Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kemik İliği Bağışı (Lütfen Katılım Sağlayalım)

WackY_

Öne çıkan mesajlar

Neden Kemik İliği Nakli?

Plansız sanayileşme‚ düzensiz şehirleşmenin artması ve günlük yaşamımızın her anında radyasyona maruz kalmamız‚ kemik iliği kanserlerinin hızla artmasına neden olmaktadır. Böyle bir hastalığa yarın sizlerin veya bir yakınınızın yakalanmayacağını kim garanti edebilir ?

Kemik İliği Nakli

Kemik iliği nakli‚ değişik lösemi tipleri‚ bazı anemiler; akut radyasyon zehirlenmesi‚ kalıtımla geçen ya da sonradan ortaya çıkmış örneğin bağışıklık sisteminin düzensiz çalışması ile gelişen otoimmün hastalıklar gibi birçok hastalıklarda bazen diğer tedavilerin yetersiz olması durumunda yani son aşamada bazen de tek seçenek olarak başvurulan bir tedavi şeklidir.

Gönüllü vericiden kayıt sırasında talep edilenler:
1- 5ml lik küçük bir tüp kan örneği alınır.
(Tıpkı herhangi bir kan tahlilinde olduğu gibi).

2- Kemik İliği/Kök Hücre Bağış Formu doldurulur.
Vericinin kanı incelendikten (hastalar ile uyumu belirleyecek testler) sonra kişi kemik iliği bankası gönüllü vericisi olarak kaydedilecektir.

Gönüllü verici kaydı bulunan kişinin bir hastayla uyumlu bulunması durumunda:

Gönüllü verici kaydı bulunan kişinin doku grupları bilgisayar ortamında bir hastanınki ile uyumlu bulunduğu zaman Kemik İliği Bankamıza daha ileri tetkik için çağırılır. Bu ileri tetkiklerin yapılmasının nedeni o hasta için birden fazla uyumlu verici varsa‚ aralarından en uyumlusunu belirleyebilmektir.

**´´Kemik iliği alınması´´**
Ameliyathanede steril koşullarda‚ genel anestezi altında yapılır. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılır. Yani işlem herhangi bir operasyon ve dikiş gerektirmemektedir.

arkadaşlar ben kemik iliği bağışında bulunmak için gerekli işlemleri yaptırdım. bir hastanın hayatını kurtarmak istiyorum.gereken neyse yapacağım.Allah nasip ederse.hissediyorum biryerlerde bir hastanın bana ihtiyaç duyduğunu...sessiz çığlıklarını duyuyorum..

sizleri de bu güzel davranışa davet ediyorum..

detaylı bilgi almak isteyenler:
http://www.kemik-iligi.org/index.asp adresine bakabilirler.

hepinize şimdiden teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kemik iliği bağışı yapıcaktım yalnız zamanlama ile ilgili bi problem yaşadım.
Şimdi dönüşte vericem.Açıkcası kemik iliğinin önemli olduğunu fakat Türkiye de vahim bi durum olduğunu bilmiyordum bunuda Var mısın Yok musun programında öğrendim.

Türkiye de Aktif bir kemik iliği bankası yok.
70milyon luk ülkede 20bine yakın bağışçı varmış.Bu nedenle banka kurulamıyor.

800bin nüfüslu Rum Kesiminde ise bu oran 350bin

Ayrıca Konu düzenlenip Konu Dışında Stick olmalı bence
Sosyal ağlarda paylaş

bLackcha0s said:
Ben kemik iliği bağışı yapıcaktım yalnız zamanlama ile ilgili bi problem yaşadım.
Şimdi dönüşte vericem.Açıkcası kemik iliğinin önemli olduğunu fakat Türkiye de vahim bi durum olduğunu bilmiyordum bunuda Var mısın Yok musun programında öğrendim.

Türkiye de Aktif bir kemik iliği bankası yok.
70milyon luk ülkede 20bine yakın bağışçı varmış.Bu nedenle banka kurulamıyor.

800bin nüfüslu Rum Kesiminde ise bu oran 350bin

Ayrıca Konu düzenlenip Konu Dışında Stick olmalı bence

şuanda zaten kemik iliği bankasında kan alımı malesef yapılamıyor çünkü gerekli malzemeler sponsor bulunamadığı için tedarik edilememiş. fakat isim-soyisim ve telefon numaranızı alıyorlar malzemeler tedarik edilince geri döneceklermiş. gerçektende ülkemizde pek üzerinde durulmayan bir konu o yüzden de küçücük evlatlarımızı toprağa veriyoruz malesef :(
bu konuda birşeyler yapabilirsek gerçekten çok güzel şeyler olacağına eminim genç nüfusu fazla olan bir ülkeyiz ve böyle şeylere destek olmamız gerekiyor diye düşünüyorum.
Ayrıca bağışçı sayısı konusunda gerçekten haklısınız. çoğu insan ne yazıkki böyle şeyler için zamanını bile ayırmak istemiyor. fakat yarın öbür gün Allah korusun herhangi birimizin arkadaşının, dostunun veya akrabasınında bu durumda olup olmayacağı malum. ama hiçkimse karşısındakinin yerine kendini koyarak düşünmediği için bu durumdayız
Sosyal ağlarda paylaş

Neden Kemik İliği Nakli?

Plansız sanayileşme‚ düzensiz şehirleşmenin artması ve günlük yaşamımızın her anında radyasyona maruz kalmamız‚ kemik iliği kanserlerinin hızla artmasına neden olmaktadır. Böyle bir hastalığa yarın sizlerin veya bir yakınınızın yakalanmayacağını kim garanti edebilir ?

Kemik İliği Nakli

Kemik iliği nakli‚ değişik lösemi tipleri‚ bazı anemiler; akut radyasyon zehirlenmesi‚ kalıtımla geçen ya da sonradan ortaya çıkmış örneğin bağışıklık sisteminin düzensiz çalışması ile gelişen otoimmün hastalıklar gibi birçok hastalıklarda bazen diğer tedavilerin yetersiz olması durumunda yani son aşamada bazen de tek seçenek olarak başvurulan bir tedavi şeklidir.

Gönüllü vericiden kayıt sırasında talep edilenler:
1- 5ml lik küçük bir tüp kan örneği alınır.
(Tıpkı herhangi bir kan tahlilinde olduğu gibi).

2- Kemik İliği/Kök Hücre Bağış Formu doldurulur.
Vericinin kanı incelendikten (hastalar ile uyumu belirleyecek testler) sonra kişi kemik iliği bankası gönüllü vericisi olarak kaydedilecektir.

Gönüllü verici kaydı bulunan kişinin bir hastayla uyumlu bulunması durumunda:

Gönüllü verici kaydı bulunan kişinin doku grupları bilgisayar ortamında bir hastanınki ile uyumlu bulunduğu zaman Kemik İliği Bankamıza daha ileri tetkik için çağırılır. Bu ileri tetkiklerin yapılmasının nedeni o hasta için birden fazla uyumlu verici varsa‚ aralarından en uyumlusunu belirleyebilmektir.

**´´Kemik iliği alınması´´**
Ameliyathanede steril koşullarda‚ genel anestezi altında yapılır. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılır. Yani işlem herhangi bir operasyon ve dikiş gerektirmemektedir.

Ben de böyle düzgün cpleyeyim, bende yamuk göründü nedense. Boş bir zamanımda ben de destek olmak isterim, kan veremeyeceğim söylendi (boy kilo oranım saçma sapan çünkü), kemik iliğinde bu muhabbet yok di mi? Onu da öğrenmiş olayım bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

Griswold said:

Ben de böyle düzgün cpleyeyim, bende yamuk göründü nedense. Boş bir zamanımda ben de destek olmak isterim, kan veremeyeceğim söylendi (boy kilo oranım saçma sapan çünkü), kemik iliğinde bu muhabbet yok di mi? Onu da öğrenmiş olayım bu arada.

kanla alakası olduğunu sanmıyorum 1 tüp kan alınıyor sadece oda doku kontrolleri için. sonrasında leğen kemiğinizden ilik alınıyor
Sosyal ağlarda paylaş

değil öyle değil korkutmayın yaf milleti
yeni yöntemlerle kalçaya bişi batırmıyorlar (based on the Qui's expertise)

aşı yapıyorlar bi ilaç o kana kök hücrelerin karışmasını sağlıyor, 3-5 gün sonra sizden normal normal kan alınıyor sora sizin kandan o kök hücreleri çay süzgeciyle süzülüp hastaya veriliyor aç karnına.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...