Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yaşamış En Büyük Türk Hükümdari ?

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

Beyler bayanlar, Tarihsever Patiler,

Görüldüğü üzere, konunun başlığı "Yaşamış en büyük Türk Hükümdarı"dır. Bu durumda, Penthin de getirdiği açıklamadan yola çıkarak, Atatürk, İbn-i Sina, vs gibi isimleri koyamayız, çünkü onlar "hükümdar" değildir. (Bakınız Hükümdar zaten "hüküm süren, hakim olan, güç odağı anlamındayken demokrasiyi kurmaya uğraşan Atatürk'ün burada anılması saçma olur). Konuyu açan arkadaş da işi en büyük Türk'e getirmiş ve konu dağılmış, açıkçası arkadaş bilgiden çok duygusallıkla işe giriştiği için olmuş sanırsam.

Gelelim en büyük Türk hükümdarı kimdir sorusuna... Ben bu soruya açık cevap vermeyeceğim ama tarihsel olarak değerlendirmemiz gerekirse bir ölçü koymamız gerekir. Mete'yi en büyük ilan etmek bu açıdan biraz zor, çünkü Mete Han zamanıyla ilgili bilgimiz çok kısıtlı ve somut bilgiden çok efsane var. Tarihi incelediğimize göre, nesnel olmalı ve böyle bir ölçüt bularak konuşmalıyız. Bu açıdan bir arkadaşın belirttiği "Bence Yavuz en büyük, çünkü toprakların yüzölçümünü %50den fazla arttırdı" gibi bir cümle çok yerindedir.

Gelelim Fatih ve İstanbul meselesine. Fatih'i fatih yapan şey istanbul olabilir, ancak bu noktaya takılıp kalmamalı. Unutmamalıdır ki Fatih, Osmanlı'nın ilk anayasası sayılabilecek Kanunname-i Al-i Osman'ı yaratan zihindir, ne kadar eleştirilse de devletin düzeni için büyük bir adımdır. Roma seferini düşünen, dinde tabuları yıkarak resmini yaptıran, Anadolu'yu kontrol altına alan, Kırım'a kadar uzanarak büyük atılımlar yapan bir hükümdardır Fatih. Eğer onu en büyük hükümdar seçecekseniz bunları da düşünmek ve dile getirmek lazımdır. Öbür türlü sadece ismi var ve ünlü diye "Fatih, Fatih" demiş olursunuz ki görüşünüzün içi boş olur.

Aynısı keza Attila için de geçerlidir. Bir imparatorun koskoca Roma'yı titretmesi ve "Tanrı'nın Kırbacı" lakabını alması kolay bir şey değil.

Özetlemek gerekirse, eğer böyle bir seçme işine giriyorsak, ölçütleri seçelim ve tarihsel olayları gerektiğinde kaynak göstererek kullanalım ki yaptığımızın bir anlamı olsun. Yoksa yıllarca "At, Avrat, Silah" benimsetilirken çıkıp koskoca Mete Han'ın sırf naz çekmek için efenim önce en iyi atını sonra da karısını vermesi (e yuh daha ne isteyeceklerdi, bari önce toprak isteselerdi daha kolaydı) bence sadece safsatadan ibarettir ve tarihsel açıdan hiçbir değeri yoktur.

Saygılarımla,[signature][hline]Cafein= Ultimate Crash Tester: "I eat babies for breakfast and crash cars for fun!"
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar ibn-i sina'yı bizim güzide tarih kitaplarımızın etkisiyle türk olarak bellemişsiniz ama işin aslı, soyu tam olarak belli değildir;

"Büyük bilgin Türkler'le meskun Belh'ten gelen bir aileye mensuptu. "Ana tarafından Türk soyundan geldim" demesine rağmen Hameran Buhara arasında yaşadığından İranlılar İbn-i Sina'yı kendilerinden sayarlar."

Baba önemli (: Bizde her zaman yaptığımız gibi iyileri kendimizden sayıp kötüleri dışlamışız. (padişahların "O" olması gibi)

Ben persli diye hatırlıyordum, gugılda biraz araştırdım, muhtemelen de öyle.

Kaynak[signature][hline]On my death bed,I will prey to the gods and the angels.Like a pagan, to anyone who will take me to heaven-

Dela, 24 Kasım 2005 00:49 tarihinde demiş ki:
seni kardes gibi gordum veya kardes ayagi got ayagi, gel yavrum yarin aksam bize teklifini inceleyelim.

Sosyal ağlarda paylaş

bizki,karadan gemi yürütmüş bir milletiz.karadan gemi yürüten millette böyle parlak zeka olması şaşırtmıyo beni doğrusu :D[signature][hline]o . o .. o/ . o/ .. o/ .. o/
|. | . /|/. /|/ .... |__ .. |__
_______/___/___/_____/____

Kuğu Gölü..
Made by Çukulatalı Korax
[Pati halay ve bale ekibi kurucusu]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
MeSh, 29 Kasım 2005 20:09 tarihinde demiş ki:
cengiz han çok saglam.. türk o da sonuçta :P

hahaha çok güldüm... sağlam ha? hahahahah.... neresi sağlam kolları mı bacakları mı? hahahah halen gülüyorum...

[Bu mesaj bilinc tarafından 30 Kasım 2005 07:00 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bencede Mete. Şuan ve Mete'den sonra gelen herkes onun sistemini kullanmakta. Tabi Atatürk'te büyük bir lider ancak yani sonuçta oda savaşlarında Mete'nin altyapısından yararlandı. Unutmamak lazım. Ve ve ve dünyanın geniş bir bölümüde halen daha onun sistemi üzerine ordu kuruyor.[signature][hline]Bir çift kedi ve bir çift köpek
Bir çift papağan ve bir hamster
Birde tarantula ile karadul
Ayrıca akvaryum.
Daha nice petlere..
Sosyal ağlarda paylaş

Bence Atatürk'le çok önceki hükümdarları karşılaştırmak biraz saçma.Mete,Cengiz han elbette büyük hükümdarlarmış ama Atatürk'ün imkanları ve şartlarıyla eşit değil bence.Atatürk bu yurdu ne durumlardan,ne şekilde kurtardı.Savaş taktikleri,ordu düzeni aynı olabilir,ama yaşananlar biraz farklıdır bence.Arada 500-600 yıllık bi fark var :)[signature][hline]o . o .. o/ . o/ .. o/ .. o/
|. | . /|/. /|/ .... |__ .. |__
_______/___/___/_____/____

Kuğu Gölü..
Made by Çukulatalı Korax
[Pati halay ve bale ekibi kurucusu]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
MeSh, 29 Kasım 2005 20:09 tarihinde demiş ki:
cengiz han çok saglam.. türk o da sonuçta :P

Cengiz Han safkan bir moğoldur hatta hayattaki amacıda her 10 kisiden birinin moğol kanı taşımasıdır.Bu yüzdende büyük katliamlar yapmıştır.Amacına ulaşamasada tam olarak emin olmamakla birlikte her on bin kişiden biri moğol kanı taşıdığı söyleniyor.Hatta bir ara İngiltere'de bir lokanta moğol kanı taşıyanları tespit etmek için bedavaya bir test yaptırıyor ve bir akşam yemeği ısmarlıyordu sahibide moğol kanı taşıdığı için vs.Kısacası Cengiz han Türk değildir.Irkçı bir moğoldur diyebilirim rahatlıkla.[signature][hline]"Abidin,bana mutluluğun resmini çizebilirmisin?"
Mutluluk
Sosyal ağlarda paylaş

benca yavuz

halifeligi sokmus almis
yuzolcumunu yuzde 50 arttirmis
bu isi 7 yilda yapmis
osmanli hazinesini doldurmus tasirmis
inanilmaz siirler yazmis bir edebiyatci
tahta cikmak icin sarfettigi urasta taktire deger
kanuni gibi bir evlat yetistirmeyide basarmis.
tek esli tek padisah.[signature][hline]
With each kill I grow wiser... with every added wisdom I grow stronger -Artemis Entreri
Sosyal ağlarda paylaş

yavuz sultan selim en büyük hükümdardır
benim gözümde
Devleti tehdit eden etkenleri görmüş ve babasının bu yönde etkisiz kalmasından dolayı
gitmiş tahtı almış
ayrıyeten sina çölünü geçmiş
farklı kılığa girerek Şah İsmail i önce satrançta sonra meydanda mat etmiş
İlk halife olmuş
.....[signature][hline]Biliyorum ki ben tatlı bir sevgiyi, küçük bir sevinci tattığım anlar dışında hiç bir şeye sahip değilim. Faust-Goethe
Sosyal ağlarda paylaş

ibn-i Sina nın Türk olup olmadıgı önemli değil adam yasamıs en büyük türk hükümdarı demis osru hatalı
Atatürkde bi hükümdar değilde .. soru tuzakı bu ikisi kafadan gideer hükümdar sorulursa.....
En büyük lider denirse bence Atatürk...
Atilla,Fatih,Mete vs vs büyük hükümdarlardı[signature][hline]:))) !!!
........................
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç yılda;Arabistan'ı,Filistin'i,Suriye'yi,en önemlisi Mısır'ı fethetmek hiç de kolay değil..Bunun yanında bastırılan isyanlar da cabası..Yavuz Sultan Selim'in Şark'a yönelme düşüncesine karşı olsamda birkaç yılda bu kadar fethedilen toprak...Aman tanrım...[signature][hline]D'akmor
so 80's
İnanmıyorum Mike!Gerçekten karın kaslarını mı çalıştırıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

hükümdar lider farklı anlamlar taşıo denmiş de tabiki farklı anlamları var ama temelde hepsi devletin en üst kademesinde olan kişiler, devlet onun veya milleti temsil edio bu soruda çok önemli olmayan noktalar

bence sorunun tek bir cevabı yok sonuçta çok farklı dönemlerden insanları karşılaştırmaya çalışıyoruz ve hepsinin döneminde farklı kavramlar ön plandaydı. fatih, yavuz zamanında toprak genişliği, askeri güç çok önemliyken atatürk zamanında modernleşme, cumhuriyet gibi kavramlar ön plandaydı. doğal olarak hepsi kendi dönemindeki şartlara uygun hareket ettiler
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...