Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu sakızlar kaldı mı yaw?

TheRaskol

Öne çıkan mesajlar

Quel-Thul said:
wall > cicoz arkadaşlar, gerçekten küçükken level atlatan yazılar çıkardı wall'dan, vay bee derdik asdas

+1. ama yumurtacıyı valla annem istedi diye kandırıp paralarımızı birleştirip yumurta alıp onla savaştıktan sonra 100-200 bin falan kalınca ve onu harcamamak haram olduğundan(nedense küçükken hep parayı bitirene kadar harcamak isterdik) cicoz alırdık çiğnerdik hep birlikte. ne günlerdi... (yumurta savaşı dediğim birbirimize fırlatma değil, tokuşturup kiminki kırılıcak oynama, ama bikere üstüm başım yumurta olmuştu öyle üzerime patlayıp, fena azar yemiştim dsgsd)
Sosyal ağlarda paylaş

ehahha.. çocukken apartmanın altında hacıdan sakız almaya giderdim.

aslında en başından başlayayım, öylesi daha doğru olacak. ilk başta 20lira metal paralar vardı ama ben kullanamadım, hemen kalktı onlar. onlar ile hiç kendim sakız alamadım sanırım. dedemi bana sakız alırken hatırlıyorum bir defasında.. 20liralar 84'te kalkmış, demek ki 2yaşındaymışım! nur içinde yatsın. sonra sakız fiyatı 25lira oldu, ben 25liralar ile sakız alabidim bir süre. hemen ardından ise 50lira.. 100liralar ilk çıktığında birazcık iriceydi! sonra bir 100lira serisi daha çıkardılar, o küçükçeydi. nedenini hiç hatırlamıyorum ama iki 100lira tipi de bir arada geziyordu piyasada yanılmıyorsam. sonra 500ler 1000ler ve 5000liralar geldi! tabii sakız fiyatı bu çıkan paralara göre artıyordu daima! 2çeşit 5000lira çıktı galiba. büyüğü, küçüğü.. ilk çıkan 5000liraları çok beğenmiştim, çevresinin hemen içerisinde noktalardan oluşan ikinci bir çemberi vardı. devamını biliyorsunuz zaten. kısaca sakız fiyatı hatıramda benim çocukluğumdaki enflasyon ile özdeştir. paranın sıfırlanmasıdır, ebadının devleşmesidir ve içeriğinin azalmasıdır.

öte yandan tüm bu metal paralar içerisinde en sevdiğim o 25liralardır. diğerlerinden görüntüsü farklıydı, daha mattı sanki.. buğday desenleri çok netti falan. :P

bir bay yengeç doğuyor isimli kitaptan alıntı olabilir. tabii kitabın adı sakız almak isteyen küçük çocuğun para serüveni de olabilir. lol
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...