Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Avrupada Yüksek Lisans

ombakkombak

Öne çıkan mesajlar

Myrica said:

aquila said:

niye abi, turkiye irkci diye baska ulkelere irkci demek yasak mi?

almanyadaki ırkçılık türkiyeye nazaran toplu iğne başı kadar.

Geçin bu işleri.

şuna katılıyorum bu arada, türkiyede çok fazla yabancı olmamasından( neden acaba?) bu olay kimsenin gözüne batmıyor ama,

zamanında zorla mahallelerinden,yurtlarından edilen rumlara, ermenilere bakıkldığında çok açık ortada neler yapıldığı.
senelr önce istanbulda yaşayan gayrimüslümlerin sayısını şimdiklerle karşılaştırın bir.

türkiyede de 2-3 milyon alman yaşasaydı, ki büyük ihtimal kebabçılık değil en iyi işlerde çalışıyor olurlardı, o zaman görürdüm ırçılığı, hitler oturup diz çökerdi herlde yapılacaklar karşısında sdfs

o yuzden bence hangi avrupa ülkesi olursa olsun yine de tr'ye göre daha toleranslılar diye düşünyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Myrica said:

basit bir hesap.
Almanyada/avusturyada vs. cami yapılınca alman gazeteleri *dinimiz elden gidiyo ulen!* tarzı başlık atiyorlar mı mesela?
Tr'de kilise tamir edilince bilimum gazeteler ağır laflar etmekte.Biz dalga geçiyoruz ama bu gazeteleri takip eden kesim %50den fazla.

Tr.de 1900lerde kaç gayrimüslim yaşiyormuş,şimdi kaç tane yaşiyor gidin karşılaştırın başka ülkelere *pis ırkçılar* demek yerine.

Yahu türkçede *arap saçı* *ermeni dölü* *yunan bilmemnesi* tarzı deyimler(hatta ermeni dölü küfür) var be.Yüzyıllık küfürler bunlar.

İlk önce kendi çöplüğünüze bakın,almanyaya avusturyaya *pis ırkçılar,hepsi neonazi* vs. demek kolay.

Gidin türkiyede bir süre yaşayan yabancılarla konuşun bizdeki ırkçılık nasılmış.
Oturma izni almak için yabancılar polisine gidiyosun,polis tek kelime ingilizce bilmemekle beraber seni azarlayabiliyo *türkçe öğren!* diye.Lan zaten türkçe öğrenmek için o oturma iznini aliyorum ben.

O okulu 1 sene geç bitiren arkadaş hatayı kendisinde arasın.Zaten hiçbirimizde hata yok,herşey o pis ırkçıların suçu dimi?

Ne alaka ya, cahille tartismaya girilmez ya neyse hadi, bu cevapta bulunsun burda. O ermeniler yunanlar bilmemnelerle yuzyillarca ayni topraklarda yasamisiz irkcilik ayrimcilik olmamista, 100 yil önce ne olmusta o deyimler ortaya cikmis ona bi bakmak lazim önce. Ayrica sen arkadasin hikayesini biliyomusunki konusuyosun onun hatasiymis bilmemne? Herif profesörluge gidiyo egitiminde, önunu kesmeye calistiklari tek yer avusturya oldu. Ben turkiyede irkcilik yok hersey laylaylom demiyorumda, siz turkiyedeki irkciligi öne surerek bu ulkeler gayet rahat eki eki muhalefeti yapiyosunuz. Yok öyle bisey.

Almanyada avusturyada 1 tane cami acilabilmek icin kac bin tane imza toplaniyo, baslik atmayi birak anasini bile aglatiyolar basinda cami muhabbetinin. Dinimiz elden gidiyo diye degil, din nekadar umurlarinda oda tartisilir ama herifler kafadan musluman dusmanliklari var. Sadece almanyada degil, hosgörulu dedigimiz iskandinav ulkeleri dahil olmak uzere butun avrupada böyle bu. Sen bi avusturyaliya bi almana sor bakalim "ulkenizde camiler acilmasi hakkinda ne dusunuyosunuz?" diye. En cok tepki gösterdikleri sey bu zaten.

Dunyanin en demokratik ulkesi bile olsa o ulkede dinin, dilin, rengin farketmeden göcmen olmak kolay degil bikere. Almanlar ve avusturyalilar gayette irkci ötesi, ged demis zaten almanlarin butun espri anlayisi turkler uzerine. Keza fransizlar, hollandalilar, belcikalilar. Oturma izni almak icin yabancilar polisine gidiyosun polis azarliyo? Bunun kadarda uydurma bi muhabbet duymadim, kiz arkadasima oturum almisligimiz var, gayette cat diye aldik zamaninda sikinti yasamadan.

Ayriyeten son bu saydigimiz ulke konsolosluklarina vize icin gittiginde eline kolonya dökup cikolatami ikram ediyolar saniyosun? En basitinden Almanya'da Hollanda'da oturum alabilmek icinde o ulkenin dilini bilmen, bilmem kac bin saat dil dersi almis olman lazim. Bizim memlekette oturum izni alabilmek onlardan cok daha kolay emin ol, parasini ödedikten sonra aliyosun gayet rahat.

Burada yurtdisinda yasayip bu saydigimiz evrelerden gecen rahat 150-200 tane adam vardir bu forumda. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup testisinizin keyfine göre karsilastirma yapmayin, biliyosaniz, yasamissaniz konusun. Götunuzden uydurarak cevap vermeye calisinca cok liseli oluyosunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Siz falan demissinde ben diger ulkeler hakiinda bisey demedim sadece tr hakkinda yorum yaptim

ki yukarda avusturya, almanya hakkinda dediklerin de dogru full dogru, bende uniyi avusturyada okudum.

Benim ayri olarak savundugum sey tr'de ayni durumda olurdu eger okadar yabanci olsaydi.. Hatta daha kotude olabilirdi, trye gocen zencilerle ilgili bi belgeswl vardi mesela ne sartlarda yasanmaya zorlandiklariyla ilgili, he avusturyada da durumlari cok iyi degil ama bi hayvan gibide yasamiyorlar mesla. devletin tahsis ettigi yurtlar vs var

He turkle ve muslumanlar r avrupadaki durumlarindan dolayi 2 kat daha fazla irkcilikla karsi karsiya kaliyorlar ama yinede adamlarin gayet toleransli oldukalrini dusunuyoeum genel olarak.

Telden yazdim idare edin

buarada ben Zep sdfsd yanlıs accounttan yazmısım

neyse adamın konusunu baltalamayalım simdi

avusturyaya gelmede kardes nereye gidersen git
Sosyal ağlarda paylaş

Yok ben senin yazdiginda tutarsiz bisey görmedim zaten, katiliyorumda yazdiklarina. Diger alinti yaptigim arkadasa yazdim direkt olarak hatta.

Tekrarda söyleyim, ben trde irkcilik yok demiyorum. Avrupadaki ulkelerdeki göc durumu gibi trde'de olsa ayni seyler eminim yasanir. Dedigin gibi beteride yasanir ki biz kulturel olarak daha hardcore insanlariz. Ama netice olarak suan durum öyle degil, 6 yildir almanyada da yasadim, turkiyede de yasadim, isvectede yasadim, farklarini gayet yasayarak, insanlarla konusarak karsilastirarak her ortamda deneyim ettim. Turkler bi afrikalidan, araptan daha toleransli evet, ama okadarcik iste :) bi alman vatandasiyla karsilastirirsan, tolerans molerans kalmiyo.

Zencilerin, turkmenlerin falan turkiyede sacmasapan sartlarda calistigini falan biliyorum mesela. Ayni durum avrupada da var ama, yok degilki? Arkadas avrupayi cennet misali anlatiyo, irkcilik tr'deki gibi degil vs. bilmemne falanda, yok yabancilar subesindeki polis azarliyomusta, yok önce kendi cöplugunuze bakinda bilmemne, sacmasapan. Konumuz turkiye olsaydi turkiye hakkinda konusurduk, netekim konumuz avrupa. Turkiyeyle karsilastirma yapilacak bi durum yok, elestirirkende biyeri baz almak durumunda degiliz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ahah fail, cok önyargilisin beybi, 6 senedir almanyada yasamiyorum, hatta almanyada 2 ay bi sure yasadim sadece. Tanismiyoruz, bari yargilamaya calisma bilmeden, aynen bahsettigim arkadasima yapmaya calistigin gibi. Insanlarin yazdiklarini carpitarak anlama, normal anla, cok zor degil.

Kisisel olarak degilde konustugumuz konuya odaklan. Neydi konumuz? Almanyadaki, avusturyadaki irkcilik degilmiydi? E simdi kendi agzinla diyosun almanlar hollandalilar oturum vermek icin turklerden almanca bilmelerini istiyolar diye. Ayrimcilik, irkcilik degilmi bu? Ben her ulkenin vatandasina bu yaptirimlari var diye bisey yazmadim yukarda ayrica, ki zaten konumuzda bu degil, önemi yok kimden bunu istediklerinin, bizden istiyo olmalari yeterli. Konumuz almanlarin turklere yaptigi irkcilikti ;) Turkiyede söyle böyle dedin sacmasapan örnekler verdin yok camisiydi bilmemnesiydi yukarda hepsi curudu. Netice olarak turkiye yabanci vatandaslara turkce bilme zorunlulugu kosmuyo, bi cok avrupa ulkesinin bize uyguladigi kadar sacma vize politikalari uygulamiyo.

Ek olarak;
Osmanlilar zamaninda onlardan ayri vergi aliyodu demissin; ayni sey bugun cogu avrupa ulkesinde var zaten? Heleki is kurayim dersen kazandiginin %70i falan vergiye gidiyo, ustune ustluk absurd absurd sartlar var kendi vatandaslarinin uymasi gerekmedigi.

Bide bizi kuzenin muzenin baglamiyo burda haci. Birebir yasayacaksin önce yurtdisinda, almanyada, fransada, amerikada, finlandiyada irkciligi ayrimciligi göreceksin, bunlarla yasayacaksin, ondan sonra gelip burada konusacaksin. Biz bu konuyla ilgili konusurkende "siz önce tr'ye bakin!!!" diye tipik turkculuk oynamayacaksin. Senin öyle götunden uydurdugun gibi yurumuyo burda isler.
Sosyal ağlarda paylaş

almanyada ırkcılık az denmesi gulumsetti

(internasyonel bi grupla takılırken)dunyanın en sakin kasabalarından birinde bildigin ses bombası attılar ayagımızın altına yururken. 2. seferde de yaptıgımız pizza ocagı vardı cocuk yuvasına. onu yıkmıslardı. Ve bunlar 3 haftalık gelip kalan oyle "turiste"/"kulturel gezi yapan ogrenciye" yaptıkları seyler. Ben almanyada "yabancılara kotu davranısın ve ırkcılıgı onlenmesi" diye bi toplantıyada katıldım ve bunu bidigin kasabadan - kucucuk bir sehirden bahsediyorum yani. kac tane yabancı olabilir ki de ırkcılık yapıosun dimi.

bu arada almanca konusulmasının zorunlulugunu da soyle bi hikaye ile ozetleyebilirim.

gece 11 tum hosteller kapalı bi sehre ulastık. baya kucuk bi sehir ama bi gece kalmamız lazım. neyse dedik burdaki hostele ulasalım. aradık ugrastık bulduk saat 12. hostelni kapısında zil. caldık adamla ingilizce konsuuyoruz durun ben ingilizce bilmiyorum dedi birini cagırdı. simdi ingilzice konusan kız ceviriyo boyle boyle dıasrda kalmıslar kalabilirler mi diye soruyolar diye. adam cevap veriyo almanca ama problem olucak bilmemne falan. adama donup almanca problem olucagının farkındayız ama koltukta bile olsa otururuz problem degil dedim. Adamın soyledigi tek sey almanca biliyorsanız problem yok zaten dedi. gayet bize oda da verdi normal girisimizi de yaptı.

Boyle cok ırkcılık ornegi var.
Sosyal ağlarda paylaş

Dediklerimi carpitarak cevap veriyosun. "%70 vergi adamlarin yasasi hede hödö" diyosun, e osmanlilarinki neydi zamaninda? Yasa degilmi?

Korax said:

6 yildir almanyada da yasadim, turkiyede de yasadim, isvectede yasadim, farklarini gayet yasayarak, insanlarla konusarak karsilastirarak her ortamda deneyim ettim.

Okudugunu da anlamiyosun :) ve hala kisisel saldiridasin, konuya dön haci. Beceremiyosan tartismayi, ugrasma daha fazla, kendini komik duruma dusuruyosun. Kisisel saldiriysa al, daha 2 yil öncesine kadar bu forumda "panpa finnandiyaya vizeyi nasil alcammm?" diye soruyomussun. Simdi kalkip hic yasamadigin yerler hakkinda 5 gunluk 1 haftalik yaptigin seyahatlere ve kulaktan dolma duydugun bilgilere dayanarak burda bahsettigin ulkelerde yasamini surduren insanlara laf yetistirmeye calisiyosun. 14 degil 40 ulkede gezsende icinde yasamadikca sartlarini bilemezsin.

Neyse cok bile vakit harcadim sana, hadi by.
Sosyal ağlarda paylaş

2 ay bi topluma dahil olmakla 5 gun turist olarak gezmek yine ayni seyler degil, neyin kafasindasin?

Bide böyle gezme tozmayla cok övunuyosun galiba da, cok varos haberin olsun, acaip görgusuzce, anca tr'de prim yaparsin, enazindan 50 tane ayri ayri ayri ulkede yasayan adamlarin bulundugu bi forumda degil.

Heh, ben oturup kactane ulke sehir gezdigimi sayarsam baya bi ezilirsin yalniz, malum benim isim full turne uzerine kurulu B)- görgusuzluge gerek yok tabii
Sosyal ağlarda paylaş

Yine carpitmalar deryasi :) ben yukarda cennet vatan demedimki trye, alt ust et bu forumu yine bulamazsin öyle bisey dedigimi. Hepsi irkcida demedim almanlarin.

Korax said:

Almanya hakkaten fena o konuda ya, ben almanyaya gidip isvece gecince topragi öpesim geliyo. Bide almanyanin kuzeyindekilermi kuzeydogusumu artik tam bilemiyorum ama o taraftakiler daha bi irkci/tutucu. Guneydekiler daha bi sicakkanli, dostca falan.

Kendi cöplugume niye bakiyim, konumuz avrupada yuksek lisans turkiyede degil.

Ayrica sana varos gelse nolur, cokta tin lol.
"Sukadar ulkeye gittim, hawaiiye kadar gördum hergun 873 tane ulkeden insan göruyorum " vsvsvs. mahallenin caycisini yurtdisina gönderseler senin kadar övunmez heralde. Sec random bi avrupa ulkesi 2 ay yasamak icin, o tr avrupadan daha irkci, avrupa ulkeleri irkci degil dedigin ulkeler sana 2 aylik oturma iznini öyle havadan verecekmi bakalim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...