Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Medieval : Hayvan gibi bir ordu yapmak

Halfmumi

Öne çıkan mesajlar

eh zaten bildiğim campaign'in multiplayer'ı mevcut değil, ancak custom battle oluyor. deneyelim tabii nefr, büyük keyif alırım.. :) (gladiator'daki lejyon taktiğini oyunda canlandırırım :-p ) ama bende multiplayer seçeneği oyun açıldıktan kısa bir süre sonra seçilemez hale geliyor, (seçilemiyor kısaca) bilemiyorum yani nasıl oynanır bu multiplayer, fikri olan?[hline]Sade bir forum için imzalara hayır!
Sosyal ağlarda paylaş

Mmmm.. Kimse atlı okçudan bahsetmemiş? Her strateji oyunundaki bana sorarsanız "en stratejik" ünitedir. Hıza ve ateş gücüne sahiptir. İstediğinde savaşı terkeder, istediğinde yakın dövüşe girer.. bulunmaz şeydir anlayacağınız bu mobil okçu kavramı.

Pavise arbalest'e karşı da en efektiv ünitedir bana sorarsanız. hafif atlı gibi okçuların üstüne charge ettin mi, o birliği yeterli süre için oyun dışı bırakırsın. Ve eğer, elindeki atlı okçular, hafif/ağır süvariyle destekleniyorsa, senin karşında duranın vay haline! Bu açıdan, Ruslar ve Türkler çok uygun ırklar benim ruhuma..

Eee.. izbe tünellerin cücesi, savaş alanının atillasıyım.

[Bu mesaj Gimli tarafından 13 November 2003 22:20 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

valla açıkçası bu oyunda pek okçu kullanmadım ve kullanmayacagimda
güçlü ordular ırklara ve çağlara göre değişşse de nedense ben Bizansın Varangian (Vareng) lerinden ve Kataphiroki mi ne o süvarilerinden oluşmuş bi ordunun iyi bir komutan altında pek yenilecegini düşünmüyorum tabiki saldırı mı savunma mı,yer şekilleri büyük etki eder savaşlara.[hline]No time for tears
No time to run and hide
No time to be afraid of fear
I keep no time to cry

Sosyal ağlarda paylaş

sevgili mastır gimli, :) yukarılarda yazdığım taktikle 16 birimlik bizans ordusu (240 pavise arbalester, 240 varangian guard, 160 byzantine cavalry, 80 kataphraktoi ve iki şey daha hatırlayamadığım) 3200'den fazla heavy cavalry ve horse archer'dan oluşan moğol ordusunu 400 kadar kayıp vererek bertaraf etti. (2000'e yakın moğol ölü, geri kalanı diri ele geçirildi savaş ertesinde) ok kullanan süvarilerin şahsen süper dandik olduğunu düşünüyorum, çok yer tutmaları atış gücünün etkinliğini azaltıyor ve vurulmalarını kolaylaştırıyor, ayrıca 40 ok 60 oktan daha az kayıp verdirir. infantry ile kovalamak pek anlamlı olmasa da özellikleri her zaman denkleri olan normal süvariden kötü olduğundan aynı paraya yapılmış süvariler her zaman canlarına okuyor.

pavise arbalester ile de başedemiyorlar, 240 arbalester'ımın 40'ı atılan onbinlerce okun (abartısız) verdirebildiği kayıpken benim harcadığım birkaçbin bolt 1000'e yakın kayıp verdirdi çoğu mongol horse archer olmak üzere..

eğer düşman sadece infantry ise ve harita ağaçlıklı değilse horse archer'lar (isterse sipahis of the porte olsun hepsi dandik) iş görebilir ama onun dışında yukarıda yazdıklarımı uygulayan dengeli bir katolik ordu canlarına okur çoğu süvariden oluşan böyle orduların.. (hele hele feudal/chivalric/gothic sergeants tarzı anti-süvari bişiler varsa)

ekleme: okçular vikings campaign'de bayağı anlamsız ama özellikle viking iseniz. 12 berserkers (muhteşemler valla myth oynarmış gibi gaza geldim :rock: ) 60 archer'dan çok daha etkili düzgün kullanılırsa..[hline]Sade bir forum için imzalara hayır!

[Bu mesaj Sam tarafından 13 November 2003 22:35 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Of iyi tamam ya (-: Kullanması zevkli ama atlı okçuları..
Genelde multiplayerde, ordumun %80'i atlıdan oluştuğu için ve haritanın her tarafına abuk subuk manevralar yaptığım için karşımdaki oyuncunun kafası karışır.

bknz:
"The genius of you Americans is that you never make clear-cut stupid moves, only complicated stupid moves which make us wonder at the possibility that there may be something to them we are missing.
-Gamel Abdel Nasser"

Ama kabul ediyorum. Medieval, atlı okçuları korkunç ezmiş. Hareketliyken ok atamamaları yeterince katletmiş bu birimi. (rise of nations u sırf bu yüzden sevmiştim)
Sosyal ağlarda paylaş

hareketliyken ok atması mantıklı olmazdı her atlı okçunun, basit horse archer ile mongol horse archer'ın okçuluk kabiliyeti bir değildir herhalde. ama hareketliyken ok atabilselerdi de isabet yüzdesinin düşürülmesi gerekirdi, (istenildiği kadar usta olsun bu böyledir) bu sefer de oklar boşa harcanırdı. horse archer ve benzeri şeyleri kaç kere kullandım, süvariler ezmediyse mutlaka okları bitti bir yerde ve mahvoldular. (charge gücü yoksa zaten okla 40 kişi öldürdüyseniz 40 da horse archer kaybediyorsunuz, berbat yakın dövüşte çoğu atlı okçu birimi, öyle kara murat tadında şeyler yok :-p ) düşmanı harass etmek için iyi olabilir ama elinizde başka bişiler olması gerek, bu da en cost effective piyade oluyor.. (süvarisiz, okçusuz, topçusuz ordu olur ama piyadesiz olmaz)

ekleme: rise of nations zaten mediveal'a yeniden başlattıran oyun beni, gördüğüm en kötü strateji formülüne sahip oyun olsa gerek.. (iğrenç yani, iki hafta oynadım sırf ekonomi sistemini beğendiğim için ama dayanılacak gibi değil, inşallah aoe'ye selef olarak düşünmüyorlardır)

allahım berbattı ya, herşeyin counter'ı var ve komik şekilde en olmadık birimler bile gerekiyor her an, devasa ordunu en muhteşem dizilimlerle, geride takviyelerle gönderiyorsun ama sen ilk safları henüz dağıtmışken sahip olduğun herşeyin counter'ı geliyor ve sağdan soldan, crimsonland gibi. counter'ı yoksa çok zor geberiyor birimler ama counter'ları aşırı hızlı gebertiyor, (heavy cavalry gönder herşeyi mahvetsin ama tek pikeman vb canına okusun tonlarcasının) blizzard oyunlarını bile mumla arattırdı oynanış ve gerçekçilik olarak..[hline]Sade bir forum için imzalara hayır!

[Bu mesaj Sam tarafından 13 November 2003 23:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ühühü BEN SADECE MULTİPLAYERDAN BAHSEDİYORUM
*!Ağlar...*

MULTİPLAYER DA EV-KASABA yapmadan direk ordu şeciyorsunuz ya LAN GAME de :P Ondan işte...

Bugün THE DANES(Roma mı bu :P) i seçtim...

Direk okcu-atlı kombo deli bir birlik olusturdum..Gelen arkadasın ordusunada 1 mancınıkla defend yaptım...Okcularıda tepeye cıkarıp fire at will olayını gecirdim...
Ehehe Bizanstı arkadaş..Ordu felam kalmadı :) Hepsi topukladılar...

Bana şöyle süfer bir taktik verin...

FATiGUEsu düşmüycek adam lazım :P Valour değerini nasıl vereyim? Zırh-silah değerlerini ne vereyim...

SADECE MULTİPLAYER İÇİN SORUYORUM. Zira normal şekilde bir kere oynamadım :Pp lol[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

Only in My Dreams Now...Curse!
Popeye, 05 November 2003 10:16 tarihinde demiş ki: başına vurmuş senin mumi helal süt emmiş bi kızla evermek lazım acele
Sosyal ağlarda paylaş

... 12 berserkers (muhteşemler valla myth oynarmış gibi gaza geldim ) 60 archer'dan çok daha etkili düzgün kullanılırsa...
Bakınız yavas yavas demek ıstedıgım anlasılıyor dımı,okcular medıvalda cok kotu yapılmıs ozellıkle uzun savaslarda okları bıtmıyormu delı oluyorum butun kafadakı planlar degısıyor hepısını sıl tekrar dusun onun yerıne elı yuzu duzgun bır support bırımı yada front lıne ı guclendırıp acacak bır sovalye grubu daha saglam oluyor....haa cok mu gerektı gıt bı katapult yada mongonel yap seken taslar zaten kalabalık gruplarda korku ve 15 kafa kaybı yapabılıyorlar :D Zaten fazla efektıf olmasın dıye okcu menzılı ınanlımaz kısa olmus off off..[hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Khelben 'Blackstaff' Arunsun
Sosyal ağlarda paylaş

mumi'cim yorulmayan ya da yavaş yorulan birim yok ama çölde ağır zırhlılar çok hızlı yorulur, hatta durdukları yerde yorulurlar bilgin olsun..

neler ne veriyor bilmiyorsan yazayım, sen kendi seçimini yaparsın..
1 valour: 1 defend + 1 attack + 2 morale (morale ikişer ikişer artıyor)
1 weapon: 1 attack
1 shield: 1 defend + 1 armour

buna göre shield ve valour'u önce tercih etmek daha mantıklıgibi ama valour yükseldikçe aşırı pahalanır birimler, (99999 florin bile kurtarmaz yani) o yüzden bir kombinasyon en cost effective çözüm olabilir. poor morale birimler kullanıyorsan 1-2 valour hemencecik kaçmamaları için gerekli olacaktır. eğer knight vb gibi süper moralli birimler ağırlıktaysa önce shield ve weapon'a bakabilirsin..

multiplayer nasıl oynarız anlatabilecek kimse var mı?[hline]Sade bir forum için imzalara hayır!
Sosyal ağlarda paylaş

oba :)
Eywallah Sam Çok sağol..

Multiplayer lan game i biliyorum istersen anlatıyım :) Ama normal şekilde internetten oynamayı bilmiyorum :p Zaten çok kasıyor dedi arklar. Biriniz host biriniz join olayı yapıcaksınız.Direk olarak ordu secip hobaa... dalmaca ... :)[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

Only in My Dreams Now...Curse!
Popeye, 05 November 2003 10:16 tarihinde demiş ki: başına vurmuş senin mumi helal süt emmiş bi kızla evermek lazım acele
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...