Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

the witcher

fizban

Öne çıkan mesajlar

• 4 hafta sonra ...
arkadaşlar witcher la ilgili garip bir sorunum var. oyunu yükledim. masaüstünde ki simgesine çift tıkladığımda hiçbir şey olmuyor. ne bir hata mesajı ne bir şey. ama oyunda açılmıyor. vista ultimate 32 bit kullanıyorum. evde ki diğer xp olan bilgisayarda denedim. onda çalıştı. uyumlulkuk modunu denedim olmadı. sizce ne yapabiliriz?
Sosyal ağlarda paylaş

Revangelis said:
ben hiç beğenmedim, combat olayı çok dandik geldi bana, devamlı zamanında mouse a bas bilmemne, belki ilerde değişiyodur bilmiyorum ama başları beni soğutmaya yetti. bide çok komik mantık hataları var, en başında oyunun adamlar kalenin kapısını kırıyo, onlar kırana kadar yukarı koşuyosun, sonra içeri dalıyolar koşuyolar peşinden sonra bizim elemanlara dönüyo adamlar bi saat muhabbet ediyo, düşmanlar armut mu topluyo o sırada anlamış değilim(:

valla birçok kişi metetti, gamespot'ta bile 8.5 almış.
2 haftadır download etmekle geçirdim, azimle bekledim.
oyunu kurdum.
ancak oyun bende hayalkırıklığı yarattı.

oynadığım en zor oyun.
hayır, daha ilk bölümdeyim ama resmen başımı ağrıttı.

yarım saat süren bir giriş videosu var oyunda.
gereksiz yere uzun bir video olmuş.
süper dövüş sahneleri olsa veya hikayeyi anlatsa sevineceğim. ancak karakterin yarı kurt yarı elf yarı insan olduğunu bile burda okuyunca gördüm.
herşey çok açıkta kalmış, the great war nedir ondan bahsedilmemiş.
buna rağmen uzun bir video yapmışlar.
oyuna girdim, combat çok karışık. "for experienced gamers" dediği için klavye + mouse seçtm. ancak şimdiye kadar oynadığım hiç bir rpg veya action oyununun klavye + mouse sistemine benzemiyor.
etrafta yürümek için WASD tuşları hiç bir işime yaramadı, mousela clicklemek çok daha basit. ama benim gibi WASD tuşlarına alışkın biri için mousela oynamak pek de kolay değil.
Nasıl dövüşçem anlamadım. Left click mi, right click mi? Z X C tuşları mı? Basıyorum basıyorum adam saldırmıyor. bazen rastlantı ile birşeyler yapıyor ama "too fast" felan yazıyor bir halt anlamış değilim.
Adam kılıcı havada tutmuş böyle orangutan gibi bekliyor.

Yukarda revangelis'in dediği ise beni benden aldı.
Arkadaşım aşşağıda yaratık var, sen oturmuş geyik muhabbeti yapıyorsun. Çok güzelmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu en sonunda dizüstünde oynama imkanım oldu ve çok beğendim açıkçası.

Bir kere combat olayı ilk defa seyirlik bir iş olmaktan çıkmış, dikkate ve reflekse dayanan bir eğlence olmuş. Basitçe anlatmak gerekirse düşmana bir kere sol tıkla, eleman saldırınca bir noktada kılıcı (veya elinde ne varsa) sarı parlamaya başlayacak; o anda bir kere daha sol tık yapılacak, aynı işlem 3. defa daha yapıldığında son saldırı yapılıyor ve combo oluyor sanırım. En başlarda tutturmak zor olsa da silahın hızına alışınca pek bir keyifli oluyor.

Mesela bayan karakterli tavlamak da ayrı bir hoşluk olmuş. Diğer oyunlarda olduğu gibi elli saat dil dökmek gerekmiyor, kadının kalbine giden yol için uygun kelimeleri tıklıyorsunuz, hoop hemen yataktayız. :)

Alchemy olayını da beğendim cidden. Hem bizi yormadan elde edilen hem de gerçekten bir amaca hizmet eden iksirler var bol bol. Kullanması da çok basit sistemi.

Canımı sıkan tek nokta karakter gelişiminin saç baş yoldurması. O kadar fazla kombinasyon ve seçenek var ki dövüşlere ayırdığım vakit kadarını bu bölümde harcıyorum.

Gelgelelim Neverwinter Night 2 sonrası yaşadığım hayalkırıklığını, The Witcher ile bir nebze olsun dindirebildim. Bol sabrı olan (load süreleri) ve keyifli bir maceraya atılmak isteyenler kesin girişsin oyuna.
Sosyal ağlarda paylaş

hahaha
sinir krizi geçiriyorum.
adamlar on saattir bana vuruyor ölmedim
ben de onlara vuramıyorum ölmediler.
böyle karşılıklı duruyoruz onlar bana saldırıyor ben onlara bakıyorum felan.

mükemmel oyunmuş, gamespot'ta ve ekşisözlükte felan öyle diyorlar.
ama şu ana gördüğüm olaylar sonucunda tüm oyunculuk tarihimin en rezalet dakikaları yaşadığımı söyleyebilirim (evet spider-man 2'nin ve avatar'ın pc versiyonları bile daha güzeldi)
Sosyal ağlarda paylaş

Bone, sanırım tutorial kısmını (o kale) biraz hızlı gecmissin.

Hızlı dusmanlara karsi fast, guclu dusmanlara karsi strong, kalabalik gruplara karsi da grup stillerini kullan. Z = strong, X = fast, C = group. Ha kimin ne oldugunu nasi anlayacam dersen, once strong ile gir eger vuramiyosa karakterin fast'e gec. Grup dusmanlara karsi illa grup kullanmak zorunda deilsin ama kullanirsan etrafinda toptan temizlik yaptigindan iyi oluyo.

O klavye+mouse olayını da istedigin anda degistirebilirsin, F1 F2 F3 ile birden cok kamera acısı ve mouse/klavye kullanımı bence oyunun en buyuk avantajı zaten.

Bence oyun uzun loading sureleri disinda mukemmel, senaryo/karakterler guzel ilk defa uzuuun bi sureden sonra adam gibi bi RPG oynadıgım hissiyatını bana verdi. Combat da cok guzel olmus bana sorarsanız, devamli kliklemek gibi sacmalıklar yerine sabır dikakt ve biraz da refleks istiyo. Hele ilerki seviyelerde baya manyak kılıc hareketleri gormek mumkun, bence gayet tatmin edici. Karakter ilerlemede pek bi sorun yasamadim o kadar cok bronze ve silver point geliyo ki nerdeyse hepsi dolu =)
Sosyal ağlarda paylaş

lol o kılıç olayı bugdan büyük ihtimalle.
oyuna tekrar baştan başlayınca kılıç sorunu yaşamadım.

oyunu patchliyim dedim, bazı loading kısımlarını kaldırdı, ama bu sefer de oyun bazı yerlerde çökmeye başladı yav.

combat kısmı bana çok sıkıcı geldi.
bilmem belki de son günlerde jade empire oynadığım için de olabilir.
hani illa jade empire gibi yumruk yumruğa kavga olması da gerekmiyor.
kotor gibi "rakibi targetle, yapmak istediğin büyünün tuşuna bas" tarzı birşey de olabilirdi.
ama ne biliyim the witcher'ın tarzı bana çok sıkıcı geldi.
fast attack, group attack, strong attack ayrımını görünce, aklıma jedi knight geldi. ama onda "strong karakterlere illa strong ile vuracaksın" diye birşey yoktu. tersine, strong, fast ve normal saldırılar, oyunda senin zevkine göre kullanılabiliyordu.
burda öyle değil. strong karaktere mutlaka strong attack, fast karaktere mutlaka fast attack kullanmak zorundasın. strong karakter gelince fast attackla saldırsan da vuramıyorsun, ki bu oldukça saçma. biraz fazla konsolvari bir mantık olmuş.
rakibi öldürmek için üstüne tıklayıp, icon sarı olunca tekrar tıklayıp, icon tekrar sarı olunca tekrar tıklayıp, icon tekrar sarı olunca tekrar tıklayıp, icon sarı olunca tekrar tıklayıp... giden combatlar çok sıkıcı ve banal.
1- uygun enemy'e uygun stili seçmek zorundasın, 2- her seferinde sarıyı bekleyip saldırmak zorundasın.
bu biraz bana konsol oyunlarındaki twitching mantığını hatırlattı.
belki genelde konsol oyunu oynayan kişiler için harika müthiş bir rpg oyunu olabilir, ama yıllardır pc'de rpg oynamış biri olarak karşıma çıkan en saçma dövüş seçeneği.
dodging felan var tamam ama combatta kullanmana gerek yok. duruyorsun ortada, düşmanlar etrafını sarıyor, sen ise sürekli sarı iconda tıklamakla uğraşıyorsun.
jade empire'dan sonra ne kadar zevkli geldi anlatamam :P
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fast attack, group attack, strong attack ayrımını görünce, aklıma jedi knight geldi. ama onda "strong karakterlere illa strong ile vuracaksın" diye birşey yoktu. tersine, strong, fast ve normal saldırılar, oyunda senin zevkine göre kullanılabiliyordu.
burda öyle değil. strong karaktere mutlaka strong attack, fast karaktere mutlaka fast attack kullanmak zorundasın. strong karakter gelince fast attackla saldırsan da vuramıyorsun, ki bu oldukça saçma. biraz fazla konsolvari bir mantık olmuş.
rakibi öldürmek için üstüne tıklayıp, icon sarı olunca tekrar tıklayıp, icon tekrar sarı olunca tekrar tıklayıp, icon tekrar sarı olunca tekrar tıklayıp, icon sarı olunca tekrar tıklayıp... giden combatlar çok sıkıcı ve banal.

Abi bu kısma vallahi katılamıyorum. Tamam Kotor bir nebze ama diğer oyunlarda istediğin abilityleri seçmekten başka bir fonksiyonun olmuyordu combat sırasında. Bunda en azından bazı olaylar oyuncunun inisiyatifine bırakılmış ve bence de çok güzel olmuş.

Ha bir de stron düşmana karşı illa strong moda geçmen gerekmiyor. Hızlı olunması gereken anlarda ben direk faste geçiyorum, verdiği hasar az olsa da karakterimin adam gibi silah alınca bu problem bir nebze olsun azalıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bone ben de katılamayacam, Jade Empir baydı beni mesela combat cunku cok kolaydı. Paso hızlı bi attack skilli ile daliyosun arada kalkan acarlarsa guclu attack yapiyosun o kadar. Healthin azalirsa geri git heallan, chi biterse chi cek vs vs. Hep ayni stiller ayni seyler. Witcher icin daha bi ugrasman gerekiyo falan vs vs.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...