Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Go bilenler kimler

Szasstam

Öne çıkan mesajlar

adını duydum sanki ama nasıl oynandığı hakkında zerre kadar fikrim yok.. :)[hline]Police: You at the window! Drop your weapon and place your hands on top of your head!
Arnie: trrritotitaritotitaritotitaritotitaritotitaritotitaritotitaritotita!!!
Police: That's a minigun!!!
Star dublajli Police: Lanet olsun ne biçim silah bu böyle??!!!
Sosyal ağlarda paylaş

Go için henüz orta düzey bir oyuncu yenecek bilgisayar programı yazılamamış :) Ehehe tayland'ın başbakanı galiba Bir taylan go oyuncusunu yenecek programı yazana ödül verecem demiş :) ehehe[hline]One ring to rule them all
One ring to find them
One bring them all
and in the darkness bind them.
Sosyal ağlarda paylaş

shibumi de adamın dediği doğru batılılar go oynıyamazlar.Hepimizin bu gerçekle yüzleşmemiz lazım.Birkaç japon la oynadım adamlar gerçekten değişik oynuyorlar tam olarak anlatmak mümkün değil ama hamlelerde hissediyosun bende oyunun ortasında bir baktım gerçekten sanki satranç oynarmış gibi oynuyorum ki buda go ya çok ters

bilmiyen arkadaşlar için ufak bir not go oynaması en basit ama aynı zamanda dünyanın en zor oyunudur.Tam olarak karşılamaz ama kafanızda şöyle canlandırın satranç 8x8 lik bir tahta kullanırken go 19x19 luk bir tahta kullanır (daha küçükleride var 9x9 filan ama onlar yeni başlıyanlar için)[hline]MAN WHO WALKS ALONE
Sosyal ağlarda paylaş

Go şey değilmiydi, eğer rakibin taşlarını iki taşının arasına alırsan hepsi senin taşın oluyo
ya da rakibinin taşlarını, üst alttan kendi taşlarının arasına alırsan dı galiba yani adam da sss varsa
sen
bbb
bsssb
bbb

ya da
bbbbb
bsssb
bbbbb yapmalıydın...[hline]I do dream of escaping...
Sosyal ağlarda paylaş

Evet urza işte o okulun frp kulubünde Go oynayanlardan biride benim :P
Satranç mantığından tamamen kurtulmak gerekiyor o kesin
öle 4 hamle sonra ne olucak diye rakip şu hamleyi yapar diye düşününce insan 19*19 tahtada beceremiyor...
Türkler arasındanda iyi oyuncular çıkıyor aslında ama tabi ender zaten az bilinen bir oyun olduğu için...

2 tarafından değil br taşı almak için 4 tarafındanda hapsetmek lazım tamamen yalnız ve nefessiz taş ölür :)

Yalnız taş mutsuz taştır gibi...

yanılmıyorsam 5danlık bir oyuncuu yenicek bir makina yapana 5 milyon$ ödül vardı...

Neden böle bir makina yapılamıyor derseniz olasılıklar çok fazla bir burdan zorlanıyosunuz 2 her hamle tüm masayı ilgilendiriyor vede şekil olarak ilgilendiriyor aslında oynu birkez görseniz neden böle bir program yazılamıycağını anlarsınız :=)[hline]Max `Dhostar` Matt, level 70 perverted Nano-Technician of rubi-ka 1 clans
CLANS: YOUR FUTURE, YOU DECIDE
Sosyal ağlarda paylaş

said:
CEDAY, 19 Ocak 2003 11:32 tarihinde demiş ki:
yaf sza, 5 danlık oyuncu nedir acarmısın bi?
yalnız yapay zeka oldukça ilerledi yaf, yalnışın olmasın öle 5milyon$ falan?

oturup yazmaya başlıyım hemen :-P

Merak etme senden once basliyanlar bugun yarin bitirip senin odulu alirlar.. :)

Stigmata..
Sosyal ağlarda paylaş

10dan en üst kademe oyunu bulan adamın derecesi
9dan onun ailesinden gelenlerin derecesi
8dan
---
1dan
1k
2k
30k
böyle bir rating sistemi var dünyada artık 10 dan olamaz
9 danlar eninde sonunda biticek 8 dan max seviye kalıcak
5 danda işte bu listede baya üstlerde bir yerde
yok yapay zekalık olsa keşke ceday değil milyarlarca lekil tanıması bir insan beyninden süper çalışması işe yaramıyor olay sayılarla anlatılamıyor çünkü makinaya resim tanıtması şeklinde yapılıyor şekil tanıma yani ama o konuda en başarılı yazılmış
program igowin denen bir program 19*19 tahtası paralıdır kendisinin o bile dendiğine göre maximum 1 danlık bir oyuncuya bedel 2 dan yenemiyor...
yani olay teknoloji değil daha çok ilerde birgün biri yapar alır parayı ama yani hayatımı adayamam bunu yazmaya ehe deep blue yazmak daha kolay :p[hline]Max `Dhostar` Matt, level 70 perverted Nano-Technician of rubi-ka 1 clans
Sosyal ağlarda paylaş

said:
dark-dr, 19 Ocak 2003 11:38 tarihinde demiş ki:
ehue o hurafe olmasin sakin, cunku dunyada 5 danlik bir oyuncu varsa biraz ugrasla 5 danlik oyuncuyu yenecek AI de yapilir. ve odulu koyan insan ne kadar anliyor programciliktan, AI mekaniginden, ki bu kadar guvenebiliyor insan oyunculara, mantiksiz geldi yani bana.

Hurafe olsa keşke zaten oyun çok ilginç belli bir algoritma kurulamıyor oyun için sorun burdan kaynaklanıyor...
Bunu ilk duyduğumda benimde tepkim aynı olmuştu nasıl ya yazılır neden yazılmasın şeklinde oldu tepkim...

Ama bu oyun sırf zeka ile değil ayrıca garip gelicek belki ama duygularlada oynanıyor aynı zamanda burdada makina kaybediyor çünkü duygusu yok :=)

En azından kafamda belli algoritmalar oluşturdum ben benim gibi herkesde oluşturdu okulda oynadığımız ama hiç biri bir işe yaramıyor belli hamleleri belki yapabilir bilgisayar ama gerisinde tıkanıyor oynu oynarsanız o zaman neden yazılamadığını anlıyosunuz yani açıklanabilecek bişi değil neden yazılamadığı

en azından şuana kadar yazılamamış diyelim max yazılan program 1 danlık bir oyuncuya eşit yazılmış..
Sosyal ağlarda paylaş

19*19 tahtada olabilecek bütün oyunların ihtimali (19*19)! sanırsam..
bunu yapabilecek bi işlemci varsa, harelde olay biter :)
şekil falan algılamasına gerek yok, bilgisayar bir game tree çizicek. şöle düşün kısaca;
ilk baştaki noktadan 381 tane ok x1,x2,..x381 e..
sonra her x ten 380 tane y1,y2,..,y380 ne..
bu şekilde bir game tree çizecek. dolayısıyla (19*19)! kadar izlenebilecek değişik yol cıkacak. sapılan yollarda kazanma ihtimali hangisinde yüksekse onu seccek, aynı ise random oynıcak.

bilgisayara veri olarak tek girilmesi gereken, hangi tree sonunda hangisinin yenecegi..ki bu da oyunun zaten mekanizmasında mevcut. yani bunu yapmak zor deil.

yani bilgisayar şekil falan algılamayacak, büyük oyun treesinde hangi noktada olduguna ve secenekleri arasında hangisinde daha fazla kazanma ihtimali olduguna bakacak.

ama yapılacak işlem sayısı fazla, algorithmi basit. deep blue gibi bir bilgisayarın işlemci gücü olursa yalnız, harelde hesaplamalar cok uzun sürmez. ilk basamaklarda uzun sürebilir anca..
Sosyal ağlarda paylaş

Yok ceday o yolu ilk düşündük bizde o yolla göremiyceği hamleler var mirage denen hamleleri göremiyor çoğunlukla
ayrıca dediğim gibi duyguları ile krar vermesi gereken yerler var

oynu oynasaydın bu algoritmanın çalışmadığını anlardın yada anlıyosun :=)

bu tamamen satranca uygun olan bişi , neyse dediğim gibi oyunu oynadığınız zaman hala böle düşünebiliyorsanız ne mutlu size yazmaya başlayıp parayı alın :=)

Gerçekten şuana kadar oynadığım board oyunları arasında bana en çok zevk veren oyundur bu satranç bir daha oynıycağımı düşünmüyorum desem herhalde fazla abartmış olmam ....
Sosyal ağlarda paylaş

yaf abicim göremeyecegi hamle die bişi olmaz ki:)
yani iki kişiyi karşı karşıya koysan oyunu değişik bir şekilde en fazla (19*19)! kadar oynayabilir.
yani oynanacak bütün hamleler bunların içerisindedir.

bilgisayarın karar mekanizmasına gelince, tam olarak şöle bir yol izlicek. ilk başta dediğim gibi devasa bir büyük game tree çizecek. daha sonra oyunun Nash equilibriumunu bulcak. yani agacın en sonundan başlayarak prunning uygulayacak. yani agacı budayacak. (Games and Strategies dersi saolsun :))
Yani hem kendi yerine hem de oyuncu yerine düşüncek. Macın en son sonundan başlayarak, oyuncunun sectigi hamleler karsısında kendisinin secmeyecegi agacları budayacak. Bölece elinde daha az yolu olan bir game tree cıkacak. Bu işlemi oyun sırasında yapması gerekmiyor. Oyundan önce bir kereye mahsus olmak üzere yapıp data olarak kaydetmesi yeterlidir.

Yani szass ben bu yolun çalışacagından eminim de dedigim gibi işlem ve olasılık adedi cok cok fazla. Ne tür bir işlemci gerekir bunun için bilemiyecegim :)
Sosyal ağlarda paylaş

hatta sunu da sölim, aslında bütün işlemleri oyundan önce yapması mümkün, yani bilgisayar kendisine bir oyun strategy si cıkarcak. yukarda anlattıgım mekanizma ile bu mümkün.
yani olay x7 ye gelirse ben y250 oynıcam gibisinden.
böle her karşı oyuncusunun yapabilecegi her hamleye karsılık en iyi hamlelerden oluşan bir strategy profile'ı hazırlıcak..
bu da bilgisayarın bir tür veri bankası olacak.

oyun esnasında yapacagı tek iş, oyun hangi noktada ise strategy profile dan orda yapacagı işe bakmak..oyun epey kısa sürebilir yani:) ancak maça hazırlık kısmı kastırır :-p
Sosyal ağlarda paylaş

tav biz simdi gimli ile oynadik. ( yahoo dan baktik rule lara biraz.)

ben 110 a 60 yendim ama nasil yendigimi anlamadim?

yani "dead stone" ne , "eye" ne , sadece "prisoner"den mi puan aliyoz yoksa oyunun sonundaki tas sayisindan da mi , yoksa oyunun sonunda cevreledigin bos kareden mi , ne nedir , ben kimim vs ?

yokmu biri anlaticak sunlari , yahoo dan okudum ama "eye" yi falan hic anlamadim.

szass bildigin bi tutorial varmi guzel soyle , basitten anlatan?[hline]Black Wind always follows
Where my black horse rides.
Fire's in my soul
Steel is on my side!

Sosyal ağlarda paylaş

dead stone ne

oyunu bitirmek icin ikimiz de pass dedik , sonra dead stonelari goster dedi.

bilmiyorum ki ben dead stone u.
sonra bi anda benim taslarin uzeri X oldu.
ben de adamin herhangi bi tasina bastim , onunkiler de X oldu.

sonra 110 a 60 yazdi.

iste dead ligi belirlemek icin "eye" diye biseyden falan sozediyo ama anlamadim.[hline]Black Wind always follows
Where my black horse rides.
Fire's in my soul
Steel is on my side!

Sosyal ağlarda paylaş

www.kiseido.com
www.goproblems.com
Bu iki site idare eder igowinin 9*9 tahtasini indirip denerseniz okudukdan sorna siteleri daha iyi anlarsınız zed uygun bir zamanda oynayalım[hline]Max `Dhostar` Matt, level 70 perverted Nano-Technician of rubi-ka 1 clans

[Bu mesaj Szasstam tarafından 19 Ocak 2003 13:10 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...