Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2009

fede

Öne çıkan mesajlar

alexin imba oldugu gunleri biliyoruz ama, adamin geldigi ilk 2 yildaki olaganustu istatistigi de biliyoruz, takima kattiklarini da, ve her ne kadar kotu deseler de takimin kalbi, beyni herseyi.

Ha acikcasi statlarin cogu fazla. Alexe hic bir statina 15 ten fazla vermem passing disinda, ama o benim yorumum. Alexi su anda alip man city'e de koysan, Barcaya da koysan ilk 11'i zorlayacak bir oyuncu ona lafim yok ama yine de alexin fenerin en iyi oyuncusu olma durumunun yaratilmasi acisindan onemli bir faktor. Bu arada alexin CA si kac bilmiyorum ama cok ta abarti degildi sanirim, yasi icabi da 1 sezonun icinde inise gececektir.

Biraz oyuna sans verin, oyunculariniz gelissin. Baslangic statlari kesinlikle birseyin temsili degildir. ARdayi begenmiyosunuz ama adama 2 sezon verin bakin neler oluyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ahanda buyrun Alex. Çok tartışıldı şu anda benim oyundaki halini koyayım dedim.

Bu arada 2 bug buldum oyunda:

1- Oyuncuların maç içindeki oyun statleri değişiklik sırasında sorunlu. Mesela oyuncu 5.3'le oynuyo. Lan kötü diye bi değiştiriyorum oyundan çıktığında 7.6'ya çıkıyo. 3-4 kez başıma geldi.

2- Maç sırasında çok kastığı için midir nedir benim makinada, taktik ekranında sağdaki diziliş şeysinde bazen adamlar 2 - 3 farklı yerde birden gözüküyo. Mesela yan yana 2 farklı Baros gözüküyo forvette. Biraz oynayınca ordaki adamların yeriyle düzeliyo genelde.

Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:
aksam size stat ve taktik yazisi hazirlarim o zaman uzun uzun guide acisindan. bir de researcherlarin ne tur seyleri analiz ettiklerini de aciklarim :)

Valla bu güzel olur :)

Bu arada Baros'u boostladık demişsin de, 10 maç falan oldu başlayalı hala gol atamıyo Baros. 1 tane golü var o da hazırlık maçı. Artık pes ettim Ümit Karan'a döndüm ben de :)

Bu arada GS'deki Aydın'ın statleri düşük gibi gözüküyo ama baya güzel oynuyo sağ kanatta, tavsiye ederim oynayanlara... Arda'yı kesti kesecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Rew, iki bug hakkinda bilgileri var ve bidahaki patchte duzelecek. Alexin work rate ve concentrationu cok dusuk, fiziksel ve determination da o kalibredeki diger avrupa oyuncularina gore yine ortalamanin altinda. Bunlar da alexi yildiz ve kral oyuncu yapsa da her macta ronaldinho, c.ronaldo gibi oynamasini de engeller.

tabi bunu derken acikcasi finishingini 15'e cekerdim ben olsaydim. First touch da inebilir. Bir kac seyle daha oynardim ama bu da researcherin taktiri. Ayrica alex su an zirvede, bundan sonraki senelerde dususe gecer yavastan hayirlisiyla.

Barosla gol atamiyorsan taktiklerini biraz daha ona gore yonlendir derim. Ben mesela tum taktigimi semihe gore ayarlamistim guiza gol atamiyordu falan.

Onemli seyler o ufak ince ayarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle tabii ama work rate e falan bakmamak lazım. Ümit Karan'ın mesela fiziksel özellikleri 11-13 arası. Ben finishingi 17 18 olmalı work rate ve consistency düşürülmeli 8 falan olmalı dediğimde bana "work rate ve consistency ne kadar düşürürsen düşür 18 finishingle ümit ligde 25 30 gol atar abartı olur" demiştin :) Şimdi çok daha fazla bir abartı alex için geçerli, ümiti engellemeyen work rate ve consistency alexi engelliyo mu :P
Sosyal ağlarda paylaş

ama alexin attigi goller bayagi bayagi fazla. Gecen sezon sakatlik ve sistemden dolayi falan biraz durakladi ama istatistikleri olaganustuydu gol yollarinda.

Yanlis biliyorsam soyle :)

ikincisi de kendin deneme yap derim? Cok basit birsey. Alexin work rate ve concentrationunu 13 yap. 1 sezon holiday yaptir bak kac gol atiyor. Sonra simdiki haliyle yap.

Biz boyle kontrol ediyoruz bize gelen statlari mesela. Gercek hyata ne kadar yakin veya olmadigini gormek icin bu tip seylere basvuruyoruz cunku her ne kadar random sans ta olsa bazi olaylarda (beklemediginiz bir oyuncunun bir sezonda fazla gol atmasi vs.) bu program aslinda matematiksel bir simulasyon baktiginiz zaman :) Test yapin, gorun. Alex'i koru korune, feneri koru korune savunmak icin demiyorum bunlari, yanlis anlamayin beni, sizinle forumda bazen sakalasiyorum ama GS nin de, Fenerin de, Bjknin de hatta Genclerdi IBB di onlarin da genel guc ve istatistik durumlarini goz onunde bulundurabilme yetenegine sahibim, butun takim sahip.

Sandiginiz gibi bisi olmuyor, kimse takimini bufflamiyor. Researcherlar statlari atiyor, sonra herkes birbirinin atadigi statlari test ediyor. Sonra HR ler test ediyor (ki bizim HR cidden cok cok iyi bir adam, beta forumlarinda cogu researcher ondan tuyo aliyor stat verirken istatistik tutarken, hatta ona danisan cok oluyor "abi cassano olmus mu sence diye, adam cidden cok cok iyi bu iste) ve sonra biz test ediyoruz, cok sacma bisi yoksa SI ve core tester gruba gidiyor onlar da sonuclandiriyor.

Evet SI oturup her ligin her oyuncusuna bakmiyor ama cidden 1 sezonda 60 gol atan bir alexi gorseler "buna bi nerf ceksek" diyorlar. Bu kadar cok konusmamin sebebi de bizzat aylardir beta forumlarinda olmam ve oyunun nasil gelistigini bu sene 100% gormemdi, ilk betalari gormus olsaniz aglarsiniz :P Ve oyuncularin statlari resmen 30 kere rotusleniyor ve butun diger researcherlar da oturup bakiyor kim kimmis diye. Alex o olaganustu statlara ragmen ilk 50 oyuncu arasinda degil yanlis hatirlamiyorsam... (30 da olabilir)

Kisacasi bunlarin hepsi hesaba katiliyor. Bazen yuksek gorunen veya dusuk gorunen bir stat oyuncunun gercek hayattaki performansini en iyi sekilde temsil etmesi icin orada o sekilde olmasi gerekiyor. Semihin statlarina bakarsaniz cidden oyle ahim sahim bir yapisi yok ama adam her mac gol atiyor, hele taktigi onun uzerine kurarsaniz sacmaliyor. Evet 15 ve fazla statlari ozel koyacaklar demistim bir ay once ve cogu kosulda oyle zaten, ama bir stat tek basina calismaz, ona bagli 10 tane farkli stat ta vardir (aksam size bunlari anlatan yazi yazacam, oyuncu ararken de isinize yarar) ve o statlari oyuna yansitabilmek icin de mesela taktik ayarlamis da yapmaniz sarttir.

Kisaca finishing'i 20 olan bir adam her mac gol atmaz, creativity, determination, concentration, composture, flair, technique, pace, stamina ve anticipation da devreye girer. Bunlar 1 olsa bile 20 finishingli adam oturup ta 50 gol atmaz her sezon :) (yine atar atmasina da yani sandiginiz kadar degil). Herseyin belli sinerjisi var, mesela uzaktan gerrard gibi gol atan bir ortasaha icin finishing 13-15 arasi bile olsa flair, creativity, anticipation, composture, concentration, balance, stamina, pace, strength ve daha bir suru sey devreye girer :)
Sosyal ağlarda paylaş

orjinalde holiday sorunu yok. crack kullanirsan holiday sorunu ile birlikte baska sorunlarla da karsilasman olagan (holiday sorunu hemen hemen her cracked versyonda mevcut ve diger sorunlar da insandan insana degisiyor). Oyunu orjinal alin mis gibi oynayin iste.

ayrica data ile alakali sorunlariniz icin bir de official forumlardaki Turkish research threadi gostereyim size, perpetua bizim HR ve orada teker teker her sorana acikliyor dusuncelerini.
Sigames Turkish Research
Sosyal ağlarda paylaş

betada NDA vardi ondan cok konusamadim, yoksa oyunun isleyisi, test asamasi falan kendileri tarafindan da soyleniyor ve bilinmesinde bir sakinca da yok. Sadece NDA oldugu sure boyunca size hic bilgi veremezdim ama su an istediginizi sorabilirsiniz ben de elimden geldigimce sizi bilgilendirmeye calisirim :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...