Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Lotr:Return of the king - *Spoiler* - Tartısma Topigi

Halfmumi

Öne çıkan mesajlar

Valla şimdiye kadar konuşan herkes şakşakcıların filimi alkışladığını söyledi ama bizimkiler işi abartıp filimden önceki bütün reklamları reklamlardaki bütün bayanları ve fragmanlarıda alkışladılar gerçekten üzüldüm onlar için ve kendim için. sanırım bu filmi bir daha sinemada izlemem DVD yi bekliyelim en iyisi. çok uzun ve sıkıcı diyenlere yok shire uzun olmuş falan kitabı okuyan birisi için film çok kısa ve sıkıcı (evet inginç bi yorum oldu bu) geliyor. neyse tabiki sinemada izlenmesi gereken bir film herkese tavsiye edilir.

saygılarımla...
Sosyal ağlarda paylaş

Üçlemenin belki de en iyi filmi, özellikle konuşmalar ve savaş sahneleri harika olmuş. Uzun versiyonu kesin 5 saatten uzun olacak gibime geliyor.
I see in your eyes the same fear that would take the heart of me. A day may come when the courage of men fail, but it is not this day. A day may come when we forsake our friends, and break all bonds of fellowship, but it is not this day. This day, we fight!
örnekte de görüldüğü gibi konuşmalar çok güzeldi =)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
eldar, 20 December 2003 11:21 tarihinde demiş ki:
şimdi dvd eklentilerinden bahsetmişken bir konuya dikkat çekicem
filmde bir fragmanda görülen gandalf-dokuzların başı karşılaşması yok
filmde dokuzların başı onu(gandalfı) ben hallederim demesine ragmen hiç bulaşmıyo
nazguller hisara dalıp ortalıgı dagıtırken bi anda geri çekiliyolar

bunları dikkate alırsak ext. ver.'de bayagı onemli bir sahne var
şimdi ben bunu filmi izlerken farkettim ama acaba daha onceden evet bu sahne vardır diye bir açıklama fln yapıldı mı

Katılıyorum ama bence bu sahneler extended versionda full olucak ben ayrıyetten sarumanla buçuklukların kapışmalarınıda bekliyorum çünkü dikkat edersen filmin sonlarında fazlasıyla siyah ekran çıktı[hline]:hrr:Lyrics.Wasted Time Between Solos:hrr:
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca katılıorum liv tyler çok ezik allahım posterde bi tek o var ne bu ya
tüm sinema programlarında filmlerden sahneler gösterirken yüzük'ten arweni gösterdiler!
alkışlayanlara uyuz olurum ööle zırt pırt alkışlanmaz ki ya
biz özel gösterim'de film bitti alkışladık çıktık!
bu nazgul'ü araştırdım.nazgul demek nazg (yüzük) gul da (büyü,büyücü) gibi bir şey.çünkü dikkatinizi çekerim minas morgul'da minas kule mor karanlık gul da büyü.mor neden mi karanlık mor(kara)dor(diyar).tamamen kelime annamı bu.bindikleri şeye nazgul denmio.tamamen kişi olarak nazgul onlar.ama bindikleriyle beraber toptan nazgul diebiliriz sanırım[hline]I'm your dream mind astray
I'm your eyes while you're away
I'm your pain while you repay
You know it's sad but true
Sad but true
Sosyal ağlarda paylaş

Film uzun olması dışında harikaydı. Sondaki Shire'ın işgali dışında , haberleşme sistemi zart zurt bütün ayrıntılar verilmiş. (yüzüğün bulunması falan ). Film reklamla arayla falan 4 saat falan sürdü galiba , sonlarında uyuycaktım az kalsın baydı ama bence son film için olağanüstüydü. Tekrar izlemem çünkü 4 saat dayanması baya zor ehhe[hline]Karakurt, 30 May 2003 21:56 tarihinde demiş ki:
Deniz maymunu hayvanı çok şerefsiz bi hayvandır
Karakurt, 03 September 2003 12:45 tarihinde demiş ki:
FuFu hayvanı çok şerefsiz bir hayvandır
Sosyal ağlarda paylaş

dikkat eden var mi bilmiyorum ama filmde küçük bi çocuk hem hobbit rolunde hemde minas tirith'de çocuk rolunde yuh dedim sokaktan bi cocugu koysalar olurdu yani ne gerek var ayni cocugu kullanmaya..
haberleşme sistemide iyi olmuş ama çok uzatmışlar, sonlara doğru insanların yaşayamayacagı yuksekliklerde fln ates yaktılar bulutların ustunde oksigen fln cok az ama yaktılar hll olsun!sonra aragorn'un ateşi gorup iceriye kosması dallama gibi içeri koşması flnda extra komikti, oyunculuk 0 fln, adam guya kral...
[hline]Mors certa et hora certa

[Bu mesaj OutTrader tarafından 20 December 2003 14:52 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu son 1 saat te film yandı izleyemedik bu akşam tekrar gidecez yok böle bi olay
makinist:Makine kendini kitledi özür dileriz biletler aynen geçerlidir istediğiniz seans gelebilirsiniz ..

ahah kendini tribe sokmuş makine :)[hline]KinGpiN the striked sazan
Dön bakim 70'li yıllara ne modaydı ? Murat 124, böl ikiye 62 , 62 den ne yaparsın sen ? tavşan , böl ikiye şan , tersten oku naş hadi bakim naş anladın sen anladın...
Sosyal ağlarda paylaş

Film yine çok güzel olmuş. Gerçi zaten tersi düşünülemezdi. Ne de olsa tek bir film olarak çekilip 3 bölüme bölündüğünden kalite olarak birbirinden farklı olması pek de mümkün değildi.

Sinema tarihinde önemli bir başyapıt tamamlandı. Gerçekten de çok öşenmli, çok güzel bir film ortaya çıktı.
Artık sinema tarihinde yüzüklerin efendisi diye bir film de var.

PEki yüzüklerin efendisi filmi neler getirdi?

Başta New Line diye bir şirketin de büyük sinema sirketleri arasına girdiği bir gercek. Girdikleri büyük riskin sonunda ya sonsuza kadar yokolacaklar ya da en büyük şirketler arasına girceklerdi. Sonuçta kazandılar. New line da Lucas Arts gibi yıllarca para kazanabileceği bir darphane kurdu kendine.

Peter Jackson da artık büyük, pahalı yönetmenler arasına girdi. Artık Peter Jackson adını çok daha fazla duyacağız.

Zaten herkes tarafından tanınan oyuncu kadraso artık unutulmaz bir filmde unutulmaz isimler halini aldı. Artık herkes onları tanıyor. Ama kendi isimleri değil oynadıkları karakterlerin isimleriyle. Bu onlar için hem bir avantaj hem de bir dezavantaj yaratacak.
[hline]
Evet her şeyiyle süper bir üçlemeyi izledik fakat bu filmden çıktıktan sonu benim içimi burkan bir şeyi de açıklamak zorunda hissediyorum kendimi.

Ortaya sinema tarihinin en pahalı, en yorucu prodüksyonlarından biri kondu. Büyük bir ekip büyük çaba büyük çalışma büyük pazarlama stratejileri kullanıldı. Girilmiş olan risk çok büyüktü ki genelde sinema seyircisi ve eleştirmenler büyük prodüksyonlara karşı tepkili yaklaşmalarından dolayı daha önce bu tarz prodüksyonlar büyük şiketlerin patma noktasına çok geldiğini gördük. O yüzden de pahalı bir yapım olması aslında bir taraftan dezavantajdı. Riske girildi ve kazanıldı.

Temelde bir kitap var ve film kitabın adıyla, yazarın adıyla ortaya konmuş bir filmdi. Kitap öyle bir kitaptı ki 18 senede yazılmış, fantastik roman denen bir türün ilk örneği kabul edilen ve bugune kadar incilden sonra en çok satılmış kitaptı. Kitap gerçekten çok ünlüydü. Film ise kitabın filmiydi. Filmin ortaya çıkışı böyle olunca tabii bellentiler oluşmuşt ki ardından eleştirler de geldi "kitapla alakası yok" diye. Kitapla alakası yok değildi ama birebir filmi de değildi. Film bir uyarlama idi.
Peter Jackson bir uyarlama çekmişti. Uyarlama çekildiği zaman Yönetmenin çalışma alanı tamaen özgürleşir. Filmi istediği gibi yönlendirmede sertbest kalır. Karakterler ve diyaloglarda istediği değişikliği yapabilir. Peter Jackson da bunu yaptı ve ortaya aslında Tolkien's Lord of the Rings değil Peter Jackson's Lord of the Rings ortaya çıktı. Bu mantıkla baktığımız zaman film gerçekten çok güzel. 10 üzerinden 10 vermesek de 8,5-9 puan verebleceğimiz kalitede bir film ortaya çıkarmıştı. Buna da kimsenin itirazı olabileceğini sanmıyorum.

Fakat diğer taraftan ortada bir kitap var ve insan bu kitaba bakmadan da edemiyor tabii.

Peter Jackson bu filmde yaptıkları konusunda her ne kadar desteklesem de benim içim burkan şey gerçekten filmde çok önemli diyalogları, öenmli detayları atlayarak gitmiş olması, ufak değişiklerle değil bazı büyük değişikliklere de girmiş olmasıdır. Tamam ok güzel bir film çıkarmış olabilir. Ya da riske girdiğinden artık riski daha da büyütmek istemeyebilir. Fakat ben yüzüklerin efendisinin öyle hastası olan, ya da edebiyat tarihinin en öenmli başyapıtı olarak gören bir insan değilim. Ben tam tersine o kitapla hiç bir zaman yıldızları barışmamış olan bir insan olarak şunu söyleyebiliyorum: Kitaptaki çok güzel anları, diyalogları, hisleri görmezden gelmiş ki bence o kitabın bu kadar beğenilmesinin yani elfler orclar değil o tarz güzel basit görüntülerdir. Bir daha çok uzun seneler çekilemeyecek bir filmde bunları kullanmayıp çok daha basit diyaloglar ve hikaye yapısı kullanarak maalesef ortaya çıkardığı şey Harry Potter' dan farklı değil. O sözleri, o bakışları, o diyalogları, vs. hissetmemiş olmak ve belki de bir daha hayatım boyunca onları gözümle göremiyecek olmak çök üzdü açıkcası beni.

P. Jackson's LOTR'si olarak 9 puan
ama
J.R.R.Tolkien's LOTR'si olarak 5 puan
Sosyal ağlarda paylaş

said:
OutTrader, 20 December 2003 14:48 tarihinde demiş ki:
dikkat eden var mi bilmiyorum ama filmde küçük bi çocuk hem hobbit rolunde hemde minas tirith'de çocuk rolunde yuh dedim sokaktan bi cocugu koysalar olurdu yani ne gerek var ayni cocugu kullanmaya..

Yaaa bu çok komik bir film hatasıdır böyle bir prodiksyonda nasıl olur ben de anlamadım. İlk filmde Bilbo hikaye anlatırken korkudan titreyen bir kız vardı ve son filmde o kalabalık arasında duruyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Arkansis, 20 December 2003 15:45 tarihinde demiş ki:
Bence filmde garip olan frodo ile sam in arasındaki ilişkiydi.
Aralarında bişi var buna adım gibi eminim , bence Frodo, Sam den hoşlanıyor.
Bakın Sam evlendi ondan sora trip attı frodo farkındaysanız ve gitti ...

Sunu filmi izlerken cok dusundum, gerek Peter Jackson in yetersiz sahne gostermesi (filmin baslarinda ozellikle) gerekse gunumuz insaninin fesatligi (gercekci olalim) yuzunden cok kendini bilmez boyle dusunecek diye. Arka ciktin dusunceme bravo...

Kitaptaki en baba karakter Samwise dir be, en kendini hirpalayan, en onemsiz gorunup aslinda en onemli karakteri kurtaran yonlendiren ve yardim eden odur. Samwise bir self-sacrifice ornegidir, Samwise bir trust + loyalty ornegidir. Samwise bir saf iyilik ornegidir, o bir kahramandir, bagli kaldigi kisi icin kendisinin 3 kati buyuklukte orc lara dalar, kendisnin 10 kati buyuklukteki Shelob a dalar. 7 defa ustuste Shire in baskanis ecilir hayatinin kalaninda, Frodo nun o tayfadan en cok guvenecegi kisidir, ama gelip hala ona gay diyorsunuz ya, size ne desem bos.[hline]Lights out,
. As you hit the ground...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Diablo, 20 December 2003 14:14 tarihinde demiş ki:
benimde takıldıgım bi yer var ya nazgul ben büyücüyü hallederim dio ama gandalf la hiç muattab olmuo
o sahneden sora hep bekledim kapışmalarını ama çıkmadı

madem kapışmicak neden öle bi replik koyuyosun ki be yönetmen

ayrıca bana abzürd gelen bişe war. bunu kitabı okumuş olanlara sormak istiyorum
kitapta gandalf filmde olduğu gibi hep asasıyla mı dövüşüyo? bi büyücünün asasıyla hurra dövüşmesi bana çok saçma geliyo ya neden büyü kullanmıyo?[hline]a.k.a "bay bomba"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Volfied, 20 December 2003 16:48 tarihinde demiş ki:

Sunu filmi izlerken cok dusundum, gerek Peter Jackson in yetersiz sahne gostermesi (filmin baslarinda ozellikle) gerekse gunumuz insaninin fesatligi (gercekci olalim) yuzunden cok kendini bilmez boyle dusunecek diye. Arka ciktin dusunceme bravo...

heh beni yanlış anladın sanırım.
Kitabı bende okudum sam in ne kadar önemli bi karakter olduğunu en az senin kadar bende biliyorum. Geyik amaçlı yazmıştım onu , farklı bi amaç gütmüyor =]
Sosyal ağlarda paylaş

filmde onu kesinlikle islememisler, gemiyle gitmeisnin nedeni o kisilerin
yuzuk tasiyicilarinin hepsini orta dunyadan cikarmak, yani bir bakima kotulugun izini biraktigi herseyi silmek istemeleriydi. Ama bunu filmde hic anlatmadi, ben de tam dogru yazmis olmayabilirim, ama yuzugu tasimis olan herkes gidiyordu.

Belki de filmde Sam yuzugu tasidigi icin bu temayi sokmadilar, ama baska yollari da vardi bunu soylemenin Sam e tasitmadan. Neyse...[hline]Lights out,
. As you hit the ground...
Sosyal ağlarda paylaş

Bende gittim, yeni geldim.Film güzeldi tabii, fakat eksiklerini şöyle bir sıralamazsamda bu gece uyuyamam.

- Filmdeki savaş sahnesinde (Gondor, Pelennor hede hödö) atmosfer hiç gerçekçi değil.Güzelde değil.Ümitsizlik ve Nazgûl'ların yansıtması gereken korku hiç iyi işlenememiş, hatta yok.Gondor'un günlük güneşlik atmosferinde geçen savaştansa, Helm's Deep'teki yağmurlu, karanlık ve boğucu bir havada geçen savaş sahnesini tercih ederim doğrusu.Kitapta bile üstüne basa basa vurgulanıyor kaç kere, Mordor'dan gelen kara bulutların güneşi gölgelemesi.İşin komik yanı, Mordor'daki Kara Kapı'ya kadar bile neredeyse bülbüller şakıyacak.Ancak Kara Kapı'nın hizasından sonra görebiliyoruz kapkara bulutları.

- Saruman şimdi çıkıcak, hah şimdi göstericek derken, en sonunda film bitti, dul gibi kaldım resmen.Saruman'a ne oldu, ne bitti bilmiyoruz.Ecelinden de gitmez şimdi o..

- Ölülerin ordusu feci abartılmış.Umbar korsanları, Osgiliath'daki orklar, Gondor'dakiler.. Doğrusu ben bu kadar şebek birşey beklemiyordum.Bir anda kendimi Ghost Busters izlerken buldum.

- Aragorn Arwen'e resmen YUMULDU! Yani söyleseler inanmazdım da, kendi gözlerimle görünce, "OHA" diye bağırmamak için kendimi zor tuttum.Neredeyse burnunu kırıyordu bre.[hline]A! Elbereth Gilthoniel!
silivren penna míriel
o menel aglar elenath
Gilthoniel, A! Elbereth!
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen ghaldzar `in dedigi gibi, eger Peter Jackson`s The Lord of the Rings olarak izlense idi bu film, harika.. Efektler, senaryo ile oynamalar ve normal duzeydeki izleyici icin filmi eglenceli yapma, v.s. v.s...

Ama buyuk bir hevesle J.R.R Tolkien`s The Lord of the Rings olarak izlenirse, bir hayli sinir kupu olunabilme ihtimali cok yuksek. Cunku adamlar senaryoyu degistirmemiz, bariz bastan yazmislar :)[hline]There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't..
Ethernass Sys. Adm., Sys. Security Prv., Ethernass Rsp.
www.ekohost.net
Sosyal ağlarda paylaş

Braveheart ve Gladıator u en ıyı fılmler olarak benımsemıs olan ben bu fılmde mest oldum dıyebılırım savas sahnelerı ınanılmazdı cok guzel yapmıslar :)her sekılde hosuma gıttı ama genede cıktıgımda ıcımde bır bosluk vardı sankı Sarumanın eksıklıgını hıssettım sanırsam :)[hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Khelben 'Blackstaff' Arunsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...