Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

müftülere piskopat sorular

Sergen

Öne çıkan mesajlar

'Türkiye'de Yüksek Din Eğitimi ve Öğretiminin Sorunları ve Geleceği' konulu sempozyumda, Sivas İl Müftülüğü'ne Ocak 2002-Haziran 2003 tarihleri arasında gelen 473 soru incelendi.

İşte bazı sorular:

-'Komşumuz benim hamile kalacağımı rüyasında görmüş, ayrıca (Çocuk oğlan olursa adını Yahya koysun) demişler. Şimdi hamileyim, çocuğum oğlan olursa adını Yahya koymak zorunda mıyım?'.

-'Eşim çok sinirli, sürekli kavga ediyor ve bazen (Babanın evine git, gelme) diyor. Bu gibi şeyler sürekli söylenince nikah geçersiz mi olur? Bu durumda nasıl davranmalıyım?' .

-'Ben evli ve çocukları olan bir bayanım. Ayrıca evlilik dışı bir ilişkim var ve bu ilişkiden dolayı hamileyim. Bu bebeği aldırmak istiyorum fakat Ramazan ayında olmaktan dolayı çok huzursuzum. Ayrıca bu çocuğu doğuracak olduğum takdirde çevremdeki insanların ve kayınvalidemin bebek bize benzemediği takdirde olayı anlamalarından çok korkuyorum. Şimdi bütün bu olaylardan dolayı çok pişmanım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bana yardımcı olmanızı istiyorum'.

-'Ben evli ve üç çocuk sahibi bir bayanım. Eşim içki, kumar işine çok düşkün. Ayrıca sürekli başka kadınlarla birlikte oluyor. Arada benimle de beraber olmak istiyor. Ama ben kabul etmek istemiyorum. çünkü başkalarıyla beraber olmasından dolayı hastalık bulaştırıyor ve ben hastalıklardan çok çektim. Bu yüzden bana günah oluyor mu? Ayrıca kazancı da helal değil, ama zorunlu olarak yemek ve kullanmak zorundayız. Başka yardım edecek kimsemiz yok.' .

-'Eşim çocuklarımı benden soğutmak için elinden geleni yapıyor. Bu durumda ben ne yapmalıyım?'.

-'Üniversite öğrencisine harç ve kredi çıktı. Krediler beyaz eşyaya endeksli olarak ödenecek. Bu kredilerde faiz söz konusu olabilir mi. Almakta tereddüt ediyoruz. Ancak ihtiyacımız da var. Ne yapılması gerekir?'.

-'Eşimle aramız kötü. Hocaya gittim, büyü yapıldığını söyledi. Bu büyüyü nasıl ortadan kaldırabiliriz?' .

-'Rüyamda başı olmayan bir evliya gördüm. Bana kendisini ziyaret edersem başını göstereceğini söyledi. Bu nasıl olacak? Eğer yedi evliyayı ziyaret edersem onun isteğini yerine getirmiş olur muyum? Yoksa günah mı işlemiş olurum, ne yapmalıyım?' .

-'Çocuğum çok yaramaz, hep karşı geliyor. Nasıl hareket etmeliyiz, buna karşı bir dua var mı?'

–'Annem bahçeyi ekmek için kazarken hep böcekler çıkıyor ve bahçeyi bu böceklerden temizlemek için kireç dökmek zorunda kalıyor. Böcekleri bu şekilde öldürmek günah mı?' .

-'Ayağımda topuk dikeni var. Tedavi oldum bir faydası olmadı. Bana (Domuz derisi sürersen iyileşirsin) diyorlar. Bu denenmiş ve başkalarına iyi gelmiş. Domuz derisini sarmamın dinimizce bir mahsuru var mı
Sosyal ağlarda paylaş

-'Ben evli ve çocukları olan bir bayanım. Ayrıca evlilik dışı bir ilişkim var ve bu ilişkiden dolayı hamileyim. Bu bebeği aldırmak istiyorum fakat Ramazan ayında olmaktan dolayı çok huzursuzum. Ayrıca bu çocuğu doğuracak olduğum takdirde çevremdeki insanların ve kayınvalidemin bebek bize benzemediği takdirde olayı anlamalarından çok korkuyorum. Şimdi bütün bu olaylardan dolayı çok pişmanım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bana yardımcı olmanızı istiyorum'.

-'Ben evli ve üç çocuk sahibi bir bayanım. Eşim içki, kumar işine çok düşkün. Ayrıca sürekli başka kadınlarla birlikte oluyor. Arada benimle de beraber olmak istiyor. Ama ben kabul etmek istemiyorum. çünkü başkalarıyla beraber olmasından dolayı hastalık bulaştırıyor ve ben hastalıklardan çok çektim. Bu yüzden bana günah oluyor mu? Ayrıca kazancı da helal değil, ama zorunlu olarak yemek ve kullanmak zorundayız. Başka yardım edecek kimsemiz yok.' .
------------------------------------

bilmiyorum bana hiç komik gelmedi.
Tersine iğrenç birşey.

"müslüman" adam içki içiyor, kumar oynuyor, evlilik dışı ilişkilerde bulunuyor. Sonra kadın, sağlığını düşündüğü için günaha girdiğini sanıyor..[hline]Yiyemedikten sonra araba ne işe yarar?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 18 October 2003 23:20 tarihinde demiş ki:"müslüman" adam içki içiyor, kumar oynuyor, evlilik dışı ilişkilerde bulunuyor. Sonra kadın, sağlığını düşündüğü için günaha girdiğini sanıyor..[hline]Yiyemedikten sonra araba ne işe yarar?

adam belki ateist, belki taocu, nereden biliyoruz? :)[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

Buyrun Starwars dünyasına diyorum ben ?Hı? ne mi alaka
eh burdaki gördüğüm sorulardan sonra
tek kaçıcağım yer orası görünüyor da hani varsa gidişi yarıya getiririz :D o maksatla :D[hline]§Tanrıdan önce karanlık vardı...§
What if God was one of us
Just a slob like one of us
Just a stranger on the bus
Trying to make His way home
....................................................
Sosyal ağlarda paylaş

Üzücü.Cidden bu kadar cahil insanlar var.AnneAnnemin beim satanistlikten kurtulmam için dua ettiğini bilirim.(Metal+frp=şeytan :)) Ayrıca bazı arkadaşlarımızın ailelri hocam benim çocuk şöle şöle yapıyor bizde günaha giriyormuuz o yancakmı gibi sorualrla cami imamarına gidiyorlardı bir ara(cami içinde o sırad abulunan bir tanıdık lolayı duymuş.Bize anlattı)[hline]Şaka diye başlar.Kontrolden çıkar.İnsanlar haykırır:"Senin neyin var?"
Herkese şaka yaparım şakacıyım ben.
(bu şarkı beni anlatıyordu:))
Sosyal ağlarda paylaş

Fikrim yok.Bu sorular üzerine eleman uzaklaşmış mekandan.Gerçekten duymak isterdim.Ne cahil insanlar var yaa.Çok şükür biz öyle değiliz(olmaamk umuduyla:D)[hline]Şaka diye başlar.Kontrolden çıkar.İnsanlar haykırır:"Senin neyin var?"
Sosyal ağlarda paylaş

bence Evdekı bılgısayarı ve televızyonu kapamanız lazım baska yolla adam olmaz bunlar ayrıca muzık dınletmeyıp ılahı dınletın sadece ve cocugun kadıkoye gımesıne manı olun demıstır kanımca ımamların kafası bole calısıyor[hline]Just as somethings can be right and useless at the same time Cant something be wrong and... Priceless?
--------------------------------------
Armaden Dewild UO Lead HC
www.Frp-tr.net yi ziyaret ettinizmi? Etmediyseniz kılıcım pesinizde olucaktır
Sosyal ağlarda paylaş

Demekki-Kadınlar bu işi çok kaflarına takıp inanıyorlar.Onları engellemek lazım
Fakattt-Sıkıyorsa onlara düşüncelerini yanlış olduğunu söyleyin.Arkanızdan seyrediyor olacağım.
Demekki-İşimiz çok zor
Fakatt-Yok fakatı flan.Saçmalamaya başlıom.34 saat uyumazsan sonucu bu olur.Gidip yatsam iyi olucak galiba.[hline]Şaka diye başlar.Kontrolden çıkar.İnsanlar haykırır:"Senin neyin var?"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Estel_Anorien, 19 October 2003 01:43 tarihinde demiş ki:
O imam bizim din hocası gibiyse ne ala.. Bizimki acaip modern bi adamdı.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına bende karşıyım

Her şey forum için! Her şey forum için!

Bizim din hocasıda öyleydi.Okulu kırıp kahvehanede sigara faaln içtiklerini anlatırdı kopardım zaten.Hemde genç falanda değildi.Böyle inasnalr olması ne güzel.Yaa aslıdna imamımızda o kadar kötü değildi.Arkadaşlarda yaaşdığına göre iyi birşeyelr demiş olsa gerk :D[hline]Şaka diye başlar.Kontrolden çıkar.İnsanlar haykırır:"Senin neyin var?"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Solufain, 19 October 2003 01:47 tarihinde demiş ki:
Demekki-Kadınlar bu işi çok kaflarına takıp inanıyorlar.Onları engellemek lazım

hayır kardeşim. demek ki ülkemizde kadınlar arasında eğitim oranı daha az...[hline]You have questions, my friend, but are you prepared for the answers?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...