Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nefes

ShadowFax

Öne çıkan mesajlar

NeroWarden said:

İyide izlemediğin bir filme sırf fragmanında baaran askerler var diye boyle yorum yapıyon. He gerçi herkesin kendi fikridir saygı duyarım ama görmeden bilmeden yorum yapmak boyle bişey olsa gerek.

Askerde iyi gazlarlar.

abicim haklısın. izlesem daha sağlıklı yorum yapabilirim. ama fragmanından belli değil mi? ne bilm sen recep ivediğin fragmanını izleyip, filme gidince aşırı kalite, üst seviye esprilerle mi karşılaşıyosun? ya da the dark knight'ın fragmanını izleyip romantik komedi filmiyle karşılaşmak falan.

olayın özü belli diyorum sadece. çevrenizde 'reis' takılan arkadaşlara bakın. yaş statü vs farketmez. verilen mesaj ne olursa olsun - ki ne olduğu belli - yanlış algılayacaklar bu mesajı. sonra gaza gelecekler. türk'ün gücü diye boş boş konuşacaklar. belki hayatlarını değiştirecekler.

e bu mentalite varsa osman pamukoğlu tabi iş yapar.

(olacak o kadar gibi bitirdim affeyleyin.)
Sosyal ağlarda paylaş

makeitreal said:

gitmedim ama fragmanlardan rahatlıkla yorum yapılabilir. ucuz milliyetçilik abicim. nickine iletisine ^_BoRDo BeReLiLeR^_ vs yazan adamlar hedef kitledir. onların beğenmemesi gibi bi imkan yok zaten.

amaç bu hedef kitleye gaz vermektir. nasıl amerika vietnam savaşını kaybetmesine rağmen 40 yıldır kendi aptal milletine gaz veriyosa, hatta başarıyosa 'nefes' in amacı da budur. militarizmi çok matah bir şeymiş gibi gösterip, insanları özendiriyorlar bi de. eh, madem alıyosunuz gazı, gidiverin bi sınıra bakalım.

Uzun süredir okuduğum en tırt yorum için teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Film olarak beğenmedim. Ama
Görsel efektler vs. ler Türk filmleri içerisinde en iyilerinden.
Yönetmen teknik anlamda başarılı, ama senaryo kötü.
Daha çok bi belgesele benzemiş, çatışma sahnesini falan çıkarırsak.
Time lapse bulutlar güzeldi ama sanki her boşluğu onunla doldurmuşlar, gerry'deki gibi.
Askerlerin oradaki(karakol) yaşamları ilişkileri falan güzel anlatılmış.
Türk Komutan'a biraz fazla abanılmış, onun yerine oradaki askerlerin psikolojisine falan daha çok eğilmelerini beklerdim.
Neyse
Bu kadar askeriyle içiçe olan bi milletiz ama bu benim bildiğim tek asker filmimiz. Kalkıp da militarizm falan demiyorum buna ben, Amerika değiliz. Kubrick'in filmi gibi savaşın anlamsızlığını falan anlatan bi film de değil tabi. Açıkcası yönetmen ne yapmaya çalışmış ben anlamadım, çünkü senaryo yeterli değil. Ayrıca 1-2 senedir fragmanları dönen bu film niye şimdi giriyor vizyona onu da anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

@maxigenous

canım benim. bitanem. bebişim.

bak yukarda benle aynı görüşte olmayan bi sürü insan var. bunların büyük çoğunluğu benim görüşüme saygı duyarak kendince doğru cevaplar verdiler.

Tekrar belirtiyorum, dediklerime ister katılırsın, ister katılmazsın. ama üslup önemli. bya nickli arkadaş gibi katılmadığına dair açıklamalar yaparsın, kendi argümanını sunarsın eyvallah derim. hadi sen yaz kendince "salak salak" olmayan yorumlarını okuyalım değerlendirelim.
Sosyal ağlarda paylaş

makeitreal said:

@maxigenous

bak yukarda benle aynı görüşte olmayan bi sürü insan var. bunların büyük çoğunluğu benim görüşüme saygı duyarak kendince doğru cevaplar verdiler.

Tekrar belirtiyorum, dediklerime ister katılırsın, ister katılmazsın. ama üslup önemli. bya nickli arkadaş gibi katılmadığına dair açıklamalar yaparsın, kendi argümanını sunarsın eyvallah derim. hadi sen yaz kendince "salak salak" olmayan yorumlarını okuyalım değerlendirelim.

Görüşünün saygı duyulacak bir kısmı yok. Daha filmi izlemeden başka filmlerle karşılaştırmak gibi bir yorumlama üslubun var. İki saatini bir zahmet harcayıp da filmi izlersen yorumunun saygı gösterilecek bir yanı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Rock said:

dasaaa said:

asker hakkında..

hmm türk askeri.

öyleyse kötülemeliyim..

komik bi loop lan..

Problem askerle değil, bayatlamış milliyetçi söylemde.

filmin genelinde öyle bir şey yoktu.

sinema açısından gayet iyi bir filmdi bence. yönetmen anlatmak istediğini gayet iyi anlatmış. filmden bombok bir suratla çıkmayan yoktu. biz çıkarken kimse ağzını açıp bir kelime bile etmek istemedi.
Sosyal ağlarda paylaş

maxigenous said:

makeitreal said:

@maxigenous

Görüşünün saygı duyulacak bir kısmı yok. Daha filmi izlemeden başka filmlerle karşılaştırmak gibi bir yorumlama üslubun var. İki saatini bir zahmet harcayıp da filmi izlersen yorumunun saygı gösterilecek bir yanı olur.

öncelikle umarım gerçekten full metal jacket'la nefes'i kıyasladığımı gerçekten düşünmüyosundur. full metal jacket'ı örnek verdim sadece ki o film militarizmle savaşın saçmalığıyla inceden çok güzel dalga geçmiştir.

Filmi izlemeden yorum yapmam yanlış bunun farkındayım. Ama fragmanları izledikten sonra filmin devamı hakkında tahmin yürütebilmek için müneccim olmaya gerek yok. Nasıl bir bölüm bile izlemeden kurtlar vadisi hakkında olumsuz yorum yapabiliyorsam, gördüğün üzre beğensen de beğenmesen de nefes hakkında da yorum yapabiliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

sorunda bu ya yaptığın yorum yanlış. ve sen bunu kabul etmiyorsun. malasef 2 dakikalık tanıtım dan 127 dakikalık filmi anladığını iddia ediorsun inatla.
senin mantığın şöyle işliyor

Askerler koşuyor hmmm, koşarken bi de "operasyon var bu gece" diye bağırıyorlar vouvvvv milliyetçi söylem.

tamam filmi izlemeye gerek yok geri kalan 125 dakika kesin böyledir.

Ayrıca bir şeyi daha eklemek istiyorum.
Full metal jacket'den bahsediyorsun o filmde abd askerleri şunu söyler
"this is my rifle.
this is my gun.
this is for fighting, and this is for fun."

sen bunu frangmanda görsen, herhalde film silahlanmaya özendiriyor derdin. bizim askerlerin "operasyon var bu gece diye bağırmaları gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

rahatsiz said:

Rock said:

dasaaa said:

asker hakkında..

hmm türk askeri.

öyleyse kötülemeliyim..

komik bi loop lan..

Problem askerle değil, bayatlamış milliyetçi söylemde.

filmin genelinde öyle bir şey yoktu.

sinema açısından gayet iyi bir filmdi bence. yönetmen anlatmak istediğini gayet iyi anlatmış. filmden bombok bir suratla çıkmayan yoktu. biz çıkarken kimse ağzını açıp bir kelime bile etmek istemedi.

gercekten cıkınca kimse konusamadı film hakkında. insan susmak istiyor cıkınca.

spoiler

filmin başında, yüzbaşının asteğmenle konusurken sobaya vurup cıkardığı insanı baya rahatsız ediyordu.

amaçta buydu zaten de güzeldi yani

Sosyal ağlarda paylaş

Eeht said:

sorunda bu ya yaptığın yorum yanlış. ve sen bunu kabul etmiyorsun. malasef 2 dakikalık tanıtım dan 127 dakikalık filmi anladığını iddia ediorsun inatla.
senin mantığın şöyle işliyor

Askerler koşuyor hmmm, koşarken bi de "operasyon var bu gece" diye bağırıyorlar vouvvvv milliyetçi söylem.

tamam filmi izlemeye gerek yok geri kalan 125 dakika kesin böyledir.

Ayrıca bir şeyi daha eklemek istiyorum.
Full metal jacket'den bahsediyorsun o filmde abd askerleri şunu söyler
"this is my rifle.
this is my gun.
this is for fighting, and this is for fun."

sen bunu frangmanda görsen, herhalde film silahlanmaya özendiriyor derdin. bizim askerlerin "operasyon var bu gece diye bağırmaları gibi.

doğru söylüyorsun. benim düşünce sistemim aynen böyle. peki filmin 125 dakikası gerçekten anti-militarist bir söylem üstüne mi gerçekleşiyor? şu an demokratik açılım bok püsür bi sürü dalga var biliyosun ki. tüm bu karışıklıkları olumlu etkileyecek bir şey mi bu? yoksa yağız bir anadolu gencini askere gitmesi için itici bi güç mü? sorulması gereken soru bu.

Ceronibo said:

filmi yarın izliycem. hadi diyelim milliyetçi söylemler var filmde, eee? yani?

çünkü o çok severek izlediğimiz amerikan sinemasının robotlu filmlerinde bile amerikan bayrağı dalgalanmıyo ve amerika günü kurtarmıyo fds

cancağazım bak aynı şeyi kaçıncı yazışım. amerika robot o cizız fakin krayst diye dolaşmıyoruz. türk ve türklüğe de ayrı bir antipatimiz yok. ucuz milliyetçilik ve militarizmin hepsine karşıyız diyoruz sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

ben filmden çıkıp ta oo ne vuruyoruz adamları haydi bende komando olayım diyen yüzler ifadeler göremedim

bugün filmi özellikle görmesini istediğim annem ve babamla konuştuktan sonra bunu daha iyi anladım

yani özellikle de annemle konuştuğumda

film nasıl diye sordum
duraklayarak fena değildi yani dedi, herhalde pek hoşuna gitmedi yeterince milliyetçi duyguları veremedi dedim.

o da yok yani orada olanlar zaten bilinen şeylerdi ama böyle görmek kötü tabi dedi bunları derken gözleri doldu
üniversiteli çocuklar kaç yıllardır birbirlerini öldürüyorlar yazık hep birbirimizi öldürüyoruz.

neyse daha fazla dramatikleştirmeyeyim ama film en azından bir alınması kolay bir mesaj veriyor bunu görmüş oldum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...