Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mantık Oyunu

SturmVogel

Öne çıkan mesajlar

Eski devirlerde yaşayan bir bilge, halka hep doğruları anlattığı için imparatorun nefretini üzerine çekiyordu. Sonunda İmparator, bilge için idam emri verdi. Fakat İmparator'un amacı, onu öldürtmeden önce halkın gözü önünde zekasını aşağılamaktı. İdam günü gelip çattı, halk meydanda toplandı. İmparator bilgeye döndü ve dedi ki: "Yolun sonuna geldin, sana hemen kanıtlanabilecek birşey için son sözünü söylemene izin veriyorum: Eğer söylediğin doğruysa senin başını keseceğim, eğer söylediğin yalansa seni astıracağım. Söyle son sözünü"

Bilge öyle birşey söyledi ki hayatta kaldı.

Bilge, İmparator'a ne söylemişti?
Sosyal ağlarda paylaş

KFGden soru gelmedi devam ediyorum:

Aynı imparator bilgeyi öldürmeye kararlıydı ama önce onun yanıldığını görmek istiyordu bu yüzden onu bir zindana kapattı:

Gözleri kapatılıp zindana getirilen bilgeye İmparator oyunun kurallarını söyledi.

2 kapılı bu zindanda ikiz cellatlar vardı ve biri ona ne sorulsa doğru yanıt veriyor diğeri ne sorulsa yalan söylüyordu. Kapılardan birisi tuzaklıydı ve geçeni öldürüyordu, diğeri tuzaksızdı.

İdam vakti 1 dakika sonraydı ve bu süre içinde tek birşey sorma hakkı vardı. Bilge ne yaptı da tuzaksız kapıyı bildi ve hayatta kaldı?
Sosyal ağlarda paylaş

"Doğrucu/Yalancı sen isen..." ile başlıklı önermeleri kabul edemiyoruz. Çünkü o zaman direkt cevap istenmiş oluyor ki sorunun mantığı kalmıyor. (Cellatlara doğrucu/yalancı olduklarını sormak yasak diyelim tam olsun)

Killjoy, Ardeth elendi

3 yanlış tahmin daha gelirse cevap akabinde yeni soru gelecek
Sosyal ağlarda paylaş

"hacı bi lavaboya gidecem ben! çok sıkıştım çok!!"

dersin yalancı olan kesin tuzaklı kapıyı açıp

"buyur abiii" diyecektir.

doğrucu olan ise burada lavabo olmadığını bilir ve sesini çıkartmaz

burada esas sorulması gereken türklerin neden tuvalet yerine lavaboya gittikleridir.. yoksa lavaboya mı yapıyorlar?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...