Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gunluks.com

myster1o

Öne çıkan mesajlar

selamlar,

yine patiden toshieee nickli arkadaşla beraber yapmaya başladığımız projemiz. fikir toshieee'den çıktı, sayısı 20 ye yaklaşan günlük ucuzluk sitelerinin verdiği ürünleri, resimlerini ve fiyatlarını toptan kontrol edebileceğiniz bi yer hazırlamaktı amaç.

sonradan dizayn ve php kasalım dedik; hem grup halinde çalışmaya alışmak, hem php, mysql, ajax, javascript, photoshop, dreamweaver gibi temel web programlama/dizayn araçlarına hakim olmak için.

şimdilik böyle birşey çıktı ortaya, hem işinize yarayabilir diye, hem de varsa eleştiri ve önerileri almak için bildireyim dedim.

yakın zamanda planladıklarımız:
- kullanıcı sistemi ve buna bağlı olarak her ürüne yorum girilmesi, ayriyetten her siteye yorum ve eski tecrübelerin girilmesini uyarlamak.
- dizayn olarak ufak tefek, kullanımı eğlenceli kılacak şeyler eklemek
- ve belki türkiyeden sağlamı bulunursa bir host değişikliğine gitmek

http://www.gunluks.com

yorumlara açığız :p
Sosyal ağlarda paylaş

guzel olmus, hayirli olsun

tavsiye olarak, kullanici sistemi size kolayliktan cok sorun cikaracaktir, luzumsuz is yigacaktir. yok o ona kufur etmis, yok o spam yapmis, falan filan erirsiniz.. ona ayirdiginiz zamanda hem bu projeyi genisletebilir, hem de baska projeler uzerinde calisabilirsiniz.

ayrica resimlerin thumbnail'lerini cikarirsaniz da sayfa goruntusu guzellesir. orjinal img tagi ile kucultulunce cok cirkin gozukuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kullanıcı sistemi sadece yorum yazıp oy verebilmekten ibaret olcak, yani kullanıcılar arası bazında bi etkileşim olmicak, bi de zannetmiyorum o kadar kontrol edilemeyecek talep olsun zaten :)

thumbnail hakkında da, anlamadığım ben zaten GD ile thumbnail yapıyorum her image'ı 50 ye 50, hala öyle gozukuolar
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
guzel olmus, hayirli olsun

tavsiye olarak, kullanici sistemi size kolayliktan cok sorun cikaracaktir, luzumsuz is yigacaktir. yok o ona kufur etmis, yok o spam yapmis, falan filan erirsiniz.. ona ayirdiginiz zamanda hem bu projeyi genisletebilir, hem de baska projeler uzerinde calisabilirsiniz.

yorumun için teşekkürler, dediğin gibi illaki öyle sorunlarımız olacak ama youtube daki gibi atıyorum 5 den fazla spam olarak oylanan yorum otomatik olarak gözükmeyecek tüm yorumları göster tuşunu basılmadığı sürece. umarım öyle durumlarla fazla karşılaşmayız..
Sosyal ağlarda paylaş

myster1o said:
bu senin firma mı :)
hostingi veya vps i kaliteli midir?, bi de bu çapta bi site için vps e gerek yok gibi gözüküyor, hosting servisi güvenilir midir?

gerçi bunun alt modellerinde php yok ve windows server

linux serverlar kısmına geçersen linuxlar da var, o kadar da pahalı değil yıllık 30 dolar falan olması lazım.

bir süredir natroda çalışıyor ufak çaplı forum sitemiz (yaklaşık 1000 üyeli, 50 aktif üyeli lise forumu diyeyim) hiç bir sorun çıkarmadan çalışıyor. sadece transfer aylık 5gb ve bizimki gerçekten kastı, ek her gb a da 1.5 dolar alıyorlarmış ki kasıyor cidden. onu hesaplayıp girmekte fayda var.
Sosyal ağlarda paylaş

1- urunlerin sag ust koselerindeki eklenme zamanini sil.
2- urun resimleri sanirim 50 pixel civarinda 64x64 yap.
3- yazilari 1-2 boy buyult ve ya yazi rengini degiştir, ya da fon rengini.
4- sistem calişmiyor. sen urune 50 ytl diyorsun site 42 diyor ne iş ? El ile mi ayarliyorsun ? El ile yaziyorsan yurumez adam akilli script yaz.
5- kargo ucreti olan ürünlerde kargo ucretini de belirt.

edit : 4.madde yi yoksay, urun fiyatlarina kdv'nin dahil oldugunu belirt.
Sosyal ağlarda paylaş

dediklerini düşündüm, linkli olan ürün isimlerinin daha koyu font olması mantıklı olabilir, kdv dahil oldugu yazılır bi yere (ve evet scriptle çekiyoruz tabii ki (: regular expressionlar saolsun). ürünlerin ne zaman eklenmiş oldugu bilgisi bence önemli, su anki haliyle de güzel gözüktiği kanısındayım, ama baska yerlere alınabilir, her ürüne ayrı sayfa olacak; büyük resim ürün ismi fiyatı ve diğer bilgiler (kdv dahildi, eklenme tarihiydi), kullanıcı yorumları şeklinde. 64*64ü (aslında 64 height, width de ona orantılı) de deneyecem, gerçi kimse resimleri görmek için oraya bakmaz, tıklasın daha mantıklı :). kargo ücretleri de dediğim gibi detay ve büyük ihtimal ürünlere özel sayfalarda yazılır.

detay dememin amacı zaten bu bilgilerin ürünlerin satışının yapıldığı sitelerde mevcut olması, ve takip etmenin genelde ürün ismi ve fiyatı çerçevesinde yapılıo olmasındandır yanlıs anlasılmasın :)

yarın olsun (hatta sonraki gün; işlerim var az) bakarız bunlara saol ;)
Sosyal ağlarda paylaş

roket adam said:
myster1o said:
hostingi veya vps i kaliteli midir?, bi de bu çapta bi site için vps e gerek yok gibi gözüküyor, hosting servisi güvenilir midir?

linux serverlar kısmına geçersen linuxlar da var, o kadar da pahalı değil yıllık 30 dolar falan olması lazım.

bir süredir natroda çalışıyor ufak çaplı forum sitemiz (yaklaşık 1000 üyeli, 50 aktif üyeli lise forumu diyeyim) hiç bir sorun çıkarmadan çalışıyor. sadece transfer aylık 5gb ve bizimki gerçekten kastı, ek her gb a da 1.5 dolar alıyorlarmış ki kasıyor cidden. onu hesaplayıp girmekte fayda var.
ya ben körüm ya da sen en son baktığından bu yana değişti. ama büyük ihtimal ben körüm ;)
Sosyal ağlarda paylaş

3 foto cektim benim gozler iyidir. 3'ununde height'i 50 width leri degişken biri 55 biri 94 felan..

64x64'de israr ediyorum, dener gorursun..
arti bunlari thumbnail yapmana luzum yok o zmn, nasil olsa linke tikladiginda gorecek buyuk resmi ?

Ürünün ne zaman eklendiginin bence bir önemi yok, ama kdv'yi kesin belirtmelisin, ürün özelliklerini tut yaz demiyoruz, kargo, kdv bunlar benim bakacagim şeyler, + foto yani acinca gorebilmeyliyim.

Dizayn olarak konusmak gerekirse, fonu beyaz, kutulari acik mavi yapmayi deneyin, ona gore de link rengini degiştirin, boylece daha az goz yorar dikkati fona degil urunlere cekersin, kutulari highlighted yapabilirsin, üstüne gelince mavi biraz daha koyulasir bunun için phpbb3'deki prosilver tema renklerinden yararlanabilirsin. en tepeye gelince tonlamalari kullanabilirsin siyah olmamiş bence, yani apart düşündügünde mavi tonlari ile guzel ama fon cok mavi kalmiş.

Tabi bunlar benim şahsi fikirlerim, bu haliyle 30sn'den fazla bakmayacagim bir site oldugu için kullanirim ( yani hizli bir şekilde urunu gor, linke tikla ve go go go olmus su an ). ha ama ben bu sekilde bu renklerle fonum bu renk kutularim boyle sistemim boyle resimlerim boyle diyorsan, alternatifin yok ise kullanirim, var ise gittigidiyor.com : )

Edit : Linkleri'de yazilar olarak degil highlighted kutucuklar olarak ver, kucucuk yaziya tiklayacam diye anam agladi. Okuyamiyorum bi kismini da, belki benim gozler bozuktur .. safsaf. gecen muayene olmustum yaf : )
Sosyal ağlarda paylaş

valla boyle sikintilar cekmeye devam edersem, ben kendime bi script yazarim windows modifiyesi seklinde, benim mouse gittigi yeri zoomlar : ) Bu daha kesin bi çözüm olur herhalde : )

Şimdilik bu kadar valla, ama yazilari okuyamamin nedeni fon'un rengi kesinlikle gözümü aliyor resmen.. Bir de ben normal insanlara gore biraz daha uzagim monitor'e : )
Sosyal ağlarda paylaş

hmm.. sağ alt çaprazda bulunan şirket isimlerini yataya çevirirsen sanırım resimleri büyütecek alanın doğar. cidden resimlerin büyüklüğü çok önemli..

mesela şöle olsa daha güzel olur. alıcı olarak ben doğrudan resim 1'e tıklarım. diğerlerine kargacık burgacık bakmak yerine gördüğüme basarım.

işin teknik kısmını bilmem, o konuda bişi diyemem

bir de

said:
Dizayn olarak konusmak gerekirse, fonu beyaz, kutulari acik mavi yapmayi deneyin, ona gore de link rengini degiştirin, boylece daha az goz yorar dikkati fona degil urunlere cekersin, kutulari highlighted yapabilirsin, üstüne gelince mavi biraz daha koyulasir bunun için phpbb3'deki prosilver tema renklerinden yararlanabilirsin. en tepeye gelince tonlamalari kullanabilirsin siyah olmamiş bence, yani apart düşündügünde mavi tonlari ile guzel ama fon cok mavi kalmiş.

komple +1.

özellikle üst kısım sanki başka bir siteden yönlendirilmişim de üstte "remove frame" seçeneği yokmuş gibi gözüküyor.

Sosyal ağlarda paylaş

myster1o said:

natro gibi firmam olsa ne işim var burda :p

natro'nun teknik desteği vb. iyidir, çökmeler falan da yaşanmıyor. şöyle diyeyim sunucular 2 dk kapanacak olsa bile adamlar mail atıyor yarın saat 02.30'da sunucunuzda 2 dakikalık kesinti yaşanacaktır gibisinden.
Sosyal ağlarda paylaş

Kırmak için söylemiyorum ama tasarım amatör olmuş.

Ürün görselini daha ön plana çıkartıp renkleri daha az göz yoracak şekilde değiştirin.

Ürün kutularının tümü aynı en ve boya sahip olsun.

Natro'nun hizmeti ve fiyatları iyi fakat teknik servisinden hiç memnun kalmadım ben. Bir VPS kiralamıştık 1 gün boyunca bekledik açmadılar. Kaç kez telefonla görüştüm tamam efendim hemen yapacaz sırada 1 tane daha var sizden önce falan dediler. Akşam 6 oldu hala açılmamıştı açtım telefonu bağırdım çağırdım 45dk ya açıp şifreleri falan gönderdiler. Sonra bununla da kalmadı Sunucuyu restart ettiğimiz ve yeniden kurabildiğimiz panel çöktü saatlerce açılmadı. Sunucuyu kurdum, panel falan kurdum bu seferde hatırlamadığım bir sorun sebebiyle domain tanımlaması yapamadık. Diğer işletim sistemleri için paket olarak hazırlamışlar ama benim kullandığım linux sürümü için paket yoktu. 2 gün süren sinir harbinden sonra kendileri uyduruk bi panel kurulumu yaptı ve 2 aydır kullanıyoruz. Hizmet olarak dediğim gibi iyi çökme falan olduğunu bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...