Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

integral ve türevden nefret ediyorum

typxan

Öne çıkan mesajlar

:hrr: bu integral ve türevi anlamıyorum
lutfen bana yardımcı olun gelınbenı bu hocadan kurtarın soz sızı hapıste ben beslerım
sdlkajskjakijakfj
kabul edenlere gereklı bılgılergönderelıcektır

[Bu mesaj typxan tarafından 25 Mart 2003 13:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Türevden integralden hocanı öldürerek kurtulamazsın, yenisi gelir.Kendini öldürmen lazım..
Az sonra okula gidicem, matematik dersinde hoca vızır vızır integral anlatmaya çalışıcak. Ben tabi bişi anlamayınca kıl olucam.Bide çeşit çeşit tipler "hojaaam şunun şurasında şöööle olsa olmazz mııı, şonuda şoraya şööle koysaaak" diye bik bik ötücekler ben iyice kıl olucam.
En iyisi bozmayalım sinirlemizi paşa paşa kalalım. Alttan alırız, son sene kağıtlara "4 senedir bu dersi alıyorum hocam bi 67 ye ihtiyacım var kıyak yaparsınız" diye notlar iliştiririz.[hline]There is a void in my chest where I once had a heart, and from this emptiness springs all the sufferings in the Multiverse . . .
Sosyal ağlarda paylaş

bence limiti iyi kavramalisin once.
ama oyle basit aritmetik ile belirsizlik yoketme veya l'hospital kullanma degil, epsilon delta teknigi ve limitin gercek anlami uzerine kafa yorarak.

ondan sonra zaten turev ve integral hikaye gelicektir.

ancak ilmek degeri (mesh) in sifira gitmesi ile tanimlanan riemann toplamini kullanan belirli integral tanimini ve bunu ters turev (nam-i diger belirsiz integral) ile baglayan calculusun temel teoremleirni anlamakta zorlaniyorsan integrali eski "method of exhaustion" ile kuran kitaplari deneyebilirsin.(eski kitaplardir bunlar genelde, ozellike tom apostol un kitabini tavsiye ederim.)

universite seviyesinde oldugunu farzederekten yazdim bunlari, eger degilsen daha basit yollarla bu kavramlari kafanda canlandirmana yarayacak anlatim tekniklerini dene.ama bunlar hakkinda pek tavsiye veremem zira pek ugrasmadim.[hline]kingsofchaos

Sosyal ağlarda paylaş

valla kolaydır türev, integralin mantığını görünce o da kolaydor.
Bi e üzeri limitli versiyonları zorlayabilir ondan limitleri iyi bilmek lazım.
Tümay matematik kitapları vardı biz lisedeyken onlarda kesin vardır bu konular, gözünde büyütme oku çalış.
Yapabilirsin kanımca
Sosyal ağlarda paylaş

Elektrik Mühendisiyim ve şimdiye kadar integral kullanmadım işimde. Ama seneye göreceksin ki integral bizim derslerde diğer bölümlerden daha çok kulanılıyo. Integral olmasaydı senin ileride yapacağın mesleğin temelleri de atılamazdı

Ayrıca kalp doktoru olacak adama niye envai çeşit organ ve hastalığı öğretiliyo, onu da kullanmıycak dimi :P[hline]Ghost of The Navigator
Sosyal ağlarda paylaş

emın olun hıc bır zman uzulmem ıntegral turev bılmıyorum dıye
hayatata bır kere kullansam hıc koymıyacak ama
yınede ogutler ıcın sgln
lısedede nefret ederdım sımdıde
okul bıtsın tum defter kıtaplar yakacam

[Bu mesaj typxan tarafından 26 Mart 2003 13:37 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bi sn bişeyi açıklığa kavuşturalım. Türev ve Integral'dan kimse benim ettiğim kadar nefret edemez. Bir numaralı nefret eden adam benim hehehe.

Ama benim matematik çok iyiydi üniversitede. Gerçi 2 yıllıktı sadece 1 ve 2'yi aldım ama ya hocanın anlatışından yada bilmiorum üniversite psikolojisi yüzünden hiç zorlanmadım. Ama şimdi sorsan fransız kalırım çünkü kullanmaya kullanmaya unuttum.

Halbuki lisedeyken oha felan derdik. Belkide psikolojik bişidir.
Ama hala liselerde integral türev anlatımına karşıyım. Yeni gelen milli eğitim bakanı bile lise3'te çocuklar okula gitmiyor diyor.

Oha diorum ben bu zihniyete. Müfredatı gözden geçirmeleri gerek.[hline]This Cat Scratches Free.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok bea polinomlar iyidir. Yani hatılamıorum konuları pek ama polinomları sevdiğimi biliorum. En azından hayatımda lisede sadece polinomların anlatıldığı dönem çok iyi not aldım Beylerbeyi Lisesi'nde (şimdi adı değişti tabi.) O da en sevdiğim matematik hocası geldiği içindi o dönem bize.[hline]This Cat Scratches Free.
Sosyal ağlarda paylaş

sonuçta matematik kişisel bir mesele
yapan yapar, yapamayanı da fazla zorlamamak lazım
bununla beraber lisede bazı temel bilgilerin verilmesi özellikle fen öğrencisine üniversite hayatında çok büyük kolaylık sağlar
bu da bir gerçek
esas mesele yanlış meslek seçimlerinde yatıyor bence
misal,
gazetecilik konusunda kendisini geliştirmiş ve yeteneği olan bir insan sırf parasal kaygılarla mühendislik istiyor.
para ise mesele, meslekte değil kişide biter bence[hline]"soyut gerçek olmaz, gerçek daima somuttur."
V. İ. Lenin
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...