Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gelişen tekneoloji ve evrim karmaşası

SON_SAVASCI

Öne çıkan mesajlar

Felsefeye kacicak ama toplasan 20 den sonra baslar hayat desen 40 sene bir hayat yasayacaksin..

Agac diksen meyvesini yiyemessin, o yuzden onemli olan bence kendini kandirmak veya kandirmamak degil MUTLU bir insan olabilemek..

Burda bilim teknik forumu var cok hos ve guzel ancak ulkenin biliminsani yok uretemiyoruz biliminsani toplumdan cikaramiyoruz , suc tabi ki toplumda degil sistemde.

O yuzden elalem icat eder,bulur,ortaya cikarir bizde iste burda oturur sohbetini yapariz..

Ansiklopedisi olmayan bir ulkesin gerisi yalan..
Sosyal ağlarda paylaş

Recall06 said:
Yanlis tespit,

Hristiyan bilim adami kalmadi denecek kadar az,

Ne yanlış tespit anlamadım? Sonuçta bilim adamının hristiyan olup olmaması bazı teorilerini darwin teorisinin üzerine kurduğu gerçeğini değiştirmiyor. Hristiyan dünyası derken ben daha ziyade o insanların içinde yaşadığı dünyadan bahsettim.

said:

Benim bahsetmek istedigim aslinda bu kadar carpik bir teoriyi halen zaman zaman belli sekillerde, sahte fosil vs ortada ve canli tutmalarin sebebi, inanmayan insanlara ki aslinda inanmayan insan yoktur oda inanmadigini zannedip birilerin sozlerine inanmaktadir vs, konu dagilmasin, ne diyordum evet bunlari zaman zaman ortaya cikarmalarinin nedeni o kesimi kendilrince rakip gordukleri diger dini soylemlere kaptirmak istememeleridir,

Teori çarpık falan değil, bunu diyebilmek için önce o teoriyi okuyup hazmetmiş olman ve bugün hiç bir çalışma alanında o teorinin kullanılmadığını bize gösterbilmen lazım. Ama ben tam tersini söylüyorum sana bu alanda çalışan biri olarak, darwinin evrim teorisini oluştururken ortaya attığı bazı fikirler bugün hala bazı evrim modellerinde ve uygulama alanlarında önemli yer tutuyor. O senin dediğin fosil olayını yapan da evrimciler değil haha. Harun yahya çanak çömlek atölyesinde yaptığı BİR MİLYON YILLIK FOSİL İŞTE ARA GEÇİŞ TÜRÜ YOOHHH dediği fosilleri fotokopicilere, alışveriş merkezlerine falan koyuyor. Lol değil mi? Bence de lol.

said:

DARWIN teorisi carpiktir diye dunyada bir dalga baslarsa hristiyanligi red eden kesim aa acaba diger dinler nasil der ve bir dagilim yasanir diger dinlere.

Koskaca üç büyük din dünyası'nın dengeleri darwine kaldıysa onlar din olmasın zaten, kendi içinde daha tutarlı ve daha sağlam yeni bir din gelsin bir zahmet.
Sosyal ağlarda paylaş

Recall sen şunu mu diyorsun yani. Gücü her şeye yetebilen bir tanrı var, evrim gibi bir çok şeyi açıklığa kavuşturan bir model var, ve tanrı büyük patlamayla birlikte her şeyi ayarlayıp (bütün kuvvetlerin etkileşimlerini sonuçlarını bildiği için) devamını akışına bırakmak yerine, dünya oluştuktan sonra böyle dünyaya hayvan yollamak, insan yollamak gibi kusurlu bir yolu seçiyor.

Ayrıca dini inanç meselesi olduğunu söylüyorsun, hiç bir şeyden bağımsız kalbinle seçiyorsun ha bunu? O zaman mükemmel bir tanrı hiç bir koşula bağlı olmayan bir şey yüzünden bi insanı cezalandırabilir mi? Demek ki din sadece kalpten inanılan bir mesele değil bir düşünme işi. Diyorlar ki din var Allah kitap gönermiş, aa bakalım diyorsun, içinde biz insanı yarattık cennetten gönderdik diyor. Sonra bakıyorsun bilimsel olarak bir çok şeyi açıklayan evrim teorisi var. Bu ona pek uymuyor. Allah'a inanmanın sebebi o kitaplar değil mi? Kitaplardaki bilgiler yanlışsa bahsedilen Allah'ın varlığına inanır mısın? Yorumuna göre değişir. Korkarsın ya varsa lan diye, bazı yerlerini mecaz bazı yerlerini gerçek olarak yorumlarsın. Sonra yok ateistler bahane olarak kullanıyor Darwin'i, ona sığınıyorlar dersin. Tabi sığınacaklar senin yorumun farklı diye adi kaka pis onlar mı oluyor?

Bir de şu var, teori efenim doğru değil. Yüzde yüz kanıtlanamaz. Meh meh.
E ona bakarsan hiç bir şey kesin olamaz. Doğrulundan emin olabileceğin tek şey kendi varlığındır. Duyular yanıltıcı olabilir. Bunu adamlar yüzyıllar önce tartışmış. Düşünüyorum o halde varım demiş adam.

Böyle çok insansı bir tanrı düşünüyoruz ya mitolojiye inanan Yunanlar'dan farkımız yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Queen said:
Recall sen şunu mu diyorsun yani. Gücü her şeye yetebilen bir tanrı var, evrim gibi bir çok şeyi açıklığa kavuşturan bir model var, ve tanrı büyük patlamayla birlikte her şeyi ayarlayıp (bütün kuvvetlerin etkileşimlerini sonuçlarını bildiği için) devamını akışına bırakmak yerine, dünya oluştuktan sonra böyle dünyaya hayvan yollamak, insan yollamak gibi kusurlu bir yolu seçiyor.

1. Buyuk patlama oldugunu nasil kanitlayacaksin? Bu bir tahmin.. Ayrica tanirinin neyi neden nicin yaptigini benim gibi bir insan nasil aciklayabilir, bende dedim ki bu benim hayati cozme seklim..Ayrica kusur nerde? Yani tekrar ediyorum din ile bilimi karistirmak ve konusmaya calismak cok abes, bunu benim yapmis olmam dogru oldugunu gostermez ki yapmamaya ozen gosterdim..

Queen said:
Ayrıca dini inanç meselesi olduğunu söylüyorsun, hiç bir şeyden bağımsız kalbinle seçiyorsun ha bunu? O zaman mükemmel bir tanrı hiç bir koşula bağlı olmayan bir şey yüzünden bi insanı cezalandırabilir mi? Demek ki din sadece kalpten inanılan bir mesele değil bir düşünme işi. Diyorlar ki din var Allah kitap gönermiş, aa bakalım diyorsun, içinde biz insanı yarattık cennetten gönderdik diyor. Sonra bakıyorsun bilimsel olarak bir çok şeyi açıklayan evrim teorisi var. Bu ona pek uymuyor. Allah'a inanmanın sebebi o kitaplar değil mi? Kitaplardaki bilgiler yanlışsa bahsedilen Allah'ın varlığına inanır mısın? Yorumuna göre değişir. Korkarsın ya varsa lan diye, bazı yerlerini mecaz bazı yerlerini gerçek olarak yorumlarsın. Sonra yok ateistler bahane olarak kullanıyor Darwin'i, ona sığınıyorlar dersin. Tabi sığınacaklar senin yorumun farklı diye adi kaka pis onlar mı oluyor?

Ben ateistlere kaak pis demedim, ayrica evrim teorisine inanmiyorum, evrimlesme vardir ama darwin teorisinin mutlak olarak ara tur sunmasi gerekir.. Hatta hepiniz cok iyi biliyorsunuz ki biliminsanlari turlerin birden ortaya cikmis olmasini aciklayamiyor su anki bilgi ile cunku gecis turleri fosiller vs yok..

said:
Bir de şu var, teori efenim doğru değil. Yüzde yüz kanıtlanamaz. Meh meh.
E ona bakarsan hiç bir şey kesin olamaz. Doğrulundan emin olabileceğin tek şey kendi varlığındır. Duyular yanıltıcı olabilir. Bunu adamlar yüzyıllar önce tartışmış. Düşünüyorum o halde varım demiş adam.

Evet Teoridir diyorum, kesin degil, kesin olsa zaten dedigin gibi Din bir inanis bicimi oldugundan biz dini yanlis yorumlamisiz surda aslinda evrim varmis dunyada soyle olusmus diye baska bir anlam yuklenerek gene inanmaya devam edilebilir.. sen bunu bilimle curetemessin malesf bu bir felsefe ilahiyat inanc vs..

Queen said:
Böyle çok insansı bir tanrı düşünüyoruz ya mitolojiye inanan Yunanlar'dan farkımız yok.

Herkez istedigine inansa nasil olur? Ama sunu demeyilim su anki bilgimizle, darwin ve evrim teorisi kanitlanmistir? ok?
Sosyal ağlarda paylaş

Occam'ın usturası diyorum sadece sana.

Herkes istediğine inansın tabi, her şeyi dine uygun şekilde yorumlamaya devam...

Anlayamazmışız, sence kendini, kendisini anlayamayacak şekilde yaratan ve insanlardan bu kadar üstün tutan egoist bir varlık tanrı olabilir mi? Eğer tanrı kavramınız buysa sürekli ibadet etmeye bakın, ancak böyle alabilir öyle bir tanrı sizi cennetine.
Sosyal ağlarda paylaş

buğra said:
Lucy ne diyorsa o.
lucy nin lucy diye isimlendirilmesi de ayrı bi güzeldir aslında. bulan adamlar lsd kullanmıştır, beatles ın da zaten "lucy in the sky with diamonds" şarkısı vardır, lsd için yazılan aslında. bu yüzden sırf hatırlarım yani başka birşeyden dolayı ilk insanın adı hatırlanmaz ehue
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu maymun kafataslari bulup bulup yok bu iste insanin atasi diyerek sadece benim gulumsetiyor bu evrimci biliminsanlari..:)

Belkide oda dinozorlar gibi yasamis bir hayvan turu olamazmi yani :) Isinize gelince FOSILI bir guzel kanit yapiyorsunuz isinize gelmeyince..Fosil olmadanda olur bu isler diyorsunuz..

Hadi insani cozdunuz 1 yazi ile BIR tane kafatasi buldunuzda peki diger canlilar? Onlar ne olacak..

Durmak yok yola devam..
Sosyal ağlarda paylaş

Oluşma koşulları çok nadir yerine gelen ve çok zor oluşan fosiller nasıl olmadığı için evrimin yokluğuna kanıt gibi gösteriliyorsa yine evrim davasını ideoloji edinmiş bilim adamları da bir tek fosili evrimin kanıdı diye çığırabiliyor. İkisini de tasvip etmiyorum. Hatta evrime inanan bir çok arkadaşım da etmiyor heh.

Bu sırada akıllı olan bilim adamları (misal ben sdf) evrim modelini kullanarak bilinmeyen şeyleri açıklamak için uğraşıyor, gerektiği yerde onları modifiye ederek.

Evrimleşen algoritmalarda,bir yeni kuşak bireyini (çözümler yani) 4 ebevynden oluşturma gibi doğa dışı denemerin de olduğunu bilmiyorsunuzdur muhtemelen. Bence gerçek doğa bilimcisinin işi* bilimi ideoloji haline getirmek değil, çalışması muhtemel mekanizmaları gözlemleyip/yaratıp onları daha da geliştirmek. Ve malesef evrim mekanizması optimizasyon aleti olarak oldukça iyi çalışıyor :(

Neyse bunun 100. kez söylüyorum ama belki tartışmaya yeni gelen olmuştur.

*: Her ne kadar bilimin ve bilimcinin tanımını yapmayı sevmesem de takdir edersiniz ki hayatını saçma sapan ideolojik tartışmalarda üstün gelmek için harcayan bir bilim adamının verimi pek yüksek olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Oluşma koşulları çok nadir yerine gelen ve çok zor oluşan fosiller nasıl olmadığı için evrimin yokluğuna kanıt gibi gösteriliyorsa yine evrim davasını ideoloji edinmiş bilim adamları da bir tek fosili evrimin kanıdı diye çığırabiliyor. İkisini de tasvip etmiyorum. Hatta evrime inanan bir çok arkadaşım da etmiyor heh.

Budur diyorum, iste benim ozlem duydugum siz biliminslari bizden daha objektif olup, yapmayin bilimi alet etmeyin ideolojiye.

Bize gercekleri soyleyin, din adamlarinin bazilari gibi aldatmayin bizi veya politikacilar gibi,

Evet kanit yoktur veya evet kanit vardir budur bilim.
Sosyal ağlarda paylaş

Misal örnek: Senin elinde bir A ve bir B canlısı var. Aynı zamanda başka bilgilerden dolayı A ve B canlısının evrim ağacında bir birine yakın olduğunu biliyorsun(böyle ağaçlar mevcut). Amacın şimdi B canlısında aminoasit dizilimini bildiğin fakat şeklini ve işlevini bilmediğin bir enzimin bilim dünyasına kazandırmak. Ne yapıyorsun, bu B canlısındaki enzimin dizilimini alıp A canlısındaki şekli bilinen proteinlerin dizilimi ile karşılaştırıyorsun. Bu yetmezse yine B canlısına yakın C,D,E vs canlıları için de bunu tekrarlıyorsun. Sonuçta hem B canlısındaki enzimin aminoasit dizilimine yakın hem de üç boyutlu şekli ve işlevi bilinen bir protein buluyorsun. Bu proteinin şeklinden yola çıkarak bilgisayarda yazdığın algoritmalarla (evrimleşen algoritmalar da olabilir bu böylece evrim konseptini iki kere kullanmış olursun) bilmediğin proteinin şeklini buluyorsun. Bunun başarılı örnekleri bolca mevcut.

Şimdi sen eğer evrim yoktur diyorsan, onun yerine yukardaki işlevi en az onun kadar ve tercihen daha iyi bir şekilde yerine getirecek bir mekanizma sunmalısın. Bu durumda tanrı herkesi olduğu gibi yarattı demek sana evrim modeli gibi canlılar arasındaki yakınlığı belirtecek bir ağaç sunmadığı için yukardaki işlevi yerine getirememiş oluyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Recall tam karşılamıyor ama senin yaptığın papaza kızıp oruç bozmak. Sen Allah'a kendi çıkarları için inananlar var diye, dini bizden olmayanları öldürmek olarak bakanlar var diye Allah'a inanmayı bırakıp dinden çıkıyor musun? Hayır.

Ama eğer olayı daha iyi açıklayan bi teorin varsa bence durma açıkla.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
http://guncel.net/gundem/yasam/2008/08/08/neanderthal-adami-nicin-dunyadan-silindi.htm
ben de şöyle bir şey koyayım dedim. 20:50deki inanılmaz güzellikteki yorumu aynen alıntılıyorum:
misafir said:
yaa kardeşim evrim gerçekse neden bugün maymunlar evrimleşmeye devam edip insan olamıyolar ya da neden balinalar sudan çıkıp kertenkerle olamıyolar ya

Yorumları okuyunca ülkemizdeki insanlar hakkında -genel olarak- çok şey öğrendim hem de onlara sorarak öğrenemeyeceğim şeyleri. Hala bilimsel verilerin doğruluğunu sorguluyorlar asıl sorgulamaları gerekenler dururken.
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 yıl sonra ...
said:
Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francis, "Tanrı elinde sihirli değneği olan bir sihirbaz değildir" dedi ve ekledi: Evrim ve Büyük Patlama gerçektir.

http://www.radikal.com.tr/dunya/papa_francis_buyuk_patlama_ve_evrim_gercektir-1222060

Evrim Düşüncesine İnandıkları İçin Bugün "Sakıncalı Piyade" Muamelesi Gören 16 İslam Bilgini

http://onedio.com/haber/evrim-dusuncesine-inandiklari-icin-bugun-sakincali-piyade-muamelesi-goren-16-islam-bilgini-466036#admin
Sosyal ağlarda paylaş

Evrimi anlamak icin abuk subuk seyler dusuneceginize bilal'in bile anlayabilecegi bir sistem oneriyorum:

1. onerme: topluluk icinde genlerden kaynaklanan farkliliklar vardir
1. onerme icin kanit: 20lik yas disi olan, olmayan insanlara bakin.

Evrimi gunumuzde hayal etmek cok zor cunku, genetik ozellikler eskisi kadar etkili degil cogalma gucunde, o yuzden binlerce yil onceye gidiyoruz:

Benim gozum bozuk, renk koruyum, 20lik yas disim hayvan gibi agri yapiyor ve avlanip besin elde etmem lazim, ama ben uyuyamiyorum bile. Nasil gidip hayvan avlayip guzel protein alip, kadinlara ilgi cekici gelicem? Cunku guclu gozukmek onla yapacagimiz cocuklara da yetecek yemek getirebilecegimi gosterir. Bunu anlatiyorum cunku kadinlarin es secimindeki basit algoritmalarini bile 2 saniye dusunup akil edemeyecegine eminim evrime inanmayanlarin.

Sizce boyle bir ortamda, gozu bozuk olan mi daha avantajli cocuk yapmak icin yoksa sahin gozlu olan mi? Tek ornek tek traitle olmaz tabi bu ama daha fazlasini anlayabileceginizi sanmiyorum.

Bir sekilde insanlarda mutasyonlardan dolayi cesitli farkliliklar ortaya cikmis, ki bu konuya HIC girmiyorum etrafiniza bakin proof'u gorursunuz zaten, 1 dk'dan fazla aliyorsa yazik.

Bu farkliliklar da bazilarinin saglik sorunlariyla, veya goz/kulak/etc bozukluklari yuzunden tehlikeleri anlamayip olum riskleriyle ugrasirken digerlerinin mis gibi yemekler yiyip, esini cocuklarini koruma altina alip genlerini yeni nesillere aktarmakla mesguldur.

---

Sen kadin olsan kabilede de bir tane 50 metre otedeki yirtici hayvani goremeyen malla mi beraber olursun yoksa catir cutur ormani yaran bi herifle mi? Iste onun genleri de boylece cocuklara geciyor THUS evrim. Magic falan degil yani fosil ne arkadas?

Ben kabile hayatinda coktan gebermistim, Bear Grylls gibi adamlar var bi de benden 100 tane eder. O yuzden gunumuzdeki evrim cok farkli.

Her sene hasta olmaniz bile evrimken cok komik inanmamak falan, inanmamak=anlamamak baska aciklamasi yok, inanilcak bi kismi yok zaten. Darwin falan sacma sapan seyler veya okulda anlayip da anlatabilen hoca olmadigindan bana oyle geliyor. Boyle basit bisey icin de yuzyillar once adamin dedigi seyleri dinlemeye ihtiyacim yok aslinda.

Dunya'nin yuvarlak olduguna gectiyseniz, evrime de gecersiniz yakinda ama acinasi :(
Sosyal ağlarda paylaş

genetık ozellıkler hala etkılı cogalma gucunde,
daha akıllı olan hayatta kalıyor ve ürüyor.

Misal, adam politikaya karışmıyor, salla başı al maaşı çalışıyor ve hatta yeri gelince yalakalık yapıyor = daha akıllı daha hayatta kalabilir. Ve evlenip ürüyor.

Bide daha akıllılar daha zengin oluyor genelde, onlarda ürüyolar. Ha fakirlerde ürüyor, ama mecburiyetten tercih edilmiş durumdalar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...