Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iPhone (iPhone'la ilgili tüm sorularınız için)

Sintisyzer

Öne çıkan mesajlar

Bu arada ekstradan 100 dolar vererek aldığınız küçük ve incecik bir çip olan Stealth SIM veya TURBO Sim gibi GSM çipi büyüklüğünde kartları GSM'niz ile beraber sokarsanız telefona başka hiçbir şey yapmadan rahat rahat istediğiniz operatörle kullanabiliyorsunuz.

Aldım kullanıyorum şuan. Turkcell.

PS: Amerikan olmayan GSM operatörü kullanıcaksanız iWorld diye bir program indiriyorsunuz, oluşan bugları engelliyor bu program.
Sosyal ağlarda paylaş

o kilitsiz versyonuna o kadar para vermek büyük salaklık. Amerika'da olan bi arkadaşınız varsa söleyin alsın size bir tane.

chip'i http://www.iphonestealth.ca burdan ısmarlıyorsunuz. Veya Istanbula daha yakın olan dealerlar var onları bulun.. mesela www.iphonehellas.com bu adam Yunan dealer, bana çok yardımcı oldu ondan isteyebilirsiniz.

Fiyatı $90 + shipping. FedEX yollayacağı için shipping biraz pahalı olabilir ama bana 2 gün içerisinde geldi.

Hiçbir şekilde özel bilgi veya bir beceri gerektirmiyor bu çip. Direk geldiği gibi anlatılanlara göre GSM'niz ile beraber takıyorsunuz. Youtube videosu falan var herşeyi detaylı bir şekilde anlatıor adam orda.

Tek sorun kendi GSM kartınızın çok küçük bir kısmını kesmeniz lazım ki kolay bişey.

Burdan iPhone kullanmak isteyen herkese söylüyorum. Gümrük işlemleri ne kadar uğraştırır veya ne tür problemlere yol açar, en ufak bir fikrim yok. Ama en iyi yol: bir arkadaşınız varsa Amerika / İngiltere / Fransa'da, söylüyorsunuz size bir tane kapıp geliyor. Ayrıyetten bu çipi ısmarladıktan sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz Türkiye'de. IMEI numarasını kaydettirmeniz lazım tabi unutmadan.

Bu arada Amerika'dan almak Avrupa'dan almaktan çok daha ucuz, dikkatinizi çekerim.
Sosyal ağlarda paylaş

ben kiz arkadasima iphone siparisi verdim. pembe kilifli,gift boxli, 8gb iphone tax falan toplam 481$ tuttu arkadasim cumartesi getiriyor. simdi en saglikli cozum nedir kiz arkadasimin bu telefonu böle kilitsiz falan kullanabilmesi icin? simlock kiran yazilimlar mi yoksa arkadasin dedigi sim karti kesmemizin gerektigi aparat mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Önceki mesajlarımda da defalarca söylediğim gibi daha yeni sipariş ettiğin için telefonu hiçbir simkırıcı yazılım çalışmayacak. Ayrıyetten o stealthsim denen küçük çipi sipariş etmen gerekiyor. Takması çok kolay.. taktıktan sonra yapman gereken hiçbirşey de yok. Sadece nerden alabilirsin en yakın onu düşün.

Arkadaşın yolda geliyo mu yoksa hala Amerika'da mı? Çünkü benim verdiğim o .ca ile biten adresten ısmarlarsan 2 gün içerisinde Amerika'daki herhangi bir yere geliyo. Arkadaşının gelmesine daha 2 gün veya daha fazla varsa bence hemen gir ısmarla bitane arkadaşına.. onu da getirsin yanında.
Sosyal ağlarda paylaş

Kurban bayramında Amerikaya gitme ihtimalim var.Eger o 'kırılamayan' lardan bi tane alırsam, ustune bide o chipten siparis edersem Türkiye'de yada yurt dışında herhangi bir hatla sorunsuz bir sekilde calıstırabilir miyim? Yoksa baska hede hödöler de yapam gerekir mi? Ayrıca yurdışından biri kargoyla yollarsa Türkiye'de gümrüğe takılır davası doğru mudur?
Sosyal ağlarda paylaş

Bende ocakta arkadasim vasitasi ile alacaktim. Apple shopa gittim aklima cok takildi bazi sorunlar. 2008 sonunda Turkiye'de cikacakmis iphone ama su anki degil yeni nesil olani. Su an Amerikada telefon yetistiremiyorlarmis magaza mudurunun dedigine gore. Acik konusayim Turkiye'ye getirip kirdirip kullanirsam bir sorun cikarmi dedim. O da bazi musterilerimiz var bunu yapan, birkacinin telefonu durup dururken kilitlendi ne yapabilirim diye bize geldiler dedi, bende cope atin telefonlari birsey yapilamaz su an icin Turkiye'de dedim dedi. Bu nedenle biraz midem bulandigindan dolayi Turkiyedeki cikis zamanini bekleyecegim saniyorum, acelem yok zaten telefonumda memnunum.
Sosyal ağlarda paylaş

oha şerefsize bak çöpe atın demiş.. Ya yalan söylemiş ya da gerçekten bilmiyo ne yapılabileceğini..

O telefonları Apple normalde düzeltip geri veriyor. İlk önce düzeltmeyeceğiz dediler, herkesden tepki alınca tamam tamam yapıcaz diye basın açıklaması yaptılar ve milletin kırılmaya çalışırken kilitlenen iPhone'larını düzeltip geri verdiler.

Bunu biliyorum.

Ayrıca o kilitlenme olayına Bricked deniyor. Bricked olunca telefon düzeltmenin bir sürü yolu var. İnternette biraz araştıran bulur. Çöpe atın? Adam zavallı adamlara 400 doları çöpe atmalarını söylemiş.

Dinlemeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla abi dinleyemeyin falan diyorsun da ben sirf su olay yuzunden N95 aldim (gerci touch muhabbeti ve ekran buyuklugu haric her seyiyle > iPhone oldugundan soradan icime sindi de) Amerika'dayken, riske girmek istemedim.
1 ay sonra o stealth sim calisacak mi bilmiyorsun, garantisi de yok yani. Ve giren para 100 dolar daha artmis olacak : )
Sosyal ağlarda paylaş

abi, telefon kendiliğinden bricked olmuyor. Yeteri kadar bilgi sahibi değilken kırmaya çalışırsan yanlış şeyler yaparsan o zaman bricked oluyor.

StealthSIM'in güzelliği ne kadar yeni update gelirse gelsin hiçbir zaman bozulmaması çünkü software ile alakası yok çipin. Çip ATT çipini imite ediyor. İstedikleri kadar update etsinler bu unlock her zaman çalışıyor bu yüzden. Ama mesela programla falan unlock etmiş olsaydım, bir dahaki update'te çalışma olasılığı baya düşük olurdu. Ki zaten bunu bileceğim için update etmezdim.

Size olabildiğince gerçek ve updated bilgileri sunmaya çalışıyorum, kim doğru söylüyor kim yanlış söylüyor anlatmaya çalışıyorum.

Sonuçta ne yapıp ne yapmayacağınız sizin elinizde. Ben iPhone'u aldım, anlattığım gibi kırdım ve İstanbul'da Türkcell hattıyla tepe tepe kullanıyorum ve şimdiye kadar da en ufak bir sorun çıkmadı. Çıkacağını da zannetmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar apple yeni jenerasyonlarda falan nekadar bu eksileri upgrade eder bilemicem ama,arkadaşın birisi donanımhaber'de açıklayıcı bi yazı yazmış.Editlemeden c/p ediyorum.Bende baya bi arada kalmıştım,N95 8Gb'mı yoksa iphone'mu diye.Ama şu yazıdan sonra,hiç düşünmeden gidip n95 8gb alıcam.

Buarada N98 diye bi model geliyo bilmiyorum haberiniz varmı.Alete 7mp kamera var,görünüşü iphone gibi.Dokunmatik ekran vs. Ezip geçecek diye düşünmekteyim iphone'u.

Pascal_Nouma said:
Herkesten çok ben sıkıldım. iPhone çılgınlığı artık mide bulandırıcı bir seviyeye ulaştı. Basın hiç durmadan cilalıyor, Apple hiç durmadan �telefonu yeniden yarattık� deyip kendini zavallılaştırıyor. Gerçekleri ise sadece görmek isteyenler görüyor. Ortadaki bağnazlığı ve cahilliği gördükçe, kenidimi tutamayıp yazıyorum. İşte son bir kez, işi en başından alıp, iPhone gerçeklerini sıralayalım:

Konsept: Dokunmatik ekranlı, tuşsuz telefon konsepti LG tarafından yaratıldı ve Prada modelinde uygulandı. LG�nin bu ürünü Eylül 2006�dan bu yana ortalıktaydı. iPhone ise Ocak 2007�de tanıtıldı. Yani işin özü, LG Prada iPhone�den çalıntıdır! Çünkü 3-5 ay sonra bile çıkartsa, Apple hiç kimseden hiçbir şey çalmaz, yeniden yaratır!
İsim Hakkı: iPhone ismi hakkı, Cisco�ya aitti. Fakat Apple Cisco�ya sormaya bile tenezzül etmeyip, iPhone ismini kullandı. Cisco�dan tepki gelince de �siz kimsiniz ki, şapşallar!� dedi. Sonra? Sonra tıpış tıpış masaya oturup, milyon dolarlar ödeyerek iPhone isminin kullanımı için anlaştı. Dava açılmasından tam bir gün önce. Tıpkı iPod arabirimini Creative�den çaldığında, davadan korkup 100 milyon dolar ödemesi gibi!
Fiyat: iPhone ABD�de 500 dolara satılıyor. Doğru. Fakat bu fiyat aletin gerçek fiyatı değil, 2 yıllık AT&T sözleşmesi ile geçerli olan sübvanse fiyat. Türkiye�deki �çılgın cep telefonu gençliği�, 500 dolarlık fiyatı görünce bayıldı: �Oo süper, iki tane almazsam şerefsizim!�. Oysa iPhone için 500$ ödemek yetmiyor. Üstüne iki yıl için en az 60×24=1440$ ödemek şart. Bunu ödemeden (ilk taksidi), aleti açıp kurcalayamıyorsunuz bile. Ayrıca bu rakam 2400 dolara kadar çıkıyor. Kısacası sübvanse edilmiş, hem de ABD�de geçerli fiyat üzerinden Türkiye için değerlendirme yapmak, kara cahillikten başka bir şey değil.
Özellikler: iPhone hiç de devrimci ve yenilikçi bir Apple ürünü değil. Sadece cilalı bir balon. Apple ve müritler, iPhone�yi tanrı tarafından yaratılmış bir alet gibi göstermeye çalışsa da, kabul edilemeyecek kadar büyük eksikleri olduğunu defalarca yazdık. İlk incelemelerde de gözlerimizle gördük. Yağlı ballı iPhone haberlerine inat, son bir kez sıralayalım:
- 3G desteği yok. Şebeke içi internet için GPRS/EDGE kullanılmak zorunda.
- 3. parti yazılım desteği yok, kapalı sisteme sahip. Jobs�un yalanına kananlar, tarayıcı ve internetsiz çalışmayan Web 2.0 uygulamalarını 3. parti yazılım sanıyor
- Oyun yok
- Java ve Flash desteği yok
- Koca koca reklamlar yapılsa da, YouTube desteği sadece 10.000 video ile sınırlı
- Çıkarılabilir pili yok. 300-400 şarjdan sonra (1 yıl), fahiş paralar ödenerek değiştirilmek zorunda
- MMS desteği yok
- Tuşsuz yapısı ve dokunmatik ekranı nedeniyle tek elle kullanılamıyor. Fiziksel klavyesi yok
- İki megapiksellik kamerası var, fakat video kaydı yapamıyor. Zoom yok, flaş yok
- GPS yok
- Anlık mesajlaşma (AIM, Yahoo, MSN) desteği yok
- Bluetooth üzerinden diğer aletlere içerik gönderilemiyor, Bluetooth sadece ve sadece kulaklık için kullanılabiliyor
- Hafıza kartı yuvası yok
- FM radyosu yok
- iTunes şarkılarını melodi olarak kullanmaya izin vermiyor
- Bilgisayar sahibi olmadan, iPhone kullanmak mümkün değil. iTunes ile etkinleştirmek zorunlu
- Excel, Word ve PDF desteği görüntülemeden ibaret. Belge düzenlemeyi ve oluşturmayı desteklemiyor
- Safari tarayıcısı var. Fakat Flash olmadığından, pek çok sitede görüntüleme sorunu yaşanıyor
- Sesli arama, sesli komut ve ses kaydı yok
- A2DP, yani stereo Bluetooth kulaklık desteği yok
- Kablosuz eşitleme ya da internetten doğrudan içerik satın alma desteği yok
- Tarayıcısı var ama internetteki resim, müzik vb. dosyaları hafızaya kaydedemiyorsunuz
- AT&T dışı SIM kartların çalışmaması bir yana, her AT&T SIM kartı çıkarıp takışta bile aleti yeniden etkinleştirmek gerekiyor. Yani iPhone, cep telefonu tarihinin en karmaşık simkilitli telefonu

Sonuç: iPhone, Apple tarafından basının da desteğiyle fazlasıyla şişirilen bir balon. Apple sanıyor ki, yıllardır tatlı kazanç sağladığı iPod/iTunes tekelinde olduğu gibi iPhone�de de dünyayı ele geçirecek. Oysa apaçık ortada olduğu gibi, cep telefonu piyasasına böyle yüksek fiyatlı ve en basit özelliklerden yoksun bir aletle girmek, kendisine pahalıya patlayacak. AT&T�nin dümen suyunda, Apple ürünü olarak değil, AT&T projesi olarak hazırlanan iPhone, Apple�nin itibarını zedeleyecek. Çünkü �5 yıl sonrasının telefonu�, �dünya tarihinde ilk defa internet cebe giriyor�, �telefonu yeniden yarattık� gibi gülünç ve zavallı sloganlarla pazarlanmaya çalışılıyor. Aslında iPhone, iPod/iTunes tekeline yan ürün olarak hazırlanan, tekelci Apple kafasının iyice katmerlenmiş hâlini yansıtan, Apple�nin Macintosh�u öldürmesine ve bir yıl Mac OS X�i rafa kaldırmasına sebep olan bir elektronik zımbırtıdan başka bir şey değil�

Bu arada Helio Ocean isimli, ibretlik bir ürün var: 3G destekli, iki ayrı klavyesi olan, AIM, Yahoo, MSN desteği olan, MMS destekleyen, iPhone gibi HTML tarayıcısı olan, bilgisayarsız doğrudan müzik indermeye izin veren, oyun desteği bulunan, Stereo Bluetooth�u destekleyen (A2DP), MySpace ve YouTube desteği olan, GPS ve Google Harita desteğine sahip, 2 megapiksel flaşlı ve zoomlu kamerası olan, video kaydı yapan, çıkarılabilir pili olan bir alet. ABD fiyatı? 295$. Ama, ama iPhone? O 500$. Neden? Çünkü o dünya tarihinde interneti ilk kez cebe getiren, 5 yıl sonrasının telefonu! Çünkü Steve Jobs bizim tanrımız. Onun icraatları sorgulanamaz, eleştirilemez. O ne yapsa kusursuzdur!

Benden bu kadar. Reklamverenini cilalayan basın, robotlaşmış müritler, sırtlanlar ve çılgın/cahil cep telefonu gençliği iPhone�ye tapınmaya devam edebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

İlginç bi yazı,türkiye piyasa fiyatlarına bakınca iphone'ların,şuanda 1000 ytl'ye sıfır,kutulu aksesuarlarıyla N95 8Gb alınabiliyo.Iphone daha pahalı ve baya bi zahmetli.Bide eleman yazıyı ekim 2007'de yazmış.Çok geç bi tarihte değil yani,2 ay öncesi.Özellikle resim kaydedememe,flash ve java olmaması,bluetooth falan çok kötü olmuş.Gerçi bilmiyorum bunlar kırıldımı,güncellendimi ama.Yinede bi çok yönden acaip eksisi var aletin.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:
Daha güzel bir interface şu güne kadar yapılmadı. İster prada olsun ister n95 olsun, daha hızlısı, daha pratiği, daha güzeli yok. O yüzden popüler.

Ve evet Apple telefonu yeniden yarattı.

Valla açıkcası şu kadar eksi özelliğe okadar para bayılmam ben.Bluetooth'la dosya transferi bile yok.Kendi melodini zart diye zil sesi yapamıyosun.İlla itunes'tanmı neyse parayla satın alıcan.Aktif ettiricen,çip taktırıcan,ıvırdı zıvırdı 1.5 milyar para vericen.Internet hızlıdır biraz daha falan fişman bilemem ama java ve flash yoksa ne yapıyım ben o interneti zaten.Ayrıca 3G Desteği de yok alette.

N95 8GB'ta yeni pil falan var,yani konusma süresi ve bekleme süresi olarakta yakın artık zamanları.128 MB Ram var ayrıyeten N95 8GB'ta,baya hızlı bi alet oda.

Bana sorarsan ben verdiğim paraya değsin isterim,0.050 milisaniye daha yavaş olsun telefon,ama flash'ımda olsun,java'mda,adamakıllı bluetooth'da,3G de,Ngage oyunlarıda,her bişeyi olsun isterim.Yoksa ne yapıcan o telefonu,hızlı çalışsa neyine yaricak yani.N95'te de bukadar az özellik ve az destek olsa oda bukadar hızlı çalışırdı heralde :D

Buarada N98'den bi resim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya aslında varya çoğu kişi şu cihazı eline alıp 1-2 hafta kullanmadan cok konuşuyor.
Neden bilmiyorum ama gerçek yüzünü göremiyorlar bu cihazın.
Mesela yukarıda denmişki bluetooth sadece kulaklık ile calısıyor. Evet tamam kısıtlama var fakat neden var? Korsan mp3'e karşı yapılmış ufakta olsa bir önlem. Ha olmasa daha iyi olurmuydu? Evet olurdu ancak işte bunun kısıtlanmasının nedeni birçok şeye göre iyi birşey olduğu kesin. Hadi onu geçtim bluetooth zaten varise yarın öbürgün ufak bir upgrade ile apple istediği zaman bu özelliği açar :)

Zil sesi olayına geleyim. Evet normalde iTunes'dan müzik satın alıp zilsesi olarak kullanabilirsin. Bundan başka yolu yok fakat, 412KB'lık bir program ile istediğin şarkıyı telefona zilsesi yapıp otomatik olarak dosya transfer işlemini gerçekleştirebiliyorsun. Olmadı ibrckr ile zilsesi ve mesaj sesini kolayca değiştirebiliyorsun.

Aktif ettiricen çip taktırıcan falan filan demişsin.
Ne çipi ya? Neye çip takıyoruz, konsol cihazmı bu ?
Dilediğin versiyon olsun kolayca bilgisayarsız bir yöntem ile hem jailbreak ediyorsun hemde simlock.
Daha ne olsun?

Java ve flash olayına gelelim.
Java desteği var bunu ilk öncelikle yanlış biliyorsun.
Flash desteği yok evet fakat Installer'dan ek bir sistem dosyası yükleyerek bu sorunu halledebiliyorsun.

3G desteği yok, fakat ne gerek varki?
Neyimize 3G bizim? Şuana hergün 3G yapıyoruz sankide 3G diye tutturuyoruz?
Valla gülünç :)

Birde o kadar para harcıcam 1.500 ytl'e ulaşacak ödediğim fiyat diyorsun.
Bak yukarıdaki saydığım tüm işlemler ücretsiz, hiç bir masrafım olmadı. Niye olmadı? Çünkü masraf yokki :)
Telefonu tax ile beraber 431$a aldım. Buradan ise 20 ytl'e ekran koruma stickerı ve koruma kabı satın aldım. Toplam bana ne kadar geldi az önce yazdım zaten.
Bunun dışında ekstra hiçbir ücret harcamadım.?
Üstüne üstük n95 1250 ytl iken, ondan bin kat daha düzgün bir telefona toplam 510 YTL'e sahip oldum.

Ha insanlar artık şunuda zihinlerine kabul ettirmedilerdirki, bir mobil cihazda işletim sistemi olarak Mac OS X varsa bir başka cihaz asla onun hızını geçemez ;)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...