Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sinek

Öne çıkan mesajlar

alevin rengi 2 sebepten renkli olur 1.si sıcaklık alev ısındıkça rengi değişir en sıcak beyazdır değmeden bile eritir örnek kaynak alevi
2.si ise çeşitli maddeler yakıldığında havayla tepkime yapar ve bir renk alır örnek havai fişekler
tabi azula parmağından doğal gaz salgılamıyorsa onun alevleri çok yoğun olduduğu için mavi
combustion mande havada belirli bir noktayı büyük bir güçle ısıtıyor buda patlamalara sebep oluyor onunki beyaz alev ejderhanlarda orijinal ateş bükücüler olarak rahatlıkla alevin ısısını dolayısıyla rengini kontrol edebiliyorlar bu arada toph çok şekermiş :)
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:
ciddi cevap veriyim mi? frekans yükseldikçe renk değişiyor. yani kırmızı alevin frekansı düşük, daha az sıcak ve mavi olanın frekansı yüksek daha çok sıcak. arada da yeşil alev olması lazım sanırım (kükürtle mi yeşil alev yapıyorlar acaba showbiz'de?) tabii beyaz en hobareyi, en öküzü oluyor bu durumda

o_O

diziden bahsediyorum len.

Mum_Chamber said:
yildirimin atesle alakasi yok ki, iroh yin/yang e baglayip current farkindan olusuyor sen de redirect edersin anca diye anlatmadi mi?

işte yıldırımda da, mavi ateşte de o gücü elde edebilmek için içindeki dengeyi tutturabilmen lazım. iroh en aklı başında adam ama o bile yıldırım ve mavi ateş yapamıyordu.
bu yüzden ikisinin de birbiriyle alakalı olduğunu düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Enerjinin bir hali

Yamulmuyosam elektronlara enerji yükleyince elektrik oluyodu, atomlara enerji yükleyince atomlar titreşip ısı enerjisi üretiyodu ateş oluyodu.

Tabi avatar dünyasında böyle nerdce açıklamalara gerek duymadan "yaptım oldu" felsefesi de hakim olabilir, bilemem ama muhtemelen firebenderlar doğrudan enerjiyle oynuyolar, hatta büyük ihtimalle öyleler.
bkz: kafasından lazer atan psişik amca
Sosyal ağlarda paylaş

Evet cnbc-e de haftasonları iki bölüm üst üste oluyo, her cumartesi tekrar, pazar günleri yeni bölümler yayınlanıyo.

Geçen hafta 10. bölüm "Black Sun Part I: The Invasion" ı vermişlerdi en son, arada 3 bölüm filan daha vardı sanırım ama onları vermediler bu hafta ilk sezonun ilk bölümünü yayınladılar(bu cumartesi bakamadım, 3. sezondan yeni bölümleri verdilerse bilmiyorum)
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:
Enerjinin bir hali

Yamulmuyosam elektronlara enerji yükleyince elektrik oluyodu, atomlara enerji yükleyince atomlar titreşip ısı enerjisi üretiyodu ateş oluyodu.

Tabi avatar dünyasında böyle nerdce açıklamalara gerek duymadan "yaptım oldu" felsefesi de hakim olabilir, bilemem ama muhtemelen firebenderlar doğrudan enerjiyle oynuyolar, hatta büyük ihtimalle öyleler.
bkz: kafasından lazer atan psişik amca

"4 element" meselesinde atomların, elektronların, iyonların felan hiç bir alakası yok.

"yaptım oldu" denilecek bir durum da yok ortada, çünkü doğudaki 4 element felsefesi üstüne kurmuşlar diziyi.
"yaptım oldu"dan ziyade bu felsefeyle paralellik göstermektedir.

yalnız asıl ben yıldırımın air benderlar değil fire benderlar tarafından yapılmasını hala anlamadım.
elbette fire benderlar direct damage büyüleri yapıyor da, yıldırım onlardan uzakta, air benderların uzmanlık alanına giriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
bone'cum bir tarafindan element uyduruyorsun =)

iroh yildirim olayini bulan adam zaten, mavi ateste de guc ve denge olayi filan yok. o konuya hic girmiyorlar.

kıçımdan element felan uydurduğum yok. neden böyle bir ithamda bulundun onu anlamadım.

dizide mavi ateş ve lightning atma konusunda iroh'un "insanın içsel disiplinin ve sakinliğinin gerekli olduğunu" söylediğini hatırlıyorum.
bundan dolayı ikisinin bağıntılı olabileceğini iddia etmek, "bir tarafından element uydurmak" mı oluyor :S
Sosyal ağlarda paylaş

Iroh gayet güzel açıkladı neden fire ın oldugunu. Azulanın ırohu yaralamasından 1 veya 2 bölüm sonra olması (yani the cahase den 1 veya 2 sonraki bölümde) olması lazım. Diyalogu dinbler anlarsınız.

YAnlız sizin mantıgınızla bakarsak, hava olmayınca ateşi bükemiolar, bu durumda ateşide hava bükücülerin bükmesi gerekir gibi bişi olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam atom elektron filan bilmiyolar o dünyadakiler ama güçlerini hem ateş, hem elektrik hem de lazer gibi kullanabilmeleri firebendingin klasik "fireball" olayıyla sınırlı olmadığını gösteriyo.
Nasıl solunum yapmak için oksijenli solunumun parçalanma süreçlerini ezbere bilmek gerekmiyosa firebending için de oksitlenmeyi ya da elektronları bilmelerine gerek yoktur, ama bu öyle olmadığı anlamına gelmez.

Hem Bleda nın dediği de doğru. Eğer ateş üretmek için birşeyleri yakmaları gerekseydi havaya gereksinim duyarlardı, bu da hava bükmeden ateşi kontrol edemeyecekleri anlamına gelirdi.

(öf ya, hale bak. çizgi filmde mantık arıyoruz, üstüne bi de mantığı üzerine tartışmaya giriyoruz. yeni bölüm çıksın artık ya!)
Sosyal ağlarda paylaş

dediğimi anlamadın herhalde,
atom-elektron-nötronların felan 4 element felsefesiyle hiç bir alakası, hiç bir bağıntısı yok.

istersen gelecekte uzayda geçen bir hikaye yaratalım.
onda şaman/druid karışımı bir topluluk koyalım.
onların 4 element ile yaptıkları, atomla veya elektronlarla alakalı olmaz.

4 element felsefesi dediğim gibi elektronlarla alakası yok.
onun yerine, dünyanın 4 elementten oluştuğunu düşünüp, buna göre çevrenle etkileşim halinde olmak demektir.

zaten bir hava ile bir suyu düşünürsen sonuçta ikisinde de oksijen atomu var. Ama 4 element felsefesi bu oksiyon atomunun üstüne kurulmamıştır.
oksijen atomunun belirgin bir madde haline gelmiş formuyla alakalıdır.

Yani 4 element felsefesinin bilimle hiç bir alakası yoktur. bilimle de açıklanamaz. sonuçta adı üstünde felsefe. Avatar dünyasındaki benderlar da bu felsefe üstünden hareket ederler.
Sosyal ağlarda paylaş

o_O'

amcalar öle çiziyor? yani isterse alevci bi dedenin alevler saçan bir bitki çıkartmasını bile sağlarlar nihayetinde?
"benim anam toprak bükücü, babam alev bükücüydü. yasak bir aşkın meyvesiyim ben oğul! ayrıca annem bir melekti. evet.." falan da dedirtebilirler.. hatta "benim adım abbas, çiçek abbas" demesini falan da sağlayabilirler?

swh
Sosyal ağlarda paylaş

Marl0_on said:
cnbc e de gectigimiz hafta basa sardi yeniden, izleyen var mi bilmiyorum, ama varsa o bittigi yer izleyebilicegim son bolum mu, yoksa torrentlari filan mevcut mu?

cnbc-e de en son "Bölüm 10: Black Sun Part I - The Invasion" vardı sanırım, sonra 1. sezon 1. bölümden başladı.

Normalde ondan sonra "11: Black Sun Part II - The Eclipse", "12: The Western Air Temple" ve "13: The Firebending Masters" bölümleri var. Yani cnbc-e 3 bölüm eksik yayınladı.

www.mininova.com da bulabilirsin torrentlarını.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:
o_O'

amcalar öle çiziyor? yani isterse alevci bi dedenin alevler saçan bir bitki çıkartmasını bile sağlarlar nihayetinde?
"benim anam toprak bükücü, babam alev bükücüydü. yasak bir aşkın meyvesiyim ben oğul! ayrıca annem bir melekti. evet.." falan da dedirtebilirler.. hatta "benim adım abbas, çiçek abbas" demesini falan da sağlayabilirler?

swh

asıl ben şeyi anlamadım. neden bir tek avatar diğer elementleri öğrenebiliyor ki? mesela fire bender olsam, gidip ayrıca water bending öğrenmek isterdim ben. yin ve yang hesabı birşey olurdu. yerdeki suyu düşmanların ayağının altına sürükleyip bir lightning çakıp hepsini kızartmak var (bioshock?)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...