Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2009

fede

Öne çıkan mesajlar

güzel olmuş basın toplantısı falan. oyunu hızlandırmaları şart. çok lig ile başlayınca çift çekirdek bilgisayarda da yavaşlıyor bariz şekilde oyun. bi çare bulmaları lazım nası yapıcaklarsa.

geri kalan yenilikleri beğendim ben. 3d motor kısmında da eğer oyunun kendi motoru maçı yönetirde onu 2d 3d ya da yazı olarak da aynı şekilde yansıtacaksa ben çok sevindim. ama grafikleri keşke vestelin futbol oyunu gibi yapmasalarmış. muhtemelen java ile çalışaağı için yine saçma sapan animasyonlar izleyebiliriz gibime de geliyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Azmodai said:
her sekilde alip oynanir arkadaslar. Rakibi olmayan bir oyun. 3-d yi begenmezsen de 2-d ye donersin oldu bitti.

Ama cogu kisi yine netten indirecek, almayacak guzelim oyunu.

2008 rezaletinden sora kolay kolay zaten para saçacağını sanmam insanların FM'ye. İmajı çok bozdu bayağı zedeledi.

3D'yi pek istemedim ben, 2D'yi bile hala tam oturtamadılar 3D'de iyice suyu çıkar gibi geliyo. Umarım düzgün yapabilirler. Azmo biraz bilgi vermen mümkünmü betayı kurcaladıkça azar azar?

rezalet derken? Adamlarin su tarihe kadar en cok sattigi 2. versyon :) ve gayet iyidi, turkiye liginde cok sorun vardi ama ekip cok guzel cozdu onlari. Gecen bir sene icinde cok cok calisti yeni arastirma ekibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
DoruK said:
onu yapanlar bizim türk araştırma ekibi. bir de her sene değişiyor puanlama barajları. bi sene herkesin aşırı düşük oluyor bir sene yükseliyor standardı tutturamadılar bir türlü.

Ama sırf Türklerde değil ki? Hani tamam bi oyuncu çok parlar falan "lan hakkını verememişiz adamın" diye düzeltirsin. Ama adam bi süper oynuyo çaat herşeyi 20, sora bi sezon sakatlıklarla boğuşuyo adamı rezil etmişler.

Hatta aynı çizgide giden bir adam bile mesela R.Madrid falan transfer ettiyse o sene puanları 2-3 puan artıyo, ya da daha düşük bir takıma transfer olduysa aynı şekilde düşüyo. Şu oyunda Song'un hiç hakkını veremediler mesela. Kewell bize geldi diye şimdi hevesle alıcaz takımı bi bakıcaz adam rezil. Gerçi dünya kupasında parladı diye Arda'yı da ronaldo yaparlar heralde. Tamam hep bizim ligden gidiyorum çünkü genelde türkiye ligiyle oynarım da, genel bişi demekistediğim.

Takimin cok kotu. Ondandir... :P
Sosyal ağlarda paylaş

Rezalet derken o bug serisinden bahsediyorum.

Tamam en çok satılan versiyonlarındandır serinin de. Zaten FM serisi 3-4 senelik bişi, CM'leri de katmamışlardır tahminen bu sıralamaya. 4ten 2. olmak çok başarı değil bence :)

Bu başarı da zaten sağlam satış politikasının ve güzel betaların sonucudur bence.

Yahu betasında tıkır tıkır canavar gibi çalışan oyun esas orjinali çıkınca bozulur mu :) Önce gol iptalleri ve kornerden goller, ardından çalışmayan taktik özellikleri falan derken en eskikli gedikli versiyonlardan biriydi bence.

Ama politika olarak çok iyi lanse edildi, üstüne betası da iyiydi ondan dolayı böyle oldu.

Oyuncular için bahsettiğim dengesizlik her versiyondaki uçurumlar maalesef hep oluyor :)

Ama Türkiye ligi için ekibin "çok çok" çalıştığını sanmıyorum ben valla. Çünkü tamamen aynı lafı geçen sene de duymuştuk "Valla çok çalıştık acaip süper detaylı yaptık türkiye ligini çok sağlam oluyo haa" diye daha oyun çıkmadan. Sonra sıradan bir türkiye ligi gelmişti yine üstün körü, anca 3 büyüklerin biraz yontulduğu :)
Sosyal ağlarda paylaş

Alex'in Potential Ability'si mesela 169. (200 üstünden bu arada puanlar) Lincoln'ünki 170. Arda'nınki 150 ila 170 arasında deişiyodu eskiden, 8.0.2 patch'inden sonra 166 diye sabitlendi.

Ama nedense puanlar tam current ve potential ability'le birebir gitmiyor.

Mesela Walcott. Potential Ability'si de Current Ability'si de acaip iyi olmasına rağmen statları rezil oluyor.

Ya da Lincoln oyunda Alexten potential ve current olarak önde olmasına rağmen statleri 2-3 gömlek daha düşük falan.

Current'i 140 olan adam 180 olan adamdan kat kat daha iyi olabiliyo statlerde falan

Bunun sebebi nedir Azmo? Aydınlat bizi :)
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben şeye kılım fm08 de
bi açıyorum oyun mesela delgado pace 20 çıkıyo
başka oyun açıyorum pace 10 başka bişi yüksek yada tamamen farklı dağılmış vs
bu olaya kılım ben lan ne bu böle
sadece çok ünlü adamların statler sabit galiba

nileppezdel said:
Kazım potential=200 current=199 başlıycak oyuna bence

bobo 3.4 kazım ettiğine göre 680/676 başlamalı o zaman bobo
Sosyal ağlarda paylaş

Hasan Şaş ve eski CM4 döneminde Ergün zaten mükemmel adamlardı. Ergün 9.2 ortalamayla lig bitirirdi falan :D

Ama şimdi Kewell'i Meira'yı da ebleh bişi yaparlarsa kızarım yani :)

Peki o current/potential ability lerin statlara yansıması konusunda bi bilgin/fikrin var mı azmo aydınlat bizi
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Alex'in Potential Ability'si mesela 169. (200 üstünden bu arada puanlar) Lincoln'ünki 170. Arda'nınki 150 ila 170 arasında deişiyodu eskiden, 8.0.2 patch'inden sonra 166 diye sabitlendi.

Ama nedense puanlar tam current ve potential ability'le birebir gitmiyor.

Mesela Walcott. Potential Ability'si de Current Ability'si de acaip iyi olmasına rağmen statları rezil oluyor.

Ya da Lincoln oyunda Alexten potential ve current olarak önde olmasına rağmen statleri 2-3 gömlek daha düşük falan.

Current'i 140 olan adam 180 olan adamdan kat kat daha iyi olabiliyo statlerde falan

Bunun sebebi nedir Azmo? Aydınlat bizi :)

CA'yi etkileyen başka özellikler de var statlar dışında, mesela ikinci ayağını kullanabilme seviyesi. ayrıca her mevki için belli bi ağırlıkları var statların. amr/fc olan walcott için yanılmıyosam ca'yi en çok etkileyen özellikler pace ve acceleration. bunlar da 19-20 seviyelerinde olduğunda walcott'un ca'si yüksek oluyo. bu walcott'un bahsettiğin 140 ca'li statları yüksek adamdan daha kötü performans göstericeği anlamına gelmiyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Hasan Şaş ve eski CM4 döneminde Ergün zaten mükemmel adamlardı. Ergün 9.2 ortalamayla lig bitirirdi falan :D

Ama şimdi Kewell'i Meira'yı da ebleh bişi yaparlarsa kızarım yani :)

Peki o current/potential ability lerin statlara yansıması konusunda bi bilgin/fikrin var mı azmo aydınlat bizi

Kewell ve Meiran bu senenin transferleri oldugu icin Turk ekibi tarafindan editlenmiyor. Her sezonun sonunda bir genel update cekiyor ekipler arastirdiklari ligde. Transfer penceresinden sonra bu transferler update ediliyor, ve arada yazin turnuva, sakatlik vs. olduysa da degisiklikler kaydediliyor (mesela Semih gecen sezon iyidi, statlari sezon sonunda artmistir, euro 2008 ve elemelerden sonra daha da bufflanmistir, Lincoln ise yetenek olarak bir eksiklige ugramasa da injury prone ve professionalism olarak eksilmis olabilir, ben henuz statlari gormedim, gorsem de yazamam buraya zaten ama ben arastirmis olsam bu oyunculari aynen boyle yapardim mesela). Yeni gelen tranferlere dokunulmaz genelde. Yani kisacasi Meiranin statlarini alman arastirma ekibi doldurmus olacak, Kewelli da ingiliz arastirma ekibi, bizimkiler degistirmez.

CA / PA nin yansimasina gelince, oyunun kodu bizim doldurdugumuz statlari nasil etkiler, nesini degistirir bilemiyoruz acikcasi. Biz sadece bildigimiz seylerin dogrultusunda statlari yaziyoruz. Ama soyle birsey var, Bazi oyuncularin belli statlari Fixtir, mesela atiyorum Roberto Carlosun tackling 14 ten fazladir, ve baska bos statlari varsa (0 degeri ile temsil edilen) onlar da geriye kalan puana gore doldurulur. 200 potansyeli olan oyuncunun da her stati 20 olamiyor, kendinizi yaratmayi falan denediyseniz editorden farketmissinizdir, bunun yerine oyun dengeliyor statlari kafasina gore. Bazi dusuk potansyel ve CA li oyuncular daha iyi peformans sagliyor cunku bolgelerindeki kritik statlari oldukca yeterli oluyor ve digerleri de dusuk oldugu icin bu kritik olanlar yuksek kaliyor ve aralarindaki sinerji de hesaba katiliyor. Mesela bir forvet oyuncusunun Creativity, Flair, Long Shots, Technique ve Visionu yuksekse sik sik uzaktan gol atar, Gerrard gibi mesela. Bunun gibi seyler devreye girince bazi daha dusuk CA li oyuncular da cok iyi performans saglayabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm peki mesela Hasan Şaş, Türk ekibinde yıllardır Türk liginde.

Adam eskiden çok abartıydı evet, ama FM8'de nerflendi, 8.0.2'de bi daha nerflendi ciddi oranda. Şimdi fm9 çıkacak ama adam zaten geçen sene adam gibi oynayamadı sakatlıktan yine nerflenecek mi?

Bir de Walcott'a bakarsan ne demek istediğimi anlican abi, hani daha düşük ca pa lı adamdan kötü demiyorum. genel olarak çok kötü diyorum.

Adamın teknik özelliklerinden 9'un 10'un üstünde olan yok gibi bişi. Mentali de kötü. Ama baktığında CA sı PA sı hayvani.
Sosyal ağlarda paylaş

Mental ozellikleri dusuk cunku editoru acip bakarsan researcherlar da ona gore vermisler degeri. Her yetenekli genc oyuncu mental olarak gelismis sayilamaz, nitekim Walcott daha 19 yasinda mi ne, yillar gectikce gelisecek. Benim oyunlarda 10 sene sonra 29 yasindayken walcott dunyanin en iyi oyuncularindan birisiydi mesela.

Hasan sas daha fazla nerflenmez yetenek olarak, ha ama injury proneness ne olur ne olmaz bilemem, arastirmaci ben degilim, gsyi de takim olarak takip etsem de oyunculari cok bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Hmmz ok saol :)

Bi oyun açtım istanbulsporla şimdi 09 gelene kadar 08le takılim diye.

ilk resmi maçı yaptık... 4-2 kaybettim. Yediğim goller ayrı efsane, iki golü kendi kaleme attım, 2 tane penaltı yaptırdım (1ini attılar) son golü de frikikten yedim, bedavaya aldığım Ali Eren balta gibi gereksiz yerde adama kayıp kırmızıkart gördü o frikik geldi gol oldu.

Kapattım ben de oyunu küfredip, sessiz beklemek daha iyi galiba 2009'u :D
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:
Mental ozellikleri dusuk cunku editoru acip bakarsan researcherlar da ona gore vermisler degeri. Her yetenekli genc oyuncu mental olarak gelismis sayilamaz, nitekim Walcott daha 19 yasinda mi ne, yillar gectikce gelisecek. Benim oyunlarda 10 sene sonra 29 yasindayken walcott dunyanin en iyi oyuncularindan birisiydi mesela.

Ama teknik de çok kötü. Bi tek işte fiziksel iyi.

Yani Walcott yerine Elvan Abygalesse'yi koy daha iyi oynar gibi bişi olmuş :D
Sosyal ağlarda paylaş

Walcott bu sezona kadar cok yetenekli ama ortalama bir oyuncu olarak goruluyordu. Gelecekte cok iyi yerlere gelebilecegi ama futbolunun cok iyi olmadigi soyleniyordu ve bu da gecen senenin oyununa yansidi. Bu sene statlar daha iyi olacaktir mutlaka, malum gecen sene bir cok macta oynadi ve kendisini gosterebildi.

Ayrica belirteyim ki oyunda bir cok yuksek potansyelli ama kotu statli oyuncu var, zamanla artacak o statlari, 5-6 sene oynarsan gorursun muhakak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...