Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

linux'a gecmek isteyen, denemek isteyenler icin..

it

Öne çıkan mesajlar

linuxcular visual studio kadar başarılı bir ürün çıkarana kadar windowstan şaşmayın derim.
özellikle yazılımcıysanız...
ha bide linux denen şey crysis'i çalıştırsın öyle gelsin önüme :p

her ne kadar linux altında yazılmayan lablardan projelerden puan kıran hocalarımız olsada microsoft'u seviyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Volfied said:

En onemlisi sudur, Linux sucks bla bla diyen kimse, Linux kullanmamalidir en basta. Linux programcilar icindir, development icindir. Eger sen zaten oturup linux un sana kullanim sirasinda gosterdigi sorunlari cozebilecek kadar bir programci veyahut CS ci degilsen, Linux kullanmamalisin.

bu kısma katılmıyorum. Bir kez sen kendi yazdığın programı kendin kullanmıyorsun ya da kullandığın bütün programlar programcılar tarafından ya da tasarımcılar tarafından kullanılmıyor. Oyunla alakası olmayan günlük işlerini halletmek isteyen insanlarda linux kullanıyorlar. Bu kişilerin hepsinin bilgisayar Pro.su olması gerekmiyor linux kullanmak için. Ayrıca işletim sistemim için donanım almakta bana saçma geliyor. Kullandığım OS benim aldığım donanımı desteklemeli ben işletim sisteminin yok bunu çalıştırmaz bunu kullanamam diyerek alacaksam o işletim sistemi benim için gereksizdir.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:
linuxcular visual studio kadar başarılı bir ürün çıkarana kadar windowstan şaşmayın derim.

her ne kadar linux altında yazılmayan lablardan projelerden puan kıran hocalarımız olsada microsoft'u seviyorum.

ne alakası var şimdi
ferrari arazide gitsin öyle gelsin = linux crysis çalıştırsın

windows için yazılmış olan bir oyun elbette linux altında daha yavaş çalışacaktır
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Crysis'in Linuxda çalışmamasının sebebi Linux'un güçsüzlüğü değil , Crysis'i kodlayanların suçu.

Bunun dışında :
VirtualBoxda XP açmaktansa , XP kullanıp VBOXda Linux açmayı tercih ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hala savunuyorum programcilar icin oldugunu linux un. Ha yorum yapanlar yazimin tamamini okudular saniyorum ki goreceginiz gibi dedim ki end user olan biri oturup o sorunlari cozemeyecekse linux kullanmamalidir, ki sadece sinir, gerginlik ve linux e kufretme ile sonuclanir o kullanicinin Linux hayati.

Biri de ben donanimla ugrasmak istemiyorum falan demis, Linux kullaninca gelen bir sey bu su anda ne yazikki, ya donaniminizi ona gore alirsiniz, ya da onlarca work around dan birini kullanirsiniz.

Ha merakli ogrenmek isteyen end userlar kabul etmek istemeselerde Linux u kullandiktan bir sure sonra programci olabilecek kapasiteye gelmislerdir :) Uzgunum yani, Linux kullanarak yeni bir sey ogreniyorsunuz, bundan kacamazsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

O kafanin kaldigini pek sanmiyorum artik. Eskiden "oha linux kullaniyo adam cok cool" denirdi de artik oyle bi seyi kalmadi. Isletim sistemi user friendly olmaya basladi ki konunun amaci da bu. Konu dedigin gibi bi tartisma cevresinde olsa "gercek programci linux kullanir" gibi gereksiz iddiali bi cumle kurulurdu...

Volfied de diyor ki, her ne kadar kullaniciya yonelik olsa da hala bircok eksigi var ve bunlarla basa cikmak, kendi icinde yeni bi seyler ogrenmek. Bilgisayarla hasir nesir olmak istemeyen insanlarin ogrenmeye kasmayacagi seyler.

Soyle anlatiyim, babamin bilgisayarina linux kurmak cok isterdim; her sorunlari oldugunda rahatca cozerdim, hem daha az sorun cikarirdi. Ama sonra dusununce hala sorun oldugunu farkediyo insan. Belki win'deki gibi degil ama isin mantigi yerine sadece motamot sadece kullanmayi ogrenen insanlarin ugrasmayacagi sorunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Leath pek mesajlarimi okudugunu sanmiyorum o zaman senin uzgunum. Laf sokmak amacliysan garbage a git lutfen. Surda guzel bir sey konusuluyor sonuc olarak.

--

Ben anneme eski laptopumu kuruyorum, oyun falan oynuyo genel olarak, hic biri 3d oyun degil, belki Linux dual boot yapip wine da yuklicem istedigi oyunlari (Free Solitaire falan bu :)), severse icim rahatlar en azindan bilgisayara virus girmez falan diye.
Sosyal ağlarda paylaş

bu gune kadar linux cephesinden uzaklastiysam bu benim yuzumden degil(zira halen tam destek veriyorum akademik acidan, harika bir olusum, GNU, OSF vs)

tam tersine toplulugun tavirlarindan ve okudugum zaman "bu adamlar neden boyle dusunuyor ya ? neden bu kadar negatif, MS bunlara birsey yapmiyor, halen aynilar" seklinde algiladigim izlenimlerimden oturuydu, yazmayim diyorum illa zorluyorsunuz, her neyse :)

asiri elitist ve kendini her acidan begenmis, MS camiasindakileri ise "beceriksiz insan, kotu, basarisiz" seklinde nitelendirdiklerinden dolayi, insan soguyor, bikiyor.

bir de cok merak ediyorum bu GNU/OSF destekcileri, Linux destekcileri piyasada mi calisiyorlar, guzel bir maaslarimi var yoksa halen ogrenciler mi, para kazanabildiler mi yazilim isinden bugune kadar, GNU ve donation zihniyetiyle para kazanabildiler mi VEYA akademik acidan dunyaya yararli birseyi GNU altinda lisanslayip piyasaya surduler mi, nedir vs.

yazarsaniz sevinirim, hi kendi acimdan yazayim, bilg. muh. 3 sinif ogrencisiyim :)

linuxla unixle ilgilendim mi, evet az da olsa ilgilendim sanirim, bilhassa su 2 senedir oldukca. Unix'e en cok benzemeyen Unix isletim sistemi lakabiyla IBM tarafindan workstationlarina kurulu olarak gonderilen AIX ile ilgilendim.

Bolumumuzde 20 tane RS/6000 IBM PowerPC workstation var, AIX isletim sistemlerini adam edecek kimse bulunmadigindan dolayi ve bolumun tamamen MS 'e endeksli olmasindan dolayi yardim etmeye calistim kendimce, hem kisisel tecrube, hem de Linux'u biraz daha ogrenirim diyerek Linux PPC dagitimlarini kurayim dedim.

demez olaydim da demiyorum, fakat gereksiz derecede komplike ve yeterli teknik destek bulamadigim icin 4-5 adet linux distrosunu bosuna netten indirip, cdlere yazip, calismadiklarini izlemek biktirdi birseylerden.(RS/6000 leri biliyor musunuz bilmiyorum da, resetlediginiz zaman 3-4 dakika sonra "boot" menusu anca gelen aletler). Saatlerimi gunlerimi heba mi ettim birseyler kazanabildim mi halen idrak edemiyorum, kararsizim.

"Bu muydu sizin methettiginiz Linux ?" seklinde tepkiler gecti icimden.

Gentoo guzeldi mesela, kurulumu zordu evet ama zevk aldim, gel gor "bilgisayar" ile beraber calisacak bir insana asla tavsiye etmem, edemem.

Ubuntu daha kullanici dostuydu evet, onun da ekran karti problemi cikti, gene sac bas yoldurdu.

Fedora da ayni(X-Window sorunu, sanirim ekran kartindan oturu yine)

Suse de ayni(ekran karti sorunu)

Debian boot bile etmedi(4 farkli release denememe ragmen)

butun bunlar olduktan sonra "aci" bir sekilde, linux kurmaktansa AIXleri adam etmenin daha yararli olacagini dusundum. Zira bir soylem vardir bilirsiniz "Eger AIX'inizde bir sorun varsa, sakin kurcalamayin, bir uzman cagirin, yoksa AIXPert olur cikarsiniz" seklinde. O noktaya yavas yavas ilerlemeye basladigimi gordugumde biraktim.

Diger acidan, kendi evimdeki pc'me linux kurmayi denemedim mi, evet denedim, Fedora ve Debian denemistim vakti zamaninda. Bir de knoppix gecmisti elime, meraktan denemistim(lol). Hi butun bunlara ragmen, saatlerce orasini burasini kurcalamama ragmen driver sorunlarini "olsun ya lazim degil" dememe ragmen, windows'a gectigimde isletim sistemimin bana kostek degil, destek olmaya calistigini farkettim. Daha rahat ve "kullanici" dostu bir ortamdi.

Kod yazmaya o kadar merakliysa zaten bir kisi acar kagit uzerinde de yazar.

Bilgisayardaki isletim sistemi her halukarda IDE vs'nin calisacagi ortam oldugundan dolayi(tamam daha derinlere girmiyorum OS Arch veya networking gibi hadiselere, ya da cluster computing'e) bana her acidan destek olmasi gerekli, beni rahatta tutmasi gerekli diye dusunuyorum.

Hale bakin, 1.5 senedir windows xp kurulu bir laptop'um var(cd-rom'u bozuk, format cekmem mumkun degil, gerek de yok)
, icinde vs2005 i actigim zaman ve saatlerce ilgilendigimde(ki laptop'um 1-2 hafta kapanmaz, hep aciktir, evet biliyorum pil omru bitti zaten) zerre kadar sorun yasamiyorum, cokme vs de olmuyor, yeni kurdugum programlar sistem kararliligini bozmuyor veya bozdugunda direk MS'in sitesine danisabiliyorum "google" den ziyade, veya alakasiz newsgroup'lari karistirmaktan ziyade.

Linuxta daha kurulum safhasinda bu kadar sorun yasadim, ileride ciddi manada kullanmaya baslasam neler yasayacagimi dusunup korkuyorum haliyle.

Yanimda bir WinNT mimarisine sahip OS, bir Linux distro, bir de eski, yalnizca floppy'si olan ve kendi yazdigim OS kernelini deneyebilecegim pc olsun isterdim.

madem seviyeli bir tartisma istiyorsunuz, buyrun :).

cevaplarinizi bekliyorum :).
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de iddia ediyorum ki Leath, windows sana destek oldu gibi gorunduyse sen Linux un asiri spesifik hardware e yapilmis o versiyonlariyla o kadar ugrastigin icindir.

Evet bilgisayardan anlayan birine windows cok kolay geliyor. Ama ben gene iddia ederim ki Gutsy Gibbon ve Windows cd si versen bi insana ayni setting de iki bilgisayar versen, ve bu insan bilgisayar kullanmayi bilmese, sadece mouse ve klavye kullanmayi bilse Gutsy i tercih eder, daha rahat calisir, istedigi herseyi de yapabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia-ATI, Intel-AMD gibi MS-GNU olayini da gereksiz boyutlara tasiyan arkadaslar olabiliyor ne yazik ki. Hatta fanatiklige kacip MS'cileri beceriksiz, suru psikolojili, kapitalist; kendilerini isi bilen elit kesim olarak goruyorlar, Leath'in dedigi gibi. Bunun yanlis oldugunu aciklamaya gerek bile gormuyorum, diyecegim baska.

Visual Studio, .NET gibi seyler Linux'de yazilmiyorsa yazmak sizin elinizde, yok teknik olarak yazilamiyorsa Linux'un eksikligi.

Hardware icin Windows'un her versiyonunun hem 32 hem 64 bit driverlari nette bulunuyor da Linux zar zor bulunuyorsa, bu Linux'un yeterince yayilamamasinin sonucudur. Linux yeterince yayilamiyorsa bu ayni zamanda onun eksikligidir, kullanici dostu olmamasi ve (benim gozlemledigim kadariyla) yeterince gelismemesi sebebiyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Hic bir mesajimda windows kullanicilari drone dur koledir kuzudur demedim. Ama Microsoft zamaninda iyi yaptigi birseyi simdi kotu yapiyor, ve insanlar aliskanliklari yuzunden buna bir sey yapamiyolar, bu beni uzuyor.

Bu sebeple yeni yeni baslayan end userda linux yayginlasmasini sonuna kadar destekliyorum ben.

Ha riglous un dedigi gibi, GNU/Linux ile ugrasan ana coderlarin cogunun gercek isleri de var, o yuzden evet, ekmek parasi dertleri yokmus gibi savunabiliyorlar linux u. Ki linux kullaniyorsan ekmek parani o konuda dert etmemen lazim, herseyi bedava. :)

Driver eksikligi kulalnicinin ya da open source coderlarin sucu degildir, sirketlere atilabilir bu suc, ama bence ondan once o sirketlere driver yazmamalari icin dokulen paralari konusmak gerekir. (Evet aptal bi slashdot komplo teoristi gibi geliyor bu cumle :))

Ben Microsoft un simdiye kadar yaptigi tekeli, Netscape i hatirlayin demek istiyorum. Aldigi her bilgisayarda 100 dolarin microsoft a gittigini bilmesini istiyorum herkesin. Seceneklerini bilmelerini, sonra karar vermelerini istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Volfied'in de dedigi gibi, mutlu sonuclanmayan ugraslar sonrasi bu kaniya kapilmissin.

spoiler'in icinde niye gectigimi anlatmaya calistim ama sonra yanlis sekilde cevap verdigimi farkettim. silmeye de kiyamadim, spoiler'la koyuyorum.

Soyle dusunelim, bozuk olmayan bi seyi tamir etmeye ihtiyac yoktur. Windows bozuk degil, o zaman tamir etmeye calismak da gereksiz. Kisacasi seni ikna etmek bize herhangi bir sey kazandirmiyo. Sen bi sey kacirdigini dusunmuyosan, bozuk olmadigini dusunuyosan yapabilecegimiz bi sey oldugunu sanmiyorum pek. Ozellikle o kadar cebellesip kotu anilar edindikten sonra cozumun, senin gozunde bozuk olan bi sey olmasi imkansiz.

Ha isteyip de yapamadigin oldugunda gecersin linux'a. Para vermek istemezsin, bu program bu parayi haketmiyo dersin. Linux kullanirsin. Sonra kullanimin biraz daha artar, biraz daha... En sonunda sadece linux kullanirsin.

Ben kendi capimda bi aciklama yapiyim, sanirim istedigin cevaplari orda bulursun. Bundan 2 sene once oyun oynuyordum paso. Proje alinca arada lab'e gidip ordaki linux'lari kullaniyodum. Sonra dersler biraz daha bastirdi, benim oyun vaktim haftada 2 saate indi. Sonra biraz daha bastirdi, iyice karisti ortalik. Bu sirada isim dustugu zaman lab'e gidip ordaki linux'lari kullaniyodum. Evde de windows'la takiliyodum.

Gecen sene bi arkadasim bilgisayarini bana verdi, buna ihtiyacim yok, server haline getirip insanlarin muzik paylasmasi icin ayarlasana dedi. Deneme amacli suse kurdum once, tamamen meraktan. Cebelles ugras vs. calisti. XGL muhabbeti yavas yavs yayginlasiyodu, bi gazla onlari kurdum ben de. Sonra server kismina gecince biraz zorlandim. Sonra bi yerlerde ubuntu'yu gordum, acip deniyim dedim. Silip onu kurdum. Her sey gulluk gulistanlikti; ben windows'umda, alet de kenarda oyle calisiyodu.

Sonra bi proje geldi, lisanslar icin lab'e gitmem gerekti paso. Canim sikildi PuTTy araciligla ssh kullanmaya basladim. Sonra dosyalarda bi sorun oldu, her seferinde burdan ftp'ye at, ssh'le obur tarafa baglan, indir vs. vs. epey bi uurastirdi beni. Sonra projeler biraz daha komplike hale geldi. Calistirma zamani gittikce uzuyordu falan. Diger makine gozume ilisti. Oturdum bi iki seyi de onda halletmeye basladim. Derken isim dustu bi programa, bedavasini linux'ta buldum. Onu kullandim. Derken oburu vs. vs. benim gunluk linux kullanimim 6 saate cikti.

Sosyal ağlarda paylaş

yazilimcilara "linux'ta visual studio varsa oyle gecin" demek hic parlak bi oneri degil.tartismanin yonunu biraz kaydirabilir belki ama bilmiyorsam ogrenmis olayim boylece, visual studio ile gelistirilen bir teknoloji var mi? ikinci sinif yazilim sirketlerinin para yapma amacli build ettikleri uygulamalar disinda visual studio'nun kullanim alani nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

Birinci siniftan kasit nedir oncelikle?

Gereksiz elitistligin basladigi yer burasi iste tam olarak. Bir program olacak sular seller gibi ASP, C#, Java, Ajax vs. yazilacak, insanlar ustune PHP modulleri falan yazabilecek hatta, sonra sen cikip diyeceksin ki "para yapma amacli ikinci sinif yazilimlar".

Olaya o sekilde bakarsak ne yazik ki bilgisayarimizda kurulu programlarin %75'i "ikinci sinif yazilim" oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

it bir konuda yanlissin.

Windows platformunda uretilen para amacli programlarin cogunun bir sinifi yok, hitap ettigi bir kesimi var onun yerine, herhangi bir profesyonel kisima (finans, insaat, tip gibi) yaziliyor bu programlar.

Ama guzel olan bir sey de varki, avrupada bir kac okul, ve az bir devlet burolari da tamamiyla Open Source program kullanarak calismaya basladilar ve 1000 lerce dolar kar ettiler bu sayede.
Sosyal ağlarda paylaş

it said:
yazilimcilara "linux'ta visual studio varsa oyle gecin" demek hic parlak bi oneri degil.tartismanin yonunu biraz kaydirabilir belki ama bilmiyorsam ogrenmis olayim boylece, visual studio ile gelistirilen bir teknoloji var mi? ikinci sinif yazilim sirketlerinin para yapma amacli build ettikleri uygulamalar disinda visual studio'nun kullanim alani nedir?

visual studio bir IDE'dir, .Net Framework ise Java Virtual Machine gibi bir platformdur. muhtemelen microsoftun yaptığı yapacağı en başarılı çalışmadır. mono projesi ile linux ortamında da kısmen çalıştırılabilr.

baggio, bu elitistlik değil, bilgisizlik =)
Sosyal ağlarda paylaş

bilgisayarinda hangi programi kullandigina bagli.araci programlarla build ettigim basit yazilimlar ikinci sinif yazilimdir.web tabanli uygulamalar icin de aynisi gecerli.oturup sifirdan kendi web uygulamani gelistiriyosan bu birinci siniftir, fakat eger araci programlarla build ediyosan ikinci sinif.cunku 1kb ile yaptigin is araci programla sana 200kb'a patlar.

onceki sayfalarda da cool kelimesi filan gecmis.olaya farkli yaklasiyosunuz biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...