Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

75. Academy Ödülleri Aday Listesi - Oscar - 23.Mart.2003

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

Oscar gecesi tören yapılımı açısından zaten savaş nedeniyle görkemli olmayacağı biliniyordu ama yine de görkemsiz diye bu kadar kötü organize edilmesi hiç hoş karşılamadım. Bugune kadar seyrettiğim en kötü oscar töreniydi. Özellikle Steve Martin' i beğenmeme rağmen dün gece çok kötü bir sunuculuk örneği sergiledi. Özellikle Bill Crystal' ı hatırladıkça bu düşüncem gitgide artıyor diyebilirim.
Ödüllere gelince öncelikle en iyi şarkı ile başlamak istyorum. Eminem' in almasını beklemiyor ama çok istiyordum. Bu oscarlar için büyük bir farklılık format dışı hareket olacaktı ki aslında bu sene biraz şaşırtıcı olaylar da oldu, en iyi şarkıda Eminem' im alması gibi. 8Mile' in çevrileceği ve Eminem' in başrol oynayacağı duyurulduğunda Oyunculuk kariyeri hakkında Eminem "Bir tek Oscarım eksik onu da alacağım diye" çok iddialı bir söz sarfetmişti. Bu sözüne dayanarak sırf Eminem' in performansını izlemek için o filme gittim. Oscarlık değilse de güzel bir oyunculuk gördüm. Oscarlık bir oyunu olsa da alabileceğini hiç sanmıyorum çünkü filmin konusu ve her şeyi ile Oscar formatlarının dışında bir filmdi. Oscar ödüllerinin dağıtımı sırasında ise Eminem' in o sözü aklıma geldi. Evet belki en iyi oyuncuyu alamadı -ki aslında ondan bahsediyordu- ama adam yine de oscarı aldı. Söylediğini yapmış olması ve o kadar iyi film müzikleri karşısında o sözlerle bir rap şarkısını Academy' ye kabul ettirmesi gerçekten çok hoşuma gitti. Oscar törenine gelmemiş olması da ayrı bir havaydı zaten.
En iyi filmde aslında 4 film arasında iyi bir çekişme mevcuttu. 5. film yüzüklerin efendisi ise her ne kadar fantastik dünya ve/veya J.R.R.Tolkien hayranları için en iyi film olsa da objektif bir gözle bakıldığında diğer adayların yanında maalesef çok sönüktü. Bnece orda Chicago' yu en çok zorlayan film Pianist' tir ama bütün önemli Oscarları Chicago almışken zaten başka bir filmi seçmeleri komik olurdu. Chicago her yönü ile gerçekten çok iyi bir müzikal film. Böylesine iyi bir müzikal filmin Oscarı alması -ki mizikaller unutulmaya yüz tutmuşken bunun da yolunu Moulin Rouge açtı diye düşünüyorum- beni sevindirdi ama yine de biraz aklım Pİyanistte kaldı diyebilirim. Catherine Zeta Jones bile iyi oyun sergileyebilmişti filmde ve tabii ki en iyi yardımcı oyuncu Oscarını da evine götürdü. Ama en iyi kadın ve yardımcı kadın oyuncularına bakıldığında çok büyük bir çelişki farketmemek mümkün değil. Başroldeki oyuncu çok daha iyi bir oyun sergilemişken beğenilmeyip yardımcı kadının beğenilmesi muhakkak bir şeye dayandırılmalıydı ki o da Jones' un bütün academy üyelerine halkla ilişkiler yapmasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Özellikle karşısında Julien Moore hem de 2 dalda aday iken alamayıp (En iyi kadında Nicole Kidman' dan alması zaten mümkün değildi) Jones' un alması çok garip geldi diyebilirim. En iyi yardımcı erkek ve en iyi erkek ödülleri hiç tartışmasız en poulerlere değil en iyilere ve en çok hakedenlere verildiğini de düşünüyorum. Özellikle Adrian Brody' nin filmdeki performansının kolay kolay aklımdan silinebileceğinmi de sanmıyorum. Tabii ki ödül törenindeki ödülü alırkenki hareketleri ve konuşması da törenin güzel yapan yegane şeydi ve benim için yine unutulmayacaklar arasında yer alacaktır.
Beni çok şaşırtan şeylerden biri de Belgesel ödülleriydi. Silah ve şavaş karşıtı Bush' u eleştiren ve "Eğer kaznırsam orada konuşacaklarımı kimse kaldıramaz o yüzden de hayatta ben kazanamam" diye açık açık düşüncesini beyan eden bir adama Oscar verilmesi bende Amerikalıların savaşa üstü kapalı bir tepkisi diye nitelendiriyorum. Bunun yanında bir teror olayını konu alan bir belgeselin kazanması da beni şaşırtırken öbür taraftan Amerikan halkının acılarının daha henüz geçmediğini hatta kolay kolay geçemiyeceğini de gördük bu sayede. Her ne kadar açık açık Michael Moore konuşmasını daha önceden belli etmiş olsa da yine de ödül alırken yaptığı Bush' u karalayıcı basit konuşmasından çok öyle birinden çok daha zeka dolu, isim vermeden üstü kapalı ve daha can alıcı, içinde vermek istediği mesajı tam can alıcı noktasından vererek bayağı biir düşündürecek tarzda olmasını beklerdim. BU şekilde konuşarak mesaj vermeyi bırakın daha çok kendini küçük düşürdüğü kanısındayım.
Sonuç olarak tören kısmını çok basit bulsam da ödüller açısından genelde populizmin dışında biraz radikal ama hakkedilene giden ödüller ile yine de iyi bir tören olduğunu düşünüyorum. Gangs of New York' un eli boş dönmesine üzülsem de maalesef rakiplerinin çok sağlam olmasına da onun için şanssızlık olduğunu düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

yorumlar ve ödüller yazılmış ama biraz yorum da benden gelsin dedim

açıkçası seyretmeden önce yine çok tutucu çok yanlı oalcağını düşünüyordum

gecenin yarısında inanmadan ve mutlulukla kahkahalar attıran tek bir şey vardı o da Adrine Brody 'nin o ödülü almasıydı

Lotr fanı olabilirim ama o oscar töreninde benim en çok istediğim şey Pianist in ödülleri götyürmesi idi ve biliyordum ki bu imkansız dı
ben bunları düşünürken en iyi erkek in gitmesi nin beni nasıl memnun ettiğini anlatamam zaten
pianist in her ne kadar chicago yu seyretmemiş olmama rağmen en iyi film ödülünü alması gerektiğine de inanıyorum

görsel efekt te lotr a gitmesi doğru bir karar dı

gece boyunca beni mutlu eden 2 olay daha oldu
1-)Michael Moore'un konuşması ve genllikle birçok kişinin kapalı veya açık bir şekilde savaşa karşı tepkilerini dile getirmeleriydi
2-)Kimse düşmanlık veya sataşma olarak algılamasın ama Gangs of New York'un hiç ödül alamaması hiç ısınamamış hiç sevememiştim o filmi

belki Daniel için istedim o ödülü ama yine de Adrien varken verilmemeliydi bence
en iyi senaryo yu falan da kaptırdılar ya o da garip bi olaydı "bence"

bua rada ilginç bir olay ben açıkçası pek anlamadım ama her ne zaman "Talk to Her-Konuş Onunla" için adaylık geldiğinde bütün salon feci bir alkış yaümuruna tuttu filmi
çok mu tutuldu kine?

her neyse evde bitirilen 8 fincan kahve,ardından yapılan Reading sınavında uyumak gibi birkaç da ayrıntı vardı
her neyse[hline]
With their tanks and their bombs
and their bombs and their guns
In your head in your head
They are dying
The Cranberries-Zombie

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...