Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

linux'a gecmek isteyen, denemek isteyenler icin..

it

Öne çıkan mesajlar

said:
yazılım ile teknoloji geliştirilmez zira yazılımın ufku, donanımın ona sağladığı kadar açıktır.

bu cumleyi "zira" ile split edelim :) cikan array'in ilk elemaniyla ikinci elemaninin nasil bi baglantisi var? "yazilim ile teknoloji gelistirilmez" sonucuna nasil ulastin?

neyse herkese laf yetistirmek iyi sabir ister, benden bu kadar..
Sosyal ağlarda paylaş

Demek istedigini anliyorum kismen, soyle ki, FrontPage'le daha onceden tasarlanmis sitelerden otesine gecemezsin, cunku yapan adamlar sadece kendi kabiliyetlerince esneklik etkleyebilirler. Ama ne aradigini ben hala anlamadim. Soyle ki Win icin yazilmis her turlu programin win'e ozel gelistirildigini dusunebilirsin. Niye dusunmedigini anlamadim desem daha dooru olur. Bi tas attin resmen, herkese yok cikaramadin hala diyosun...

Ha bi de kistaslari oyle koyuyosun ki... Yani soyledigin zaten Linux'u isaret ediyo daha en basindan. Bi programi windows'u gelistirmek icin yazmaz insan, isine yarasin diye yazar, sistem olarak windows icin de cikarir mac icin de. Simdi sen bunu alip Win'i gelistirmedin diyosan... E abi zaten amacin win'i birebir gelistirmek degil. O isi yapan Microsoft zaten. Yapi boyle bi sey degil. Haliyle de elestiri pek de elestiri degil... Anlatman lazim ki cevap gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

uzun sure uzak kaldim tartismadan

ama C# 20 sene sonra kullanilmaz mi diyen arkadasa cevaben

hayir, parallel programming ypamak isteyen bilimadamlari (isi profesyonel (yani para icin) olarak yapmayan tipler, bilim icin yapanlar) erlang kullanmaya basladilar artik, ve giderek yayiliyor.

Gelecegin C si olarak gorunuyor hatta erlang su anda, oneririm :)
Sosyal ağlarda paylaş

visual studio ide'sini kullanarak mı program yazılıyor sadece .net'te sanki? illa browser istiyorsan, httprequest gibi nesneleri kullanıp html olarak sayfanın kaynağını alırsın, görüntü işleme ile ekrana çizdirirsin. yapılmayacak şey değil. yapılamayacak şey değil .net te.
Sosyal ağlarda paylaş

it said:
said:
yazılım ile teknoloji geliştirilmez zira yazılımın ufku, donanımın ona sağladığı kadar açıktır.

bu cumleyi "zira" ile split edelim :) cikan array'in ilk elemaniyla ikinci elemaninin nasil bi baglantisi var? "yazilim ile teknoloji gelistirilmez" sonucuna nasil ulastin?

neyse herkese laf yetistirmek iyi sabir ister, benden bu kadar..

laf yetiştirmek gibi bir derdim yok benim. tartışmaya yapıcı bilgi (yorum değil, dikkatini çekerim) ekledim sadece. nitekim eksik alıntı yapmışsın, mesajımın anlam bütünlüğünü bozmuşsun.

Ractamainus said:
teknoloji, tamamen materyal ile ilgili teknik bir kavramdır. yazılım ile teknoloji geliştirilmez zira yazılımın ufku, donanımın ona sağladığı kadar açıktır. bunun orta yolu yoktur, kavramsal olarak karmaşıklaştırmaya gerek yok kanımca.

açıklık getirmek istedim.

teknoloji, materyal ile bağıntılıdır. yazılım ise materyal değildir. donanımın ona verdiği destek ile çalışır ve donanımın sınırlarına tamamen mahkumdur. teknoloji de donanım ile geliştirilir. yazılım ile değil.

polymorphism konusunda iyi olduğunu gördüm.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi düşününce ben de size hak verdim. doğrusu sadece düşünmedim, biraz da araştırdım. yakın zamana kadar bu yaklaşım pek kabul edilmezken, artık şöyle genel bir açıklama yapabiliriz teknoloji için;
insanların kullanımına yönelik tüm materyallerin yanı sıra teknikler, sistemler, işlemler ve organizasyonel metodlar da teknolojidir.

bu durum da kendimi de düzeltmiş oluyorum.

ama şunu eklemek istiyorum bir yandan da.. yazılım konusunda "teknoloji geliştirmek" kavramı çok ince bir çizgi hala. algoritma dersek, zaten bu dil ya da platform ile bağıntılı da değil. derleyiciler ve diller bu algoritmalar ışığında geliştiriliyor zaten. yani teknoloji sonucunda çıkan ürünler kendileri bizzat. bu bağlamda yazılım ile teknoloji geliştirme hala muallakta benim için..
Sosyal ağlarda paylaş

mesajları okumadım, konu ile ilgili birşeyler sölemek istiyorum.
linux a normal kullanıcıların hiç birinin geçmesini önermem, linuxa ihtiyacı olanlar geçsin, normal bir bilgiasyarı olan insanın linuxa geçip, hayatına fazladan sıkıntı almasına gerek yok. gerek oyunlar, gerek kullandığı programlar. hiç kimseye önermiyorum. ha bu çok mu sert oldu, hayır aksine bence en doğrusu. annenizin linux kullandığını düşünün daha iyi anlıcaksınız.

linuxa bence, bilgisayar öğrencileri, hatta operating system dersi alıcak olanlar çalışmak ve kendini geliştirmek için geçmeli, open source çalışanlar geçmeli, performans açısından sorunu olanlar anca bilgisayar konusunda exper olanlar geçmeli. onun dışında default bilgisayar kullanan insanların geçmesi çok saçmadır, kimse özenmesin, normal hayatınızı yaşaın.
Sosyal ağlarda paylaş

valla eger birinin bilgisayarini administre ediyorsaniz (yani o kisi size gelip her soruyu soruyorsa, ve kullandigi programlar belliyse, kendi yein bir sey yuklemeyecekse)

linux yukleyin derim, hele hele sorun cikarmicak bi sekilde yukleyebilip setup edebilecekseniz, tadindan yinmez, o kisi de size 3 ay sonra gelip bilgisayarimdan duman cikiyo demez :)

denicem bu kis bakalim annem linux u kullanabilecek mi (dokuman ve excel ile ugrasiyo cok basit seviyede, ve soliter popcap oyunlari oynuyo)

erlang ci yok mu bu arada aramizda :(
Sosyal ağlarda paylaş

beni anlamamissindir o zaman

matlab burda (Carnegie Mellon, dunyadaki en buyuk arastirma universitelerinden biri) robotikteki her profesor tarafindan kullaniliyor. Tum development (algoritmayi gelistimrek, test etmek) matlab de yapiliyor, deployment (hizli kod yazilmasi) C de yaziliyor, ya da C++. Bu anlamda kullanislilik ve kolaylik acisindan matlab e benziyor demek istedim.

ama hiz olarka da performansi yuksek erlang in

yani bu terimler icerisinde Erlang parallel programming de hem development hem de deployment icin ideal diye okudum bir cok yerde.
Sosyal ağlarda paylaş

ben matlab kotudur demedim, kendi bolumumde butun hocalar AI, Optimization Alg. ya da Image Recog/Proc. calismasi yaparken catir catir kullaniyorlar, ben de kullanmaya calisiyorum bir nebze.(ANFIS/Image Proc)

fakat bu parallel programming toolbox'unun iyi oldugu manasina gelmiyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

Volfied said:
valla eger birinin bilgisayarini administre ediyorsaniz (yani o kisi size gelip her soruyu soruyorsa, ve kullandigi programlar belliyse, kendi yein bir sey yuklemeyecekse)

linux yukleyin derim, hele hele sorun cikarmicak bi sekilde yukleyebilip setup edebilecekseniz, tadindan yinmez, o kisi de size 3 ay sonra gelip bilgisayarimdan duman cikiyo demez :)

Ben de konuya girip su tarz bi aciklama yapacaktim. Benim dusunceme farkli bi acidan yaklasmissin.

Eger bilgisayarinizi baskalari kuruyosa ve koruyosa (virus hede hodo), sizin amaciniz excel de 2 row doldurmaksa, o zaman windows kullanin..

Yok ben bilgisayara farkli yaklasiyorum, bilgisayarim beni degil, ben bilgisayari yonetmek istiyorum diyosaniz Linux kullanin.

Konunun gerisine orneklendirerek devam etmek istiyorum, zira orneklendirmek sevdigim birseydir.

Windows'dan Linux'a gecmek basit bir OS degisimi degil, butun bir bilgisayar mantiginin degismesi demektir. Yani dogan'dan inip ferrari ye binmezsiniz. Dogan'dan inip ucan arabaya binersiniz, artik ileri geri sag sol degil, yukari asagi 45 derece don falan filan butun ortama hakim olursunuz..

O yuzden gecenler bir zorluk devresinden gecer. Cunku hayatinda yukari asagi gitmemistir arabasiyla.. Ama onu atlattiginda aslinda bilgisayarin ne demek oldugunu anlarlar.

Ben uzun suredir desktop'da windows kullaniyorum. Oyle cok an oluyo ki, bir suru amele isi yaptiriyor bana, linuxda 5 dk da halledecegim bir sorun, windows da ekstra yazilimlar indirmeye kadar goturtuyor. Windows'da bir sorunun varsa yandin. Insanlar bu sisteme alistigi icinde garip gelmiyor.

Ornegin, anlayacaginiz sekilde, bir windows geyigi vardir. Abi, restart cekde rahatlasin makine. Her ne kadar xp'den sonra ram yonetimini daha gelistirmis olsalarda, halen boyle bir sorun vardir. Bilgisayarin restart istemesi insanlara cok dogal geliyor. Ama boyle bi mantik yok yani.

Paticik'in sunuculari ile birlikte 100 e yakin sunucu kontrol ediyoruz. Hepsini ben yonetmiyorum tabii ki, ama acil sorunlarda hepsine erisebiliyorum. Farkettigim bir sey var ki, windows sunucularin surekli "restartinin" gelmesi, yani makine restart istiyor. Eger cok buyuk datalar handle ediyorsaniz, bu oluyor. Ben windows'da 2-3 ay restart yemeden calisan bi sunucu gormedim daha hayatimda. Linux dersen yili askin restart yemeden calisan sunucular cok gordum.

Linux iste aliskanliklarinizi yikmaya basladigi icin rahatsiz oluyorsunuz.. Yazilim gelistirmenin en buyuk sorunlarindan biridir bu. Aliskanliklari degistirmek. Dusunun pati'de bi ozellik ekliyoruz, eskiden boyle degildi diyolar. Simdi onun eskisi bu isin standardi degil ki? Aliskanlik sadece, 6 ay sonra eski sisteme gecsek mesela, bu sefer bu sistemi ozleyeceksiniz. Eskiden boyle degildi diyeceksiniz.

O yuzden ki, cok iddiali ozellikleriniz olmadigi surece muadillerinin tasarimina (gorsel-yapisal) mahkum olursunuz.

Linux bunlari asar, iddiali ozellikleri ile. O yuzden ki bir sure kullananlar farkina varir. Ama surekli karsilastirma yaparsan, windows'da boyle degildi falan diye, o zaman sevmezsin tabii.. O isin standardi oyle olmak zorunda degil, hangisi aslinda daha kolay ve islevsel onu gormek gerek..

Isin baska yonleride var tabii. Donanim destegi, program destegi gibi..

Donanim destegi tamamen sizle alakali birsey. Piyasada neredeyse her donanimin, Linux destekli muadilleri var. Yani bir motorola telefon sarji alip, o sarji nokia telefonda kullanmayi denemek, ve calismadigi zamanda, ohoo nokialar cok sorunlu demek ne kadar mantikli ise, sadece Windows destekli bir donanim alip Linux'da calismiyo diye Linux'u kotulemek o kadar mantiklidir.

Program isin cok ayri bir yonu. O konuda windowsculara hak veriyorum, cunku bende uzun suredir desktop'da windows kullaniyorum.

Eger oyun oynamayi seviyosan, ya da kullandigin sadece windows'a ozel yazilimlar varsa, bunlar gunluk kullanimlarinin bir parcasi ise, Linux'a ha babam zorla gecmek cok mantikli degil..

Yani wine ile ugrasmak, onunla bununla kasismak mantiksiz, cunku kullanimini etkiliyor. Performansini dusuruyor. Konsantrasyon dagitiyor. Ferrari kasasi seviyorum ama az yaksin diye icine dogan motoru sokusturmak gibi bisi gunluk yasamda wine i surekli ve cesitli sekillerde kullanmak zorunda kalmak.

Yani adam gamer'sa neden her oyun icin winede dir odur budur ugrassin. Insanlari buna iten Linux'cularada kiziyorum. Cunku bu insanlari sogutuyor.

Bence desktop da linux kullanmak isteyen sunlari kendine demeli.

Oyun oynuyor muyum?
Bilgisayara sadece o anlik islerimi halleden bir makine gozuyle mi yaklasiyorum, yoksa bilgisayar nedir, sundan biraz anliyim gozuyle mi yaklasiyorum.
Bazi Linux'da muadili olmayan yazilimlar kullanmak zorunda miyim? Gunluk yasamimin icinde mi butun bunlar?

Butun bu sorulara verilen cevaplardan sonra bence desktop'da Linux kullanilabilinir, ve kullanilmalida..
Sosyal ağlarda paylaş

Parmaklarına sağlık nedanko, çok iyi yazmışsın. İşletim sistemlerinin kullanım alanlarının farklı olduğunu anlamak istemiyor insanlar bir türlü. İlla ya linux ya windows diye savunma yapılıyor.

Benim her bilgisayarımda hem linux hem windows yüklüdür. Oyun oynamak istiyorsam açıyorum çat windows'umu, paşa paşa oynuyorum. Latex ile paper hazırlayacaksam yada eclipse ile yazılım geliştireceksem giriyorum linux'a. Ama .NET platformu için bir yazılım geliştirmem gerekiyorsa niye linux'a geçeyim? VS ile gayet rahat çalışıyorum windows altında. Günlük chat, browser işleri için de hangi tarafta olduğum farketmiyor açıkcası.

Bu arada dün yepyeni laptop aldım. Asus X53SA. Şimdi Ubuntu kuracağım. Bakalım Ubuntu amca neleri tanıyabilecek. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Evet her zamanki gibi wireless baglanti saglayamadim. 1280x800 genis ekrani da algilayamadi. Koca ekranin kenarlarindan kirpti 1024x768 olarak calisiyor. xorg.conf icinde de cözünürlük kismi yok. Simdi yine ugras bunlari düzeltene kadar isin yoksa..

Edit: Wireless kart Intel 4965 abgn
Sosyal ağlarda paylaş

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI Technologies Inc ATI Default Card"
Monitor "Standardbildschirm"
DefaultDepth 24
EndSection

bunu

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI Technologies Inc ATI Default Card"
Monitor "Standardbildschirm"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1280x800" "1024x768" "800x600"
EndSubSection
EndSection

olarak degistirdim. Renkler birbirine girdi. Bu yaziyi zor yaziyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...