Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Medieval : Hayvan gibi bir ordu yapmak

Halfmumi

Öne çıkan mesajlar

Multiplayer-Lan Game icin

99999 Florinsim var

Hangi taraf(Osmanlı mı bizansmı ispanyamı?)ın okcuları en güçlü?

*Early Age oynarken neye abanmak gerek?
*Adamların beyaz bayrak çekmemesi için ne yapmam gerek?
*okcuların mermileri dolmaz mı :PpP

vs vs..Tavsiye verirseniz sevinirim...

Dün 300 civarı osmalın okcuyla,100 tane Bizans piyadesini öldüremedim :P[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

Only in My Dreams Now...Curse!
Popeye, 05 November 2003 10:16 tarihinde demiş ki: başına vurmuş senin mumi helal süt emmiş bi kızla evermek lazım acele
Sosyal ağlarda paylaş

okçu olayını ben genelde savaşın 2. yarısı aktif etmişimdir hep, ne zaman ana birlikler savaşa girer, arkadan koşarak okçular gelirler yardım ederler evt arada senin adamlarda ölüyo ama okçulara saldıracak adam olmadığı için rahat rahat :)

yada tepe üstündesindir, beklerken adam gelir menzile girince oklayıp geri kaçarsın. piyadelerin arkasına. orman iyidir okçu için bide.

oklar dolmuyor hayır, idareli kullancan:)

bide savaşta düşman komutanı kesersen önceden, düşman beyaz bayrak çekebilir hemen, aynısı senin içinde geçerli. bide komutanda çok yıldız varsa adamlar bağlı olur sana kaçmazlar vs

ayrıca atlı birlikleri mızraklı adamların ortasına sokarsan lök diye, onlarda beyaz bayrak çekip kaçarlar :=)

yane komutan ölürse ve doğru düşmana doğru adamla savaşmaz isen beyaz bayrak çekersin kısaca :)[hline][i]Wow - MM

[Bu mesaj Norak tarafından 12 November 2003 17:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

hiç bir üniteye abanma derim,saracen inf,gazi inf,ottoman inf,armenian cavalry kullanarak dengeli bir ordu kur,suriyede ve diğer çöl bölgelerinde çok ucuza beuddin cavalry diye develi adamlar var onları çok çok kullan,çıkınca platemail kullanan ghulamlardan bas baya ama armeninan cavalry'i hiç emekli etme,çok işe yarıolar,

adamların isyanlara girmesini istemiosan kralın influence'sini yüksek tut,onuda başarılı saavaşlarla yaprsın,kaybettiğin savaşlar,bölgeler ve başarısız olan jihadlar kralın ifluence'sini düşültür,türklerle early age'de hemen farm basmaya başla,rum'da adam üret sürekli,farmların hepsi %80 olunca asker üretme tesislerini geliştirip yukarıda yazdığım gibi ordular yap ve mısır yada bizans,hangisi daha güçsüzse ona gir,ben genellikle mısıra giriyorum,almohadlarla aramda bariyer olarak 1 mısır bölgesi kalana kadar bütün msır bölgelrini alıp bizansı dağıtıyorum,constantinople adam basma yerin olsun,orda teknolojiyi yüksek tut ve güçlü bir donanma kumaya başla,balkanlara ilerle ve akdeniz adalarının hepsini ele geçir ama asla rusyaya girme,1212 gibi moğollar gelip rusyayı ve avrupayı dağıtıcak sen sadece kendini koru onlara bulaşma,georgia'yı elinde tut yeter,onlr snle uğraşmaz zaten,sıkılıp avrupaya dalae senin için dağıtırlar oraları:)[hline]tık!
Signature in dire need of overhaul.Contact management to learn how you can affordably advertise at the bottom of all my posts!
Act now!

Sosyal ağlarda paylaş

oyunun en iyi okçuları (tartışma götürmez neredeyse) pavise arbalester'ler, müslümanlar hariç hemen herkes yapabiliyor. (müslümanlar, özellikle türkler emiyor bence bu oyunda, ne kadar hevesle denediysem de en iyi birimler bile dandik, inanılmaz yani) ama karşı tarafokçu kullanmıyorsa pavise olmayan arbalesterler daha iyidir çünkü daha hızlı hareket ederler, manevra yaptırabildiğin / geri çekebildiğin hız çok önemlidir.

ben savunmada her zaman bir dağ / tepe belirler, (tepe olmayan yerler sadece avrupa'nın sayılı yerleri, orada da açık düzlük seçeceksin ve okçulara bel bağlamayacaksın) tercihen 4 birimlik (240 kişi) okçuları eğimden en iyi faydalanabilecekleri yerlere yerleştiririm ve hold position'ı (formation değil, dikkat) seçerim, düşman geri kaçmaları için saldırmasa bile yaklaşır ve düzenini bozar okçuların, bunu olmasını engellersiniz (birazdan anlatacağım şekilde korumak şartıyla). hemen arkalarında men-at-arms ya da dengi (mızrak kullanmayan normal piyade) piyadeleri yerleştiririm. eğer düşman hızlı ilerleyip okçuları tehdit etmeye niyetleniyorsa süvarilerle ya da piyade ile, elimde varsa mızraklıları okçuların hemen önüne ama atış alanını kesmeyecek bir yere koyarım, bunlara saldırsalar dahi (ulaşamazlar çünkü okçulara, kanattan çevirmeye çalışırlarsa süvariyle filan siz de çevirin kanatlarınızı [piyade, süvari] ve hatta karşı saldırı yapın, tepeden aşağı bir karşı saldırır yalnız hareket eden süvarileri mahvedecektir hele iki güç arasında sıkışırlarsa,kaçarlarsa takip etmeyin geri dönün hemen) okçular kendi askerlerinizi vurmadan düşmanı vurmaya devam eder. bu şekilde benim 240 pavise arbalesterın düşmana 500-750 kayıp verdirdiği (ammo bir yerde bittiğinden o da) savaşlarım oldu expert'ta moğollara karşı..

mumi'cim sen medieval diye arat, okçulukla ilgili başka tavsiyelerimi ve ok sınıflarını (bow, longbow, crossbow, arbalest) anlatan ve kıyaslayan bir mesajımı bulacaksın geçtiğimiz aylarda.. ;)[hline]Sade bir forum için imzalara hayır!
Sosyal ağlarda paylaş

okcumu dedınız ? woodsmenlerın 1 bırlıgının 1 bırlık longbowmene gırdıgını ve CIKTIGINI gordukten sonra okcu demeyın bana gıdın mılıtıa alın daha ıyı...
Salak degılse kımse ordu olan bır tepeye saldırmaz....
Ormanlar atlı kesmek ıcın sahanedır ormanın ıcınde ne ok nede atlı bı ıse yaramaz.
Iyı kullanıldıgında 300 peasant bıle ıse yarar....[hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Khelben 'Blackstaff' Arunsun
Sosyal ağlarda paylaş

woodsmen'leri men-at-arms ya da feudal sergeants karşısına koy bakalım istediğin yerde, ne oluyor görelim.. :)

ordu olan tepeye saldırmayacaksa otursun madem, cs değil ki bu "soteden çık meydana gel" muhabbeti dönsün. aynı kalibredeki oyuncu tepeye de nasıl saldıracağını bilir zaten, savunması kırılamayan tepeler çok nadir çıkıyor.. (etrafından dönemeyeceğin)

okçular kendi başlarına anlam ifade etmez tabii, tek bir savaş duyulmuş ya da görülmüş mü sadece okçulardan oluşan orduların bahsi geçen? okçuları iyi korursan düşmana çok ağır kayıplar verdirebilirler, yoksa peasant harici hemen herşeyle dağıtırsın sonuç olarak..[hline]Sade bir forum için imzalara hayır!
Sosyal ağlarda paylaş

2 dakka ınsan taklıdı yapın da okuyun kardesım su yazıyı tekrar senın soyledıgın bır seyle alakalı bır sey demısmıyım.
Woodsmenler 75 florınlık embesıl baltalı peasanttır.Benım verdıgım bır ornektı yoksa woodsmenler ınfantry e karsı coptur bılıyoz herhalde 500+ saat oynadım ben o serıyı
Sen vıkıng ınvasıon ı tekrar oyna 70 derecelık tek yonlu tepeler var orda yerse cık bakalım...
Okcusuz ordu olmayacagını kımse bana ogretmesın senın braveheartla ogrendıgın seylerı ben Art of war dan ogrendım.Tarıh derslerı hıkayelerı ıle degıl ansıklopedı karıstırarak arastırdım bır cok zafer ve yenılgıyı...yuz yuze olsak 10 dakkada arkanı doner gıderdın ama forumda anca bu kadar..[hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Sosyal ağlarda paylaş

ehehehh ...
iyide okcunun gorevi uzerine gelen birimi tamamen yo etmek degildir ki ...
gelene kadar yumusatırsın ve onla kapısacak unıtenın avantaj saglamasını saglarsın ...
40 vs 40 olacagına 40 vs 26-30 bıle olsa ;
40 vs 40 da kazansan bıle elınde 5-10 bırlık kalacakken ,,,
40 vs 30 da savasırken 30 vs 15 gıbı bır anda karsı taraf beyazları ceker ve kacmaya calısır sonrası kıyım ...
1 okcuyla 1 melee yı karsı karsıya koymk hangı akla hızmet tır onuda anlamam ...

* sun tzu's art of war ı okudunda kımseyle paylasamadında mı boyle yapıyosun yoksa sam le bılmedıgımız ozel bır ılıskınızmı var ,haddinden fazla agrasif ,gereksiz vede anlamsız bir uslub kullanmıssın (suclamak ıcın degıl bılgın olsun dıye soyluyorum) bence ...[hline]*The Bagımsız Oyun Bagımlısı
Sosyal ağlarda paylaş

art of war art of leadership ve miyamotonun 5 çemberi (art of war bunun sadece önsözü olabilir) okumuş bir adam olarak gönül isterdiki bu temellerde oyunlar yapılsın ama neyazık ki yok

art of war a girecekseniz 1 okçu min 20 piyade değerindedir.iyi eğitilmiş bir okçu dakikada 30 ok atabilir iyi eğitilmiş bin okçu dakikada 3000 ok atar ki bunların sadece yarısı isabet etse (üzerinize gelen binlerce insanı ıskalamak ayrı bir başarı olur) müthiş bir rakama ulaşırsınız.

mtw de gerçek hayata dair tek gerçek ordunuz nekadar kuvvetli olursa,düşmanınız nekadar zayıf olursa olsun şayet askerleriniz cesur,iyi eğitimli ve size bağlı değilse ya hezimete uğrarsınız yada savaşı teoride kazansanızda pratikte telafi edilemez kayıplar verirsiniz[hline]May the ALL FATHER guide our blades true and see us victorious once again...
Sosyal ağlarda paylaş

Deduoıan...
Medıeval oyunlarında yanına ıstedıgın kadar adam alamıyorsun bı karede savascı lımıtın var bır kac ordu yapıp o sekılde saldırman gerekır bunu bılıyorsundur zaten...
Burayı ılk mesajımı okuduktan sonra tekrar okumanı rıca edıyorum.Oyundakı okcu bırlıklerın mesafesı cok kısa ve 100 adet spearman sadece kale savunmasına yaklasırken max 6 adam kayıp verıyor.Eh buna dayanarak Tsa bıle gulerdı herhalde buna medıeval oyununda archer yapmanın en azından pavaıse sız olanların mantıksız olucagını bunun yerıne orta kanadı destekleyecek baska bır zırhlı bırlıgın daha yararlı olucagını soylemek ıstıyorum.
Agresıflık olayına gelınce soylemedıgım seylerın baskası tarafından sankı onu soyluyormusum gıbı ıfade edılmesınden hoslanmıyorum ve tepkımı dıle getırıyorum.Ne demısım okcu medıeval da yetersız demısım adam bana okcusuz orduyu kım yapmısmıs demıs.Tepe olayında cıkılmayacak arkasından dolasılmayacak tepe yok demıs vıkıng ınvasıonı oynamamıs o zaman vs. vs.
Ozel bı olayımız yok valla stress atıyoz sam le!!![hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Sosyal ağlarda paylaş

Yavashh..
Sam a bırsey demıycem bıle alakasız konulardan bahsedıyoruz sanırsam konuyu hep baska yerlere cekmeye calısıyor onun olayı farklı galıba stratejıler hakkında bır sey soylıyeceksen soyle gerısını dınlemem..
Norakcım orman,tepe,atlı,yıldız taktıklerını ve benzerı savas manevralarını kımden duydugunu sorabılırmıyım acaba adı Marshal mıydı kısının?
Kola olayı farklı easy de oynuyormusun oyunu ac expert o zaman gorelım :)[hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Sosyal ağlarda paylaş

lol :)

Ben sadece Multiplayer için demiştim ama :)

Genede Açıkladıklarınıza hasta oldum sağolasınız :P

Bundan böyle okcu mokcu yok arkadaş :p Yalan dolan hepişi...

Dizcem normal piyade ..[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

Only in My Dreams Now...Curse!
Popeye, 05 November 2003 10:16 tarihinde demiş ki: başına vurmuş senin mumi helal süt emmiş bi kızla evermek lazım acele
Sosyal ağlarda paylaş

Stres atılacaksa yeri burası değil, bu bölüme katılıyorum. Sakin olalım, agresiflik yapmayalım. Bir savaş oyunu için strateji tartışırken bile olayı tırmandırmanın alemi yok.

Konuya dönersek; ben okçu hastası bir adamım, hemen hemen bütün strateji oyunlarında amacım okçuları korumak dışında bir iş yapmayan minik bir zırhlı piyade birliği ve okçular yeterince yumuşattıktan sonra çift koldan düşmanın üzerinden geçecek ağır zırhlı süvari birlikleri oluşturmaktır.

Genel olarak kullandığım en temel strateji tek ve sağlam bir saldırı için doğru anı beklemek, o an gelene kadarda okçularla düşmanı zayıflatmaktır. Doğru anı yakalarsanız süper keyifli oluyor, tavsiye ederim.

Sam kapışalım bir ara? =][hline]Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben...
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle sahip olduğun ülkenin doğal kaynakları ya da para kazanma olanakları neyse onlara yatırım yap. ancak başlarken 4000 florinin var (expertde) paranı bir anda bitirmemeni öneririm. halkın moralini sana olan bağlılığını ve şevkini arttırmak için:

1. din adamlarına aban. ülkedeki nüfus senin dininden olsun. (katolik bir krallıkla oynuyosan ekonomini güçlendirmeden başka bir katolike dalma ya da papayı kızdırma =P )

2. yavaş da olsa sürekli ekonomik yatırımlar yap, millet çalışacak alan bulsun, üretim-ticaret yapsın, askerleri doyursun ki, savaşa girdiklerinde karınları tok, gözleri pek olsun.

3. en önemlilerinden biri de cafe bar, sonrasında kerhane felan yapmak. eğlendiremezsen eğlenmene izin vermezler. bir de "inn" olan bir şehrinde savaş kapıdaysa paralı asker yaptırır. tam zamanında yetişir olaya =] yabancı ajanları yakalamak için de watch towers, border fort felan yap her şehrine.

bence bu 3 önemli nokta askeri ve yayılmacı politikalarının temelini sağlamlaştırıyor. daha doğrusu savaş sırasında bir de ülkede asker bulundurmak zorunda kalmıyorsun. hatta bir şehrini kaybettikten sonra, birkaç sene içinde asker gönderemezsen halkın ayaklanıyor bir bakıyosun tekrar senin olmuş orası.

early age de askeri olarak ilk aşamada ucuz, orta seviyeli askerlere aban. örneğin urban milita her daim kullanılabilir. yalnız bazen erken pes ediyorlar savaşta. (hoş ben yıllardır manual savaş yapmıyorum.)

okçular bu oyun için, özellikle savaşı bilgisayara karşı kendin yapıyorsan, tam bir sorun. bir kere sürekli kontrol etmen gerekiyor. başka bir yerle ilgilenip okçuları unutursan, bir süre sonra ortada okçu mokçu kalmadığını görüyorsun. öndeki ağır okçu saldırısının imkansızlaştığı noktada (diğer birliklerinin savaşa girmesiyle) okçularını da kullanabilmen hayli zor, çünkü arada kendi adamların da ölüyor. bence bir bölükten fazla okçuya gerek yok. hatta kesinlikle bir bölük okçun olması şart. boyars felan yap, daha hızlı geri çekilip tekrar saldırabilirler. italian infantry de iyidir. okçuların mermileri dolmaz, lakin kılıçla son bir şans diyerek saldırtabilirsin (gerçi haliyle pek başarılı olamazlar).

bir de savaşa başlamadan önce düşmanının elindeki orduda nelerin olduğunu, bunları nasıl konuşlandırdığını bilmek ve buna göre mevzilenmek gerek, hangi birliğini kime saldırtacağını belirlemelisin. en basit örnekle urban militaya karşı peasant gönderirsen daha asker sayısı 100 den 70 e düşmeden beyaz bayrak çekerler. bu durumda çatışmadan biraz uzaklaşmaları ve senin ekranın yukarısındaki borazana basman gerekir tekrar toplanmaları için. gerçi her zaman sallamıyolar seni, kalıyorsun ortadaöylece. bu arada peasant için savaşta ilk ölecek olanlar diyebiliriz. savaşın sonunda daha hiç çarpışmadan çekildiklerini biliyorum =]

aslında hepsinden öteye komutanının yıldız sayısını abartırsan iş bitmiştir. (gerçi multi oynarken öyle bir şansın yoktu herhalde di mi)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...