Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

hi, im from france

PrudenT

Öne çıkan mesajlar

Torrent bir P2P (Paylaşım programı türkçesiyle) E-Mule, DC++,Ares.. önceleri kazaaa,Gnutella,BearShare vs.. gibi.

Ne işe yarıyor.. Dosya indirme? :D Paylaşım işte... Müzik, film, e-book ne istersen indirebiliyorsun..
Zararı ne.. Hmm illegal? Yani yasal değil.. Tabi yasal olduğu durumlar da var. Ama ünlü birinin albümünü indirmek yasal olmaz.. Tabi takibi zor biraz.. Ama imkansız değil.. Diğer P2P programları gibi..
Bu yasallık prosedürünü geçtikten sonra, diğer zorlukları için.. Hmm.. Kurulumda bilgisayar bilgisi az olanlar sorun çekebilirler. Port açma falan.. Ayrıca genelde Torrent Clientlar (Torrent programları) üzerinden arama yapamıyoruz. Torrent sitelerine gidip arama yapıyoruz. Share Ratio falan (genelde) olamaması bir avantaj..
Torrent siteleri neler..
torrentreactor
torrentspy gibi siteler.. Buradan arama yapıp bulduğumuz dosya için küçük bir tracker (tetikleyici diye sıkıyorum) program indiriyoruz. Bunu çift tıkladığımızda program çalışmaya başlıyor. Çıkan pencereleri adım adım izleyip olayı bitiriyoruz..basitçe bu
[signature][hline]MONO(b)LOG

[Bu mesaj dasaaa tarafından 26 Ağustos 2005 00:56 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
PrudenT, 26 Ağustos 2005 00:45 tarihinde demiş ki:
ne işe yarıyor bu faydası zararı ne siteleri var ama anlamadım ühühü biri anlatsın

bkz: http://forum.paticik.com/view.php?id=46054
ara: http://forum.paticik.com/search.php?topic=torrent&poster=&page=1&area=all[signature][hline]Beş Hececiler
I fear no enemy! I fear not death!
For the khala is my strength.
Sosyal ağlarda paylaş

kısaca bilgi vermem gerekirse...

torrent bir p2p dosya transfer sistemidir.

bazı siteler bulunur. sen gidersin buna, istediğin dosyayı aratırsın. dosyanın download linkine tıkladığında ".torrent" uzantılı küçük bir dosya download eder. bu dosya, kullandığın torrent client'tın tarafından açılabilinir. client için bir tanımlama dosyasıdır. böylece o dosyayı indirmekte olan tüm kullanıcılara bağlanır ve p2p şeklinde indirmeye başlar.

torrent client'ları farklı farklıdır. Ama aralarında en çok sevdiğim ABC ve BitLord'dur. Kurması kolay, kullanması kolay. BitLord ABC'den daha gelişmiştir. Eğer az özellik istiyorsan ABC kullanmanı öneririm.
Torrent client, bu dosyayı parça parça indirir ve bitince kullanmanı sağlar. Bir nevi emule, kazaa gibi.

Torrent'ın hızı çok iyidir. En azından emule ve dc++'dan çok daha hızlı download edebiliyorum. Sıra derdi yok, herşeyi kendisi otomatikman hallediyor.
Bundan dolayı blizzard, funcom gibi şirketlerinin, oyun clientı, oyun videosu veya oyun patchi indirmemiz için kullanmaya başladığı bir p2p sistemidir. Gittikçe de daha fazla şirket torrent kullanmaya başlamaktadır.

Torrent bir p2p sistemi olduğu için illegal bir program değildir. Ancak korsan yazılım yüklersen veya illegal dosya transferi yaparsan, bu kullanıcıya karşı ceza olarak yansıyabilir. Yani WoW Patchi çektin diye kimse sana birşey diyemez, ama atıyorum eminem'in son albümünü indirirsen bu suç kapsamına girer. Böyle bir riski de var.

Onun dışında evet güzel bir programdır. Ama sitelere çok bağımlıdır. Kendi built-in search yeteneği yoktur. Çünkü serverlara değil kullanıcılara bağlanır.[signature][hline]Beş Hececiler
I fear no enemy! I fear not death!
For the khala is my strength.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
dasaaa, 26 Ağustos 2005 00:49 tarihinde demiş ki:
Ayrıca genelde Torrent Clientlar (Torrent programları) üzerinden arama yapamıyoruz. Torrent sitelerine gidip arama yapıyoruz. Share Ratio falan (genelde) olamaması bir avantaj..

şimdi share ratio bazı üyelik isteyen ve kaliteli sitelerde kendi dblerinde kayıtlı

birde arama yapabiliyorsun azureus için plugin mevcut bitcometin ise içinde böyle birşey geliyor

eğer port açma ne anlamam dersen bitcomet diye gugılda arat onu çek herşeyi kendi halleder

birde artık bayağadır olan bi özellik var tüm herkesi birbirine bağlayan belki ilerde daha da gelişirse daha da iyi olur
*!adını hatırlayamadığından kıvırmaya çalışır*
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...