Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hearts of iron 2 çıktı

behran

Öne çıkan mesajlar

bende konuyu gördüm gene yükledim ama... gene beceremiyorum bu oyunu :(
nationalist china aldım ve 1939 tarih.
bakıyorum karşıda tek bir tane japon infantary var. 5 militia 4 infantary 1 mountain ile giriyorum bu tek kalmış zavallıya.
zar zor yeniyorlar çünkü bende 19 max organization. adamlarda 50-60 herhalde indiremiyorum aşağı...
yokmudur bu organizationı hızlıca arttırmanın bir yolu? çektiğim acılara değiyormu?
türkiye yi nasıl savaşa sokarım? :) (usa aldım influce coup influence coup denedim devamlı ama yemedi)

bu çin ülkeleri otomatik ally oluyor olmama imkanımız yokmudur?
Sosyal ağlarda paylaş

Bunun birden fazla sebebi olabilir.Infantry teknolojin onunkinden daha geri olabilir.
Production kısmından Supplies ve Reinforcements'a bakmanı öneririm.İkisinin kırmızıda olmamasına özen göstermelisin özellikle savaş durumunda.
Mevsim ve arazi şartları etkili saldırmanı engelleyebilir.Mesela arada nehir,dere gibi bir şey olup mevsimde kış ise hem organizasyonun zor artar hem reinforcement ihtiyacı artar ve karşılaması zordur.Weather map mode ve terrain map mode bir bak istersen.Daha ufak tefek başka etkenler var ama önemliler bunlar.Bunların hepsini yaptım ve kontrol ettim yine olmuyor diyorsan oraya muhakkak hava saldırısı düzenlemen gerekli.Operasyon şekli olarak ground attack,logistical strike bir şey daha vardı hatırlayamıyorum organizayonu düşürüyordu onu yapmalısın.
Unutmadan teknoloji derken sadece infantry upgrade'e değil ''doctrine'' kısmındakilere ayrıca bakman lazım.

Ally kısmına gelince nationalist china ile daha önce oynamadım bilemeyeceğim.
Türkiye'yi müttefik yapmak zor ama yaparsan olacakları söyleyeyim.Fazla uzun sürmeden Almanlar tamamını ele geçirip Irak ve Suriye'ye iniyorlar.Yani en azından bende öyle oldu.
Umarım söylediklerim işine yarar.Benim görmediğim ve bilmediğim şeyler olabilir onları bilenler tamamlar artık.
Sosyal ağlarda paylaş

yok yani ilk yaptığım şey o doktrinler. hava koşullarını yei farkettim sağolun.
zaten okumuştum gene buralarda techin historical year gelmeden o teche başlamıyorum ama o çin ne beter bir halde inanamıyorum. japon başlıyosa 10 sen duruyosun karşıda 3.

şimdi aklıma geldi ben almanyanın eninde sonunda dalacağı ülkelere guarantee independence dersem deli dehşet belligerence kazanırım almanyaya karşı dğeil mi? rahat rahat savaşırım?..

komutanlara baktım XP var isim var. xp zaten savaştıkça artıyor :P orda bi kutucuk var auto promote diye onu da işaretliyorum zaten anlamam rütbelerden. (kötü mü ediyorum?)

neyse şimdi ben başka bir ülkeyi batırayım..
ayrıca yeni makine ile saveler 15 dakka sürmediği için daha oynanabilir gözüktü gözüme :)
Sosyal ağlarda paylaş

Guarantee independence ile beligerence kazanma konusunda haklı olabilirsin.Relationship bayağı düşer.Tabii siyasi kararlar alırken national dissenti unutmamalısın.Arttığı zaman ekonomin zor durumda kalır ve ülkede partisan activity yükselir.
Komutanlar yani birlikleriyle savaştıkça xp kazanırlar ve yeterli xp alınca bir skill kazanırlar.Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir yıldız ibaresi ekleniyordu birliğin üstüne.
Eğer istersen kazandığın skilli komutanını promote etmede kullanabilirsin.Promote edersen artık daha fazla birliği birbirine ekleyebilrisin(merge).
Yüksek skill ile o birim daha iyi savaşır.Benim bildiğim böyle o yüzden komutan sayısı yeterli değil ise promote ediyorum.İleride HQ yapmayı düşünüyorsan ve field marshall yoksa yapabilrsin mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

HQ yani headquarters ordunuzun beyni diyebiliriz.Birlikte kullandığınız ünitelerinize ekstra bonuslar eklenmesini sağlarlar.Tek başlarına hiçbir şeye yaramazlar.Mutlaka field marshall ile kullanmalısınız.7-8 birim merge yaparak kullanıyorum.Ayrıca eklediğim infantrylere brigade attachment kullanıyorum.Anti-air,engineer,artillery gibi.Biraz yavaş ilerliyorlar ama cephede işinize çok çok yararlar.Yapımı uzun sürer ama buna gerçekten değer.
Sosyal ağlarda paylaş

HQ koyunca organization daha yavaş düşüyor gibi.
onu dışında mountain birliklere koyup hızınızdan olmayın ben çok çektim farkedene kadar :P
nat china ile bi önceki mesajımı açtıgımda başladım ,oyun göçene kadar 6-7 saat devam ettim almanyaya kadar geldim valla. en sonu süperdi rusya ve ben almanya kapmaca oynadık..

diceğim odur ki.. çin 1936 dan başlamayınca imkansız :)
1936 da da inf. tech ve inf dotrinlere abanınca deli çoşuyor.
sonrasında başarabilen varmı?

bu arada farkettim politikasından galiba savaşta oldugun sürece çinde Consumer goods isteği deli azalıyor (1/3 e düşüyor gibi) sırf onun için boş boş savaş açıp adamı annexlemiyorum reinforcements ı upgrade i productionı azcık yavaşlatıp hızlıca düşüyorum dissenti.

bu partisan activity 0lamanın yolu varmı? ele geçirdikten sonra 1 sene sonra kalkar gibi? 0 oluyor askeri çekiyorum hoop 40lara cıkıyor. (dissent 8-30 arası)

ek:
bu arad arkadaşlar merg edemişssiniz birşey anlamadım oradan.
ben 60 tane infantary dpeloy ediyorum hepsini seçip birleş diyorum birleşiyor sınır olmuyor? öhö... benim mi ordu küçük.. öhö..
Sosyal ağlarda paylaş

Lethe; partisan activity olmaması veya en aza indirgemek için dissent zaten bir kere 0 olmalı.
İkinci olarak bu senin yönetim şeklinden kaynaklanıyor.Diplomacy kısmındaki society kısmı dissentin ulusal bölgende veya işgal ettiğin yerlerdeki durumunu belirleyen önemli bir faktör.

Merge derken aynı şehire deploy ettiğin birimleri fare yardımıyla hepsini seçip sol alt tarafta çıkan ''click to merge the selected units into a single unit'' kısmını kastediyorum (insan şekli var).Merge ederken 60 tanesini eğer böyle yapıyorsan çok yanlış yapmış olursun.Generalin durumuna bakarak ''can command x divisions'' yazar.Bunu aşmamak suretiyle merge etmelisin.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm. sağol lucretia peki bu commandeırn alacağı skilli nasıl seçeceğim? promote diyorum adamın exp 0lanıyor skill 1 düşüyor ama division sayısı artıyor.

ek:
öhöm. mesela ben oil yemesin diye tankları deploy etmedim. barış zamanı çünkü sonradan bunları (60 tank diyelim) 180 (deploy, tank, bölge) tık yapmadan şöyle 3-5 kere tıklayarak nasıl deploy ederim?

annex yapılınca başka ülkeler liberate olunca tanklarımdan bazıları force pool a gidiyor , ama mesela peace yapınca adamlarım orda kalıyor cıkaramıyorum (adalarda mesela) , eriyorlar gidiyorlar bunun bir çözümü varmıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

Alacağı skill derken pek anlayamadım.Promote edersen commanderın dediğin gibi rütbe atlayıp terfi ediyor ve karşılığında bir skill kaybedip komuta edebileceği division sayısı artıyor.Eğer panzer leader,old guard gibi şeyleri kastediyorsan onların oyuna pek bir etkisi yok.Oyunun başında var olan veya daha sonra kazanılan ünvan başka bir şey değil.

Bu tank deploy işinin kısa yolu varmı bilmiyorum sanırım olmayabilirde.Tek tek tıklayıp haritada yerleştiriyorsun veya yine tankı seçip yine oralarda bir yerlerde mevcut olan birlik numarasını biliyorsan ona merge edebilirsin.60 tank çok fazla bu arada hiç o kadar tankım olmamıştı benim.Teyyare yap sen boşver tankı ;)
Annex yapınca birliklerin orada kalıyor ve supply edilmeye devam ediliyor diye hatırlıyorum.Peace yapınca ise redeploya alınıyor.Adada kalma durumu garip geldi.Adanın kontrolü hala sendedir diye tahmin ediyorum.Oraya giden konvoylarına bir bak istersen belki hala supply edebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

yok direk öldüler adada transport da götüremedim..
karada da oluyor peace yapınca fakat orada kendi karana tıklıyorsun geliyorlar. adada direk kayıp birlikler.
şey bugı gibi.. düşman toprağına retreat yaparken peace yaparsan sonsuz retreatte kalıyor adamlar. anca savaş açıcan da orayı alıcan :(

uçak basmayı sevmiyorumben onun yerine static anti air yapıyorum upgradeleri de varsa daha etkili gibi tabi (daha hiç hava üstünlüğü kuramadım o da ayrı bir mevzu sadece düşmanı yarıp airbasei alıyorum uçaklar gelemiyor böylece). ne doctrin yapıyosun ne de uçak techleri fazla tech slot olmadığı zamanlarda daha bi verimli tabiki.

infrastrucure varsa tank yoksa mountain birliği. mechanized infantary de denedim ama normali gibisi yok..

çinli generalimin dediği gibi "hııh..petrol de neymiş?"
Sosyal ağlarda paylaş

Ben savaşı kazanıyorsam hava kuvetlerim sayesinde kazanıyorum.Tactical ve strategical bomberlar kara savaşında çok etkili.Hele tecrübeleri artınca artık birkaç sorti yaptıktan sonra bölgedeki düşman yok oluyor.Düşman hareke halindeyken zaten kesinlikle affetmez.Strategicallar ile düşman ülkenin IC'sini bayağı düşürebiliyorsun.Logistical strike yaparsın,interdiction yaparsın hepsi çok faydalı.
Naval bomberlar çok çok önemli.Hatta ben en çok gemiyi bu uçaklarla batırıyorum.Tabii bu uçakların hepsi düşman interceptor ve fighterlarına yem olmasın diye kalabalık bir fighter ordusu hazırlıyorum.
En azından sana fighter üzerinde yoğunlaşmanı tavsiye ederim.Hava savunmanı rahatlatır.Artı düşmanın teknoloji geliştikçe uçaklarının menzili artacak ve daha uzaktaki bir airbaseden seni vurmaya başlar.Güzelim tanklarına yazık olur sonra :)
Sosyal ağlarda paylaş

peki interceptor mı fighter mı :=)
aynı işi görür gibi diyor interceptor açıklamada ama emin olamadım..
uçak ve gemilerle bir yeri ele geçiremiyorsun. Amerikayı ingiltereyi yenemiyorsun .. (o konuda özellikle denemedim ama zorluyorlar)

tactical bomberlada interdiction yaptırıyorm. 5 gün bekliyorum. saldırıyorum.. gene ksaybediyorum organization gitmiyor adamları nherhalde ? :(

yada shore bombardment.. çözemedim ne işe yarar. adamlar ölmüyor , airbasedir naval basedir ahım şahım bir damage yemiyor.

multi atçak olsak senle nası atıcaz?
Sosyal ağlarda paylaş

Interceptor adı üzerinde kesici.Bütün hava saldırılarını karşılamaya yararlar ve sadece savunma amaçlı kullanabilrsin.Menzilleri çok düşüktür ama karşı tarafın hangi uçağı gelirse gelsin(interceptor dışında) hepsini avlarlar.Fighter daha uzun menzilli hem savunma hem saldırıda kullanabilirsin.O yüzden sana fighter tavsiye ettim.Yani air superiorty işini yapmada yeterli olurlar.Artı daha geniş bir alanı kontrol ettikleri için düşman uçağı ile karşılaşma oranı daha yüksek.
Amerika ve İngiltere'yi yenmek istiyorsan önce hava üstünlüğünü sonra deniz üstünlüğünü alman gerekir.Ben Amerika'ya çıkarma yapmadan önce donanmasının kökünü kurutmuştum.Bir sandalı bile kalmamıştı.
Eğer bir yere karadan saldıracaksın diyelim o zaman tacticallara interdiction yaptır.Karadanda saldırınca daha kolay çözülecekler.Tecrübe arttıkça çok daha kısa sürecek organizasyonlarının düşmesi.Saldırdın ve kazandım diyelim.Düşman tankı geri çekiliyor.Hemen ground attack seç normalden çok daha fazla hasar görüyorlar ve büyük ihtimal yok oluyorlar.
Ayrıca logistical strike deyip ondan sonra interdictiona geçebilirsin o bölge için.İleride tac sayısı artınca bir kısmına ground bir kısmına interdiction diyeceksin.Karşında duramazlar.
Strategicallarla str bombardment diyerek karşı tarafın icsini düşürebilirsin.Ground attackta kullanılabilir.
Önce fighter giderim havada eşitlik sağlarım ufaktan tactical ve naval basarım,dikkatli kullanmaya özen göstermelisn.Sonra strategical azcık.Yavaş yavaş hepsinin sayısı artar ve tecrübelenirler.
Shore bombardment sanırım uçak gemileriyle oluyor.Port strike özellikle çok iyi yapıyorlar.Ama pahalı ve uzun o yüzden bir 8-16 arası naval bomber ve diğer gemilerle arayı kapatmaya çalışıyorum.
Multi bir arkadaşla hamachi üzerinden denemiştik olmuştu ama pek oynayamadık.
Sosyal ağlarda paylaş

tamam o zaman bu cumartesi avrupada görüşelimmi?
oyuna patch add-on vs yapmam gerekiyor mu?

afrika gibi yerlere adam nasıl deploy ederim? konulmuyor. birde bi yerden sorna haritaya ünite koyamıyorum. 1-2 ay geçince 3-5 tane daha koyduruyor o kadar.

uçakları deneyeyim ama küçük ülkelerde çok yararsız oldugunu düşünüyorum hala. adam gibi techle başlamıyorsun, üretmek de çok zorluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende hearts of iron anthology var.Doomsday yüklediğim zaman versiyonu yukarıda 1.3a yazıyor.Eğer düşükse patch yapman gerekebilir.
Afrika gibi yerlere koyamazsın sanırım çünkü annex ettiğin yerlere deploy edebiliyorsun bildiğim kadarıyla.Haritaya niye ünite koyamıyorsun bilemeyeceğim.
Küçük ülkelerle zaten Amerika,İngiltere yenmek çok zor olur zaten.Ben Almanya ile yenebildim başka ülke denemedim zaten.450 ic filan olmuştu Amerika'ya çıkarma yaptığımda.Amerikanında 100'ün altına düşmüştü ic V2 ve uçak bombardımanıyla.
Sosyal ağlarda paylaş

LethE said:
tamam o zaman bu cumartesi avrupada görüşelimmi?
oyuna patch add-on vs yapmam gerekiyor mu?

afrika gibi yerlere adam nasıl deploy ederim? konulmuyor. birde bi yerden sorna haritaya ünite koyamıyorum. 1-2 ay geçince 3-5 tane daha koyduruyor o kadar.

uçakları deneyeyim ama küçük ülkelerde çok yararsız oldugunu düşünüyorum hala. adam gibi techle başlamıyorsun, üretmek de çok zorluyor.

Afrikaya deploy yok ana karaya deploy yapıp transport ile taşıyorsun. Uçak ise evet küçük ülke için anlamsız bence. Strategic filo yapacamda ben ohoooo Interceptorlarım çift kanatlı pırpılar nerede strategic. Hava savunması yapıp karadan gideceksin. Ama özellikle Almanya SSCB gibi devlerle savaşıyorsan mecburen hava kuvvetlerine önem vereceksşn yoksa yalan oluyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

e şimdi ben new yorktan bu phillipines e gidicem.
transporta koyuyorum tankları. gitmiyor
sonra sırayla panama , batı amerika , pearl harbor , phillipines.. tek tek tıklatıyorum. her yolladıktan sonra geri dönmeye kalkıyor transport, her sferinde tekrar bindiriyorum gemiye.. ömrümden yiyor :(

kolayı yokmu :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...