Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Whisper ile adam çağırmak...

RedemptioN

Öne çıkan mesajlar

CuteButPsycho said:
eger guildde itemlar DKP sistemi ile dagitiliyorsa ve oyuncu - DKP de degilse cikmasinda bana gore hiçbir sorun yok. Fakat guildde itemlar Dkp degilde kişi yada class onceligine gore dagitiliyorsa orda sorun war demektir. Bu nedenle iyi progress isteyen guildlerde DKP sistemi olmazsa olmaz bir şart bence.
ha Dkp sistemi olmadanda progress olmazmi derseniz olur. Fakat sancılı olur.. Guild master ve officerlarin 2kat dikkatli olmasi gerekir. 2 az olmuş 3 kat diyorum.

Bak simdi progress icin dkp sart demissin ancak aslinda tam terside soylenebilir. Aciklayayim.

DKP bir puan sistemidir, bla bla buralari herkes biliyor zaten. Muhim olan nokta puan'i olanin borusu ottugu bir ortamda, insanlar borularini otturmek icin puan biriktirmeye kasmalari. Bunun ne demek oldugu acik zaten, puan bitiktirmek, kendi iteminden daha iyi bile olsa dusen itemleri passlamak demek oluyor, ta ki en cok istedigi itemi alana kadar. E insan ogluda salak degil, oyunda en zor dusen ve en imba itemi goruyor forumlardan wowheadden thottbottan filan, basliyor onun icin puan saklamaya.

Bir yerden sonra bu puan saklama isi oyle boyutlara ulasiyor ki Tier 7 ciksa, cumle alem onu passlamaya basliyor weapon almak icin once. Sonuc, guildindeki adamlarin item almadiklarindan oturu gucun artmamasi.

Bu isin bir yonuydu sadece. Ikinci bir yonude emege ve yetenege gore olan kisim. Misal bir adam her run'a geliyor ancak vasat bir oyuncu. Bunun yaninda her run'a gelen ve imba oynayan oyuncularinda var. Kazala bi imba oynayan oyuncun bir run'i kacirmak zorunda kaldi ve DKP de digerine gecildi. Ne olacak simdi? vasat adama mi verilecek item? Evet derseniz donup dolasip guildin gelismesinin yavaslamasi sonucuna varacagiz, hayir derseniz bu seferde "adamin puani var alir kadesim" e gelecegiz. Kesin olan birsey var ki o da iki turlu de birileri mutlu digerleri mutsuz olacak, ancak mecburen birini secmeniz lazim.

Sonuc olarak DKP ile de olur eger butun adamlariniz kaliteliyse, DKP'siz de olur eger vasatla iyiyi ayirmak istiyorsaniz. Secim meselesi, her iki durumda da birileri mutlu digerleri mutsuz olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Dkp si kimin fazlaysa o alır gider itemı..

gecen gun king te hicbir raidi kacırmayan healerlar olmasına ragmen. guild basında deli gibi dkp puanı kazanıp daha sonra pve i bırakan ve o gun sans eseri orada olan priest cart dedi t4 shoulder ı aldı.. adama ne dicektik sen pvp yapıyorsun alamazsınmı. ee ozaman benim dkp puanım ne işe yarıcak der adamda..

yani isterse cok kotu bi player olsun sonucta yaptıgı ise degilde dkp ye bakar biraz.. haa torpil olmadıgı sürece :)
Sosyal ağlarda paylaş

eger bi oyuncu tum tier setleri ve diger itemlari passlayarak puan biriktiriyorsa zaman ilerledikçe ister istemez raid dpsinde geride kalicaktir ve raidlerde zor yer bulmaya başliyacaktir. vasat bi oyuncuda olsada yerine alternatifi yoksa ve raide geldigi zamanda dpsi digerleri kadar yerine getiriyorsa raid sonunda dkp sinide almasindan ve biriktirdigi puan kadar itemi needlemesinden dogal ne olabilir ki.. sonucta oda bir emek ve zaman sarfediyo. tabi item dagitimi guild yonetimine kalmiş birşey. nihlathak soyledigin gibi dezavantajlarida var ama dkpsiz sisteme gore avantaji daha çok gibime geliyor. en azindan kapti kaçti gibi bi olayi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Robert_Poche said:

Eğer bir guild dkp ile yada karar ile bir itemi birine werdiyse esas amacı bu itemin bu oyuncuda olmasıyla guildin daha guclenmesi we raid progressine katkısı olmasıdır.

Accountu ve chari da hazir verin o zaman adama, aylik parasini da siz odeyin, lafimiz olmaz. Yok eger karakter adaminsa, haftalarca, belki aylarca raide gelip DKP'yi kazanan da o adam, DKP'yi nasil harcayacagina karar verecek olan da o, hangi guildde oynayacagina karar veren de. Koleniz degil yani hickimse. O raidlere gelince guild progress oluyor, progress sirasinda da kazandigi puanlarla ustune basina item aliyor. Iki tarafin da cikari var.

Primary loot duzeni (mesela DKP) disinda herhangi bir priority ile item vermisseniz adama, mesela genelde MT olan adama diger tanklardan once DKP'ye bakmaksizin itemler verdiyseniz, cart diye cikip gitmesi ayiptir tabi, ama onun disinda olaya "o kadar ekmegimizi yedi sonra cikti gitti, shard et yolla lan voidleri serefsiz" diye bakmak garip olur biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

cok garip tepkiler veriyosunuz gercekten. bizim whisper ile adam cagırmanın neden dogru olmadıgını soylediklerimizle alaksı yok sizin savunmalarınızın. hiç wow oynamamıs gibi davranmayın. whisper ile değil mail ile adam cagırmıs ne farkeder. bu mudur takıldıgınız nokta? gelişmekte olan guildlerden bahsediyoruz. siz her guildin iyi olması gerektiğini falan zannediyosunuz herelde. guild basarısızsa adamlar da gider diye bir mantık yok. kendi basınıza gelse normal karsılamayacagınızdan eminim ama burda normal bişeymiş gibi konusabiliyorsunuz. guildinizden bir adam durduk yere guild chatten "bana serverın en iyi guildinden teklif geldi, sizden cacık olmaz gidiyorum" dese "memnun edemedik adamı, kaçırdık tüh tüh" dersiniz eminim. en cok ihtiyacınız oldugu donemde adamınıza gelen teklif gayet ahlaksızca olur.

aquila, nasıl cagıracak demişsin. şöyle cagıracak, general chatten "şu şu özelliklere sahip oyuncular için guilde alım açıktır, basvurularınızı şuna ya da buna yapın". memnun olmayan arkadaslar da önce basvurusunu yapacak, sonra memnun olmadıgını belirtip gitmesini gerektiğini söyleyecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla istedigin kadar emin ol oyle uzaklardan, verdigim ve verecegim tepkiyi benden iyi bilecek degilsin, kusura bakma da :p

Cok uzun zamandir icinde oldugum ve officer + rogue CL oldugum guildden en iyi 2. priest, MT'imiz, cok iyi iki rogue, cok iyi bir warlock vs. adamlar uzun zamandir guildden beklediklerini alamadiklarini, dolayisiyla daha basarili ve ayni zamanda kendi dillerinde olan bir guilde girmek istediklerini soyleyip ciktilar gittiler, sizin mantiginizdaki birkac insan haric kimse de adamlara cikip "serefsiz satici oha" falan demedi. Hepsiyle friend listten falan gorusmeye devam ettik, mumkun oldukca heroic grubu yaptik, vs vs.

Normali de budur, adam item aldi veya sorumlulugu var diye hayattan bezene kadar sizin guildinizde kalacak degil. Artik zevk alamiyorsa gerekeni yapar, onun oyunu.
Sosyal ağlarda paylaş

kendimden 1 örnek vercem benim ssc e kadar dropum yoktu ama sırf guilde yararlı olmak amacıyla guildin bütün raidlerine katıldım dpsde ya 1 yada 2 olurdum karazhana giderdim insanlara yardımcı olmak için item alsınlar daha ileriye gidelim diye ve nihayetinde grull a başladık kestikde ama grulldan ileri gidememiştik yaklaşık 2 ay hiç bir menfaatım olmadan (drop)veya herhangi bişey kusma derecesine geldiğim karazhana bile devam ettim ama guild 1 türlü ilerleme kaydedemedi bende artık 2 aydır sürekli aynı şeyleri yaşamakdan ve ilerleyemekden sıkılmıştım 2 aylık periyotta sadece 1 tane t4 legs almıştım zaten 3 parçada t4ğüm vardı öncesinden dkpde 600 durumdaydı ama guild leaderin sürekli insaları aşalayıcı konuşmalarından veya bağırmalarındanda sıkılmıştım tabi proggress olmamasıda ayrı bir tuz biberdi 1 tane whisper geldi ''senin o guildde olman senin yerinde saymen sürekli kendinede yazık ediyosun oyundanda zevk alamıyosun'' diye bir whisper geldi ve cvp olarak başka ne yapabilirm dediğimde bizim guildimize gel sürekli aktif 25man yapıyoruz demişti bende guilde söyleyerek çıktım tabi ..arkadan gelen whisperler seni biz adam ettik sen nereye gidiyosun falan gibi whisperler geldi ama baktınlarında şunu görmemişlerdi hepsinin üstü full maviyken karazhan yapamazken 1200 spell damage ile karazhan yaptım onlara yardım ettim sonuç olarak item aldı gitti dediler ve arkamdan guildin mtsi ve 2 dps daha çıktı guild dağıldı ..2gün sonra gelen mail şeref.siz guildim senin yüzünden dağıldı sen kimsinde guild beğenmeyip gidiyosun diye bir mail aldım guild masterden ...

''1 insan itemi almaz hakeder''
Sosyal ağlarda paylaş

endless_night said:
2gün sonra gelen mail şeref.siz guildim senin yüzünden dağıldı sen kimsinde guild beğenmeyip gidiyosun diye bir mail aldım guild masterden ...

''1 insan itemi almaz hakeder''

bu bahsettigin insan sakın hastane önünden falan gecmesin valla kapatırlar iceriye,1 hafta tedavi görür :D asdasdqa

bune ya,senin yüzünden guildim dagıldı. muhahaha
Sosyal ağlarda paylaş

Bende whisper ile yada her ne yolla olursa olsun guildi olan birisini, guildini bırak bize katıl şeklinde çağırmayı biraz adice buluyorum. Özele değil de genele(forum vs gibi), alım yapıldığı bildirilmeli, başvurulara göre inceleme yapılmalı bence.

Okuduklarıma baktığımda, oyuncular köle yada sözleşmeli vs değil haketmişde itemları almış vs denmiş ancak guild o adamın ayrılacağını bilse 1 item vermez raidlere almaz bünyesinde tutmaz vs. Item verilme sebebi oyuncuyu mutlu etme değil daha zor bosslarda başarı şansını artırmaktır yani bir nevi yatırım yapıyor guild. Benim olduğum guildde biz her zaman guild > oyuncu diyoruz.

3 yıllık bir guildteyim 2 ay öncesine dek whisper ile yada doğrudan temas ile adam almamıştık, alanlara da gidenlere de hoş bakmamıştık, ama sonuçta bu bir oyun önemli nokta bu tip adamların gerçek hayatta karşımıza çıkmaması.
Sosyal ağlarda paylaş

tom said:
... ancak guild o adamın ayrılacağını bilse 1 item vermez raidlere almaz bünyesinde tutmaz vs. ...

Tamamen item somurup guild hop pesinde olan, guilde 'zamani gelince ayrilma' planiyla giren insanlari savunmuyoruz ki biz de? Onceden cikmak gibi bi dusuncesi olmayip, zaman icinde basarisizlik veya mutsuzluk sebebiyle ayrilan normal insanlardan bahsediyoruz daha cok. Senin dedigin gibisi tabii ki adilik.
Sosyal ağlarda paylaş

Bak simdi yeni olan bi olaydan ornek vereyim. Yeni bir warrior aldik, bizim serverda hallice bir guildin 3 yillik main tanki ve raid leaderiydi, su an duyuyorum ki o guild bu adam ciktigi icin dagiliyormus. Ustelik herhangi bir application yapmadan girdi, bu da bizim ona invite goturdugumuzun gostergesi, diger bir degisle whisper'dan konusulmus isler.

Ne hissettim? Acikcasi canim sikildi. Tamam guildlerden adam alinir burasi okey, ama aldigimiz bir adam yuzunden guildin dagilmasi insani ister istemez rahatsiz ediyor.

Nasil davrandim? Birkac elemanla konustum o guildden, hepsi sok olmus durumdalardi, hic beklemiyorlarmis bu adamin cikmasini, hatta cikarken hicbirsey soylemeden cikmis, ona ragmen bu adama karsi bir kin bir nefret yoktu adamlarda, sadece guidleri dagiliyor oldugu icin canlari sikkindi.

Bu bizimle yabancilarin arasindaki fark. Adamlar bazi seylerin farkindalar, buyuk baliklarin kucuk baliklari yuttugu bir ortamda oyun oynadiklarinin bilinclerindeler ve bunu kabullenmisler.

En iyisi bunun boyle oldugunu kabullenmek, yoksa dunyanin en iyi guildi olana kadar bu tarz seylerle tum guildler karsilasir, bu kacinilmaz birsey. Bizimde basimiza geliyor arada bu tarz olaylar, ama yapacak birsey yok, show must go on.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:
Valla istedigin kadar emin ol oyle uzaklardan, verdigim ve verecegim tepkiyi benden iyi bilecek degilsin, kusura bakma da :p

Cok uzun zamandir icinde oldugum ve officer + rogue CL oldugum guildden en iyi 2. priest, MT'imiz, cok iyi iki rogue, cok iyi bir warlock vs. adamlar uzun zamandir guildden beklediklerini alamadiklarini, dolayisiyla daha basarili ve ayni zamanda kendi dillerinde olan bir guilde girmek istediklerini soyleyip ciktilar gittiler, sizin mantiginizdaki birkac insan haric kimse de adamlara cikip "serefsiz satici oha" falan demedi. Hepsiyle friend listten falan gorusmeye devam ettik, mumkun oldukca heroic grubu yaptik, vs vs.

Normali de budur, adam item aldi veya sorumlulugu var diye hayattan bezene kadar sizin guildinizde kalacak degil. Artik zevk alamiyorsa gerekeni yapar, onun oyunu.

Baggio kafandan senaryo mu uyduruyorsun, yoksa okuman mı zayıf? "serefsiz satıcı oha" seklinde ya da benzerinde hiçbişey söylemedim. kurdugum mantıgında bu laf ile uzaktan yakından alakası yok. daha benim neyi anlatmaya calıstıgımı, neyi savunmaya calıstıgımı anlamıs değilsin.

herkes dediğin sekilde ayrıldıgında sorun olmuyor zaten. ya anlattıgın sekilde ayrılır insanlar ya da ceker gider arkasına bakmadan. baska yolu var mı ki bunun da anlatıyosun burda?
Sosyal ağlarda paylaş

bir birinize düşüncelerinizi yani savunduğunuz görüşünüzü kabullendirmek zorunda değilsiniz herhalde birine yanlış gelir whisper ile başka guildden birini kendi guildine katmak, bir başkasında problem değildir bu, bunun yanlış olduğunu düşünenler gelen whispere tepkisini verir yada nazikce kabul etmez geri çevirir, isteyende kabul eder bırakın o anda teklifi alan kişi karar versin :) ( Kabul edip çıkıcak kişi bence guildine gerekli bahanesini söylemeli, tabi bu benim düşüncem vede whisper çok gereksiz birşey ortak chat kanallarına yazıldığında kişi illaki görücektir yada zaten memnun değilse arayışta olur o serverındaki guildleri takip eder bence.. )
Sosyal ağlarda paylaş

guildden çıkan adamda suçlanıyor bi kaç yazıda gördüm, ama buda yine birşeyi değiştirmez whisper atılması problem olmamalı bence tabi, alan kişinin düşünceleri önemli.. şöyle birşey var yani sunuçta whisperla adamı tehtit etmiyorlar illa çıkıp geliceksin diye, whisper alan kişi guild değiştirmeyi kendi için daha faydalı görüyorsan çağırıldığı guildi araştırır herhalde sadece bi whispere bakarak çıkmaz, benim için whisper veyatta ortak chat kanallarında yazılsa birşey değiştirmez yani memnun olmadığım zaman arayışta olurum, çok fazla dert etmişsiniz whisper olayını " aha whisperla adamlar teklif etti, çağırıyorlar beni hemen gireyim " şeklinde düşünüp gidicek adam azdır bence...
Sosyal ağlarda paylaş

nihlathak said:
Bak simdi yeni olan bi olaydan ornek vereyim. Yeni bir warrior aldik, bizim serverda hallice bir guildin 3 yillik main tanki ve raid leaderiydi, su an duyuyorum ki o guild bu adam ciktigi icin dagiliyormus. Ustelik herhangi bir application yapmadan girdi, bu da bizim ona invite goturdugumuzun gostergesi, diger bir degisle whisper'dan konusulmus isler.

Ne hissettim? Acikcasi canim sikildi. Tamam guildlerden adam alinir burasi okey, ama aldigimiz bir adam yuzunden guildin dagilmasi insani ister istemez rahatsiz ediyor.

Nasil davrandim? Birkac elemanla konustum o guildden, hepsi sok olmus durumdalardi, hic beklemiyorlarmis bu adamin cikmasini, hatta cikarken hicbirsey soylemeden cikmis, ona ragmen bu adama karsi bir kin bir nefret yoktu adamlarda, sadece guidleri dagiliyor oldugu icin canlari sikkindi.

Bu bizimle yabancilarin arasindaki fark. Adamlar bazi seylerin farkindalar, buyuk baliklarin kucuk baliklari yuttugu bir ortamda oyun oynadiklarinin bilinclerindeler ve bunu kabullenmisler.

En iyisi bunun boyle oldugunu kabullenmek, yoksa dunyanin en iyi guildi olana kadar bu tarz seylerle tum guildler karsilasir, bu kacinilmaz birsey. Bizimde basimiza geliyor arada bu tarz olaylar, ama yapacak birsey yok, show must go on.

Sathik'le Rodez'in huyudur o whisperla adam çağırmak Bobo'ya nooldu bu arada :) ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...