Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nedir benim çektiğim bu guildlerden?

deadwoll

Öne çıkan mesajlar

İyi güzel diyorsun da, ben bir dünya karakter açtım oynamayı denedim, elim tüm classlara da yatkın, kasmaktan da kaçınmam hiç bir zaman. Lakin şöyle bir şey var; ben roguedan başka bir classla oynarken oyundan tat almıyorum. Bir çok kez warrior açıyım tank olurum niyetiyle warrior kasmaya başladım, ya da takas edeyim charımı diye düşündüm ama hayır. Gerçi şu sıralar oyuna ilk başladığım günden beri yanyana oynadığım insanların olduğu bir guilde başvuru yaptım, eğer kabul edilmezsem çok büyük ihtimalle charımı takaslayacağım. Şu son aylarda benim oyundan aldığım zevk yalan oldu. Her oyuna girdiğim gün sinir harbi.

Disiplini seven bir insanım. Raid yapılacağı saatte ben nasıl online oluyorsam, sırf raid var ben bekleniyorum diye 50 60km yol tepiyorsam; başkalarından da aynı özveriyi beklerim. Hiç bir zaman item için laf dalaşına girmem sonuçta herkes itemını tamamlayamadan, diğer isntancelara geçmek gibi bir şans pek yok. Geç de olsa güç de olsa item problemi halledilir. Ama ben nasıl ki King's Defender'e need atmıyorsam, tankların da spite blade'e need atmamasını beklerim ben needlerken. Bu da ancak insanların birbirini saydığı bir arkadaş ortamında mümkün.

Ultima oynarken yıllarca aynı grupla beraberdim. Sabah akşam oynayıp sürekli bir şeyleri paylaşıyorduk. WoW'da da haklı olarak o ortamı arıyorum. Ama burada işler farklı işliyor, insanlar zoru görünce kaçıyor. Daha avantajlı olduklarını düşünürlerse hemen taraf değiştiriyorlar. Bir class olmazsa öbürünü kasarım diyorlar. Ben ise emek verdiğim rogueumla bir yerlere gelmeye çalışıyorum. Yoksa 2 hafta no-life takılır paladin kasarım, 3-4 günde pre-karazhan itemlerini toplarım her guild de rescuit eder beni. Ama paladin oynadığım zaman rogueum gelişecek mi? Hayır.

WoW'daki rogueların %40'ı alt char. Herkes rogue açmak istiyor, çünkü PvP'si zevkli. Ama PvP yapmak için rogue açanlar bile PvE itemlerinin PvP itemlerinden (arena itemleri) daha zahmetsiz elde edildiğini bildiklerinden hazırda olan guildlerine rogue charlarını aldırıp rogue slotunu dolduruyorlar. Sonra hiç bir guild rogue rescuit etmiyor normal olarak. Ama o roguelar hiç bir zaman DMGmeterde 1.liği göremiyorlar, roguelar şöyle böyle diyip ağlıyorlar. Halbuki gidip mainleriyle takılsalar hem rogue slotu olacak PvE için rogue kasanlara hem de roguelar daha efektif kullanılacak.
(Eğer tahminimde hatalı değilsem hangi guildde olduğunu biliyorum ve guildindeki roguelara değil sözüm. Gerçekten kaliteli roguelarınız var.)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya raide normal şartlarda almasınlar canımı yesinler. Adamlara diyorumki anamın babamın yanına gidicem ev yemeği yiycem raide almıycaksanız. Yok abi alırız burda ol sen yeterki diyorlar. Sonra da pardon abi diyorlar. Sinir olduğum sorumsuzlukları, karşılarındaki insanın ne kadar zor duruma düştüğüyle ilgilenmiyorlar. Böyle bir hatayı ben yapmış olsam yerin dibine girerim, bir şekilde o adamı raide sokmaya çalışırım. Ama işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Önce konuşmayı denedim. (Adama ayıp olmasın diye sürekli raide alsana vs. de demedim hiç bir zaman, çok abzürd şeyler oldukça rahatsız ettim adamı sadece) Baktım anlamamakta ısrarcı. Ben de baya bi kalaylayıp guildden çıktım. Bir daha da dönüp bakmam ne guildin ne o adamın yüzüne. 3 hafta boyunca tahammül ettim, bu saatten sonra kendimi yıpratmanın anlamı yok oyun için. Son bir kez rogueumla bir guilde başvuru yaptım kabul edilmezsem acc.ı takaslıycam, artık bir healer bulur heal gearı düzerim. Zevk almam belki ama end game içerik görürüm en azından.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla sabır sabır kabul ama insan yerine konmak gerekiyor sonuçta. Our Crew denen guildin officer-leader tayfasından adam gibi birini hatırlamıyorum zaten onalra verilen emeğe yazık harbiden. Bu son GUild ise aslında fena değildi biz giridğimiz sıra çok güzel iş yapıyordu ama bizim Türk tayfası ne yaptıysa bi şekilde guildin içinde yükseldi yarısı officer oldu sonra bildiklerini okumaya başladılar.

Ya end game içerik görmek için kasacaksan git paladin aç derim :D Her durumda el üstünde adamlar. Ama ben zevk almıyosam o oyunu bırakırım ya :D Ultima zamanıda öyleydi deli gibi eğlendik balık tuttuk falan filan ama sonra zevki gitti bitti oyun. Daha iyi şeyleri görmek için sevmediğim işi yapamam yani :/ (Druid bul onlar iyidr bak her işi yapar :D)
Sosyal ağlarda paylaş

Herkesin derdi var şu guildlerden yana.Aslında hep beraber PvE serverına transfer yaptırıcaz (pve ciler pvp ye geçiş yapamıyor o yüzden) tatlı tatlı oynayacaz end game görücez fln. Tabi böyle milyon tane proje oldu, düşünce oldu, Türkler le olmaz dendi. Hatta daha yeni kendim denedim olmadı adam bulamadık fln. En güzeli oyunu bırakmak aslında
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yaşadıklarımız aslında bir gelişim sürecinin parçası. Öncelikle belirtmek istiyorum ki biz Türkler'den bu iş olmaz diyerek genel bir kanıksamaya katılmıyorum.

Diğer ulusların içinde olduğu gibi bizim içimizde de uyumlu yada uyumsuz insanlar var. Ve bu oyunlarımıza da yansıyor.

Şöyle kısa bir özet yaparak başlayayım, online oyun oynamaya 1997 yılında OSI/Atlantic serverında Ultima Online oynayarak başladım. O dönemlerde neredeyse iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda insandık bu tarz oyunlarda. Türkiyede yaşıyorum dediğiniz zaman "rare" bir eşya görmüşcesine muamele görürdünüz diğer insanlardan.

Zaman ilerledi, internet gelişti! (1500 ping bizim için normaldi o dönemlerde 24.4k bağlantı hızı gördüğümüzde 56k lık modemle), bu tarz oyunların emekleme dönemini görmeden işin içine dalan bir kıuşak gelişti. Oyun yapımcıları oyuncuları üzmemek adına öldüğünüzde kaybettiklerinizi azalttı (örnek: BWL'de son Nefarian'a gelmişsiniz ve kesmişsiniz sonrada bir eşyayı almışsınız binbir zahmetle sonra bir şehirde banka içinde çantalarınızla oynaşırken bir bakıyorsunuz bir diğer oyuncu siden onu çalmış, yada evinize giderken iki kişi sizi kesiyor ve o binbir zahmetle edindiğiniz eşyaları lootlyor şimdi bu dönemleri yaşamış birisi olarak zamanında bana yenen wipe'ın arkasından sinirlenmek çok mantıklı gelmiyor bu oyun deyip geçiveriyorsunuz)

Sadece oyuncu profili değişmedi tabi ki, oyun firmaları da ve sistemleri de değişti. Son dönemlerde çıkan oyunlara baktığınızda eskisine göre en büyük fark siz sanal bir piksel'in arkasında ki kişilik değil, guid yararına etki eden bir class olarak görülmektesiniz. Yani rogue'nuz siz olduğunuz için değil, gerekli talent ve eşyası olduğu çin değer kazanır hale geldi. Bir çoğumuz arkadaşlarımızın bizi biz olduğumuz için değil, oyun esnasındaki eğlenceli anı paylaştığımız için değil, kesilecek bir hedefin kesilmesine etki edebilecek bir karaktere sahip olduğumuz için tercih eder oldu.

Peki eskiden böylemiydi? Kesinlikle hayır. Arkadaşlarınız siz olduğunuz için birlikte oynamak isterdi sizler ile, yoksa oynattığınız karakterin çok önemi yoktu. Yada level'ınız alacağınız muamelenin değerinide belirmiyordu.

Maalesef, yeni yaklaşım ve sistemler bunu ön görüyor ve şu son bir kaç yıla baktığımızda da oyuncu profili bunu tercih ediyor. Bu durumda herkes bence oyundan beklentisini ve oyun oynama stillerini gözden geçirerek karar vermeli ve beklentilerini buna göre yorumlamalı.

Kendimden örnek verecek olursam, eşim, oğlum ve işlerime ayırmam gerekli zaman düşünüldüğünde benim gibi 39 yaşında birisi için kalkıpta her akşam saat 20:00-24:30 arası düzenli raid yapan, oyuncunun haftada 5 günü garanti edebileceği bir guild yapısında yer bulması mümkün değil. Bende kendi iş yerimde bu oyunu oynayan ve yaşları 35 ile 56 arasında değişen 15 kişilik arkadaş grubumla kendi oyun stilimize göre bir yapı kurmak zorunda kaldım. En başında bu yapıpn first killer yapamyacağı, pvp de über olamayacağı, onu bunu kesmeyi farm'a bağlayamayacağını bilerek oyuna başladık. Ana amacımızı eğlenmek, biribirimize laf sokmak, iş yerinde öğle yemeklerinde muhabetlerimize farklı bir yorum katmak bizim için yeterli kabul ettik.

Birazda başkalarının yaptıklarından ziyade kendi beklentilerimizin sorgulanmasını ve o beklentilerimize göre oyun grubu oluşturmamızın mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca buradan FreEmoon'a teşekkür etmek isterim. Konuya hiç düşünmediğim bir açıdan yorum katmış ve işin yönetim tarafındaki belkide empati kurmadığımız boyutunu çok güzel anlatmış.

Ve son söz olarak, yapmak istediklerinizi önce belirleyin derim, beklentilerinizi bilirseniz, gideceğiniz yolu çizebilmek daha kolay olur. Amaçlar ile araçları karıştırmadan, olayın temelinin eğlenmek olduğu ve bu eğlencenin paylaşıldıkça artacağını unutmadan, onu bunu kesmenin yada wipe yemenin oyun eğlencenize neşe katacak bir araç olduğunu, asla amaç olmadını da unutmadan,

"Oyunlar gelip geçicidir, kalıcı olan arkadaşlıktır" diye belirtmek isterim.

Herkese iyi oyunlar,

Ölümsüz kalın
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada su sekilde izah edeyim. WOW ciktigindan beri Her girdigim guildde , officer yada gm lige yukselmisimdir. Simdi bi officer seni raide almiyorsa 2 rogue u almak zorunda oldugu icin felan degildir. Her zaman 3ncu rogue a yer vardir. 25 man de basarinin sirri 4 pala 4 rogue dan gecer bunu herkes bilir zaten.
Senin kendine sorman gereken, diger 2 rogue da olan sende olmuyan ne var. Yani bilmiyorum nasil bi gearin var oyun yetenegin nasil etc. Eger guildinde mutlu degilsen, wow-eu forumlarinda guild recruitment kismina bakarsan yeni bi ugild kolaylikla bulabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

@Sin, Hiç vıyklamadan 2 kez dkp silinmesine razı oldum; her seferinde wipe da yesem devam ettim, hiç bir zaman karazhanda ilk 2den aşağı düşmedim. Shade of Aran'da 900ms pingle kick attım, first tryda kestik, sağ kalan 3-4 kişiden birisiydim vs. vs. Oyun yeteneğimde ya da officerlarla muhabbetimde bir problem yok. Gearım da alınan 1 roguedan daha iyi diğeriyle ise tek farkımız onun blinkstrike benim vindicator kullanıyor olmamdı.

Ayrıca 2 rogue aldılar sadece. Guildde de online 8e yakın rogue vardı. Yani benden kaynaklanan bir durum yoktu alınmamamdan. Tamamen kişisel tercihlerinden dolayı. Hayır kötüsün diyip almasınlar tamam derim "kötüyüm" . Wipe yenildiği zaman hep sorarım bir hatam oldu mu? diye. Sadece 1-2 kez evet şöyle şöyle yaptın ondan diyen oldu. (Ki bir cok guildde bulundum)

Neyse işte öyle bir guilddi, çıktığım ilk guild oldu tarihe geçti.
Sosyal ağlarda paylaş

Main olarak rogue oynadığım dönemler geldide aklıma, realmde application atmadığım guild varmıydı diye düşünüyorum =P
Çok belirleyici bir gear yada yeni bir serverda ilk 70 lerden değilseniz hakkaten çok zor güzel bir yer edinmek.Sonuçta pure dps bir class ve yanında raide dps den başka bir getirisi yok bu Blizzard firmasının dangalaklığı tabikide.Zamanında çok yazmıştım da hiçbişi değişmedi, değişmeyecekte sanırım =)
İlk releaseden beridir rogue aynı rogue =))
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...