüne birinden ödünç alıp denesinler, sonra telefonlarına geri dönsünler. Farkı göreceklerdir.

Normal telefonlarda tuşa basıyosun, telefon işlem yapıyor, ekranda bir çıktı oluşuyor. Tamam iPhone da bunu yapıyor ama hissetmiyorsun. Ekranın içindekiler çıktı değil de seninle birlikte hareket ediyormuş gibi. En büyük farkı bu bence, ve tercih sebebi.

Zaten multimedia için piyasada daha güzel bir cihaz yok bence içinde telefonu da olan.
MMS de uğraştığın zaman atılıyor ki bir ya da iki kere attım toplam herhalde.
Kart işine gelince de, adamlar rahat kullanılabilen ve yasal bir cihaz yapıyorlar. Kimsenin (büyük ihtimalle) torrentten indirdiği, korsan cdciden aldığı arşivini taşıması içi kolaylık sağlayacak değiller. Yasal olarak yaptıktan sonra film yüklemek, mp3 yüklemek gibi şeyler çok kolay ve tamamen son kullanıcıya göre tasarlanmış, zaten iTunes'dan satın alınan şeylerin istatistiklerine bakınca anlaşılıyor.
Ayrıca jailbreak yapmak da zor değil. En kötü herkesin çevresinde anlayan birisi vardır ona yaptırın ki donanımhaberde en n00bun bile anlayacağı şekilde anlatılıyor her şey.
Ayrıca Apple iPhone'u bir depolama cihazı olarak da sunmuyor, taşınabilir multimedia oynatıcı+telefon+internet gezgini diye. Aradığınız bu özelliklerse bence iPhone'dan iyisi yok.,

Edit: Dahi anlamındaki da
Sosyal ağlarda paylaş

da iste,bi noktayi atliyosun yukariyi okudunmu acaba diye soramadan edemiyorum.

aleti garanti kapsami disinda birakiyosun jb ile,tamam o dert degil diyelim.korsan bisey kullanmayan bi arkadas varmi acaba burda?Legal olsun diyosun ama sahsen benim bi telefon melodisine yada surekli dinleyecegim indirecegim seylere dunya kadar para akitacak durumum yok :) oyuzden herkesin yaptigi gibi bende hafiza kartiydi,telefon hafizasiydi falandi filandi,isime ne geliyosa onu kullaniyorum,iphone soyle yada n95 boyle demiyorum,tercih meselesi diyorum sadece bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabii tercih meselesi ama biz piyasadaki en avantajlı ürün hangisi onu tartışmaya çalışyoruz, büyük ihtimalle kimse fikrini değiştirmeyecek olsa bile.

Benim illegal film, melodi veya mp3 atarken sorunumu olmuyor hiç. Yani bi kere düzgün converter'ı bulduktan sonra filmler ve zil sesleri çok kolay oluyor. Ama tabi bilgisayara ihtiyaç var. Bunları yapmak için de jailbreak istemiyor zaten. Ama diyorsanız hafıza kartına atıcam, bilgisayar kullanmadan cambazlıklar yapıcam o zaman seyir zevkiniz düşecektir. E61'im de var ki ekranı N95 kadardı sanıyorum, ama yetmiyor ekranı, yani seyir zevki/taşınabilirlik oranı iPhone'a (benim için iPod Touch) göre düşük kalıyor.

Başka telefonlarda olan özellikleri (MMS ve GPS hariç, MMS FwirlMMS(?) adlı programla gönderiliyor ve fetch edilebiliyor ama geldiğinde göremiyorsunuz düzenli aralıklarla fetch etmniz lazım ve gelmişse de Finder programıyla resim klsaörüne taşımanız gerekiyor dosyayı ama GPS'i pek bilmiyorum) sağlamak zor değil, ama olmayan şeyleri sağlamak tabi ki biraz zahmetli ama olsa olsa symbian için bedava program bulmak kadardır (ki takip etmeye çalışıyorum Symbian programları).

Tabii ki son kullanıcı için çok daha güzel özelliklerin toplandığı bir sistem yaratılabilir günümüz teknolojisiyle. Ama piyasadakilerden tercih etmek zorunda kaldığımız sürece iPhone yönetir derim.
Sosyal ağlarda paylaş

telefon melodisine para vermenize gerek yok, Windows'ta nasil yapilir bilmiyorum da mp3'ten melodi yaratmak Mac OS X'teki Garage Band programi ile 5 dakika, google edin direk gorursunuz.

mp3'e para verme olayi nerden cikti bilmiyorum, ipoda nasil sarki atiyorsaniz iphone'a da oyle atiyorsunuz itunes'tan. su ana kadar tek sarki cektim itunes'tan o da apple'da ise basvurdugumda promosyon olarak 1 sarki download keyi verdiler onla cektim bedavaya.

amerika'da oldugum icin her detayini tam olarak kullanabilme sansim oluyor iphone'un o guzelligi var bir de.

ben uzun sure n95 kullandim, uzun sure de ozellikle ilk nesil iphone'a karsi bi insandim, ama iphone 3g'mi hicbir telefona degismem. Jailbreak de yapmadim bu arada legal haliyle kullaniyorum. Turkiye'dekinin aksine buradaki kontraktlar da insan kaziklamak icin yapilmis seyler degil 450 dakka + 5000 dakka gece ve haftasonu kullanim + sinirsiz (3gb falan kotali degil, sinirsiz) internete 75 dolar veriyorum ekstra harcamam falan da olmuyor. Asiri mutluyum yani telefonumdan.

N95'ten neden mutlu degildim: ekran ufacik, internet diye bir olay yok cidden yalan browseri, kullanmasi kolay degil, ayrica ipod tasiyordum su an ise her seyim bir telefonda, internetteki her isimi google ile yapiyorum ve iphone tamamen senkronize google'in hizmetleri ile vs vs
Sosyal ağlarda paylaş

iPhone a beleş olarak MP3 lerinizi melodi yapmak:

1- iTunes'u açın ve "Melodiler" diye bir playlist yaratın.

2- Melodi yapmak istediğiniz müziği bu playliste atın.

3- Şarkıya sağ klik yapın "get info" ya basın.

4- Ordan "options" a gelin ve "start time", "stop time" ı ayarlayın. Şarkının hangi kısmının melodi olmasını istiyosanız o saniye aralığını ayarlayın yani.

5- Sonra şarkıyı "convert to AAC" ile AAC formatında kaydedin.

6- Kaydettiğiniz yeni şeyin uzantısının ".m4a" olması lazım. Dosyaya sağ klik ile "ad değiştir" deyin ve uzantıyı ".m4r" yapın.

7- .m4r uzantısı yaptığınız dosyayı sürükle-bırak ile itunes library e atın, hooop diye Ringtones klasörüne atacak. Bir sonraki senkronizasyonda da telefonunuza atılacak.

Bu kadar basit
Sosyal ağlarda paylaş

Teknik detaylara girmiyorum direkt yaşadıklarımı anlatayım.
Bende 2 side var dostum şöyle diyim sana kullanması ve add on yuzunden ana hattım iphone takılı, eğlenceli oluyor o menulerde akıp kaymak zıplamak ama sadece arama ve mp3 d inliceğimde kullanıyorum ve video yada foto alıcağımda yada resmi toplantılarda n95 kullanıyorum ki 3 ay sonra n95 daha fazla kullanmaya başladım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
iphone vs N95 bence zaten baslık sacma olmus n95 suan ona rakip degil samsung i900 omnia veya htc diamond anca rakibi olabilir simdi arkadaslar iphone da su yok bu yok dıye soylenmısler ama apple in bi mass update ine bakar onların hepsi sabah actıgınızda appstoreda kırmızılı bir "1" gorursunuz sonra bi bakmısınız sms atıyor mms atıyor flash oynatıyor falan filan. steve jobs bos adam degil sadece paragöz koskoca apple ın 1 numarası bu eksılerı bılmıyomu tabıkı bılıyor once bıraz boyle satayım dıycek,sonra insanlar artık iphonumla sms atmak mms atmak nette flash ızlemek ıstıyorum dıye ısyan edınce basıcak apple update i, bizde vericez pasa pasa 25 -40 dolar arası bısı hepsını elde edıcez bu arada tak cıkar bluetooth cıhazı cıkıcak dıye soylentıler var apple forumlarında ... apple cindir paragozdur ama candır bea <
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
- iPhone'a Apple'ın izin vermediği uygulamaları yükleyemezsiniz. Yükleseniz bile Apple cebinizdeki iPhone'dan o yazılımı ne kadar para ödemiş olursanız olun siler atar.

- iTunes yazılımını kullanmadan iPhone'a müzik yükleyemezsiniz. iPhone'a yasal olarak sadece iTunes'un müzik marketinden satın aldığınız müzikleri yükleyebilirsiniz.

- iTunes'tan müzik satın alabilmek için ABD'den alınmış bir kredi kartı kullanmak zorundasınız. Türkiye'den alınan kredi kartları ile müzik albümü satın alamazsınız.

- Pili bozulduğunda pilini çıkarıp, yerine yenisini takamazsınız. Çünkü iPhone'da piller cihaza sabitlenmiş durumda. Apple, pil yerine iPhone'u değiştirmenizi öneriyor.

- iPhone'la Türkiye'de üçüncü nesil mobil iletişim (3G) hızında internete bağlanamazsınız. Bu kez kusur iPhone'da değil. iPhone'da 3G var ama Türkiye'de yok.

- iPhone'u garanti kapsamı dışına çıkaracak müdahaleler yaptırmadan Türkçe bir menü ile kullanamazsınız. Çünkü Türkiye'de satılan iPhone'lardaki menüler İngilizce.

- Bluetooth'la başka bir cep telefonu ya da bilgisayara dosya aktarımı yapamazsınız. iPhone'un 'bluetooth' özelliğini sadece 'bluetooth' kulaklıkla kullanabilirsiniz.

- Vodafone'dan alacağınız iPhone 3G'yi başka bir operatörün SIM kartıyla kullanamazsınız. Turkcell'den aldığınız ürünleri ise önce Turkcell'de aktivasyon yaptırmak şartıyla istediğiniz operatörde kullanabilirsiniz.

- iPhone'u garanti kapsamı dışına çıkaracak kırma işlemini yaptırıp, üçüncü parti bir yazılım kullanmadan MMS (multimedya mesaj) gönderemezsiniz.

- Teknolojinin temel kavramlarından biri olan 'Kopyala-Yapıştır'ı dolarlar saydığınız iPhone'da yapamazsınız. Her şeyi, örneğin şifre tekrarlarını defalarca yazmak zorundasınız.

- İnternet sayfalarını dolaşırken, Flash'la hazırlanmış bölümleri göremezsiniz. Çünkü iPhone'daki Safari adlı web tarayıcısı Flash'ı hala desteklemiyor.

Link:http://www.haberturk.com/haber.asp?id=104925&cat=130&dt=2008/10/27
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:
Henüz denemedim. Atabiliyor musunuz iphonea istediğin müziği?
abi yasal olarak diyo bak orda bokunu cikarmislar.
N95'e de yasal olarak sadece satin aldigin muzigi atabilirsin.

iTunes librarysine koyabildigin her sarkiyi iPhone'a atabilirsin hatta atmana gerek yok senkronize etme seciliyse her bagladiginda guncelliyor zaten.

Bokunu cikarmislar yani karalamak icin, saka gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...