Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kulaklarını kesmek istiyor.

PATA

Öne çıkan mesajlar

herzamanki gibi yine veterinere götürdüm köpüşümü.Adam dedi ki bi iki hafta sonra gel yine kulaklarını kesiyim ayarlıyacam ben herşeyi dedi.
Ben dedim noluyo ne kesmesi filan kesemssin kulak mulak.
diyor ki kesmek gerekir kangalların kulaklarını.İzin vermem filan dedim kestirmiyecem ama doğrusu nedir tam bilemiyorum.Bi danışıyım dedim
Sosyal ağlarda paylaş

kangalların kulak kesme olayının mantıklı bi açıklaması war ama koruma için kullanımicaksa bi gereği yok. şoleki çiftliklerde falan hep bu kangalları kullanıolar kurtlara falan karşı. bu kopek familyasından olan hayvanlarda kavgada direk kulağa saldırırlar. çiftliklerdeki falan kangalların kulaklarını kavga ederken kulaktan darbe alıpta canları yanıp kaçmasın korumaya dewam etsin diedir.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Kulak kesiminin iki mantıklı açıklaması vardır.
1-Sürüde görev yapan köpeklere kurtla yada başka köpeklerle karşılaştıkları zaman avantaj sağlaması için tort yada çivili tasma denen aparatlar takılır bogazına. Kangalın kulakları uzunsa koşarken bu çivilere çarpar ve yaralanır. Öncelikli sebebi budur.
2-kangallarda kırık kulak yapısı istenmeyen bir özelliktir. bazı yetiştiriciler bunu saklamak için keserler hayvanların kulaklarını.

Bu iki ihtimal dışındakiler estetik amaca yöneliktir ve doğru değildir. Hatta kırık kulakları saklamak için kesilmesi bile doğru değildir..

Estetik zevki kesik kulaklıları gerektiriyorsa bile bu uzman veterinere yaptırılmalıdır.

kangal'larla ilgili bir siteden.
Sosyal ağlarda paylaş

Oha nasıl bir veteriner. Ben ilk benim köpeği alıp götürdüğümde, kulakları kestirmekle ilgili herhangi bir yorumun olacaksa, hemen terket burayı demişti hehe

Seninki sayko çıkmış, bence sen de terket orayı köpeğinin sağlığı için. Kangalların kulakları kesilmez.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
2-kangallarda kırık kulak yapısı istenmeyen bir özelliktir. bazı yetiştiriciler bunu saklamak için keserler hayvanların kulaklarını.

Bu nasıl birşey ya. Hadi sürü köpeğini anladık diyelim de burda adı geçen yetiştiricileri bulldoglara vermek lazım

said:
Ben ilk benim köpeği alıp götürdüğümde, kulakları kestirmekle ilgili herhangi bir yorumun olacaksa, hemen terket burayı demişti hehe

Saygılar. Veteriner dediğin hayvan sevmeli zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Var öyle manyaklar, sırf görüntü için kulak kesenler. Benim rahatsız ilk geldiğinde kulakları çok büyüktü, kanat gibiydi hatta (vücuduna oranla büyüktü yani). Muhtemelen her köpekte böyledir, bir insan nasıl kıyabilir o şirinliğe anlayamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kangalımın kulağını kestirmedim, çünkü 10 dönümlük arazimde gezen koyun sürüm yok.

Eğer yaylada sürünüzü koruma amaçlı değilse, kestirmeyin kulaklarını köpeğin. Hele hele olur da kavga eder, kulagına girerler acır diye hiç kestirmeyin, hakim olun itinize.

Kangal çok şahane hayvandır yalnız.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...