Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Intelligence & Wisdom ???

B0nzi

Öne çıkan mesajlar

Bu stat arasındaki temel fark nedir? Neyi, nasıl etkilerler? Bunların fazla ya da az olması durumunda ortaya ne gibi durumlar ortaya çıkar?
Son olarak bu statlar; bi fighter'ı, bi wizard'ı, bi monk'u ve bi drud'i nasıl etkiler?[signature][hline]Face your fears live your dreams

Tahsil cehaleti götürür, eşeklik bakidir.
Sosyal ağlarda paylaş

ınt=zeka
wis=bilgelik

wis eğitim yada tecrübe olarak alınabilir nelere bonus verdiğini bilmyorum ama bana göre ınt her karaktere gerklidir daha çok skill almana yarar falan feşmekan işte...bu ikili büyücü tayfası için çok önemli istisnalar hariç(sorcerer büyü için charisma kullanır) statlerin ilk üçü fiziksel diğer üçü mental ve sosyal olaylara dayanır char yaparken bunlara dikkat et iyi eğelenceler... :)
Sosyal ağlarda paylaş

intelligence akıl dır, wisdom ise bilgeliktir.
deli bir doktorun intelligıncı çok ama wisdomu azdır.
bu örnekten emin değilim ama sanırım fizban karakteri için wisdomu az, intelligencı çoktur diyebiliriz.(bazı durumlarda her ikiside çok oluyo gerçi =P ) wisdomu çok olan bir karakter, daha iyi felsefe yapar, inteli çok olan bir karakter daha iyi matematik soruları çözer. umarım yanlış bişey yazmamışmdır benim bildiğim bu.

karakterleri etkileme konusunda ise Druid ve Clericlerin ana statı wisdomdur.
Druidler doğanın büyüsünü kullanabilmeleri için önce doğayı anlayabilmelidir.
Clericler büyü yapmak için tanrılarının güvenini kazanmalıdır. (mantık yürütüyorum: tanrılar ancak bilge olan insanların onların öğretilerini en iyi anlayabileceği ve bu yolu takip edebileceğini düşünebilir. wisdomu yüksek olan ve tanrısını anlamış bir cleric tanrının elidir.
Wizardların ana statı intelligencedır. Buna söylencek fazla bişey yok. Arcane Büyüler çalışarak ögrenilir. İntelligencı çok olan bir bazı şeyleri daha rahat kavrayabilir.
Sorcererların ana statı Charismadır. Bunu açıklaması baya zor. öncelikle Charismanın ne olduğunu düşünelim. Charisma genel olarak etrafındakileri ne kadar iyi etkilediğini gösteren bir statdır. Etrafındakileri iyi etkilemek içinse, insanın kendine hakim olabilmesi gerekir. İçindekileri nasıl ortaya çıkaracağını bilmesi gerekir. işte olay burda anlaşılıyo. Sorcererlar büyü için çalışmaz, büyü içlerinden gelir kanlarında vardır. Kendini iyi tanıyan, içindeki gücü daha iyi anlayan bir sorcerer diğer sorcererlardan daha iyi büyü yapar tabiki.

(yazdım baya ama saçmalamışta olabilirim eheh)[signature][hline]Fevaxium level 58 nightelf rogue of Wicked Priests

[Bu mesaj tunca tarafından 20 Ağustos 2005 16:50 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
tunca, 20 Ağustos 2005 16:49 tarihinde demiş ki:
intelligence akıl dır, wisdom ise bilgeliktir.
deli bir doktorun intelligıncı çok ama wisdomu azdır.
bu örnekten emin değilim ama sanırım fizban karakteri için wisdomu az, intelligencı çoktur diyebiliriz.(bazı durumlarda her ikiside çok oluyo gerçi =P ) wisdomu çok olan bir karakter, daha iyi felsefe yapar, inteli çok olan bir karakter daha iyi matematik soruları çözer. umarım yanlış bişey yazmamışmdır benim bildiğim bu.

karakterleri etkileme konusunda ise Druid ve Clericlerin ana statı wisdomdur.
Druidler doğanın büyüsünü kullanabilmeleri için önce doğayı anlayabilmelidir.
Clericler büyü yapmak için tanrılarının güvenini kazanmalıdır. (mantık yürütüyorum: tanrılar ancak bilge olan insanların onların öğretilerini en iyi anlayabileceği ve bu yolu takip edebileceğini düşünebilir. wisdomu yüksek olan ve tanrısını anlamış bir cleric tanrının elidir.

tunca bahsettiğim tecrübe ve eğitim konusunu(ikisi çok farklı şeylerdir zira) çok iyi örneklemiş ama fizban olayı yanlış çünkü onun wisdomı 20nin üzerinde(second edition d&d) tıpkı diğer statleri gibi zaten o bi tanrı biz kitapta onu yaşlı deli bir büyücü sanıyoruz sonrada kelimenin tam anlamıyla apışıyoruz.

bkz.dragonlance cronicles vol.3

fizban tasheloff'a der ki:her ırk bana faklı bi isim verdi kenderler arasında da adım fizban olsun...

bu arada monk için bişey diyemiyorum ben secondçıyım bizde bruce lee yok:D ama monk armor class diye bi topik olcaktı orada wisdomın etkilerinden bahsediyolardı galiba istersen bi göz atarsın:)

[Bu mesaj eldebaren tarafından 20 Ağustos 2005 17:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Wisdom bonusu dextery bonusu gibi monkların ac sine eklenir..Monklar bilgelik ve farkındalıklarını savaşda da kullanabilircek şekilde eğitilmişlerdir....

İnt ve Wis konusunda söylenecek bir detay ise İnti düşük olan kişi aptaldır wis i düşük olan dalgın ve aylaktır....Bir kişi zeki ama ayakta uyuyan bir aylak olabilir....Bir kişi irade sahibi ve olgun iken kafası ağır basabilir...
Sosyal ağlarda paylaş

wisdom, çevreye ve insanlara karşı duyarlılığınız, tepkiniz, ilginiz
intelligence ise problemleri çözebilme, hızlı düşünebilme, daha karışık şeyleri düşünebilme

inti düşük, wisdomu yüksek bir köpeğe bakarsak,
bu köpek düşük IQ'lu olmasından dolayı bir insan kadar iyi düşünemez, hesaplama yapamaz veya bir iş üzerine yoğunlaşmakta zorlanır.
ancak, yüksek wisdomı sayesinde etrafındaki olaylara ne tip tepkiler verebileceğini bilir, diğer canlıların düşüncelerini, konuşmalarını ve durumlarını iyi yorumlayabilir. kimin dost, kimin düşman olacağını farkeder, kimin ona iyi davranacağını bilebilir, ya da ne zaman durcağını ne zaman oturcağını vs sizin hareketlerinizden çözebilir.

intelligence'ı yüksek ama wisdomu düşük bir mage'e bakarsak,
adam onlarca büyünün sözlerini ve yapılması gereken hareketleri aklında tutabilir, gördüğü sembolleri çabucak yorumlayabilir, zor problemleri çözebilir vs.
ancak buna karşın karşısındaki insanın düşüncelerini veya kişiliğini onun davranışlarından çözmesi mümkün değildir. insanları yanlış yargılar, kolayca aldanabilir veya yanlış önyargılara kapılabilinir.

basitçe açıklamaya çalıştım[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bone, 20 Ağustos 2005 21:54 tarihinde demiş ki:
wisdom, çevreye ve insanlara karşı duyarlılığınız, tepkiniz, ilginiz
intelligence ise problemleri çözebilme, hızlı düşünebilme, daha karışık şeyleri düşünebilme

inti düşük, wisdomu yüksek bir köpeğe bakarsak,
bu köpek düşük IQ'lu olmasından dolayı bir insan kadar iyi düşünemez, hesaplama yapamaz veya bir iş üzerine yoğunlaşmakta zorlanır.
ancak, yüksek wisdomı sayesinde etrafındaki olaylara ne tip tepkiler verebileceğini bilir, diğer canlıların düşüncelerini, konuşmalarını ve durumlarını iyi yorumlayabilir. kimin dost, kimin düşman olacağını farkeder, kimin ona iyi davranacağını bilebilir, ya da ne zaman durcağını ne zaman oturcağını vs sizin hareketlerinizden çözebilir.

intelligence'ı yüksek ama wisdomu düşük bir mage'e bakarsak,
adam onlarca büyünün sözlerini ve yapılması gereken hareketleri aklında tutabilir, gördüğü sembolleri çabucak yorumlayabilir, zor problemleri çözebilir vs.
ancak buna karşın karşısındaki insanın düşüncelerini veya kişiliğini onun davranışlarından çözmesi mümkün değildir. insanları yanlış yargılar, kolayca aldanabilir veya yanlış önyargılara kapılabilinir.

basitçe açıklamaya çalıştım

Bone sen bu işleri bırak da İt Bilimci ol ya.Hayran oldum sana :) . 40 sene düşünsem bir köpek üzrinde açıklayamazdım wisdomun ve intelligencenin ilişkisini.Gerçi köpekler zekaları sayesinde bir kez yaptıklarını bir daha tekrarlamıyorlar gibime geliyor.Eğer bilgelikleri yüzünden olsaydı bu farkındalık; mesela kaynar kazana atlamazlardı su içmek için çünkü kazanın kaynadığının farkında olurlardı.Ama akılları sayesinde bir daha o kazana yaklaşmazlar bile çünkü onun onlara zarar vereceğini bilirler.(gerçi bu noktada işler karışıyor ama)
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşların anlattıklarına paralel olarak bi tüyo verebilirim ki sosyal ve mental statleri hazırlarken oyun tecrübenle doğru orantılı arttır yani daha düzgün rp açısından böylece kimse sana bunu böyle yapmaman gerekiyodu ne biçim oyuncusun diyemez(b.kunu çıkarmadıkça tabi) mesela 9-11 arası statlerde ortalama bi insanı tarif eder...[signature][hline]don't panic!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...