Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Arabası olan yandı, yeni vergi geliyor

Phy

Öne çıkan mesajlar

Arabası olan yandı, yeni vergi geliyor

Sokağa park edilen araçtan doğalgaza kadar her gider kalemine belediye vergisi geliyor.

Hükümet, belediye gelirlerini önemli oranda artıran tasarıyı yeniledi. Kamuoyunda “Deli Dumrul” vergileri olarak anılan düzenleme yasalaşırsa, sokağa park edilen araçtan doğalgaza, şans oyunlarından eğlence yerlerine kadar her gider kalemine belediye vergisi geliyor.

Başbakan Erdoğan, tasarının Temmuz’a kadar yasalaşacağını açıkladı. Belediye gelirlerini artıran yasa, 2006’da TBMM’ye sunulmasına rağmen görüşülemeyerek “kadük” kalmıştı. Tasarı, geçen ay yenilenerek TBMM’ye sunuldu.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, tasarıda yer alan yeni vergiler şöyle...

* Elektrik, havagazı, doğalgaz ve likit petrol gazı tüketenlerden, satış bedeli üzerinden vergi alınacak

* İmalat ve üretim sektöründe vergi oranı % 1, konut ve diğer sektörlerdeki tüketimde % 5 olacak.

* Gökyüzünde, uçak, helikopter, balon, zeplin kullanılarak yapılan reklamın metrekaresinden günlük 10 YTL, her türlü levha tanıtımlarından metrekare başına 100 YTL vergi alınacak.

* Belediyeler her türlü eğlenceden gelir sağlayacak. Konser, at yarışı, sirk gibi yerlerden yüzde 10 vergi alınacak. Bar, pavyon ve gazino gibi yerlerden eğlence vergisi olarak 80 YTL tahsil edilecek.

* Otel, pansiyon ve tatil köylerinden günlük konaklama ücretinin yüzde 3’ü oranında konaklama vergisi alınacak. Konutlara ait çevre temizlik vergisi su tüketim miktarı esas alınarak büyükşehirlerde 20 kuruş, diğer illerde ise 15 kuruş olarak alınacak.

*Emlak vergisi oranları yeniden belirleniyor. Büyükşehirlerde oturanlar yeni oranları bir kat fazla olarak ödeyecek. Emlak vergisinin 1. taksiti Mart, Nisan, Mayıs aylarında, 2. taksiti ise Kasım’da ödenecek. Peşin ödemede 2. taksitte yüzde 10 indirim yapılacak.

* Sokağa ve caddeye park edilen araçlardan vergi alınacak. Buna göre, her taşıt için saatte 2 YTL, günlük 7 YTL geçici kullanım harcı ödenecek. Taksi duraklarındaki taksicilerden de taksi başına 30 YTL “geçici kullanım harcı” alınacak.

Kaynak

Yanliz biz zaten ispark denilen belediye kurulusuna harac vermiyomuyuz? benim hatam harac degil ucret. Birde bunun ustune vergi vericez yine belediyeye. Eeeee tabi 6 milyar ekmeklilik magisini bir yerden cikarmalari gerek sayin meclis uyelerinin.

Zaten belediye baskanlari her firsatta kendi belediyelerini belliyolar, bu yasa ekmeklerine kat kat yag surer.
Sosyal ağlarda paylaş

izmir için iyi olur valla, belediye para kazansın. sırf chp li diye bş belediyeye 5 para vermediler, hiç yatırım yapmadılar.

akp li bucaya ise bş belediyesinin gelirinin 2 katı yatırım yapıldı..

öte yandan sokağa arabayı parkedersem plakayı söker yanımda taşırım vergi falan vermem.
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:
AKP'NİN YENİ TASARISI AÇIKLANDI;

YENİ YASA TASARISINA GÖRE, VATANDAŞ VERDİĞİ VERGİYE ORANLA YENİ BİR "VERGİ VERGİSİ" VERECEK.

O günler de gelecek, bekliyorum.

onu gec yakinda kadinlardan bas acma vergisi almaya baslarlarsa hic sasirmam
Sosyal ağlarda paylaş

45 ytl lik komur icin oyunu veren cebinden cikacak 100lercesine yansin simdi..

Daha oncede demistim tepki cekmistim iyi kotu olmeden yasariz ama bu heriflerin tabani acliktan geberiyor gebersinler..

su vergiye bak ya sokaga parketmekten vergimi alinir degnekcimisin sen arkadas..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...