Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sunwell Plateau and Patch 2.4

Gangren

Öne çıkan mesajlar

bildiğim kadarını söyliim, warhammer oldukça eski bi hikayeye sahip. wikipedia'ya göre dwarf kitabı 1993 yılında çıkarılmış. içeriğinde dwarfların teknolojisinin ileri olduğu, tüfek, top tarzı silahları olduğundan bahsediyor. bu yüzden "tüfek sırf wow'da vardı, ordan kopyalamışlar" demek yanlış olur bence.

warhammer hakkında daha çok bilgisi olan birileri daha iyi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

knoxville said:
bildiğim kadarını söyliim, warhammer oldukça eski bi hikayeye sahip. wikipedia'ya göre dwarf kitabı 1993 yılında çıkarılmış. içeriğinde dwarfların teknolojisinin ileri olduğu, tüfek, top tarzı silahları olduğundan bahsediyor. bu yüzden "tüfek sırf wow'da vardı, ordan kopyalamışlar" demek yanlış olur bence.

warhammer hakkında daha çok bilgisi olan birileri daha iyi olur.

Yanlış anlama olmasın, hikayeyi diğerinden kopyalayan aslında blizzard. Hatta zamanında blizzardın warhammerı çıkaracağı sonraki anlaşmazlıklar dolayısı ile WoW'u çıkardığı yönünde çok haber okudum zamanında.

Ancak bu şu gerçeği değiştirmiyor. Piyasa warhammerın hertürlü evrensel özelliğine sahip bir oyun var. Bu oyunun hikayesini warhammerden esinleşmiş olması hiçbişey ifade etmiyor. Sonuçta Warhammer gümbür gümbür bir kopya olarak doğuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sunwell Plateau 'yu tartışmak yerine yine Wow vs. WHO olayına gelmiş başlık. Yok o ondan alıntı bu şundan verinti. Ya bırakın işte, Tolkien amca yazmış Warhammer esinlenmiş, Wow esinlenmiş dahası onlarca oyun esinlenmiş bu hikayeden ve yaratılan atmosferden. Bu atmosferi WoW kendi lore u ile harmanlayıp al sana MMO yaptım oyna demiş oynuyoruz. Warhammer da oyle yapiyo neyi tartisiyoruz anlamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

@aquila

İşte zaten sorunda bu. Bu kadar birbirine benzeyerek olmaz bu iş. Fark yaratmassa zaten o conseptle almış yürümüş olanı tutamassın. Tüm colalarda birbirine benziyor ama birkere başarılı olmuş isim yapmış cocakola parsayı götürüyor.

WoW'dada aynı mantık var daha önce verdiğim red alert olayındada. Biri bir fark yaratmassa insanlar çok alıştıkları bir sistemi niye bir benzeri için riske etsinlerki.

Warhammer oynanmalı, ama böyle giderse korkarım sonu LoTR'a benzeyecek.
Sosyal ağlarda paylaş

War Developer larınla sormuşlar "bir wow mu olmak yaratmak istiyorsunuz"

adamlar "wow pve de neyi başardıysa aynısını pvp de başarmak istiyoruz " demişler...

Ek olarak warhammer evreni warcraftan eski ...
Kopya çekme varsa Tolkein dan çekme vardır olay budur.
Mythic i EA electronic arts aldı yani ondan para bok artık :)

Warhammerın 10 9 8 milyonlara vuracagını dusunmuyorum ama pvp severlerı kendınde toplayıp 3-4 milyonlara ulaşacağı şüphesiz.
Sonrası Allah kerim..

Hangisi güzelse ona devam keza belki 10 numara olcak ama beni sarmıycak ? olur olur...

Osmanlı bile yıkıldı , blizzardmı kalıcak =) piyasa rekabet arttıkça çeşitlilik geldikçe daha güzel ürünler gelicek,şüphe yokki...
Sosyal ağlarda paylaş

şey bide evet warhammerdan cok şey almış olabilir warcraft (ama inanın düşündüğünüz kadar değil , ikisinide yıllarca oynadım ettim okudum falan filan)

ama ikisinin concepti estetiği ooooo kadar farklıki, özllikle wc3 le birlikte Blizzard, warcraftın konseptini öle bi noktaya taşıdıki bambaşka bişi oldu yepis yenı bişi oldu.

valla öle
Sosyal ağlarda paylaş

EA'dan mıcrosofttan buyuk pazarlamacı yok bu alemde ama alıp bakıyosun yun tırt bırakıyosun, böle bı gercekte var ortada sonucta,

ha blizzard bu ısı ıyımı yapıyo cok ıyı yapıyo (eskıden daha ıyı daha derınden bombalardılar bızı tabı sımdı kıtle cok buyuk fakrlı yontemler gerekıyo)
Sosyal ağlarda paylaş

Ürünü pazarlamak ürünü geniş kitlelere satmak değil esasında. Ben pazarlamaktan bahsederken müşteri memnuniyetini sürdürmekten bahsediyordum, misal Blizzard WoW'da sürekli müşterilerinin istekleri doğrltusunda yenilikler yapıyor. Bir class ağlıyor onu bufflıyorlar, insanlar tam gak guk ederken emziği alıyor ağzına. Sonra content bitti sıkıldık diyecekler tam çat! yeni instance geliyor ya da bkz. "daily heroic" sistemi geliyor bir patchte. Adamlar warhammer'ın PvP'si WoW'u dövecek büyük ihtimalle diyerek arena sistemini koydular oyuna. Artık oyunda büyük bir PvP popülasyonu var. WotLK'la beraber siege weapon sistemi vs. gelecek diyorlar, sırf rekabet için getirilecek bir özellik o mesela. Ya da GM'lerin playerlara ellerinden geldiğince yardım etmeleri, yeri geldiğinde item değiştirmenize olanak sağlamaları...

Eğer aynı şeyleri Warhammer için de yapabilirlerse ciddi bir rakip olarak piyasada tutunurlar yoksa önce bir 4-5 milyon kişi pakedi alır 3-4 ay oynarlar sonra sıkılıp bırakırlar. (Bkz. Matrix Online, ME Online vs.)
Sosyal ağlarda paylaş

FreEmoon said:
n3mrut said:

Mythic i EA electronic arts aldı yani ondan para bok artık :)

Ahh be n3mrut, en çokta bu yüzden ümidimizi kaybettik zaten. EAnın aldığı şirketin elindeki oyunu, vasatın üstünde yaptığı kaç oyun var şu alemde, birmi? ikimi? üç değil yani orası kesin.

doru dion o konudada , maddi olarak giriştim ben.
baya tepki gelmişti ama sonra mythic oyuna karışmayacaklarını söledi parasal destek , publisher olucaklarmıs falan fılan..ama illa karışcak tabi
Sosyal ağlarda paylaş

blizzard baya warhammerdan haci seyler yaratmis haladaa yaratiyo
ozeelikle sc deki irklar hatta unitlerin nerdeyse hepsi warhammer 40 k dan haci
(space marine ile terran marine birebir ayni zaten o derece haci
zergler adini unitugum ayni biyolojik unitten
protsslarda direk eldarda haci)
wc evrenindede orclarin canon fodder olmaktan cikartip bi irk haline sokmalari
horde ve shamn mantaliteleri
alliansdaki kralliklar
dwarflarin nerdeyse biten bir irk olmasi
insannarla kaynasmasi
high elf night ef ayriligi
hepsi warhammerda haci
Sosyal ağlarda paylaş

toss eldar tümüyle alakasız,

terran marine, sadece marinelerin tipi benzer ama o kadar daha fazla ilgileri yok.

tyranid zerg cok cok benzer orda baya hazı var, ama ikiside aliendan hacılama onlarda.

hayır yanı eldarla protoss'u nasıl bağdaştırdın ilginc yanı, ikiside psişik aboooovvv gibi bi mantık yürüttün?

dWarfların warcraftta bittiği tükendiği gibi bi durum yok mesela nerden cıkardın anlamadım, warcraft orcuyla warhammer orcunun uzaktan yakıdnan ilgisi yok, goblin&orc shamanlarıyla warcraft shamanlarınn keza yine uzaktan yakından ilişkisi yok (abi biri elementalist be hayır oynadın ettinde yanı...)

elf zaten mal bi olay genel olarak, ama blizzardın azda olsa düzgün elf yapmayı başarmış olması bile baslı basıan iyi bi durum. Warhammer elfleri o kadar iki boyutluki anlatamam.

Insanlarla kaynaşma durumu hep vardır, zaten dwarflar isanlarla beraber tolkiendede takılır o genel bi bilgi.

hepsi bi yana warhammerın klasik gotik atmosferin yanında warcraft o kadar farklı duruyoki, hanı dediğin kadar hacılamış olsalar bile hiç önemi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...