Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beşiktaşlı Olmak . . .

2pac

Öne çıkan mesajlar

Beşiktaşlı Olmak uzun uzun anlatılsa da kanımca çok zor anlaşılabilecek olan olgu. ama yine de anlatmayı deneyelim... ilk olarak, takım sevmek nereden başlar? tribünde, sokakta, televizyon başında, kahvedeki bütün o insanların hissettiği şey “renklerine vurulmak”tan mı ibarettir? hepsini aynı anda bağırtan, ağlatan şey sadece kaçan bir penaltı, elden giden bir maç, bir tur mudur? insanları gözleri dönmüşçesine sokağa çıkartıp, indirimli hat belediye otobüsünün kapısından sarkarak bayrak sallamaya zorlayan his nedir ki? hangi süper zekâlı bilgisayar, hangi dehâ açıklayabilir bunu? peki beşiktaş nedir öyleyse? efsane midir? kupaları müzesine sığmayan, başarıları “tarihe altın harflerle kazınmış”, tün takımlara kök söktüren bir kulüp müdür? başarı ve istikrar âbidesi midir ya da? bunların hiçbirinin gerçek olmadığını biliyoruz. peki, “taraftarı, başarı getirir” tezine ne oluyor o zaman? doğru, bu tez vardır, ve çoğunlukla işler de. çünkü takım tutmak, -asla kabul etmeyiz hiçbirimiz ama- biraz da başarı içindir. başka türlü nasıl açıklarsınız, aslında üzerinde hiçbir emeğiniz olmayan şampiyonluklara çılgınca sevinme ihtiyacınızı? yenilmiş takımın sahtekar, en büyüğün taraftar oluşunu? biraz ego tatmini değil mi tüm bunlar? kendine pay çıkartıp, kişisel başarısızlığın ağırlığından kurtulma çabası değil mi? ya beşiktaş yine? “hep başarı” mı diyor taraftar? neden birileri hâlâ, bu takım son yıllarda elle tutulur hiçbir şey yapmadığı, şampiyon bile olamadığı hâlde onu desteklemeye karar veriyor? hiç kimse, bir takım barcelona’yı 3-0 yendi diye onu desteklemeye karar vermez. hiç kimse, galatasaray’ı yenip, atatürk kupası’nı aldı diye, o takımı tutmayı düşünmez. niye öyleyse? başarı arzumuzu bile tatmin edemezken; niye beşiktaş? açıklayabilir misiniz? o bizim süper zekâlı bilgisayar açıklayabilir mi peki? anlamak için, beşiktaş’ı yaşamanız lâzım. bir pazartesi sabahı, kabataş’ta vapurdan inip, beşiktaş’a kadar yürümeniz lâzım. stad yavaş yavaş gözüktükçe, sabahın soğukluğunda, güneşin çabaları bile yetersizken, ısınmanız lâzım. kendinizi engelleyemezsiniz; durup seyretmelisiniz. sağınızda deniz ve dolmabahçe, karşınızda takımınız size bağlayanların en büyüklerinden: inönü orada. ya da bir maç günü, sadece yürümek için çarşının içine girmelisiniz önce. tüm dükkânlardan sarkan beşiktaş bayraklarını görüp, takımınızı ve bir semti yaşamanın ne olduğunu hissetmelisiniz. köftecilerin fazla mesai yapışını görmeli, etraftan gelen skor tahminlerini duyup, hepsine kendi içinizden yorumlar yapmalsınız. sonra yürüyüşe devam: dolmabahçe. boynunuzda atkınız, bütün o yolu bir anda karşınıza çıkacak olan o mâbedi görme ânını düşünerek katedersiniz. etrafınızda yavaş yavaş stada doğru gelen simitçiler, çekirdekçiler... nasıl bir aidiyet hissi olduğunu bilemezsiniz. bir kişiye, bir aileye ait olmaktan öte birşey bu, siz, bir semte aitsiniz! herşey sizin, ve siz oranınsınız! orada sizi kimse yadırgamaz! en sonunda, stada varış. orada, inönü’nün orada durup, kendinizi soyutlayıp bir süre etrafı seyretme zamanı. normal bir zamanda, erkek değilseniz eğer laf atılmadan 1 saniye dâhi duramayacağınız o yolda, ya da herhangi biryerinde beşiktaş’ın, boynunuzda atkınız varken saatlerce dikilseniz bile hiçbir şey olmayacak, sizi koruyacaklarıdr! onlardan birisi olmuşsunuzdur, kimse dokunmaz size. sadece içten bir şekilde bakıp, içlerinden “dünya ahiret bacımsın” diye geçirirler. inanın, orada gerçekten güvendesinizidir. ve maç çıkışı, ya da öğlen iş arasında, ara sokaklardaki köftecilere girmelisiniz. kartal heykelleri suratınıza çarpacaktır, evet: orada herkes beşiktaşlıdır. duvarlarda eskinin efsane kadroları, çerçevelenmiş maç biletleri, ve onlarca kartal figürü: her açıdan! beşiktaşlı olmak çok çok özel bir şey. özünde sadece beşiktaş’ı sevmelisiniz. yenildikten sonra içinizdeki buruklukla başetmek zorunda olmadığınızı bilmeniz gerek ve de; bu da beşiktaş’a ait bir şey, ve onu yaşamaktan korkmanıza gerek yok.diğerlerinin şampiyonluk öyküleri bile sizi incitmez; sizde beşiktaş ruhu var... aidiyet var... mâbediniz, semtiniz var... düşünün: gece. staddasınız. karanlıkta, çimlerin ortasına uzanmış gökyüzüne bakıyorsunuz: beşiktaş’ın gökyüzü. bundan güzel neyin hayali olabilir? beşiktaşınız dışında ne size böyle bir sahip ve ait olma hissi verebilir?...

[signature][hline]
ThuG_Life
WEST SIDE IS THE BEST

Sosyal ağlarda paylaş

Sevinmek için sevmedik.

Beşiktaşlı olmak .
Leedsden 6 Rize den 5 Barcadan 5 yedikten sonra
Ertesi haftaki karlı havada oynana Samsunspor maçında biletlerin 3 gün önceden karaborsaya düşmesi demektir.

Beşiktaşlı olmak ;
Beşiktaş çarşısında beşiktaş formasıyla gezerken bi bakkaldan veyahut bi resterondan bişeyler istediğin zaman beşiktaşlısın diye beleş yemektir.

Beşiktaşlı olmak
herşeyden önce bir ayrıcalıktır.Herşeyin ilki olduğunun göstergesidir...[signature][hline]Kreese, 27 Haziran 2005 00:50 tarihinde demiş ki:
blachkaos ilk geldiğimden beri acaba fake mi diye düşünmeye başladım hakkında

[b][b]Böyle yazmak çok zevkli şimdilik burda böyle bi yazı var.Under cons hesabı güzel bir özlü söz bulup kondurucam buraya...[/b][/b]
bLogger oLdum ben!
Sosyal ağlarda paylaş

Beşiktaşlı olmak ;
Ablamzı kardeşimizi kapalıya gözümüz kapalı göndermektir.[signature][hline]Kreese, 27 Haziran 2005 00:50 tarihinde demiş ki:

[b][b]Böyle yazmak çok zevkli şimdilik burda böyle bi yazı var.Under cons hesabı güzel bir özlü söz bulup kondurucam buraya...[/b][/b]
bLogger oLdum ben!
Sosyal ağlarda paylaş

vay be güzel yazı hakkaten[signature][hline]*reading screen* "To Start Press Any Key". Where's the ANY key? I see Esk [ESC], Catarl [CTRL], and Pig-Up [PGUP]. There doesn't seem to be any ANY key. Woo! All this computer hacking is making me thirsty. I think I'll order a TAB. *presses TAB key*
http://opethized.blogspot.com
Sosyal ağlarda paylaş

Beşiktaşlı olmak tribünde adam bıçaklamaktır.. Bu olayı unutmayalım unutturmayalım. Tarihten hiç bir zaman silinmicek. Kaybedilen bir yaşam ve bunu alan bir beşiktaşlı tribün üyesi.. Maç izlemeye gitmedikleri belli.. :-([signature][hline]
-nevin, uyan horluyorum..
-allah belani versin sait...
- bakkal amca ölümden sonra hayat war mı?
- yok, tadelle war weriyim mi?
- ver hadi..
Sosyal ağlarda paylaş

Ben laf atmadım, yukarda bir arkdaşımız sanki maç izlemye gitmiyoruz gibi bişi yazmış. Bende alternatif cevap yolladım. AYrıca bu olay bir şekilde buradaki genel konuylada bağlantılı olabilir. alakasız deil.. Her neyse bence Beşiktaşlılar çok ateşli ve tkaımlarını deli gibi savunuyolar. Mükkemmeller hele bide çarşı dedikleri grupları var fener atkısıyla giren çıkamaz. BUnlar da gerçek ama öldürülen zavallının da gerçek olduğu gibi..[signature][hline]
- ver hadi..
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaş gaza geldi bizi de bıçaklicak şimdi :-) şaka yapıyorum hehehe

Doğru sölüyosun fener maçında biri vuruldu ayağından, nedeni aziz yıldırımın kapıların açılmasını sölemiş olması güvenliksiz girdi mille son 15 dakkika maça..

Neyse BU konuyu kapatlaım güzel yazı bozulmasın..[signature][hline]
- ver hadi..
Sosyal ağlarda paylaş

guzel yazı fakat ben yazdım diye girmiş olaya ama c/p hatasından geçilmiyor oda bi sanat gerçi nese.[signature][hline]Cmabridge Üinversitesi
Cmabridge Üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru yedre olamalrı öenm tşamıatkadır. Geirsi taammen kamradaşır ve ynie de surosnuz olraak okubanilir. Buunn sbeebi isnan benyinin her hafri tek tek dieğl kemileelri bir btüün oralak omukadısır.
Sosyal ağlarda paylaş

olay sadece o bıcaklama o layı degil.tamam dun adam vuruldu bişi demiyorum ama gs ve fb taraftarlrı daha bi adam akıllı seviyeli.denyolar varmı?var tabi.ama ne bilim geçen seneki kadıkoydeki fenerm maçında vapurdna iner inmez kadınlara kızlara saldıran taraftar görmedim ben şahsen.bunlar bjk taraftarınvar işte.genelleme yapmıorum ama cogunluktalar

[signature][hline]"Far away is a place where I hide
the truth that have to be locked away"

[Bu mesaj Diablo tarafından 01 Ağustos 2005 20:54 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Uzatmayın olayı.

zegna bak gör pls :)[signature][hline]Kreese, 27 Haziran 2005 00:50 tarihinde demiş ki:

bLogger oLdum ben!
Sosyal ağlarda paylaş

Beşiktaşlı olmak takımın zor bir durumdada olsa en güzel durumdada olsa her zaman onun yanında olmaktır.Beşiktaşlı olmak futbolun dışında başka sporlaralada ilgilendigini belli eden bir takımın taraftarı olmaktır.Beşiktaşlı olmak müthiş bir taraftarın içinde olmaktır.Beşiktaşlı olmak kardeş olmaktır.Beşiktaşlı olmak kısaca herşeydir...[signature][hline] _Kusuk_

Aut disce aut discede.

İçimdeki Sarı Kapaktan İlham Alıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

said:
2pac, 01 Ağustos 2005 19:22 tarihinde demiş ki:
Beşiktaşlı Olmak uzun uzun anlatılsa da kanımca çok zor anlaşılabilecek olan olgu. ama yine de anlatmayı deneyelim.

said:
2pac, 01 Ağustos 2005 20:53 tarihinde demiş ki:
ben yazdım diye girdimi nerden cıkardın hayal gücün baya geniş fenerlisin galiba

ahahahahhahaha

ok.[signature][hline]Cmabridge Üinversitesi
Cmabridge Üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru yedre olamalrı öenm tşamıatkadır. Geirsi taammen kamradaşır ve ynie de surosnuz olraak okubanilir. Buunn sbeebi isnan benyinin her hafri tek tek dieğl kemileelri bir btüün oralak omukadısır.
Sosyal ağlarda paylaş

herkes her zmn bu bicaklama olayini hatirlaticak hatirlatilmali zaten bir besiktasli olarak bu olayda cok uzulmus ve yonetime sinilenmistim. Bence o bicaklama olayinin bircok zanlisi war tek bir cocugun bir an kendisini kaybetmesi ve besiktasli oldugu icin cocugu oldurmesi degildir.
Bu olayin en buyuk suclusu yonetimdir bence cunku o sezon butun maclara gittim ve 2 macta kapilar kirilip iceri girildi bu girenlerin arasinda iti kopugu tinercisi hirsizi hepsi wardi ama hicbiri besiktasli degildi cunku besiktaslilarin hepsi parasini werip aldii biletle sirada bekledi mac basladiktan sona girse bile girdi. Diger bir zanli ise devlettir eger bu cocuklarin sokaklarda yasamalarina yada yeterli egitimi almadan buyumelerine izin veriyorsa diger bir suclu devletdir.
Lutfen bunlarida unutmayin unutturmayalim ama kimsenin boyle agir bir sucu besiktas taraftarina yukleme hakki yoktur.

unumayin herkese nasip olmaz besiktaslilik;)

[Bu mesaj _Tora_ tarafından 01 Ağustos 2005 22:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Cintonick, 01 Ağustos 2005 22:15 tarihinde demiş ki:
said:
2pac, 01 Ağustos 2005 19:22 tarihinde demiş ki:
Beşiktaşlı Olmak uzun uzun anlatılsa da kanımca çok zor anlaşılabilecek olan olgu. ama yine de anlatmayı deneyelim.

said:
2pac, 01 Ağustos 2005 20:53 tarihinde demiş ki:
ben yazdım diye girdimi nerden cıkardın hayal gücün baya geniş fenerlisin galiba

ahahahahhahaha

ok.

allah ım sen cehaletten kurtar şu milleti biyerden biri yazmış yapıştırdım kimin yazdığı yazmıyo yazsaydı koyardım herhalde[signature][hline]
ThuG_Life
WEST SIDE IS THE BEST
Sosyal ağlarda paylaş

Cintonick, 01 Ağustos 2005 20:51 tarihinde demiş ki

guzel yazı fakat ben yazdım diye girmiş olaya ama c/p hatasından geçilmiyor oda bi sanat gerçi nese.

Cintonick, 30 Temmuz 2005 22:10 tarihinde demiş ki

kendi resmini koysana bi

bide YALNIZ yerine YANLIZ yazdım diye tepki vermiştin

benim her yazdığıma muhalefet olmak zorundamısın

[Bu mesaj 2pac tarafından 01 Ağustos 2005 22:50 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

senin geldigin ilk gunden beri fake oldugunu dusunuyorum hala da dusunmekteyim.[signature][hline]Cmabridge Üinversitesi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...