Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

n95 vs iPhone

Waqas

Öne çıkan mesajlar

Iphoneyi dün aşime aldım ve N95de bende ilk Trye geldiginden beri var.
Iphone oncelikle şık havalı gorunuyor ama karşılaştırma olarak N95 ile aynı kategoride değil. Son seviye telefonlar ile yarışmaktan cok dediğim gibi daha çok hacası için alınabilecek bir telefon. İçinde gelen yazılınlar diyeceğim ama içinde bir yazılım gelmiyor. Herhangi bir yazılımı bulmak içinse ugrasmak gerek bolca ve beim bulduklarım genelde hep paralı oldu şansıma.
Ama N95ten üstün olarak diyebileceğim tek yönü internette browserla gezerkenki rahatlığı. Onun dışında GPSi falan henuz TRde kullanılamıyor cunku datası yok. SMS hala yok. Video oynatmak için arayıp tarayıp oynatıcı bulman lazım. 1 dosyayı telefona desktoptan atmak için oturup ders calısır gibi bastan kesfetmen lazım herseyi.
Daha doğrusu senelerdir Nokiaya ve userfriend arayuzlerine alışmış biri olarak oyuncaktan oteye gidemeyecek bir telefon benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

jailbreak yapılmış bir iphonela başka bir telefon şimdilik karşılaştırılamaz maalesef, istediğin herşeyi yapabiliyosun iphonela.

ha tabi jailbreak yaparsanda telefon garanti dışı kalıyor.

o kadar çok, tek kelime ingilizce bilmeyen adam aldı ki telefonu naapıcaklar çok merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

iPhone 3G kullanma şansım oldu sonunda, N95 8GB de bikaç aydır kullanıyorum zaten, daha rahat yorum yapabilirim artık sanırım.

Ekranın büyüklüğü ve multitouch kesinlikle çok güzel şeyler. Telefonun kullanımını ve rahatlığını çok kolaylaştırıyor. Tek artısı da bu benim gözümde zaten.

Onun dışında eksilere geliyim;
- Yazılım işi çok zor öncelikle. Jailbreak diye bi savunmayı şahsen ben kabul edemem kusura bakmayın. Dünyanın parasını verip Türkiye'ye de resmi olarak gelmiş telefonu alıcam da, bişeye benzesin diye alır almaz gidip garanti dışı bırakan firmware yükletmek zorunda kalıcam, iş mi bu yani? Kaldi ki Jailbreak olsa bile yazılımlar Symbian'a göre daha sınırlı.
- GPS Türkiye için yok, kimbilir ne zaman gelecek. Gelse de bir Nokia Maps veya Symbian'a yüklenebilen Garmin kadar detaylı olması ne kadar zaman alacak, gibi handikaplar.
- Telefon ince olsun derken tepsi gibi olmuş. Erkeğin cebinde o kadar hem ince, hem geniş, hem ekranı geniş telefon riskli. Bayan olup kılıf alıp çantada falan taşınmadıkça zor iş yani, benim için en azından.

Özet: Daha Türkiye'de 3G bile yokken, bu kadar da eksisi varken, gidip abuk subuk paralara iPhone almak biraz moda olma çabası, biraz da fanatiklik gibi geliyor bana. Nokia bu konseptin pazarını N96'yı olduğu gibi çıkararak şimdilik kaybetti, ama Samsung Omnia çok daha mantıklı bir seçim gibi duruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu eyvalla resmi yollarla gelmiş fln ama apple bu yani binbir yoldan para kazanmayı hedefleşmiş nefret ettiğim bir firma. adamlar türkiye'de telefon satıyo ve türkçe dil desteği koymuyolar bu kadar çakma bi strateji olamaz, 1. jenerasyonların hepsinde vardı yani %100 türkçeleşmiş dil seçeneği. apple içinde iphone'u sevmemezlik yapamam

bi kere iphone'u alan şunu kafasına koyucak, bununla yarı bilgisayar gibi uğraşması gerekiyo, bi şeyler elde etmek için.

Baggio said:

Kaldi ki Jailbreak olsa bile yazılımlar Symbian'a göre daha sınırlı.

tutamadım kendimi ahaha
atmayalım.

yazılımları sadece itunes üzerindeki apple store kadar sanmalayım bi kere dediğim gibi jbsiz iphone'u kullanıcağına normal bi telefon kullan daha iyi.

iphone'u ilk görüşümü anlatayım, 2007 sonu, okuldan bir arkadaşım almış bi şeylerle upraşıyo. bakıyorum bakıyorum windowsun masaüstüne benziyo, utorrent açtı fln. wifi ile okuldan evdeki downloadlarını düzenliyodu adam.
Sosyal ağlarda paylaş

Garadia said:
iphone'u ilk görüşümü anlatayım, 2007 sonu, okuldan bir arkadaşım almış bi şeylerle upraşıyo. bakıyorum bakıyorum windowsun masaüstüne benziyo, utorrent açtı fln. wifi ile okuldan evdeki downloadlarını düzenliyodu adam.

Telefondan uTorrent açıp dizi indirip izlemiş gibi ballandırarak anlatacak bişey göremedim ben burda ama, kaçırdığım bişey mi oldu acaba? Torrent kullanmıyorum ama muhtemelen webden bağlanılan bir remote serverı varmış uTorrent'în eMule gibi, ona girmiş adam. Jailbreak bile gerektiren bir durum değil.

Bu arada Apple dediğin gibiyse, Türkiye distribütörleri onların on katı haysiyetsiz. "X Dolar olan aleti X+100+KDV Euro'dan satmak" şeklinde görülmemiş bir fiyatlandırma politikaları var resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

gecen sene iphone ilk ciktiginda amerikadaydim, telefon alacaktim iphone yerine N95 aldim. Cunku teknik ozellikleri acik ara cok daha iyiydi.
1 sene kullandim aleti ve simdi temelli amerikaya gelince ilk is iPhone 3G almak oldu. Neden derseniz:

1- baya estetik, ozellikle nokia'nin tikirdayan plastigiyle karsilastirilinca.
2- telefonla fotograf cekmenin pek ise yarayan birsey olmadigini anladim. N95'in kamerasi cok daha guzel evet, ama o bile adam gibi bir kamera degil ne yazik ki.
3- Kulllanilabiir olmadiktan sonra 80 tane ekstra ozelligi olsun birsy farketmiyor. Ben hayatimda N95 kadar zor internet navigasyonu olan telefon kullanmadim. Simdi iPhone ile her seyimi 3g ile baya hizli bir sekilde istedigim yerde haledebiliyorum internetten. Ozellikle sik sik internete girmesi gereken biriyseniz kesinlikle iPhone, tartisma bile goturmez bu.
4- Amerika'dayim zaten calismayan bir dalga yok. Ayrica maps olayina gelince, Google Maps kullanmiyor mu iPhone, Turkiye icin GMaps var ki? Routing yapmiyormus sanirim ama cok kisa bir sure sonra gelir, streetview gelicek yakinda Avrupa'ya hatta.
5- Sacma sapan Symbian degil, Mac OS X tabanli bir isletim sistemi kullaniyor.
6- Browseri da ayni sekilde Safari, bilgisayarinda girdigin her seyi aciyor diyebilirim yani

Ben baya atesli bir N95 savunucusuydum ama o neslin cagi artik gecti, iPhone 3G N95'in ilerisinde bir telefon.

P.S. SMS var Abso?
Sosyal ağlarda paylaş

ne diyebilirim bence öle installerda, symbian'a göre çok daha fazla program işe yarar program var bunun nedeni belki de iphone'nun içi boş gelmesi ama cpu ve işletim sisteminin üstünlüğü ayırca kullanıcı dostu olmasıdır.

said:

Apple ürünleri konusunda çok sınırlayıcı aslında, o yüzden bir karşıtlık olması bence çok da sıradışı değil. Şahsen, Jailbreak edilmemiş bir iphone'un çok da avantajı olduğunu düşünmüyorum, çoklu dokunma algılayıcısı falan güzel fakat diğer özellikleri pekala diğer benzeri telefon/pda'larla karşılaştırılabilir. Üstelik Türkiye'deki fiyatları benzeri diğer ürünlere göre yüksek.

Hani, Microsoft tekelcilikle suçlanır ya hep, Apple tekelciliğin kralını yapıyor aslında :) En azından, iPhone konusunda öyle. AppStore'a koyulması için bir uygulama gönderdiğinizde sistem dosyalarını kullanımınızdan tutun da yazı tipi, tuş rengi gibi pek çok şeye kadar inceleyip beğenmezlerse reddediyorlar. Kendilerince haklılar tabi, istiyorlar ki hiç bir uygulama iPhone'un klasına zarar vermesin.

MP3'lerin veya benzeri dosyaların kaçak olarak kopyalanmasına karşılar, Bluetooth'un büyük oranda devre dışı bırakılmasının kökeninde de bu var, (jailbreak uygulamamışsak) iTunes'a bağımlı kalmamızın da.

Şahsen, jailbreak'ten habersizken sıkı bir iPhone düşmanıydım :) N95'le kıyaslayıp iPhone meraklısı arkadaşların aklını çelmeye çalışırdım. Ta ki iPhone görene kadar :) Hatta ilk gördüğüm uygulama gitar uygulamasıydı. Onu görüp sonra elime alıp ilk denediğimde birdenbire eski Türk filmi müzikleri çalmaya başladı arkaplanda, ortam siyah-beyazlaştı, gözlerimden iki damla yaş geldi :)) Şansıma kısa bir süre sonra Amerika'ya gitmek nasip oldu ve hemen kaptım bir tane. Bir sonraki aşamada BSD subsytem ve terminal uygulamalarını gördüm. Cebimde resmen bir Unix tabanlı bir cep bilgisayarı vardı artık. O günden beri başka bir telefon kullanamayacağımı düşünüyorum, tabi Jailbreak mümkün olduğu sürece.

Velhasılı, karşı gelenlere çok da lafım yok, haklı oldukları konular var. Fakat bir şey diyen olursa iBeer'i göstermem bile yetiyor genelde :))
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:
gecen sene iphone ilk ciktiginda amerikadaydim, telefon alacaktim iphone yerine N95 aldim. Cunku teknik ozellikleri acik ara cok daha iyiydi.
1 sene kullandim aleti ve simdi temelli amerikaya gelince ilk is iPhone 3G almak oldu. Neden derseniz:

1- baya estetik, ozellikle nokia'nin tikirdayan plastigiyle karsilastirilinca.
2- telefonla fotograf cekmenin pek ise yarayan birsey olmadigini anladim. N95'in kamerasi cok daha guzel evet, ama o bile adam gibi bir kamera degil ne yazik ki.
3- Kulllanilabiir olmadiktan sonra 80 tane ekstra ozelligi olsun birsy farketmiyor. Ben hayatimda N95 kadar zor internet navigasyonu olan telefon kullanmadim. Simdi iPhone ile her seyimi 3g ile baya hizli bir sekilde istedigim yerde haledebiliyorum internetten. Ozellikle sik sik internete girmesi gereken biriyseniz kesinlikle iPhone, tartisma bile goturmez bu.
4- Amerika'dayim zaten calismayan bir dalga yok. Ayrica maps olayina gelince, Google Maps kullanmiyor mu iPhone, Turkiye icin GMaps var ki? Routing yapmiyormus sanirim ama cok kisa bir sure sonra gelir, streetview gelicek yakinda Avrupa'ya hatta.
5- Sacma sapan Symbian degil, Mac OS X tabanli bir isletim sistemi kullaniyor.
6- Browseri da ayni sekilde Safari, bilgisayarinda girdigin her seyi aciyor diyebilirim yani

Ben baya atesli bir N95 savunucusuydum ama o neslin cagi artik gecti, iPhone 3G N95'in ilerisinde bir telefon.

P.S. SMS var Abso?

Donek penth =p
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:
Nokia N serisinin devri bana göre bitti. zorlamaması gerekli artık nokia'nın. insanlar pratik, widescreen, dokunmatik telefonlara yöneliyor artık. samsung omnia, iphone vs gib.

Yine de bazı çevrelerde "BUNLAR KARİZMA TELEFONU TAAM MI, ÖZELLİKLERİNİ BİLMİYO HALK ŞEKLİNE BAKIP ALIYO, OYUNCAK" tarzı sözlemlerin prim yaptığını görüyoruz. Yok öyle bişi.

Zaten penth in de dediği gibi, aşağı yukarı aynı fiyatlı N95 8GB ile iphone u karşılaştırınca şekil olarak fark gayet açık.

Penth çok güzel bir noktaya değinmiş ayrıca. Ben de şöyle kameralı düzgün bi telefon alana kadar kamerası yüksek olsun abi, gprs, edge falan desteklesin, özellik önemli şekil değil diye düşünüyordum. Sonra fark ettim ki 2.5 senede kamerayla 500 resim anca çekmişimdir. Diğer saydığım özellikleri de sık kullanmadım. E cebimde boşu boşuna büyük bir telefon gezdiriyordum. Şeklen de bi avantajı yoktu.

Yani idareten, mecbur kalınca foto çekmek için 2 mpx bence yeterlidir. Foto çekmek için düğmeye basıp 7 sn beklemekten iyidir, foto menüsüne girmek için gereken süreyi saymıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio sağolsun olayı fanatiklik boyutuna, siyah beyaz savaşına dökmüş. Kimse arkadaşa tarafsız bir şekilde yardımcı olmamış.

- Şimdi N95 ve benzeri telefonlar da 3G destekliyor. Onlar çıkınca onlara 1.5-2 milyara yakın para vermek mantıklı oluyor da, iPhone'a vermek neden mantıklı olmuyor ben anlamıyorum. Sonuç olarak piyasadaki çoğu telefon 3g network destekliyor ancak ülkemizde olmamasına rağmen satılıyor eşşek gibi. Bu sav saçma.

N95 değil de ilk çıktığında N80 satın almıştım. 3G desteği, Wireless bağlantı özelliği, internet, 3.2mp kamera vs. vs. bir sürü özelliğiyle cezbetmişti beni. Ama işte kağıt üstünde olan özelliklerini adam gibi kullanamayınca hiç bir işe yaramıyor. 6 ayda nefret etmiştim cihazdan. Neden mi?

- Kullanması çok karışık. Menü içinden menüler çıkıyor. Internette gezinmek işkence. Her siteyi adam gibi göstermiyor.

- Symbian dünyanın en kötü işletim sistemi olsa gerek. Telefon dediğin hızlı olur di mi? ara dersin arar, mesajı okumak istersin okutur falan. Ama N serisinde böyle birşey yok. Telefonu kullanıp hafızasını doldurmaya başladıkça alet bilgisayar gibi yavaşlıyor, kasım kasım kasılıyor. Mesaj geliyor mesela, oku diyorsun, 20-30 saniye mesajın yüklenmesini bekliyorsun falan. Ya da rehberde gezerken yanlışlıkla birini arıyorsun, aramayı iptal düğmesine basınca kasılıyor alet yüklemeye başlıyor, aramayı iptal edene kadar adama bağlanmış oluyorsun. Bu sefer bi de yüzüne kapatmış oluyosun falan. Çok kötü. Bu olay bütün N serileri için geçerli. N70 inden N95 ine hepsi bilgisayar gibi yavaşlıyor.

- Pil ömrü çok kısaydı. 1 gün bile dayanmıyordu bana wireless falan kullanmaya çalışınca.

N95 bi kaç çıta daha iyi bir telefon N80 den, ama genede N80 den nefret etmeme sebep olan kötü özellikleri hala barındırıyor. O yüzden tavsiye etmem.

Ben şu an 8800 Scirocco kullanıyorum. Tamamen basit bir telefon. Arama, mesaj, takvim, hepsi bu. Ama işte telefonu çalıştırır çalıştırmaz rehber emrinde, hiç bir zaman kitlenip kalmıyor vs.

Ama işte 8800 da da internete girmek mail kontrol etmek falan pratikte imkansız olduğu için 2. telefon olarak iPhone aldım.

iPhone'u yorumlamam gerekirse:

Eksileri:

- SMS var ancak MMS atıp alamıyorsunuz.

- SMS lerde iletim raporu olayı yok. Birine mesaj atınca ulaşıp ulaşmadığını göremiyorsunuz ki bu bence büyük eksiklik. En azından benim için.

- Copy-Paste olayı yok. Mesaj forward edemiyorsunuz. Internet device olarak lanse edilen bir alette böyle basit şeylerin eksikliği ayıptır.

- Istediğin melodiyi yükleme olayı tam bir işkence. Ya iTunes a 2 dolar para vereceksin, ya da binbir türlü işle uğraşacaksın PC de.

- Internet sitelerinde flash desteği olmadığı için flash lı siteleri tam göremiyorsun.

- Türkçe menü yok.

- Yol tarifi veren GPS özelliği yok.

- Bluetooth ile dosya alıp gönderemiyorsun. Diğer telefonlarla iletişim eksikliği var. Rezalet bir durum.

- Pil ömrü bir telefon için kısa. Ama N serisi telefonlar da farklı değil. 8800'ıma kıyaslayarak söylüyorum bunu.

Artıları:

- Piyasada kullanımı daha kolay multimedia cihaz yok. Apple'ın yazılımı kadar sorunsuz ve kolay kullanımlı başka alet yok. Kimse inkar etmesin.

- Son derece hızlı, takır takır açıyor applicationları, internet sayfalarını. Nokia nın N serisi gibi kasılma olayı yok.

- Internette surf yapmak için en ideal cihaz iPhone.

- AppStore ile telefona binbir çeşit yeni oyun ve özellik ekleyebiliyorsunuz. Bu olay henüz yeni ve türkiyede çok yaygın değil ancak bi kaç aya çok çok daha kullanışlı olacak. GPS ile yol tarifi alamıyorsunuz belki ama AppStore dan indireceğiniz bir yazılım ile iPhone u olan diğer arkadaşlarınızın nerede olduğunu görebiliyorsunuz. How cool is that? :D Artık yakın arkadaşlarımı arayıp "nerdesin?" diyeceğime programdan GPS ile gösterilen yerlerini görüp direk oraya gidebiliyorum =)

- Wireless özelliği diğer tüm telefonlardan daha hızlı çalışıyor. Nokia N80 imde de wi-fi vardı ama 8mbit lik wi-fi hot spot a bağlansam bile 56k hızında surf yapıyordum. iPhone wi-fi bağlantıları daha efektif kullanıyor.

Özetleyecek olursak ben iPhone u 2. telefon olarak aldığım için eksiklikleri bana batmıyor, çünkü diğer telefonumda eksik olarak nitelendirdiğim özellikler var.

O yüzden iPhone alıp almamak bir telefondan ne beklediğinizle de doğrudan alakalı. Zırt pırt mail kontrol edicem, nette gezicem, kulağımda paso kulaklıkla gezip müzik dinleyen bir adamım ben diyorsanız iPhone size gayet güzel bir telefon olur. Ama yok ben uzun pil ömrü isterim, daha küçük bişeyler isterim, internet falan çok girmem ama acil ihtiyacım olduğunda da telefon bunu yapabilmeli diyorsanız başka şeylere yönelin tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...