Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni Dijital Fotoğraf Makinesi almak istiyorum.

Bone

Öne çıkan mesajlar

Şimdi, ilk başta ne tip bir amaç için kullanmayı düşündüğümü söyleyeyim.

Ormanda gezerken, şehirde dolaşırken kullanabileyim. Gördüğüm bir manzarayı, yerdeki bir böceği, uzaktaki yel değirmenini, ırmağın akışını, sokaktaki karnavalı felan çekebileyim.
Yani genel olarak gezinti (ya da turistik diyebiliriz) fotoğrafları çekmeyi seviyorum. Böyle sanatsal resimler de çekebilirim, ama teknik aletlerle uğraşmayı sevmiyorum. Bu yüzden bir dijital (slr-like) fotoğraf makinesi almak istiyorum. SLR olmuyacak, objektif takıp çıkartmaktan hoşlanmıyorum. Her ortama kendisini adapte edebilecek birşey arıyorum. Elimde zaten bir analog SLR var.

Ha bir de kullandığım dijital fotoğraf makinesi şu:
http://www.dpreview.com/reviews/sonydscv1/

Düşündüğüm özellikleri sıralayım.
- 200+ 35- zoom yapabilsin.
- 5-7 arası MP benim için uygun.
- Minimum 2.5" LCD olması iyi olur.
- Küçük mesafede macro çekebilsin.
- Built-in Flash olsun.
- Bir de yedek pil derdi olmasın diye normal kalem pil ile çalışabilsin.

Dpreview'deki fotoğraf makinelerini incelemiştim.
En son şu iki makinede karar kılmıştım.
tık

Fakat bugün bir fotoğraf dergisinin arkasında Olympus SP-550UZ reklamı gördüm ve epey ilgimi çekti.
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1289&fl=4
Özelliklerine bakınca, tam istediğim gibi.
7MP, 28 - 504 zoom, 2.5" LCD, 1cm'e kadar macro, 50-5000 ISO, 640x480 1024x768 1280x960 ve 1600x1200 gibi klasik pc çözünürlüklerinin yanında 3072x2304 RAW formatı imkanı, AA pil kullanabilme...

Baya hoş özellikler. Ancak dpreview'de incelemesi olmadığından detaylı bilgi alma imkanım olmadı.
Bir de "playback edit effects" olayı kafama takıldı. Sony'de resim efekti açıkken resim çekebiliyorduk, burda resim çektikten sonra mı efekt ekliyeceğiz?
Sosyal ağlarda paylaş

Bende Fujifilm S7000 kullaniyorum, oldukca memnunum, daha tam cozemedim makineyi tabii, cok inceleme sansim olmadi daha zaten.. Ama cok uzun sure arastirma yapmistim, 50-60 saatlik bir arastirmanin sonucunda aldim, kritikleri okudum, fotograflari karsilastirdim..

Bu da aklinda olsun..

edit: ben alirken stopmotion cekim yaptigim icinde webcam ozelligi olanlar arasinda tamamen arastirma yaptim, digerlerini elemistim, haberinde olsun..

[ Mesaj 18 March 2007, Sunday - 10:50 tarihinde, nedanko tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...