Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Company of Heroes

Gimli

Öne çıkan mesajlar

ingilizlerin kuzey afriakda aldığğından cok daha fazla risk aldıkları cok net.

ayrıca 800.000vs 3 milyon garip olmuş yanı almanlarda "abı adamlarda silahy ok mermi yok bizde kullanmıyalım" demediler

ben hala büyük bi başarı olarak görüyorum sovyetlerin almanya karşısında aldığı zaferi
Sosyal ağlarda paylaş

abı neden saldırmasın?

almanlarında tankı var kullnıyolar, ayrıca rusyanın raw recuitlerine karşı (türkcesi nedir bilmiyorum aman zarek görmesin) almanyanın artık savaş makinesi olmuş askerleri var, dengeisz bi durum yok ortada yanı hatta almanya üstün bile diyebilirim rahat rahat ben.

neyse benım cok biligli oldyuğum bi konu değil bu bilenler yorum yapsa daha iyi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Red Alert vardır bilirsiniz, Amerikan malı. Oyunda Hitler devre dışı bırakılır ve Sovyetler Avrupa'yı ezer. Call of Duty'de var misal olarak. Demek istediğim şu ki o propagandanın oyunlarda yaygın olduğunu söyleyemeyiz ancak Amerikalıların Ruslara garezi olmasa da kendilerini son derece yücelttikleri doğru. Rusların yaptıkları oyunlar kendilerini ne kadar yüceltmekte tartışılır. :)
Sosyal ağlarda paylaş

politikada kahmanlık mahramanlık olmaz.

devletsel olmaz en azından, bireysel olabilir.

İngilizleri eklemelerinin nedeni "expansion" olması yaptıkları işin. Simdi rusları ekleseler, bir sürü yeni harita seslendirici özel modeller gibi binbir yenilikle uğrasmaları gerekecek. Tek oyunculu senaryoya önem verdiklerinden böyle kalmış.

t-34'e laf yok bu arada.

not: red alert'da tüm avrupaya yayıla şeytani bir güç gibi betimleniyorlar, şahsi kanımca :).

[ Mesaj 28 Haziran 2007, Perşembe - 19:51 tarihinde, Golge-i_Khan tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Genel kanı T-34'ün savaşın en kullanışlı tankı olduğu yönünde.

Hızlı üretilebiliyor, yedek parça/tamir bakımından çok kullanışlılar , alçak taret tasarımı çok başarılı, gayet sağlam zırhları ve topları var.

Panther tankları T-34'lerden üstündü denilebilir ama Ruslar'ın olayı, Hitler gibi "Yenilmeyecek tank" üretmek değil, sayı fazlalığını kullanarak yüksek kayba rağmen zaten üretimi kısıtlı olan düşmana yeterince kaybı verdirmekti. 1 Panther'e karşı 5 tane T-34 kaybedilse bile, bu Ruslar'ın kârınaydı yani. (Genelde piyade savaşında da Ruslar'ın izlediği yol bu olmuştur. Ne kadar deneyimsiz olursa olsun, ne kadar kayıp verirse versin, düşmanının 3-4 katı büyüklüğündeki bir kuvvet eninde sonunda onu geri püskürtecektir.)

Tiger'la herhangi bir karşılaştırma yapılamaz sanırım. Ama dediğim gibi, önemli olan ne kadar güçlü tank ürettiğinizden ziyade, o tankın ne kadar işine yaradığı olduğundan, Ruslar Almanlar'a üstünlük sağlamıştır. Yani iyi güzel, Tiger gibi bir tank dizayn etmişsin de, düşman 50 tane T-34 yapıp cepheye sürerken, sen 1 tane sürüyorsan neye yaradı ki?

Teknoloji, zırh, top, deneyim vs. bakımından Almanlar ne kadar güçlü olursa olsun, üretim sekteye uğradığında, T-34'lerin karşısında tutunmaları mümkün değildi, ki zaten öyle de oldu.

İşin kaymağını yine Amerika yedi ama. Bütün planlar onlara kaldı, yoksa Sherman'la nereye kadar. =)
Sosyal ağlarda paylaş

tüm herkesi sabun yapmak isteyen bir dusunce sistemine bu korkunc sempati nereden geliyor acaba : )

Mazlumun yaninda olma hevesi olsa gerek heh.

Endüstriyel üretim olarak, amerikalilar; ruslari tokatlar aslında.

Ruslari kurtaran biraz da
1- cografi sartlar
2- almanlar icin coook uzamis nakil hatlari
3- hitlerin sacma sapan inatlari
4- saldiririn 2-3 hafta, italyanin yunanistanda rezil olması uzerine ertelenmesi
5- Amerikanin basarili cikartmasi (cikartma gunu rommel'in esinin dogum gunu icin cepheden ayrilmis olmasi) Hitler'in cikartmanin bir kandirmaca olduguna inanmasi, hatta ilk karsi saldiri emrinin ancak 12 saat sonra verilebilmis olmasi. (canim panzer bolugu arada sinek avlamistir) Amerikalilar isler ters gidince, sertbest takilma karari almak da cabuk davranabilmis; alman subaylari ise merkezden emir beklemistir.

eksiler olarak bakarsak
1- ingilizler uyarmis olmasina ragmen saldiri beklemiyorlardi
2- sapik stalin, kendinin devrileceginden korktugundan, pek cok yetenekli ust duzey ordu gorevlisini oldurtmustu
3- almanlar'ın savas tecrübesi vardı.
Sosyal ağlarda paylaş

Cografi sartlar Rusya icin ne kadar avantaj olmussa ayni olcude de dezavantaj olmustur. Almanya ile aralarinda yildirim harekatini durdurabilecek dag siralari veya Ingiltere orneginde oldugu gibi bir deniz yoktu buda almanlarin ilerleyisini cok kolaylastirdi. Alman nhareketli savas doktrini cercevesinde cok genis sinirlar yuzunden, almanlar rusya ya saldirirken cok genis hareket alani buldular. Rusya nin savunma yapmasini zorlastirmis.
Birde Almanlarin soguk kiyafeti yokmus falan o geyige gelince: sunu sormak isterim: Almanya Rusya`ya saldirirken Kis mevsimini bilmiyormuydu? Rusya hep sicakti da ilk defa mi o sene soguk oldu? Buna bile bile lades denir. Kisa kadar harekat bitecekmiste ondan. Yok artik Koskoca Rusya`yi 4 ayda mi ele gecirecekmis? Bu Almanlar ve askeri dusunceleri tamamen salaklik uzerine kurulu. Disiplin var, taktik var, teknoloji var ama strateji sifir. Hep yanlis dusmanlara karsi, yanlis muttefiklerle, yanlis zamanlarda savasa girmisler.
Sosyal ağlarda paylaş

valla yanlis muttefik demissin
ingiltere katildi da almanya mi almadi
sonucta almanlarin hicbir zaman muttefikleri olmadi
baska bir sorun o sene uzun suredir yasanan en soguk kis yasandi
sonra italya yunanistani ele geciremedigi icin ordu once yunistani feth etmek icin 3-4 haftasini kaybetti
ki 4 hafta dediginiz 1 ay eder
italya kendini savunamadigi icin italyayi savunmak icin ordunun bir bolumu oraya gonderilmistir
ayri yetten hitler ve herman gorring in yanlis yorumlari ve kendilerine cok guvenmesi (gorring hitlere bilmem kac ton yardim erzagi gonderebilecegini soyledi hitler ona guvendi ve 6. ordunun pozisyonunu korumasini soyledi fakat fici gorring dedigi rakkamin 10 da 1 ini bile gonderemedi)
t34 u durdurucak alman tanklarinin hepsinin t34 e oranla cok agir olmalari camur ve sogukta saplanip kalmalari
ve kim ne derse desin sayi ustunlugu cok cok onemlidir boyle savaslarda
bunlar birkac sebepten bazilaridir
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kis mevzusu buyuk takimlarin puan kaybedince zemin kotuydu demesine benziyor. Rakip takim ayni zeminde oynamadimi? Ruslar usumeyen insanlar mi? Almanya sicak iklim oldugu icin Almanlar soguga aliskin degilmi?

Dunyanin butun buyuk devletlerine karsi ayni anda savasa girerken adam gibi muttefik bulmamak, buldugun yari muttefige ilk firsatta savas acmak akil karimi? Yok arkadas Almanlar bu isi bilmiyor. Tank basip yollamakla olmaz bu isler. Aha al Anglo Saxonlar yonetiyor dunyayi iste ne oldu Almanya ya? Hala Polonya nin nazini cekiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Dün tutorial'larını yaptım da baya hoşuma gitti. Cannon Fodder diye 1-2 disketli bir oyun vardı, elemanlar askere geliyordu rütbe fln alıp gelişiyorlardı vs. O geldi aklıma :)

said:
Ruslar usumeyen insanlar mi? Almanya sicak iklim oldugu icin Almanlar soguga aliskin degilmi?

Ruslar üşümeyen insanlar ve Almanya sıcak iklim olduğu için soğuğa alışkın değiller.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben birsey anlamadim siz bunu oyun falan zannediyorsunuz galiba
hayatini oyle soguk bir iklimde geciren adamla
hayatinda o kadar soguk ve kar gormemis bir adamin oyle bir sarta nasil ayni performans gostermesini beklersiniz.
Arkadas cok guzel ozetlemis tank bas saldir
bizim aramizdan cok general cikar valla savas zamaninda basar tanklari ele geciririz
cok guldum valla
Sosyal ağlarda paylaş

Bende onu diyorum Almanlar Rusya ya saldirirken Rusya nin soguk olacagini bilmiyorlar miydi? Iste ALmanlarin yapyigi tank bas saldir mantigi isin sonunu hesap etmeden savasa girmisler dedim. Alman Generaller en iyi taktisyenler, silahlari en iyi silahlar askerleri en iyi askerler vs vs vs ama strateji (Weltpolitik) yonu zayif demek istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

almanlar rusya'nın soğuk olduğunu tabi ki biliyorlar. ama anti freeze denilen şey icat edilmemiş o dönemde. panzerler donuyor haliyle. çünkü çok ağır ve hantallar rusların tanklarına göre. ayrıca şu ruslar üşümüyor mu demen çok komiğime gitti. rusya'da insanlar buzla kaplı sulara girebiliyorlar, rahatça yüzüyorlar. git bakalım ayağını sokabilir misin o suya görelim? hadi soktun diyelim girmenle kendini dışarı atman bir olur. hatta sana gökova'nın azmağına girmeni öneriyorum rusya'ya gitmek yerine. yaz-kış su sıcaklığı 6-8 derece arası değişiyor. bi gir bakalım anlarsın ne demek istediğimi.

insanların yaşadıkları bölgeye göre vücut yapıları değişiyor. soğuk bölgelerde yaşayan insanların kıl oranı sıcak bölgelerden cok daha fazladır mesela. aynı şekilde hayatlarını o soğukta geçiren rusya ile avrupa'nın iklim şartlarını yaşayan almanların aynı performansı gösterememesi gayet normal. e ama savaş devam ediyor? adam hava soğudu biz çekilelim mi diyecek?

almanya'nın yanlış stratejisi falan yok o savaşta. vaatlerin yerine getirilememesi sonucu kaybedilmiş bir savaş var. rusya'nın içlerine kadar girdikten sonra almanlar rusya musya bırakmazdı şansları yağver gitseydi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...