Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sahil.

Dwinz

Öne çıkan mesajlar

tarih olayına bende tav oldum. kaldırdım artık.
bide sorcagım bi soru var. bu fotoğraf çekmek için temel bilgiler nedir. örneğin ufuck çizgisi yamuk olmaması fılan arkadaş bi kaç şey söylemiş bunun gibi temel bilgiler varsa en azından bilip çekmek lazım. nedir onlar ona göre çekiyim bundan sora çekçeğim zaman?
Sosyal ağlarda paylaş

Dwinz said:
tarih olayına bende tav oldum. kaldırdım artık.
bide sorcagım bi soru var. bu fotoğraf çekmek için temel bilgiler nedir. örneğin ufuck çizgisi yamuk olmaması fılan arkadaş bi kaç şey söylemiş bunun gibi temel bilgiler varsa en azından bilip çekmek lazım. nedir onlar ona göre çekiyim bundan sora çekçeğim zaman?

aslında deneyimle öğreniyorsun birçok şeyi.
tabii bazı temel bilgiler de mevcut.

- kadrajı, yani fotoğrafı çekeceğin alanı doğru yerleştirmeye çalış. gerçi artık dijital çağındayız, sahnenin daha geniş bir alanını fotoğraflayıp sonradan croplayabilirsin tabii. kadrajda özellikle fotoğrafla alakasız kısımları fotoğrafa sokmamaya çalış.
- adı sık geçen üçler kuralı vardır. buna birebir uyman gerekmez ama kompozisyon yarattığı için güzeldir. kural da 3 eşit sütün oluşturacak biçimde 2 paralel dikey çizgi, 3 eşit satır oluşturacak biçimde 2 paralel yatay çizgi çiziyorsun çekeceğin fotoğrafa (hayali olarak tabii, yine de bazı fotoğraf makinelerine bu özelliği de koymuşlar). Ortaya 9 eşit kare çıkıcak. Çekeceğin cismi bu 4 çizginin birleştiği köşelere (tekne, güneş, oyuncak vs) veya bu köşelerin arasındaki çizgiye (tekne direği, zürafa, yol çizgisi, ufuk çizgisi vs) koyman. bu şekilde resmin daha derli toplu oluyor.
- gökyüzünde bulut veya enteresan birşey yoksa, çekeceğin deniz, dağ vs manzarasında gökyüzünü imkan dahilinde az alman. boş gökyüzü pek ilgi çekici olmuyor.

jacabo ve mutos benden iyi çekiyorlar, onlar farklı şeyler söyleyebilir :)
Sosyal ağlarda paylaş

ufuk çizgisi hedesi,

doğru:

yanlış:

doğru:

Bone said:

- gökyüzünde bulut veya enteresan birşey yoksa, çekeceğin deniz, dağ vs manzarasında gökyüzünü imkan dahilinde az alman. boş gökyüzü pek ilgi çekici olmuyor.

ek olarak;

ya gökyüzü ya zemin, çok sıradışı bir durum olmadığı sürece birinden birini seçmek zorundasın, biraz fedakarlık yapacaksın yani.
Sosyal ağlarda paylaş

şu son eğik çizilen ufuk çizgisi neden doğru?
çekiceksen tam yamultucan gibi bi mantık mı var?
tamam ikincisi çok saçma oluo çekınce misal benım çektiğim foto olmamış. ama oburu neden dogru onu anlamadım.

bu arada bilgiler için teşekkurler.

edik:aklıma gelmişken söliyim o 1. fotodaki tepede olan şey güneşi direk görmemek için tam oraya denk getırdım. yoksa hiçbişey görünmücekti. :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...