Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yıldırım Bayezit

Apache

Öne çıkan mesajlar

SturmVogel said:

1- Beyazıd'in Ölümü

senaryo-1 : "Timur, Beyazıd'e adeta bir hayvan gibi davranmış, onu halkın önünde kafeste vahşi hayran gibi ele güne göstermiştir. Beyazıd onurlu bir insandır ve bu onursuz yaşama dayanamaz ve zehir içerek intihar eder."

Lise derslerinde bize öğretilen buydu.Ama kafama takılan şu var: Bir osmanlı padişahı intihar eder mi? bence etmez. Abdülaziz'in intihar ettiği yazılsa da son dönemde bu yönde de soru işaretleri oluşmaya başlandı mesela. Ayrıca savaştan sonra 13 yıl, arkadaşımızın da yukarıda belirttiği gibi hayli uzun bir süre.

Nasıl yani? Osmanlı padişahı el kitabında "Madde 72: Osmanlı Padişahı intihar etmez" diye bir madde mi var? Neden etmesin ki?

SturmVogel said:

senaryo-2 : "Timur, savaştan sonra Beyazıd'a bir dostu gibi davrandı, nereye giderse çadırında ona da yer verdi. Ona mahkum gibi değil bir arkadaşı gibi hizmet verilmesini istedi. Ama Beyazıd esaret altında olmayı hazmedemedi ve kahrından öldü. Timur'un onu yaşatmak için ünlü ünlü doktorlar getirdiği de iddia edilmişti"

İsmini vermek istemediğim bir gazetenin verdiği Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi'ndeki bu iddia da mitossal yanlar taşıyor.Timur'la Beyazıd'ın hakaret sınırlarını aşan kasıtta mektuplaşmaları (aslında bu da bir mitos olabilir) sonrası böyle bir dostluk gösterisi bana inandırıcı gelmiyor. Ayrıca her iki tarafın da neticede düşman olduğunu da hatırlamak gerek.

Bence doğruya yakın, "dostu gibi" bölümü hariç. Timur pekala Beyazıt'ı her gittiği yere götürmüş olabilir. Teşhir etmek amacına hizmet eder, bu
a. "Bakın Osmanlı padişahı bile önümde köle, yanımda geziyor, onu bile sindirdim" mesajı verir.
b. Padişah fiilen ölmediği için yerine başkasını geçirtmez, Osmanlıyı bir belirsizlik içine sokar, fiilen Timur'a bağlar
c. Beyazıd'ı kullanarak diğer prenslere veya Osmanlı ülkesine şantaj yapma fırsatı verir.

SturmVogel said:

senaryo-3 : Timur Beyazıd'a adi bir mahkum gibi hapiste tuttu, göz önüne çıkartmadı.Beyazıd bu kötü koşullarda hastalandı.

Timur Beyazıd'a iyi davranabilir ve onu bir fidye unsuru gibi kullanabilirdi (belki kullanmıştır, ama bu konuda hiçbir belge görmedim) Ona kötü davranıp yavaş yavaş ölümüne göz yumması Timur'un kurnazlığıyla bağdaşır bir liderlik örneği değil bence.

Timur'un kurnazlığıyla niye bağdaşmasın? Pekala yukarda saydığım üç madde (ki senin yazında da geçiyor bunlar aşağı yukarı) Beyazıd'ı hapiste tutup çürüterek de sağlanabilir. Birbirlerine küfrettikleri mektuplardan sonra bence olağan bile denebilecek bir durum olur.

Ayrıca madem Timur'un kurnazlığı üzerine sonuç çıkartıyoruz, intihar konusunda Beyazıd'ın gururu üzerine niye sonuç çıkartmıyoruz? Buyrun, iddia ediyorum Beyazıd gururlu adamdı, yardım gelmeyeceğini, Timur'un esiri olarak kalacağını ve bu sırada ülkesinin parçalanacağını düşünerek intihar etti.
Sosyal ağlarda paylaş

zaten kaybettiysek ya ihanet yuzunden yada yabancilarin serefsiz oyunlariyla kaybetmisizdir

yenilgilerin kendi hatalrimiz oldugunu kabul etmeyip incelemedigimizden de milim ileriye gidemiyoruz

tarihin aisl amaci olan gecmsiteki hatalarin gelecek ksuaklara aktarilarak tekrarinin onlenmesi kavrami bizim icin bisey ifade etmiyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...