Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir Terim sorunsalı. (Beyin yıkamanın Tanımı)

Numb

Öne çıkan mesajlar

Sufi
Matematiğin
Edebiyatın
Fiziğin
Biyolojinin

Görüşü olmaz bunlar dünyaca kabul gören şeylerdir.
Kimsenin fikri değiller...

Ha tüm eğitim sistemi değilde Tarih dersi dersen olabilir yada felsefe. Yada Din.
Ama tüm eğitim sistemimiz değil.[hline] V ò d à n
Sosyal ağlarda paylaş

tabi anlatmak istediğim vodan'ın anladığı değildi.

bir topluluk ya da kişi tarafından kabul görmüş bir düşünce sistemini felsefeyi anlatıp, karşıdakini ikna etmeye ve o topluluğa katmaya çalışmaya beyin yıkamak dersek; atatürk'çü düşünce derneği'nin tüm faaliyetlerini beyin yıkamak olarak nitelendirmiş oluruz.

nasıl ki buna beyin yıkamak diyemiyorsak, felsefesini anlatan tarikatçıya da beyin yıkıyor diyemeyiz. çünkü kabul edeek olan kişi kendi iradesiyle kabul edecektir.

hipnoz gibi yollarla ya da daha ağır tıbbi/kimyasal yollarla irade dışı bir kabul ettirme sözkonusu olmadığı sürece beyin yıkama tabiri karşılıksız olur.[hline]Her hakkı mahfuzdur. ©2003
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada bahsedilmeyen (alıntıyı okuyamadım) bir nokta var, arkadaşın anlamaması olası o nedenle..

beyin yıkama zaten o görüşe eğimli olan insanlar üzerinde etkili olur özellikle, sen sağ eğilimi olan birini alıp aşırı solcu olacak şekilde yıkayamazsın beynini büyük ihtimalle ama sol görüşlü olan birini aşırı solcu yapabilirsin. türkiye'den verilebilecek örnekleri var ama ayrı bir tartışma çıkar şimdi, eksik olsun.. :)[hline]Sabahları napalm kokusunu severim, çöp kokusunu değil..
Sosyal ağlarda paylaş

İşte onun için beyin yıkama demiyoruz ki kavram kargaşası olmasın. Her şeriatçı(!)'nın kendi düşüncelerini dile getirme ve insanları şeriatçı(!) olmaya ikna etme hakkı vardır. Beğenin beğenmeyin. Senin de tabi tartışıp onu zıddına inkılap ettirmeye çalışma hakkın var. Tartışma dediğimiz münazara dediğimiz şeylerin hepsi "beyin yıkama" oluyo öbür türlü. Saçma bişi. Beyin yıkama ihtiyarın insanın elinden alındığı durumlarda geçerli olan bir terimdir o kadar.

Toktamış Ateş bey vaktiyle demiş ki, "başörtülü öğrencilerin üniversiteye girememesini hoş karşılamıyorum. İki yerden konuşma teklifi gelse, biri imam hatip lisesi olsa öbürü (hatırlamıyorum misal: ) robert koleji olsa, ihlye gitmeyi tercih ederim ki onlara anlatabileyim." Beyin yıkıycak yani. Yersen..[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...

[Bu mesaj horacegoesskiing tarafından 26 September 2003 19:53 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Doğruları veriyorum, senin okulunu bilemiyorum ama benim teyze kızlarım, hala kızlarım ve nişanlım okullarına türbanlı giremiyor. Bunu biliyorum. Ha zaten bu tartışılıcak bişi diil bi gerçek ya desteklersin ya desteklemzsin, bahsettiğim adam da öğretim görevlisi zaten.

Neyse onu geçtikten sonra, hristiyan misyoner de misyonerlik yapabilir fethullah gülen de yapabilir. Hatta komunistler de yapabilir, ateistler de agnostikler de paganistler de herkes yapabilir. Yersen... Anlatabiliyo muyum? Olay budur.[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

bu başlık zaten diğer başlıklara itaftır. mevzunun dine kayması normaldir. Keza beyin yıkayan kesim Müslümanlardır (!) neden başörtüsüne kaymasın ??[hline]
Hush
It's okay
Dry your eye
Dry your eye
Soulmate dry your eye
Dry your eye
Soulmate dry your eye
Cause soulmates never die

DiMarziolu Strat Squier satılıktır.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
horacegoesskiing, 26 September 2003 19:50 tarihinde demiş ki:
Her şeriatçı(!)'nın kendi düşüncelerini dile getirme ve insanları şeriatçı(!) olmaya ikna etme hakkı vardır.

kimden geliyor bu hak? anayasadan mi? seriat din hukuku demek olduguna gore, turkiyedeki seriatcinin amaci da islam hukukuna dayali bir devlet duzeni yaratmak olduguna gore seriatcinin yapacagi her faaliyet anayasayla taban tabana zittir. dusunceyi aciklama ve yayma ozgurlugu sinirlanmis bir ozgurluktur. laik turkiye cumhuriyetinin esaslarina aykiri, kamu guvenligine veya duzenine tehdit niteliginde herhangi bir propaganda, fikir yayma faaliyeti yapilamaz. lafin gelecegi yer; seriatcinin bir bok yemeye hakki yoktur, sallamayalim, ucmayalim.

said:
horacegoesskiing, 26 September 2003 20:14 tarihinde demiş ki:
Neyse onu geçtikten sonra, hristiyan misyoner de misyonerlik yapabilir fethullah gülen de yapabilir. Hatta komunistler de yapabilir, ateistler de agnostikler de paganistler de herkes yapabilir. Yersen... Anlatabiliyo muyum? Olay budur.

yemem.
gulenin yaptiklarina hic girmeyelim istersen, ne yapip ne yapamayacagini tartismayi birak. tc anayasasina gore kimse dini ve/veya dince kutsal kabul edilen seyleri istismar ederek kisisel veya siyasi cikar saglayamaz. birileri eger `ilim ve din ogretiyorum ben` deyip, bir yandan siyasi ve ekonomik guc elde etmeye calisiyorsa `yapabilir evet, hakkidir, ona taninan ozgurluk budur` demek komiktir. ozgurlukler, ozgurlukleri kisitlamak icin kullanilamaz. musluman da, hristiyan da, pagan da fikirlerini `yayabilir`. orgut kurup, ne idugu belirsiz faaliyetlerde bulunup siyasi cikar elde etmeye calisamaz. yersen.

said:
Numb, 24 September 2003 02:10 tarihinde demiş ki:
bu atezim olmuş sosyalizm olmuş bişey yokta din olunca mı bişey var? onu merak ediyorum sadece.

su tartisma ortamlarinda prim yapmak icin kullanilan `demagoji yapiyorsun` cumlesi tuylerimi diken diken etmesine ragmen, kullanmak zorundayim. bu yaptigina laf cambazligi denir. soruyorum, kim `sosyalizm, ateizm olunca bisey yok` dedi de cikip `sosyalizm, ateizm olunca bisey yok da... gak guk` diye uydurma argumanlar atiyorsun ortaya? elbette sosyalizm ve ateizm soz konusu olunca da `bisey` var.

illa din olmak zorunda degil, nerede siyaset veya din propagandasi yapiliyorsa orada bir bokluk vardir; cunku ikisi de insanlari suruler halinde manipule etmek icin istismar edilmeye uygun kavramlardir.
10 yasinda cocugu alip, her gun tanri yoktur, bak su su nedenlerle tanri olamaz zaten, tanri da neymis sen tanri filan goruyo musun? bak tanri yok diyorum carpmiyo demek ki tanri yok eguru guguru diye dayatirsan cocuk ateist olur. 10 yasinda cocugu alip komunizmin faydalarini anlata anlata yetistirirsen cocuk komunist olur.
kimse hic bir konuda cocuklarin istismar edilmesini savunmuyor ama olay su ki kimse ateist yetistirmiyor, komunizm ise sadece bir yonetim bicimi. bir insani bir yere kadar komunist yetistirebilir, komunizmi carpitarak o kisiden yarar saglayabilirsin.
din dediginde ise durum farklidir. din kutsal, dokunulamaz bir kavram, insanlari manipule etmek icin en rahat kullanilabilecek birseydir, cunku dogmatiktir. cocuk soru soramaz, tartisamaz, karsi gorus bildiremez. istedigin gibi yogur. ilerde sana din yararina diye kazandigi parayi versin. devlete sizip senin icin isler yapsin. sana siyasi ve ekonomik guc kazandirsin. her alanda kontrol edersin.

10 yasindaki cocuga das kapitali okutmak ne kadar gereksizse, kurani kerim okutmak da o kadar gereksizdir. gercekleri gormezden gelmeyelim. hic bir on yasindaki cocuk, `anne, hayatimda buyuk bir bosluk var sanki, kuran kursuna gidip dinimizi ogrenmek, hatta din ve ilimin ayrilamaz butunlugunu gorup, vatanima milletime hayirli bir insan olmak istiyorum.` demez. on yasindaki cocuk futbol oynar, counterstrike oynar. okuyacagi kitap masal kitabidir. annesi ve babasi yollar kuran kursuna, zorla veya degil.

ne `cocukluk` ne de `ergenlik` dedigimiz donemlerde insanin muhakeme yetenegi gelismemistir, herhangi bir yonlendirmeye maruz kalirsa cok kolay kandirilabilir. bu acigin istismar edilmesinin tek yanlis oldugu konu din degildir.
cocuk veya ergenlerin her turlu objektiflikten uzak, tek yonlu goruslere, siyasi veya baska turlu, maruz birakilmamasi gerekir. cocugu dogru yetistirirsen zaten belli bir yerden sonra kendisi arastirmaya yonelecek, bir cok kaynaktan okuduklarini kendi beyninde yogurarak kendine uygun gelen bir fikir edinecektir. sen aksini dayatmadigin surece zaten cocuk esaslarini kendine uygun bulursa musluman olacaktir.

kaldi ki bu tur ideolojik dayatmalarda olay, misal, `kuran ogretmek` kadar masumane degildir, oyle olmakla kalsa yine iyi. hatta aslinda gercekten masum amacli olsa da isin icinde insan faktoru oldugu surece masum olamaz. kuran kursu veren hocanin bir gun de cocuklara `acik sacik giyinenler kafirdir, su kafirdir bu kafirdir, sunlar din dusmanidir, hepsini oldurmek gerekir, cihaddir sudu
Sosyal ağlarda paylaş

dark, dikkat edersen horace'ın mesajındaki şeriatçı kelimesinin sonunda bir (!) ibaresi var. şeriatçı kelimesi o mesajda; bugünlerde çok yaygın bir biçimde, her dini hassasiyeti olan kişiyi şeriatçı diye damgalama modasını hicvetmek için kullanılmış olabilir mi?

esas olarak; insanların artık beni, islam devleti kurmaya çalışmakla suçlamaktan vazgeçmesi lazım. insanların artık beni, ne idüğü belirsiz işler çevirerek insanları sömürmeye çalışmakla suçlamaktan vazgeçmesi lazım. insanların artık beni, herkesin kafasını kafasını g.ğsünü g.tünü zorla örtmeye çalışmakla suçlamaktan vazgeçmesi lazım. insanların artık bu tür suçlamaların tamamından vazgeçip beni daha fazla rencide etmekten vazgeçmesi lazım. yoksa bunun sonu hiçbir zaman gelmez. bugün böyle suçlamaları yapmak için ortam uygunken yarın bu şekilde davrananları ağır ithamlarla suçlamak için ortam uygun olur. o zaman da kimse niye bize böyle davranılıyor deme hakkına sahip olamaz.

ayrıca dark, yukarıda o kadar yazmışsın çizmişsin ama tüm dünyada kabul görmüş bir kural var ki; her anne ve babanın çocuğunu, kendi felsefesi istikametinde eğitme hakkı vardır. zaten kişi ben çocuğumu nötr yetiştiririm, reşit olunca seçimini yapar diyorsa, inandığı felsefesine güvenmiyor demektir. evet 10 yaşındaki çocuğa das kapital okutulmaz. ama sosyalist kişi çocuğuna sosyal bilinci verir o yaşlarda. evet 10 yaşındaki çocuğa vahdet-i vücut'tan bahsedilmez. ama müslüman kişi çocuğuna allah inancını verir o yaşlarda. bu (tam ayrıntısını hatırlamıyorum), insan hakları bildirisinde yer almış evrensel bir hak iken çocuğuna dini eğitim vermeyi başka şekillerde tarif etmek pek de doğru olmaz. nasıl dini bilgiler öğretecek hocanın abuk subuk fikirler aşılama tehlikesi varsa, okullardaki öğretmenlerin de abuk subuk fikirler aşılaması tehlikesi vardır. dini eğitimde bu risk daha fazladır doğru. ve dini eğitim yer altına itildikçe daha da fazlalaşacaktır.

başlığın konusuna gelince... numb'a son derece hak veriyorum. her başını örtmüş kişiye beyni yıkanmış gözüyle bakmak, her islami yaşayış tarzını benimsemiş kişiye beyni yıkanmış gözüyle bakmak son yılların popüler anlayışı oldu. meğer müslümanlar ne kadar zihin gücü kontrolüne sahipmiş böyle? kancayı takıp milletin beynini boşaltıveriyorlarmış. allah allah!!! gidip öğreneyim şunu nasıl yapıyormuşuz. orada burada işime yarar.[hline]Her hakkı mahfuzdur. ©2003

[Bu mesaj Sufi tarafından 27 September 2003 11:29 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sufi, 27 September 2003 11:25 tarihinde demiş ki:
dark, dikkat edersen horace'ın mesajındaki şeriatçı kelimesinin sonunda bir (!) ibaresi var. şeriatçı kelimesi o mesajda; bugünlerde çok yaygın bir biçimde, her dini hassasiyeti olan kişiyi şeriatçı diye damgalama modasını hicvetmek için kullanılmış olabilir mi?

horace`in da senin de goruslerini begenirim hep, o yuzden yanlis anlama, sert bir cikisma olarak alma; ama bu paragrafa sadece bir `banane!` ile cevap verebilirim. ben dindar insanlari hic bir zaman seriatci diye damgalamam. hatta hayatimda su ana kadar pek az kimseyi seriatci diye damgalamisligim vardir. tartisma konusu gercekten boyle bir yonlendirmenin olup olmamasi, dindar insanlarin haksizca seriatci olarak damgalanmasi degil ki?

said:
esas olarak; insanların artık beni, islam devleti kurmaya çalışmakla suçlamaktan vazgeçmesi lazım. insanların artık beni, ne idüğü belirsiz işler çevirerek insanları sömürmeye çalışmakla suçlamaktan vazgeçmesi lazım. insanların artık beni, herkesin kafasını kafasını g.ğsünü g.tünü zorla örtmeye çalışmakla suçlamaktan vazgeçmesi lazım. insanların artık bu tür suçlamaların tamamından vazgeçip beni daha fazla rencide etmekten vazgeçmesi lazım. yoksa bunun sonu hiçbir zaman gelmez. bugün böyle suçlamaları yapmak için ortam uygunken yarın bu şekilde davrananları ağır ithamlarla suçlamak için ortam uygun olur. o zaman da kimse niye bize böyle davranılıyor deme hakkına sahip olamaz.

bkz. birinci paragrafa verdigim cevap.
bana hitap ederek boyle birseyi aciklaman gereksiz. hatta konuyla alakasiz buluyorum. ben zaten iki tarafinda goruslerinin carpitilarak provoke etmek icin kullanildigini soyluyorum size.

biri `kafirleri oldurun, kuranda boyle yazar, bakin su adam kafirdir` diye provoke eder, manipule eder, digeri de `muslumanlarin hepsi seriatcidir, asmak kesmek lazim rejime karsi tehdit bunlar` diye provoke eder; sorun su ki ikisinde de bagnaz koyunlar rolunde insanlar oynar, basta da bu isten cikar saglayan bi duzenbaz olur. bunlarin ikisi de bahsettigim yanlis yonlendirilmenin sonuclari. yoksa mantikli, objektif gorusleri bilerek yetisen bir cocuk hic bir zaman `onlar kafir, oldur onlari`, veya `muslumanlar seriatci` dendiginde bunu kabullenmez.

said:
ayrıca dark, yukarıda o kadar yazmışsın çizmişsin ama tüm dünyada kabul görmüş bir kural var ki; her anne ve babanın çocuğunu, kendi felsefesi istikametinde eğitme hakkı vardır. zaten kişi ben çocuğumu nötr yetiştiririm, reşit olunca seçimini yapar diyorsa, inandığı felsefesine güvenmiyor demektir. evet 10 yaşındaki çocuğa das kapital okutulmaz. ama sosyalist kişi çocuğuna sosyal bilinci verir o yaşlarda. evet 10 yaşındaki çocuğa vahdet-i vücut'tan bahsedilmez. ama müslüman kişi çocuğuna allah inancını verir o yaşlarda.

hah bak siniri belirlemek lazim zaten, dedigim o. benim ailem dindardi, basortusu takmazdi annem ama oruc tutardi aile, sahura kalkilirdi, namaz kilinirdi dua edilirdi vesaire. benim de dua etmisligim vardir. sonuc, bu yasa geldim, dindar mi oldum? agnostigim(bu arada forumda oldukca rahatsiz olarak ilk defa bildiriyorum gorusumu, normalde hosuma gitmez. boyle birseyi belirtmek goruslerimi oznellestirir insanlarin gozunde. cok kuvvetli bir ornek oldugu icin soyleyeyim dedim). neden? bagnaz yetistirilmedim, birsey dayatilmadi bana. kimse allahi kabul etmezsen cehennemde yanarsin demedi. onlar dualarini ettiler ben futbol oynadim. sonra zamani gelince kendim baktim nedir diye, hmm tamam buyum ben dedim. onlar islama guvenmedi de mi bana ogretmediler, musluman ol diye telkinde bulunmadilar?

ayrica senin de kabul ettigin gibi din-siyaset farklidir. sosyalist bir insan cocuguna o sekilde etki edebilir, ama bunun cocugu uzerinde genelde fazla etkisi olmaz, cunku siyaset tartismaya acik bir konudur. ve siyaset zaten genelde 25 yasindan sonra `sosyalizm neymis abi ekmegimi yiyim de ben sosyalizmi marx dusunsun` diye kafadan atilir. din dedigin seni omur boyu(omur sonrasi?) etkiler, kisiliginin bir parcasidir. bir cocuk zorla musluman yapilirsa ilerde herhangi bir sekilde dinini sorgulayacagini dusunmek komik olur. `dinimi birakiyorum ya seemedim o ne ole oruc namaz filan` mi diyecek?

said:
başlığın konusuna gelince... numb'a son derece hak veriyorum. her başını örtmüş kişiye beyni yıkanmış gözüyle bakmak, her islami yaşayış tarzını benimsemiş kişiye beyni yıkanmış gözüyle bakmak son yılların popüler anlayışı oldu. meğer müslümanlar ne kadar zihin gücü kontrolüne sahipmiş böyle? kancayı takıp milletin beynini boşaltıveriyorlarmış. allah allah!!! gidip öğreneyim şunu nasıl yapıyormuşuz. orada burada işime yarar.

bak iste kusura bakma da buna dupeduz demagoji deniyor. insanlara hitap ederken laf dolandirip, mantiga degil duygularina hitap ederek kendi t
Sosyal ağlarda paylaş

alıntıladığın 2. bölüm ve 4. bölümü sana ithafen yazmamıştım dark. yapı olarak dağınık yazarak böyle anlaşılmış olmasına sebebiyet verdiğim için bağışlayın.

özellikle alıntıladığın 4. bölüm için söylüyorum. burada hiçkimse (en azından bu başlık altında) beni ya da farklı bir düşünce sahibini beyin yıkamakla suçlamadı. ben de bunu iddia etmedim. ama son yılların genel bir hakim anlayışı var oralıkta. bu anlayışı hicvetmek için söyledim orada sözleri. çünkü bu konudan ciddi biçimde rahatsızlığım var. yaşadığım apartmanda beni 20 seneden fazladır tanıyıp nasıl yaşadığımı nelerle uğraştığımı bilen kişiler bile gelip "senin beynin yıkanmış" ya da "siz beyin yıkıyorsunuz" gibi laflar ettiler. benim geri kafalı oluşumun tek göstergesi bir allah inancımın oluşu oldu. herşeyim tamamdı ama bir de allah'a inanmasaydım keşke... hiç önemli değildi benim kendilerinden daha önde bir toplumsal ve demokratik bir yapıyı benimsiyor olmam, kendilerinden daha yoğun biçimde teknolojiyle haşır neşir olmam, kendilerinden daha fazla sanatsal faaliyetlere zaman ayırıyor olmam. işte bu durum beni bu "beyin yıkama" olayına amiyane tabiriyle "kıl" etti. böyle bir başlık görünce de bu potansiyel beyin yıkama yeteneğimle alay edesim geldi. yoksa ne amacım demagoji yapmak ne de insanları mat edip "vay be tıkadı ağzımızı" dedirtmek.[hline]Her hakkı mahfuzdur. ©2003
Sosyal ağlarda paylaş

evet sen sikintini dile getirmek istedin de burayla alakasiz oldu, burada kimse sana allaha inandigin icin yobaz, dinci, bagnaz demez, demek istese bile diyemez.
konu gercekten `beyin yikayan` insanlarin varolmasi. her muslumana beyin yikayici denmesi degil. en azindan benim anladigim bu konudan, yok baska birseydiyse tartisilan ben cekileyim o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

yok yahu estağfurullah, ne öyle çekileyim mekileyim :) kimin mekanında kime dayılık yapmaya kalkıyoz biz de :-p

şaka bir yana konuya gelirsek, aslında alakasız gibi görünse de hep birbirini açan konular bunlar. az-buçuk alakalı olmasalar sürekli birbirini açıp konu başlıklarını fizan'a kadar götürmezler :).

bir önceki mesajında tartışmasız kabul edeceğim birçok şey yazdın. burada, konuyla da direk ilgili olduğu için "musluman hic bir zaman siyasi cikar icin kimseyi yonlendirmez. en fazla gorusunu yaymaya calisir." diye gayet güzel ifade ettiğin nokta üzerinde duracağım. bu tırnak içindeki cümledeki müslüman ifadesini yerine hangi din veya felsefe mensubunu koyarsanız koyun doğru olur. eğer bir kişi bir felsefi sistemi kullanarak o felsefeye mensup kişileri sömürerek çıkar sağlamaya çalışıyorsa zaten o kişiyi o felsefenin mensubu olarak isimlendirmek doğru olmaz. böyle kişiler yüzünden de ne o felsefenin mensupları suçlanabilir ne de o felsefenin kendisi. çünkü zaten böyle insanlar ne zaman neyi kendilerine malzeme yapacaklarını çok iyi bilirler. islami hassasiyetleri kullanan insanlar kadar atatürk'çü hassasiyetleri kullanan insanlar da var. ya da başka manevi değeri olan şeyleri kullananlar... falanca paşanın bilmemne gecesine saf saf 500 milyar örtülü ödenek sallayan tansu çiller'i hatırlarsınız. asker'e gösterdiğimiz manevi hassasiyetin kullanılmasının biraz dolandırıcılık ağırlıklı bir örneğidir bu durum. sonuç olarak hangi dönemde ne daha çok çıkar getirecekse o tarafa kaymasını gayet güzel bilirler. işte bu kişilerin sömürmek/kullanmak maksadıyla etrafına insan toplamasına biraz ucundan kıyısından -teşbihvari bir ifadeyle- "beyin yıkıyor" denilebilir. bence daha ağır şeyler söylemek uygun düşer, orası ayrı konu.

felsefesine gerçekten inanan ve ondan tatmin olan kişi ise onu doğal olarak anlatır. ama sadece anlatır. benim benimsediğim şekle göre de sadece sorana ya da arıyor olana anlatır. bu beyin yıkama olarak görülemez.

yine dağıldım-dağıttım :) tabi yıkanma olayının bir de temizlenme yönü var... :-p

neyse bu konuda daha fazla şey söylememek gerekecek. tekrara girmeye başladık çünkü.[hline]Her hakkı mahfuzdur. ©2003
Sosyal ağlarda paylaş

Mans ve Dark'a cevap olarak: Olayı buraya getiren post budur:
said:
Vodan, 26 September 2003 15:25 tarihinde demiş ki:
Ya yinede eğitim sistemi dememeli buna. Din hocaları beyin yıkar bence çoğu zaman saçmalarlar alakasız şeyler anlatırlar fln. BU eğitim değil beyin yıkamadır eet.

Benim karşı olduğum şey de bu. Direk bu da diil hatta olayı bu boyutlara getiren islami kesim (hoca diye adlandırılan cahiller ve çarşafla kırmızı ışıkta koşarak karşıya geçen ve BANA laf getiren kimseler) ve şartlandırtıcı gayrı islami kesim ( örnek mebzul ). Birbirimizi tanıyınca ne kadar güzel oluyo ama herşey. Keşke buna o kadar gerek kalmasa.[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
dark-dr demişki:

10 yasindaki cocuga das kapitali okutmak ne kadar gereksizse, kurani kerim okutmak da o kadar gereksizdir.cocugu dogru yetistirirsen zaten belli bir yerden sonra kendisi arastirmaya yonelecek, bir cok kaynaktan okuduklarini kendi beyninde yogurarak kendine uygun gelen bir fikir edinecektir.

ilginç yorumlar yapmışsın gerçekten . 10 yaşındaki çocuğa kuran okutmak gereksizdir diye bir kanunuda sen koydun herhalde. . çok daha uzun olan mesajımı editledim. bir gerginlik olmasın madem.[hline]
Hush
It's okay
Dry your eye
Dry your eye
Soulmate dry your eye
Dry your eye
Soulmate dry your eye

[Bu mesaj Numb tarafından 27 September 2003 16:56 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
tüm dünyada kabul görmüş bir kural var ki; her anne ve babanın çocuğunu, kendi felsefesi istikametinde eğitme hakkı vardır. zaten kişi ben çocuğumu nötr yetiştiririm, reşit olunca seçimini yapar diyorsa, inandığı felsefesine güvenmiyor demektir. evet 10 yaşındaki çocuğa das kapital okutulmaz. ama sosyalist kişi çocuğuna sosyal bilinci verir o yaşlarda. evet 10 yaşındaki çocuğa vahdet-i vücut'tan bahsedilmez. ama müslüman kişi çocuğuna allah inancını verir o yaşlarda. bu (tam ayrıntısını hatırlamıyorum), insan hakları bildirisinde yer almış evrensel bir hak iken çocuğuna dini eğitim vermeyi başka şekillerde tarif etmek pek de doğru olmaz. nasıl dini bilgiler öğretecek hocanın abuk subuk fikirler aşılama tehlikesi varsa, okullardaki öğretmenlerin de abuk subuk fikirler aşılaması tehlikesi vardır. dini eğitimde bu risk daha fazladır doğru. ve dini eğitim yer altına itildikçe daha da fazlalaşacaktır.

Numb zaten onu sufi de söylemiş tekrara girmeye gerek yok. Ayrıca herkes istediğini düşünmekte özgürdür.[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

Kendime göre olan doğrular derken neden bunu bir daha dile getirdin merak ediyorum sanki bu doğrular dünyanın heryerinde doğrudur diye bir lafmı etmişim fizban?? tabiki kendime göre doğrudur. herkesin olduğu gibi kendime göre doğrudur.
Ayrıca dediğim ve sonradan editlediğim mesajda zerre kadar yalan yoktur.
Kuran ı yalanlayan dinden çıkmıştır. Buda benim doğrum değildir.
Kimin ne kadar ağırına giderse gitsin bu böyledir. İstediğiniz kaynağa sorabilirsiniz. bende yalanlasam budur sende yalanlasan budur. bütün forumda yalanlasa budur. ben kimseydi dinsiz ilan falan etmedim.keza herkes dinlidir tabi. dimi?[hline]
Hush
It's okay
Dry your eye
Dry your eye
Soulmate dry your eye
Dry your eye
Soulmate dry your eye

Sosyal ağlarda paylaş

kimseyi kırmak istemiyorum ama .. herşeyi kendi iiçinde değerlendirmek lazım öyle değilmi..
Müslüman bir adam tabiki çocuğuna din eğitimi vermek isteytecektir. çünkü inandığı din zaten bunu emretmektedir.
Yanlışmı bu şimdi?[hline]
Hush
It's okay
Dry your eye
Dry your eye
Soulmate dry your eye
Dry your eye
Soulmate dry your eye

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...