Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bismarck

fedaykin

Öne çıkan mesajlar

son savaşı hatırlarsanız,amerikan askeri motorun arkasında gidp almanlara ateş açıo,dikkatlerini çekior,almanlar buna rağmen köye tanklar, askerler cübür cemaat giriyo,onden bi küçük grup yollayıp pusu varmı diye kontrol etmeyi akıl emdemiyomu alman gneral.

alman askerleri tek sıra halinde giriyolar şehre.eeeh
tanklar arka arkaya dizilmiş teker terker geliyolar.o son çatışma sahnesi baştan sona zıttırı.tek o 15-20 dakkelik sahne filmi ozuyo bence.[signature][hline]dandirk bi playlisitim
bir iki dostum
biraz umudum
bide uykum var

[Bu mesaj DoGMeaT tarafından 21 Ağustos 2004 10:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Filmlerde filmi çeken Amerika'lılar İngiliz'ler olduğu için üstün bir başarı gösterip hep Almanları yok ediyorlar.Ama tarihe şöyle bir gerçek tarihe baktığımızda mütteffik kuvvetlerinin karada verdiği olağanüstü kayıpları görüyoruz.
Yani filmler palavradan öteye geçmiyor çoğu zaman.Sadece zevk ve eğlence amaçlı izlenebilir.Gerçek bir tarihi yansıtmıyorlar.[signature][hline]My Honour is My Life
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle bir söz edildi mi bilmiyorum ama bizim bahsettiğimiz şey bir gemi, Otto Von Bismarck değil. Evet gemi ismini ondan almıştır ama aralarındaki tek bağlantı bu.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Bismarck'ın Peşine Gönderilen İngiliz Gemilerinin Listesi

Uçak Gemileri

Victorious
Ark Royal

Zırhlılar

King George V
Prince of Wales
Ramillies
Revenge
Rodney
Repulse
Hood
Renown

Ağır Kruvazörler

Suffolk
Norfolk
Dorsetshire
London

Hafif Kruvazörler

Kenya
Galatea
Aurora
Neptune
Hermione
Edinburgh
Manchester
Arethusa
Birmingham
Sheffield

Destroyerler

Achates
Antelope
Anthony
Echo
Somali
Eskimo
Nestor
Jupiter
Electra
Icarus
Active
Inglefield
Intrepid
Assiniboine
Saguenay
Lance
Legion
Columbia
Punjabi
Winsor
Mashona
Cossack
Sikh
Zulu
Maori
Tartar
Faulknor
Foresight
Forester
Foxhound,
Fury
Hesperus
Piorun (Polonya)

Denizaltılar

H-44
Minerve
P-31
Sealion
Seawolf
Tigris
Sturgeon
Pandora[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Rica ederim ne demek, benim için de yazmak bir zevkti :)[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Neredeyse değil, Atlantikte bulunan bütün donanma peşine düşmüş. Tabii ki doğu akdeniz veya Hint okyanusunda bulunanları çağırmamışlar, onlar gelene kadar olay biterdi :)[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Infeqted, 26 Ağustos 2004 20:17 tarihinde demiş ki:
ulan cok afedersiniz ama elalemin gelistirdigi o cocukluklari hakkinda 60mesaj neyi tartisiyosunuz

Tarihte sadece çiçekler, böcekler, sevgi kelebekleri yokki. Savaşlar da tarihin bir parçası.
Ama sen de haklısın. Eminim şu anda başka bi forumda Türk Kurtuluş Savaşı topiciğine "Bırakın o.cocuklarının yaptıklarını, ne tartışıyorsunuz" dien biri vardır.
...
Kardeş burası tarih bölümü. Biz de birbirimize küfür etmeden, usulu uslu mesajlar atıp, nirvanaya ermeye çalışıyoruz. Sen neden celallendin ben onu anlamadım.[signature][hline]Külliyen Yalan
© Silthanas
Sosyal ağlarda paylaş

Fedaykin hersey iyi hosta forumdaki insanlar a'dan z'ye mürettebatin isimlerini ne yapsin?

Yani bu kadar fanatik taraftar olmayin, sanki yasadiniz mi o yillari, sadece okuduklariniza dayanarak bu derecede manyakca hayranlik veya bu derecede hastalik neden?

Yazilarini severek okurum fedaykin ama abartmadigin surece...
Sosyal ağlarda paylaş

Bence yazdıklarım fanatikçe veya manyakça değil di :) Bu şekilde savaşan kişilerin bence isimlerinin unutulmaması ve onurlandırılmaları gerekir. Tabii ki bunlar benim görüşlerim. Birde isimleri kim ne yapsın diye başlarsak bir yerden sonra saatleri kim ne yapsın, şunu kim ne yapsın bunu kim ne yapsına varırız. Her kez herhangi bir olayı anlatırken hangi ayrıntı düzeyinde anlatmayı uygun görürse o düzeyde anlatır. Belki bir gün birisi bu konuda ödev hazırlarken onun işine yarar veya belki hiç kimsenin işine yaramaz. ancak zaten bu benim umrumda da değil. Ben bunu illa birilerinin işine yarasın, şu bilgi gerekli bu gereksiz diye düşünerek yazmıyorum, neyi yazmak istiyorsam onu yazıyorum.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

• 11 ay sonra ...
Güsel bi yası gerçekten...
Bide şu hood nası battı ya iki wuruşta:)Bi belgeselde islemiştim hood aslında 1.dünya sawaşından kalma ezik bi gemiymiş we onu sadece saygı için bayrak gemisi yapmışlar o yüsden bismarck bunu iki wuruşta almış.Ama propaganda da olabilir[signature][hline]Aşk çiş gibidir,gelirse tutamazsın,tutarsan ağrı yapar...
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm dünyaya kan kusturmuş bu faşistler sürüsüne hayranlık beslemek olsa olsa başkalarını ezmekten zevk duyan insanların işi olsa gerek. Dün burada nazi propagandası yapıyor denen arkadaşa ateş püskürenler bugün nerede acaba?[signature][hline]...Gözlerin bir çığlık, bir yaralı haykırış;
Gözlerin bu gece çok uzaktan geçen bir gemi...
Sosyal ağlarda paylaş

Çok güzel bir yazı olmuş. Tarihde şansın yeri gerçekten bazen en büyük savaşlarla elde edilen başarılardan daha önemli olabiliyor.[signature][hline]Beş Hececiler
''Özünün farkında olup bunu gölgelemek farklı, bu gölgelemenin farkında olmayıp kendini başka türlü nitelendirmek farklıdır.'' - S
Sosyal ağlarda paylaş

said:
pekaziz, 17 Ağustos 2005 12:55 tarihinde demiş ki:
Tüm dünyaya kan kusturmuş bu faşistler sürüsüne hayranlık beslemek olsa olsa başkalarını ezmekten zevk duyan insanların işi olsa gerek. Dün burada nazi propagandası yapıyor denen arkadaşa ateş püskürenler bugün nerede acaba?

Kesinlikle etki altında kalınarak, konu üzerinde eni konu düşünülmeden yazılmış bir yazı bu. Beni nazizm ve faşizmle suçlamadan önce nedenine bakalım...

Bismarck nedir? Bismarck, Nazi Almanyası döneminde üretilse ve onun savaş filosunun bir parçası da olsa, eninde sonunda bir savaş gemisidir. Bir makinadır.

İnsanlar Bismarck'a niye hayran? Çünkü zamanına göre çok gelişmiş bir araç, öyle ki İngilizler koca donanmalarını bu tek gemiyi bulup yoketmek için ayırmışlar, demek ki çekindikleri kadar var. Hikayeyi de okuduysanız, neden çekindikleri de ortada.

Bismarck'a hayran olmakla Nazilik ve Nazi hayranlığı arasındaki bağlantı? Yok. Neden? Nazilere "Vay be Bismarck gibi bir gemi bile ürettiler" diye hayran olunabilir. Ama tam tersi olmaz, Bismarck yapıldı diye kimsenin Nazi olacağını sanmam. Bu saçmalıktır. Eğer Bismarck, bir Nazi Propaganda Gemisi olsaydı, görevi Nazizmi yaymak olsaydı ve insanlar hayranlık duysaydı, dediğinde haklı olurdun pekaziz, o zaman kızardık "Niye hayran oluyorsunuz?" diye. Ama değil.

Aynı şekilde, Tiger tankına da pek çok kişi hayrandır. Neden? Çünkü bu tank, 2. Dünya savaşında çok önemli bir rol oynamış, standartları değiştirmiş, Amerikalılarla Ruslar arasında kavga çıkartmış, çağının ötesinde bir silahtır. İnsanlar Tiger tankına da Nazizm sembolü olduğu için değil, çağından önde olduğu ve efsanevi işler başardığı için hayrandır.

Bismarck olsun, Tiger olsun, bunlar bir dünya savaşında görevlerini yapan savaş makinalarıdır. Bir ideolojiye hizmet etmezler, sadece savaşırlar. İnsanlar onlara hayran olunca gidip Nazi olacak diye bir kaide yok.

Ayrıca bir şey daha dikkatimi çekti, ki bu senin tarafsız düşünmen konusunda kafamda soru işaretleri bırakıyor. İnsanlığa kan kusturan faşistler sürüne hayranlık beslemek demişsin... Pardon da, o zaman gerekmediği halde 2 tane atom bombası atmak çok mu insancıl? Dresden'i, Berlin'i yangın bombalarıyla bombalayıp yüzbinlerce sivili tek gecede öldürmek de mi çok insancıl? Müttefik kuvvetler çok cici, Mihver devletleri tü kaka? Bu şimdi tarafsız mı oldu? Naziler ne kadar kötülük yaptıysa Müttefikler de o kadar sert yanıt verdi, aynısını yaptı. Sen düşünebiliyor musun, bir ordu "kendini savunmak adına" senin ülkene geliyor (Ruslar), sonra evleri yağmalayıp bütün kadınlara tecavüz ediyor, bir de subayları çıkıp megafonla, "Korkmayın askerlerimiz temizdir, hiçbir hastalık taşımazlar" diyor. Bu kan kusturmak değil öyle mi? Yahudilere yapılanlardan farkı ne bunun? Bu da insanlık dışı değil mi?

Dün nazi propagandasına ateş püskürenler bugün gerek olmadığı için susuyor. Bismarck beğenildi diye "Kahrolsun naziler, siz de yardakçısınız" diye olaya girmek bence ters propaganda altında kalmaktır. O onu yaptı bu bunu etti diye küseceksek de, herkese küsmemiz gerek, kendi atalarımız dahil.

Dilerim kendimi anlatabilmişimdir. Saygılarımla,[signature][hline]Rampaların ustası, Liv Tyler'ın hastasıyım.
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

+1
Bir savaşta eğer sadece bir tarafa bakıp, sadece onun hatalarını görebiliyorsanız bence büyük ihtimalle propogandaya kurban gitmişsinizidir.[signature][hline]Beş Hececiler
''Özünün farkında olup bunu gölgelemek farklı, bu gölgelemenin farkında olmayıp kendini başka türlü nitelendirmek farklıdır.'' - S

[Bu mesaj Ardeth tarafından 17 Ağustos 2005 13:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Cafein, bir kere o lafım sadece sana değil; yorum yazan hemen herkeseydi (bu arada senin hiç mesajını görmedim bu konuda, yoksa fedaykin ile aynı kişi misin? Gerçekten bilmediğim için soruyorum, yanlış anlaşılmasın.).

Evet yazıda anlatılan Bismark bir makina ama övgü düzülenler öyle değil ne var ki:

said:
Bismarck zırhlısının askerleri! Sizler çok büyük bir üne ulaştınız! Savaş kruvazörü Hood`un batırılışı sadece askeri değil, aynı zamanda psikolojik bir zaferdir çünkü Hood İngiltere`nin gururuydu. Bundan sonra düşman elindeki her şeyi toparlayıp üstümüze sürecektir. Bu sebepten dolayı dün kendi savaşını devam ettirip ticaret gemilerini batırmak üzere Prinz Eugen'ı serbest bıraktım. O düşmandan kurtulmayı başardı. Ancak biz daha önce almış olduğumuz isabetler nedeniyle Fransız limanlarına dönme emri aldık. Düşman dönüş yolunda toplanıp bizimle savaşa tutuşacaktır. Bütün Alman ulusu sizinle birlikte ve biz toplarımız alevlerden kızıllaşıp son topumuz namluyu terkedene kadar ateş edeceğiz. Bizim için askerler, ve şimdi Zafer yada Ölüm!

said:
Bismarck`ın aldığı yaranın ciddiyeti iyice kesinleşinde Amiral Lütjens şu mesajı yolladı; Gemi manevra yeteneğini kaybetti. Son top mermimize kadar savaşacağız. Çok yaşa Führer.

said:
Gökyüzünde dönüp duran Swordfishler bu bitmek bilmeyen dramaya şahit olmaktaydılar.

said:
Dorsetshire`ın kaptanının aldığı bir kararla büyük kısmı ölüme terkedilmiştir

said:
Denizcinin mezarında gül bitmez...

said:
Bismarck'ın mürettebatının alfabetik sıradaki isim listesi. Yanında artı (+) işareti olanlar Bismarck ile birlikte denizin derinliklerinde sonsuzluğa ulaşan kişilerdir. Yanında işaret olmayanlar ise kurtulmayı başaranlardır.

Unutulmadınız tarihin en şanlı gemisinin en kahraman mürettebatları. Son ana kadar aynı azimle savaşan kişiler asla unutulmaz!

Bunlar dikkatimi çeken bazı bölümler. Açık açık propaganda kokuyor işte, her ne kadar karşı çıkacağınızı bilsem de.

Kaldı ki nazilere hakaret etmem Sovyetler hariç müttefikleri savunmamı gerektirmez, bu ancak sapıkça bir formel mantığa göre hareket etmek olur.

Bugün ABD'nin Irak'ı işgaline sandıkta destek veren ABD halkı ne kadar masumsa; Hitler'e ve onun ordusuna destek veren Almanya halkı da o derece suçludur. Emperyalistler arasında tercih olmaz, fark da olmaz.

Elbette Berlin'e girecek Sovyet ordusu. Gelecekte de her an bir tehdit oluşturabilecek nazi birlikleri bırakılsa mıydı yani? Ayrıca yine kadınları ve çocukları ortaya sürüp haksızlığı aklamaya çalışmayın. Asıl kıyımı yapanlar ortadadır; bir anda Sovyetler Birliği'nin 22 milyon insanına kıymışlardır.

Dediğim gibi bu ideolijinin ve halkın savunmasını yapmak ancak başkalarını ezmekten sevk alan insanların işi olsa gerek.[signature][hline]...Gözlerin bir çığlık, bir yaralı haykırış;
Gözlerin bu gece çok uzaktan geçen bir gemi...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...