Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Latency problemi

Absolut

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar,

Her yolu deniyoruz çözüm almak için, en güçlü yol basın. Size Hürriyet tüketici köşesinin emailini veriyorum, aşağıdaki konulara değinerek yardım istediğinizi belirten şikayetinizi anlatan ve gazetede yayınlmasını istediğinizi belirten bir email atın, herkesin korkusu basın dır. Lütfen bir kez olsun çaba gösterin nasılsa başkası yapar demeyin.

Erkan ÇELEBİ [email protected]

Konular :
- Telekom yurtdışı çıkışlarını artırmak için yatırım yapmadan kullanıcı kapasitelerini artırmıştır, bu yüzden yurtdışı çıkışları çökmüştür
- 1 aydır bu konuda ne bir açıklama ne bir çözüm sağlanmıştır
- TV lerde 4 kat hızlı internet şeklinde yanıltıcı reklam yapılmaktadır
- Şu an yurtdışı erişim süreleri çok yüksektir (artırım öncesi 200ms idi şu an, 600 - 1500 gibi rakamlara çıkmıştır)
- LOSS dediğimiz data kayıpları %30-40 lara çıkmıştır, normalde % 0 olması gerekir
- Özet ve örneklemek gerekirse, kapasite artırım öncesi 2 kişilik kapıdan aynı anda3 kişi geçmeye çalışıyordu şimdi aynı kapıdan aynı anda 12 kişi geçmeye çalışıyor )

[ Mesaj 24 Ağustos 2007, Cuma - 15:40 tarihinde, tom tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece burada ağlıyorsunuz, ne kadar tembel bir milletiz biz, ben hem telekomdaki kişinin emailini verdim hem hürriyet gazetesi tüketici köşesi yazarının emailini. Bir arkadaş dilekçe işini tavsiye etmiş, 1-2 kişi dışında kimseden ben mail attım ben de dilekçe yazdım şeklinde post gelmiyor, saçma saban bitmez bu iş çözülmez, lag var dc oldum gibi gereksiz çözüm sağlamayacak postlar atıyoruız.

Yeter artık kaldırın bir tarafınızıda bir işe yarayın
Sosyal ağlarda paylaş

VPN deniyorum, inanilmaz dusuk pinglerle ping atiyorum 80.91.249.241'e, ha ama ne var, loss devam ediyor.

Bu sefer pingimi VPN aldigim sunucuya, yani bana verilen ip'ye atiyorum. Bakiyorum loss var. Yani loss olmayan durumda VPN kullanarak pingleri dusurmek mumkun bunu anlamis olduk.

Ancak yurt disi ile aramizda loss varken, ne kullanirsak kullanalim, loss olacak. Bizimle VPN in arasinda loss var, VPN ile Blizzardin arasinda loss yok. E ne fark etti ki gene sonucta bizimle blizzard arasinda loss var.

Tek guzelligi 200le pingledigim yeri 75le pingliyorum VPN olunca, ama loss duruyo :/
Sosyal ağlarda paylaş

Simdi bi konuya aydinlik getirelim madem forumun yarisi hala spike diger yarisi packet loss diyor, bunlari ortak noktada bulusturalim.

Spike dedigimiz problem, server ile client'in arasindaki harberlesmenin kisa sureli olarka sekteye ugramasidir. Yani diyelim baglantiniz problemsiz cillop gibi 50ms le oynuyosunuz, ethernet kablosunu 2sn ligine cekin, tekrar geri takin. Iste bu spike yaratir.

Packet loss'ta tamamen ayni sey. Sanki biri sizin kablonuzu kisa sureligine cekip geri takmis gibi oluyor. Spike yiyoruz. Pek cok arkadas kablo cekince hemen disc oluruz gibi dusunsede, oyunun ve isletim sisteminin algoritmalari ve kodlanma sekli, bunun olmasini engelliyor. Kisa sureli veri kopukluklarinda client direk olarak donmaktansa, o anki yaptigi islemleri sanki devam ediyormuscasina gosteriyor.

Detay: Bir eleman kosuyor, laga girdiniz, onu hala kosuyor olarak gorursunuz. Bu tipki buyu cast etmek gibi. Bir buyu cast ediyorsunuz, o sirada spike yani packet loss olustu baglantinizda, clientiniz size hala o buyuyu cast ettiginizi gosterir. Ancak tabi cast bittiginde buyu elinizden cikmaz cunku dedigim gibi server ile aranizdaki baglanti kopmustur, sizin clientiniz istedigi kadar "cast bitti attim buyuyu" diye emir yollasada, bu server'a ulasmadigi icin, e clientta bu gibi durumlarda o anki olan herseyi sanki devam ediyormus gibi gosterdigi icin, mal gibi bekleriz loss gecsin tekarar haberlesme saglansin diye serverla.

Yani demem o dur ki, ping atarken ki packet loss ile, oyundaki spike ayni sey. Ikiside baglantinin kisa sureli sekteye ugramasi demek. Isterse pinginiz server'a 1 ms olsun, packet loss varsa, o oyun cileden baska biseye donusmez.

Ha bi de su ingame ping bari konusu var. Arkadaslar o barin tek amaci, size ortalama bilgiler sunmak. Algoritmasi tam olarak nasil bilemiyorum ama, kesinlikle anlik bir deger gostermiyor. Averaj hesabi ile calisiyor. O yuzdendir ki serverla aranizin nasil oldugunu anlamak istiyosaniz, 5. sayfada anlattigim gibi once kendi serverinizin IP sini bulacaksiniz bilgisayarinizdan netstat ile, daha sonra o IP'ye tracert ile iz surme yapip, en son haberlesmeye acik olan hop'un IP sini goreceksiniz. Bundan sonra artik o IP'ye ping atip (tabi -t parametresi ile) baglanti durumunuzu ANLIK olarak, NET bir sekilde gorebileceksiniz. Oyun icindeki ms bari bi yukari bi asagi iniyor diyenler, dedigim gibi bu tamamen packet loss'tan dolayi. Dedigim yolu izleyin, IP yi bulun ve kaydedin, artik sizin testiniz bu olsun. Oyun icindeki ping hicbirsey ifade etmiyor cunku :/

Ha bu testte ping oyundakinden dusuk cikar cunku arada gecmedigimiz birkac hop daha var. Misal ben kendiminkine 200'le pinglerken, oyundaki MS'im 2 katina yakin yan 400 civari cikiyor. Bu gayet normal. Ancak bu testle dosya kaybini olcuyoruz zaten serverda pingimiz kac olacak sorusunu degil. Ha ama yaklasik 2 kati civari olur orasida baska bir bilgi.

Request timed out.
Ping sirasindaki bu mesaj packet loss demektir. Siz bi dosya yollamaya calistiiz server'a, ama gitmedi demektir.

Bu konu ile ilgili bilinmesi gerekenler bunlar. Testiniz bu sekilde yapin, hem daha ciddi hemde daha gercekci sonuclar elde edelim. Yoksa gelip "benim pingim bi yukselio bi alcaliyo anlamadim" derseniz, bu pek yardimci olmuyor :/

Testinizi yapin, test sonuclarinizi ister yazin ister copy/paste edin.

[ Mesaj 25 Ağustos 2007, Cumartesi - 13:43 tarihinde, nihlathak tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

@ greeny

Eger ki yurt disina herhangi bir ulkeye dogru giden, lossuz bir yol bulabilirsek, o yol uzerindeki bir VPN sunucusundan hizmet alip, belki duzeltebiliriz, ki zaten su an buna kasmaktayim.

Almanyadan aldim, fis cikti almanya ile de aramiz bozuk. Ingiltere ve USA var aldigim yerde, onlarida birileri alip denerse guzel olur, zira denemek icin aylik almak lazim ve aylik 15 dolar :/
Sosyal ağlarda paylaş

Az once Telekom Bilisim Sistemleri ile konustum. Dedim yaklasik 3 haftadir surunuyoruz, eskiden 2 kisilik kapidan 3 kisi gecmeye calisiyoduk, simdi 2 kisilik kapidan 10 kisi gecmeye calisiyoruz, avrupadan VPN destegi alip bile kontroller yaptim, ancak su an itibariyle avrupa ile aramizda dosya kayipsiz bir yol bulabilmis degilim. Ancak amerika ile aramizdaki link cok daha bos oldugu icin misal google'a erisirken en ufak bir problem yasamiyoruz.

Adam bunlarin hepsinin farkindayiz, bu konu ile ilgili calismalarimiz suruyor. Kisa bir sure icerisinde duzelmesini bekliyoruz, malum eskiden olan ufak problemler bu hiz arttirimlari ile cok daha goze batar hale geldi ve artti, calismalarimiz suruyor dedi.

Dedim PoPlarla ilgili biraz bilgi verebilirmisiniz, yani ne zaman acilacak nerelere acilacak linklerin hizlari ne olacak vs vs, bunlarla ilgili net bisey soyleyemeyecegini ancak kisa bir sure icerisinde gerceklesecegini soyledi.

Bu kisa sure cok goreceli bir kavram, ancak tecrubeyle konusmak gerekirse 1 aydan baslar 6 aya kadar gider ki su an 3. haftadayiz.

Bu sorunu cozebilecek tek birsey var, o da Turk Telekom. Ne Blizzard'in sucu var, ne Telia'nin sucu var. Biz avrupanin hicbir yerine dosya kayipsiz ulasamiyoruz ki sadece oyun sunucusu degil problemden etkilenen :/
Sosyal ağlarda paylaş

Sikayet dilekcesi verelimde ne diye verelim yani icerigi ne olsun.

Sorun aynen soyle 1024/256 kotalı (superonline) adsl baglantim var avrupa yakasi istanbul, 1024 kotali aldim cunku tek amacim WOW u rahat rahat oynamak.

Son 3 haftadir Frostwhisper serverinde lag var su an 1000 ms ve spikelar muthis, donuyorum auchidoun serverine 230 ms vardi dun gece, fakat su an ordada lag basladi ilk defa bugun. Tank veya healer iseniz yapacak hicbirseyiniz yok partylerin yatmasina sebep olursunuz.

Durum wowda boyleyken ne hikmetse download hizimda hicbir sorun yok ne indirirsem indireyim film, clip, wow movileri(yurtdisi serverleri yine) 100kb/sec ve ustunde hiz ile hic dusmeden/ dalgalanma olamdan indiriyorum, sayfa acilmalari olsun hic bir problem yok.

Ama WOW a gelince sorun var !!! Aslinda bir sorun yok baglanti hizimda, arkadasin biri wow icin 5-6 kb/sec yeter demis, ben 100kb/sec ile dalgalanma olmadan download yapıyorum peki 5-6kb/sec gerektiren bir oyunda neden sorun oluyor. Wow oynayamiyorum diye sikayet dilekcesi vermek abes olmaz mi :P cunku bir sorun yok baglantida. Sorun serverde diyecegim yabanci oyuncular yok diyor.

Yani teknik bilgisi olan biri durumu degerlendirirse sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilgiler için teşekkürler. Çok basit mantık düşünüyor olabilirim ama, belli ki TTNET bunun üstesinden gelemiyor. Benim Amerika ya da Asyadan VDN satın almamın bir mantığı var mı? Konuyla pek bilgim olmadığı için şüpheli gözle bakıyorum.

@Law, nihlathak' ın bahsettiği şey hızlı bağlantı deği, stabil ve dosya kaybı olmayan bir bağlantı türü. Benim 4mbit bağlantım var, 400-430 kb/s ile download ediyorum. Ama hiç bir farkımız yoksa, 1203912039 mbit bağlantın olsa da durum değişmeyecke. Çünkü loss var, paketler stabil olarak gidip gelmiyor (anladığım kadarıyla).

[ Mesaj 25 Ağustos 2007, Cumartesi - 13:53 tarihinde, Greeny tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...