Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bismarck


fedaykin

Öne çıkan mesajlarİkinci Dünya Savaşının belki de en ünlü gemisidir Bismarck. Denize indirildiği zaman İngilizlerin en büyük kabusu olan bu gemi sadece beş atışta İngilizlerin bayrak gemisi ve en büyük gururları Hood'u batırınca bir anda ününe ün kattı. İngilizlerin batırmak için peşine bütün donanmalarını taktıkları Bismarck ve efsanesini anlamak için öncelikle teknik özelliklerini bilmek gerekir.

Genel Bilgiler
Tonaj : 39.517 ton (boş) - 49.406 ton (sefere hazır tam dolu hali)
Uzunluk : 251 metre
Yükseklik : 36 metre
Hız : 30.12 knot
Menzil : 19 knot'da 8.525 mil - 28 knot'da 4.500 mil
Uçak : 4 x Arado Ar 196
Mürettebat : 2200

Zırh

Yan zırh üst kesimleri : 145 mm
Yan zırhlar :320 mm
Ana taretler : 130-360 mm
Yardımcı taretler : 40-100 mm
Üst güverte :50-80 mm
Kumanda Kulesi : 220-350 mm

Silahlar

Ana batarya : 8 x 38cm/L47
Yardımcı bataryalar : 12 x 15cm/L55
Uçaksavarlar : 14 x 10.5cm/L65
16 x 3.7cm/L83
20 x 2cm

[Bu mesaj fedaykin tarafından 20 Ağustos 2004 17:01 tarihinde değiştirilmiştir]
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Ren Egzersizi (Rheinübung) Harekatı

22 Ocak 22 Mart 1941 tarihleri arasında hücum kruvazörleri Scharnhorst ve Gneisenau'nun 22 gemi batırarak Kuzey Atlantiği hallaç pamuğu bigi attıkları Berlin operasyonu sonrası Alman Donanması Bismarck'ı da Atlantik seferine gönderip yenilmez bir Armada oluşturarak İngiltere ile Amerika arasındaki deniz trafiğini kesmeyi planlıyordu. Bunun için Ren Egzersizi Operasyonu planlandı. Ancak orjinal planlarda Bismarck'a Scharnhorst ve Gneisenau'nun eşlik etmesi yer alırken bu iki geminin Berlin operasyonu sırasında aldıkları yaralar nedeniyle bir süre Fransa'da tersanelerde bakıma alınmaları gerekmişti. Onun yerine Prinz Eugen ağır kruvazörünün eşlik etmesine karar verildi.18 Mayıs sabahı Bismarck ve Prinz Eugen Gotenhafen limanından ayrılarak Z-16 ve Z-23 destroyerleri ile mayın tarama gemileri eşliğinde Baltık denizine açıldılar. Bu şekilde Ren Egzersizi Harekatı başlamış oldu. İlerleyen saatlerde oluşturulan gruba Z-10'da katıldı.

İngilizlerin hava keşifleri ile Alman donanmasının hareketlendiğini anlamalarından sonra 20 Mayıs günü öğlen saatlerinde İsvaç donanmasına bağlı Gotland kruvazörünün keşif uçakları tarafından yeri belirlendi.


Bismarck'ın kaptanı Amiral Lütjens

Amiral Lütjens komutasındaki Bismarck ve görev grubu kendi mayın tarlalarını geçtikten sonra mayın tarama gemilerini geri yolladılar. 21 Mayıs sabahı Bismarck ve grubu Bergen kıyılarındaki fiyordlara demirlediler. Bu şekilde Ren Egzersizi Harekatının ilk aşaması sorunsuz bir şekilde tamamlanmış oldu. Ancak artık İngilizlerde almanların hareketlendiğini biliyorlardı.


Bismarck Norveç'e doğru seyrederken
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyortlarda demirlemiş olan Bismarck ve Prinz Eugen yeniden boyanırken yeni erzaklarını da gemilere yüklediler. Prinz Eugen`ın yakıt tankları da bu arada dolduruldu. Burada nedeni hala anlaşılamamış olan büyük bir hata yapıldı ve Bismarck`ın azalan yakıt depoları doldurulmadı. Gotanhafen`den Norveç fiyortlarına seyrederken Bismarck kayda değer oranda yakıt harcamıştı ve akıllıca olacak tercih Prinz Eugen`ın tankları doldurulurken Bismarck`ın tanklarının da doldurulması olacaktı.

Alman keşif uçakları ve istihbarat ağının İngiliz Anayurt Filosu`nun hala Scapa Flow`da demirli olduğunu öğrenen Amiral Lutjens en uzun yol olan İzlanda ile Grönland arasındaki Danimarka boğazını kullanarak Atlantiğe açılmaya karar verdi. İzlanda`nın altındaki yollar daha kısa olsalarda hem Anayurt Filosu`na daha yakın hem de İngiltere`den kalkacak uçakların menzilinde yer alacaklardı.

21 Mayıs akşamı saat 19:30`da Bismarck ve görev gücü Fiyortlardan ayrılarak Kuzey Buz denizinde Grönland`a doğru yol almaya başladılar. Aynı gece İngilizler Bismarck`ın demirli olduğu Fiyordu İngilizler görüş mesafesi çok düşük olduğu halde bombaladılar ancak Bismarck çoktan oradan ayrılmıştı. Ertesi gün yapılan hava keşfi sırasında Bismarck`ın fiyorddan ayrılmış olduğu anlaşıldı.


Bismarck'ın İngiliz Keşif Spitfire'ı tarafından Grimstad fiyordundan çekilen fotoğrafı

22 Mayıs sabahı Amiral Lutjens plana uygun olarak destroyerlerine geri dönmeleri emrini verdi. Destroyerlerinden ayrılan Bismarck ve Prinz Eugen 24 knot hızla Kuzeye doğru ilerlemeye devam ettiler.

İngilizler Bismarck`ı en son gördükleri fiyortta bulamadıklarından olası bütün fiyortlara keşif uçakları gönderdiler. Hiç birinde de Bismarck`ın izine rastlanılamayınca Bismarck`ın Atlantik`e doğru seyrine başladığını anladılar. Amiral Tovey Bismarck`ın geçeceğini tahmin ettiği İzlanda ile Grönland`ın arasına Suffolk ile Norfolk ağır kruvazörlerini yönlendirdi. İzlanda ile Faeroe adası arasına ise hafif kruvazörler Arethusa, Birmingham ve Manchester yerleştirildi. İngilizlerin gururu iki zırhlı Hood ve Prince of Wales ise İzlanda`nın güney batı kıyılarında her iki yöne de müdahale edebilecek şekilde yerleştirildi. Daha güneyde ise ikinci bir görev gücünü değişik yerlerden toparlayarak bütün bu birliklere Bismarck`ın yerini tespit eder etmez müdahale edebilecek şekilde konumlandırdı. Bu görev gücünde uçak gemisi Victorious ile zırhlılar King George V, Repulse, Rodney, hafif kruvazörler Aurora, Galatea, Hermione, Kenya, Neptune ve 6 destroyer yer alıyordu. Diğer birliklerce görülüp izlenecek Bismarck`ın Hood tarafından batırılamaması durumunda bu görev gücünün yakalayarak batıracağı varsayılıyordu.

Ve böylece İngilizler de artık sahnedelerdi...

[Bu mesaj fedaykin tarafından 19 Ağustos 2004 17:23 tarihinde değiştirilmiştir]

Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

23 Mayıs sabahı Bismarck ve Prinz Eugen Danimarka boğazına girdiler. Yılın bu mevsiminde genişliği 50 ila 60 km arasında değişen buzullarla kaplı bu boğaz bütün çıkış harekatının en tehlikeli bölümüydü. Bir çok yeri mayınlanmış, ingiliz gemilerince kontrol edilen ve buzulların bulunduğu bir bölgeydi.

Akşam saat 19:22`de İngilizler Bismarck ile ilk teması sağlamayı başardılar. İngiliz kruvazörü Suffolk radarlarında tespit ettiği Bismarck ile çok kısa bir süre 11 kilometre meafeden görsel temasa geçtiyse de hemen İzlanda`ya doğru rotasını değiştirerek sis perdesi ardında kayboldu. Ancak aradaki mesafeyi koruyarak sürekli olarak radar vasıtası ile Bismarck`ı takibe aldı. Saat 20:30`da ise bölgedeki diğer kruvazör Norfolk`da radar teması ile grubu izlemeye başladı. Bu sırada Bismarck 5 salvo yaptıysa da bir isabet kaydedemedi. Norfolk ve Suffolk bütün gece boyunca Bismarck`ı aradaki mesafeyi sürekli olarak koruyarak izlemeyi Bismarck`ın bütün manevralarına ve yakınlaşma çalışmalarına rağmen başardı.

Bismarck`ın Norfolk`a ateş ettiği sırada oluşan patlamada ön radarı bozuldu, bu sebepten dolayı Lütjens Prinz Eugen`a öne geçmesini emretti. Saatte yaklaşık 30 mille seyreden alman ve ingiliz gemileri arasındaki bu kovalamaca bütün gece devam etti.

Sabah saat 05:14`de Prinz Eugen Hood ve Prince of Wales ile Hidrofon temasını kurdu. 05:37`de ise ilk görsel temas 34.100 metrede kuruldu ancak yaklaşan gemi bir hafif kruvazör olarak bildirildi.

Danimarka boğazından çıkmak için alman gemileri güneybatı yönünde ilerlerken onları yakalamak için Hood ve Prince of Wales batı-güneybatı yönünde ilerlemey devam ettiler.

Saat 05:41`de Norfolk almanlar ile görsel teması 27.780 metrede kurdu. O da doğu yönünden almanlara yaklaşmaktaydı.

Atlantiğe güvenle çıkabilmek için İngiliz su üstü savaş gemileri ile zorda kalmadıkça savaşmama emirleri almış olan Lütjens yaklaşan 2 ağır kruvazör ve 2 zıırhlıdan oluşan düşman grubunu hala ciddi bir tehdit olarak görmüyorsa da artık onlardan çarpışma olmadan kurtulmasının da çok zor olacağını farketmeye başlamıştı.

Saat 05:49`da aradaki mesafe 24.000 metreye kadar düşmüştü. Yaklaşan gemileri hala tam olarak tanımlayamayan almanlar 4 ağır kruvazörün yaklaştığını fazediyorlar ancak düzenli olarak yaklaşmalarından dolayı savaşmayı göze almış zırhlı olabilecekleri ihtimalini de giderek daha fazla göz önünde bulunduruyorlardı. Benzer tanımlama problemi İngilizlerde de yaşanmaktaydı. Silüetleri o mesafeden birbirine çok benzeyen Bismarck ve Prinz Eugen birbirinden ayırdedilemiyordu. İngilizler önden giden Prinz Eugen`ın Bismarck olduğunu düşünerek ateşi onun üzerinde yoğunlaştırma kararı almışlardı.

Saat 05:52`de Prinz Eugen ile Hood ve Prince of Wales arasındaki mesafe 22.800 metreye düşünce Hood ilk ateşi Bismarck zannettiği Prinz Eugen üzerine açtı. Ancak Prince of Wales`in kaptanı Bismarck`ın arkadaki gemi olduğunu fark ettiğinden Oramiral Holland`ın emirlerini dinlemeyerek ateşini arkadaki Bismarck üzerine yoğunlaştırdı.


Hood'un 38.1 cm lik bataryalarının iki atışın Prinz Eugen'ın yakınlarına düştüğü an.

Ateş açıldığı sırada hala peşinde zırhlılar olduğunu farkedememiş olan Almanlar hem toplardan çıkan alevlerin şeklinden hemde etraflarına düşen topların oluşturduğu devasa su sütunlarından peşlerinde zırhlılar olduğunu farkettilerse de kesin olarak hala tanımlıyamıyorlardı.

05:53`te ilk salvolarını bitiren Prince of Wales su sütunlarının oluşmasını bekleyerek ateşlerinin mesafesinide yapmaları gereken değişikliği hesaplama çalıştılar. Hem ilk salvoları hem de düzeltilmiş ikinci savloları hep Bismarck`ı aşıp çok daha uzağa düştüler.

Hood ise hala yanlış gemiye ateş ettiğini farkedememişti. Bu sırada Norfolk`da 25.000 metre mesafeye kadar yanaşıp savaşa girmeye hazırlanıyordu. Suffolk ise hala 29.000 metrede ateş hattından çok uzaktaydı.

Prince of Wales`in 3. salvosu da Bismarck`ın üstünden geçip giderken Hood sonunda yanlışhedefe ateş ettiğini anlamış ve 3. salvosunu hedef mesafe tespit amaçlı olarak Bismarck`a yollamıştı.

Saat 05:55`de Önce Bismarck ardından da Prinz Eugen ilk salvolarını yolladılar. Ancak ingilizlerden farklı olarak bütün toplarını aynı anda değilse önce A ve B toplarını, onlardan sonra C ve D toplarını ateşlediler. Bismarck ilk iki yarı salvosunu ( bir salvo bütün topların ateşlenmesidir. Yarı salvo Bismarck için iki bataryanın ateşlenmesidir) Hood üzerine yönlendirdi ama isabet kaydedemedi. Prinz Eugen`ın da ilk yarı salvosu isabet kaydedemese de ikinci yarı salvosu Hood`u vurmayı başarı ve kıç bölgesinde yangına yol açtı.
Prince of Wales`in beşinci salvosu da boşa gittiysede 6. salvoda Bismarck`ı vurmayı başardı. Bu yara sonucu Bismark yakıt kaybetmeye ardında bir iz bırakmaya başladı. Hood`da ise yangın hala sürüyordu.


[i]Bismarck'ın

Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Saat 05:59 itibariyle Hood ve Prince of Wales birlikte Bismarck`a ateş ederlerken Bismarck ateşini Hood`a, Prinz Eugen ise Prince of Wales`e ateş ediyordu.

Bismarck 15.700 metreden 2 yarı salvo (5. salvo) daha yolladı ve bunlardan muhtemelen son iki salvosundan birisi Hood`a ölümcül olan darbeyi indirdi. Bu arada Prinz Eugen`da 4 yarı salvosunu daha Prince of Wales üzerine yolladı.

Hood ölümcül yarasını almadan hemen önce 10. ve son tam salvosunu Bismarck üzerine gönderdiyse de isabet kaydedemedi.

Prince of Wales ise 12. salvosunu 15.600 metreden, 13. salvosunu da 15.000 metreden Bismarck üzerine yolladı. 13. salvo Bismarck`ın 3. ve son yarasını almasına yol açtı.
Saat 06:00 sularında Hood aldığı yara sonucu ortadan ikiye yarılıp batmaya başladığı sırada son yarı salvosunu (öndeki iki taret) Bismarck üzerine yolladı.


Hood`un batarken Prinz Eugen`dan çekilen fotoğrafı

Bismarck ise önceden planlanıp atış emri verilmiş olan 6. salvosunu ( her zamanki gibi iki yarım salvo şeklinde) Hood`un bir zamanlar bulunduğu yere yolladı. Bu sırada uçaksavar bataryaları da üstlerine gelmiş olan İngiliz keşif uçağına ateşe başlamışlardı.

Prince Eugen 4 yarı salvo (10. ve 11. salvolar) daha Prince of Wales`in üzerine yolladı.

Prince of Wales ise bu sırada Hood`un kalıntılarına çarpmamak için manevra yapıyordu. Bu manevra sırasında 14. ve 15. salvolarını da yolladı ama her ikisi de kısa düştü.

Norfolk Hood havaya uçtuktan sonra iskele yönünde dümen kırarak Bismarck`a yaklaşma açısını düşürdü. Suffolk ise hala 28.000 metre mesafede çatışma alanından uzakta seyretmekteydi.

06:01`de Hood batmaya devam ederken enkazına çarpmamaya çalışan Hood Alman gemilerine doğru tehlikeli bir dönüş gerçekleştirdi. Mesafe tespit cihazlarından durumu fark eden Prinz Eugen`ın torpidolardan sorumlu komutanı Brinkman kaptandan atış mesafesine giren Prince of Wales`e ateş açmak için izin istedi.

Bismarck ise ateşinin yönünü Hood`dan Prince of Wales`a kaydırmıştı.


Bismarck'ta artık Prince of Wales'a ana bataryaları ile ateş etmektedir

06:02`de Hood batmaya devam ederken Prince of Wales ağır ateş altında enkazın yanından geçiyordu. Bismarck ise uçağın torpido saldırısından korunmak için sancak yönünde manevraya başlamıştı. Bu sırada 2 yarı salvosunu daha yolladı. Bu atışlarından birisi 14.000 metreden pusula platformunu vurdu ve içerdeki hemen herkesin ölmesine yol açtı. Artık Prince of Wales körlemesine ilerliyordu ve ateşi kesti.

Prinz Eugen 4 yarı salvo daha yollarken aradaki mesafe çok fazla olduğundan isabet yüzdesi çok düşük olacak olan torpidoların atış izni çıkmadı.

Hood neredeyse tamamen sularda kaybolurken Norfolk savaşa dahil olup 3 salvosunu Bismöarck üzerine yolladı. Ancak hepsi kısa düştü.


Prince of Wales veya Norfolk'un toplarının Bismarck'ın etrafında oluşturdukları su sütunlarının İngiliz gemilerinden görüntüsü

06:03`de Hood tamamen batmış, Prince of Wales ise ateş edemez durumda çok büyük bir tehlike altındaydı. Bu şartlar altında Prince of Wales hemen bir sis perdesi oluşturmaya ve kaçmaya başladı. Ancak düşen mesafe sayesinde Bismarck`ın 105mm`lik ağır uçaksavar topları da devreye girmişti.

Prinz Eugen ise birkaç dakika içinde efektif olarak torpido kullanabileceği bir mesafeden ateş edebilecek bir pozisyonda olacaktı ancak tam bu sırada 220 derecede hidrofonlar torpido olabilecek bir ses algıladılar ve bu sebepten gemi hemen sancak tarafına dönerek kaçma manevralarına girişti.

Prince of Wales ise hala sis perdesi oluşturmaya çalışıyordu.
Bismarck 2 yarı salvosunu daha Prince of Wales`in üzerine yolladı ve önce 14.500 metrede geminin su altı seviyesinden bir yara almasına yol açıp sonra sancak tarafındaki ikincil bataryaların da devre dışı kalmasını sağladı. Bunlar Prince of Wales`in 2. ve 3. yaralarıydı.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"

Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Prinz Eugen 4 yarı salvo daha Prince of Wales`in üzerine yolladı ve kıç bölgesi su altı seviyesinden bir isabet kaydetti. Bu sırada kaçmaya çalışan Prince of Wales`in arkadaki Y bataryası kendi nişan olanakları ile Bismarck`a ateş etmeyi denediyse de atışı Bismarck`a yaklaşamadı bile.

Hood geride sadece 3 mürettebatını bırakarak sulara gömülmüş, Norfolk ateşi kesip savaşa alanından uzaklaşamaya çalışıyor ve Suffolk hala savaş bölgesinin dışında 28.000 m mesefade bulunuyordu.


Prinz Eugen'dan Bismarck'ın son atışlarından birisinin görüntüsü

06:04 itibariyle Prince of Wales çok kötü bir durumdaydı. Her iki gemiden arka arkaya hem isabet alıyor hemde aradaki mesafe gittikçe azalıyordu. Ancak bu sırada Bismarck`da uçak alarmları, Prinz Eugen`da ise torpido alarmları çalması sonucu her iki gemide sancak tarafına keskin bir dönüş yaparak ateş açılarını kaybettiler. Ayrıca sis perdesi de gittikçe daha yoğun bir hal almaya başlamıştı.

En tehlikeli durumu atlatan Prince of Wales güney doğu yönünde kaçmaya başladı.

Gittikçe açılan mesafeye rağmen Bismarck 10 salvosunda bir kez daha Prince of Wales`a isabet kaydetti.

Prinz Eugen`da 2 yarı salvo daha yolladı ve iki isabet kaydetti. İlki yine kıç bölgesini vururken ikincisi 133mm`lik top cephaneliğine geldiysede patlamadı. Bu Prince of Wales`in en şanslı anıydı ve Hood ile aynı kaderi paylaşmaktan patlamayan bu top sayesinde kurtuldu.

Prince of Wales`in Y bataryası ikinci kez kendi imkanları ile ateş ettiyse de yine Bismarck`tan çok uzağa düştü.
06:05 itibariyle Bismarck 11. Prinz Eugen`da 19. salvosunu Prince of Wales üzerine yolladıysa da gittikçe artan sis perdesi, aşılan mesafe ve yapılan manevralar yüzünden isabet kaydedemedi. Prince of Wales`in Y bataryası da 3. atışını gerçekleştirdi.

06:06 itibariyle Prince of Wales Prinz Eugen`dan 16.000 metre, Bismarck`dan ise 17.000 metre uzaktaydı ve aradaki fark sürekli açılıyordu. Ayrıca yarattığı sisde iyice yoğunlaşmaya başlamış ve hedefi seçilemez hale getirmekteydi.
İlerleyen dakikalarda Bismarck ve Prinz Eugen birkaç atış daha gerçekleştirdiysede hiç biri isabet kaydedemedi.

Bismarck`ın komutanı Kaptan Ernst Lindemann Prince of Wales`in işini bitirmek için Lütjens`den izin istedi. Ancak Lütjens`in karadayken aldığı zorunda kalmadıkça ve bir konvoyu korumadığı sürece hiçbir müttefik savaş gemisi ile savaşılmaması emrine karşı gelmek anlamına geleceğinden ayrıca her geçen saniye yaklaşan diğer müttefik gemilerine yakınlaşmaları için gerekli süreyi kazandırmamak için bu istek reddedildi.

06:10 itibariyle artık savaş bitmişti. Savaşın sonu itibariyle;

Bismarck Prince of Wales`den üç isabet aldı.

Prinz Eugen hiç isabet almadı.

Hood Bismarck`dan aldığı isabet sonucu battı.

Prince Of Wales 4`ü Bismarck`dan, 3`ü Prinz Eugen`dan olmak üzere 7 isabet aldı

Norfolk ve Suffolk alman gemilerinde ateşe maruz kalmadıklarından hiç isabet almadılar.


Bismarck'ın almanlar tarafından çekilen son fotoğrafı. Prinz Eugen önde seyrederken Bismarck onu takip etmekte.

Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Bismarck`ın aldığı yaralar savaş gücünü en ufak azaltmadı ise de hem maksimum hızının 28 knot`a düşmesine hemde ciddi oranda yakıt kaybetmesine yol açtı. Bunların etkileri ise savaşın ilerleyen safhalarında görülecekti.

Mevcut durum itibari ile Lütjens`in Rheinübung harekatını sürdürmesi ve Atlantikte düşman konvoylarının peşine düşmesi mümkün gözükmüyordu. Onun yerine ya Norveç`e dönüp yada Fransız limanlarına giderek geminin tersanelerden birisinde havuza alınıp tamir edilmesi gerekiyordu.

Lütjens Prince of Wales`in üstüne gidip onu da batırarak büyük bir zafer kazanmış bir şekilde Norveç`e dönebilirdi ama bu bir kez daha aynı yolu aşmaya çalışması ve İngiliz su üstü gemileri ile bir kez daha çarpışmaya girmesi anlamına geliyordu. Onun yerine güneye St. Nazaire`e giderek hem Scharnhorst ve Gneisenau ile buluşmuş olacak hem de bakım çalışmaları biter bitmez Atlantiğe açılabilecekti.

Saat 08:01 itibari ile Lütjens hem genel durumu bildirdi hem de Bismarck`ın bakıma alınıp Prinz Eugen`ın harekata bağımsız bir kruvazör olarak devam etmesi isteğini bildirdi. Bismarck 180 derece güneye 24 knot hızla ilerlemeyi sürdürdü. Prince of Wales, Norfolk ve Suffolk ise peşlerinden gelerek radar temasını kaybetmemeye çalışıyorlardı.

24 Mayıs gecesi Bismarck ve Prinz Eugen çeşitli manevralar yaptılarsa da peşlerindeki gemilerden kurtulmayı başarmadılar.
Bu gemilerden başka Rodney, Ramillies ve Revenge Zırhlıları ile London ve Edinburg kruvazörleri Kuzey Atlantik`te sürdürdükleri konvoy koruma görevlerinden alınıp Bismark`ın tahmini rotasına doğru yönlendirildiler. Cebelitarık`ta üstlenen Görev Gücü H`da Kuzeye doğru yönelmişti. Bu kuvvette Uçak gemisi Ark Royal, Savaş Kruvazörü Renown ve hafif kruvazör Sheffield mevcuttu.

24 Mayıs sabahı güzel hava koşulları sebebiyle İngilizler Bismarck ile radar temasının yanı sıra görsel temasta kurabiliyorlardı. Öğleden sonra ise kötüleşen hava koşulları sayesinde Lütjens Prinz Eugen`ın ayrılması planını uygulamaya karar verdi.

Saat 18:14`de Bismarck keskin bir manevra ile 180 derece dönerek ingiliz gemilerinin üstüne doğru ilerlemeye ve ateş etmeye başladı. İngilizler dağılıp kaçmaya çalışırken Prince of Wales ile Bismarck arasında çok uzaktan ve isabet şansı hemen hiç olmayan bir top düellosu yaşandı. Bu sırada Prinz Eugen İngilizlerin radar mesafesinden çıkarak kendi yoluna koyuldu. Prinz Eugen`ın radar mesafesinden çıkmasından bir süre sonra Bismarck geri dönerek ateşi kesti ve güney rotasına devam etti.


Saldırıdan kısa bir süre önce Victorious'un gövdesindeki Swordfishler

Akşam üzeri Amiral Tovey uçaklarının mesafesine giren Bismarck`a bir hava akını düzenlemeye karar verdi. Victorious`dan 8 Swordfish ve 5 Fulmar havalandı. Saat 23:30`da Swordfishler Bismarck`a ulaştı ve bir torpido isabeti kaydettiler. Sancak tarafından gerçekleşen bu isabet gemide ciddi bir hasara yol açmadıysa da Kurt Kirchberg`in ölümü ile gemi ilk kaybını vermiş oldu. Saldırıyı düzenleyen uçaklardan ise sadece iki Fulmar yakıtları bittiği için dönemedi.


Bismarck`a saldıran ingiliz swordfishlerince fotoğrafı çekildi

Saldırı sonucu hasar gören Bismarck bazı tamiratları gerçekleştirebilmek için hızını 27 knot`dan 16 knot`a düşürdü. Aranın gittikçe azalması sonucu saat 01:31`de Prince of Wales 15.000 metreden iki salvo yolladı. Bismack`da iki salvo ile karşılık verdiyse de görüş şartlarının kötülüğü nedeniyle hiçbir isabet kaydedilemedi.

Gece boyunca Bismack`ın mürettebatı İngiliz gemilerinin belirli aralıklarla denizaltılara karşı zikzak hareketi yaptıklarını fark ettiler. Gece olması sebebiyle sadece Suffolk Bismarck ile radar teması sağlayabiliyordu. Ancak bu zikzaklar sırasında kısa bir süre için radar menzilinden çıkıyordu. Lütjens bu fırsatı değerlendirip Prinz Eugen`dan sonra kendisinin de peşindeki düşmanları atlatması gerektiğine karar verdi.

Suffolk`un beklenilen manevrasına başlayıp radar temasını kaybettiği an Lütjens sancak yönünde (bu durumda batı) 90 derecelik ani bir dönüş emretti. İngiliz filosu güney güneydoğu doğrultusundaki rotalarına zikzak hareketlerini bitirip döndüklerinde Bismarck`ı yerinde bulamadılar, manevra işe yaramış Bismarck batı yönünde son sürat mesafeyi açıyordu. Bismarck`a konsantre olan ingilizler henüz Prinz Eugen`ın kaçtığından bile haberdar değillerdi.

Bismarck`ı son gördükleri noktaya ulaşan ingiliz gemileri onu araştırmak için üçe ayrıldılar. Norfolk batı yönünde, Suffolk güney batı, Prince of Wales ise güney güneybatı yönünde ilerledi. Bu sırada ise Bismarck kuzey yönüne dönmüş ve bir süre bu yönde ilerledikten sonra geniş bir yarım daire çizerek ingiliz gemilerinin arkasından dolaşıp güney batı yönünde 130 derece istikametinde St. Nazaire`e ilerlemekteydi. Artık Bismarck peşindeki gemilerden kurtulmuştu.

Öğlen saatlerinde Lütjens hoparlörlerden aşağıdaki şekild

Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Bismarck`ın izini kaybeden İngilizler arasında Bismarck`ın gittiği yön hakkında bir çok spekülasyon mevcuttu. Acaba ağır yara alıp Norveç`e geri mi dönüyordu veya çok hafif yaralandığından Atlantik`teki konvoyların peşine mi düşmüştü. Belki de bir tamirat gemisi ile denizde buluşup tamirat işlerini denizde halledecek veya Fransız limanlarına gidecekti. İngilizlerin bütün bu olasılıklara göre her noktayı tutacak sayıda gemisi mevcut olmadığından sadece en muhtemel senaryolara gemilerini sevk etmek zorundaydılar.

Amiral Tovey güney batı yönündeki ilerleyişine devam ederken Prince of Wales güney istikametindeki ilerleyişini sürdürdü. Aynı zamanda Görev gücü H İspanya kıyılarından kuzeye doğru son hız ilerlemekteydi. İngiliz donanmasının diğer birimleri de denizdeki arama çalışmalarına katılıyordu.

25 Mayıs sabahı Victorious`un uçakları kuzey batı yönünde tarama yaptılarsa da hiçbir sonuç elde edemediler. Ayrıca Swordfishlerden biriside geri dönmedi.

Bismarck hala Suffolk`un radar sinyallerini alıyordu ancak bu sinyaller mesafe nedeniyle yansıyıp geri dönemediğinden Suffolk Bismarck`ı göremiyordu. Bu durumdan habersiz olan Lütjens o sabah Alman Yüksek Deniz Komutanlığı`na uzun bir telsiz mesajı gönderdi. Mesajda geçtiğimiz gün yaşanan Hood ve Prince of Wales ile yaşanan temasın ayrıntıları ve alınan hasarın boyutu ile St. Nazaire`e doğru yol almakta olduğu belirtiliyordu. Aynı zamanda İngiliz radarlarının etkinliğinden de bahsetti.

Suffolk`dan geçen geceden beri Bismarck ile ilgili hiçbir temas mesajı almamış olan Alman Deniz Yüksek Komutanlığı ise Bismarck`ın izini kaybettirdiğini fark ettiklerinden hemen Lütjens`e telsiz sessizliği emrettiler.

Lütjens`in telsiz mesajını bir çok noktadan yakalayan İngilizler her ne kadar Bismarck`ın yerini tam olarak tespit edemedilerse de teması kaybettikleri yer ile Bismarck`ın şu anki tahmini bulunduğu bölge arasında bir çizgi çekinde Fransız kıyılarına doğru yol aldığını tespit ettiler. Bundan sonra İngilizler bütün arama faaliyetlerini o yönde yoğunlaştırdılar.

25 Mayıs günü Bismarck yakıtını daha ekonomik kullanmak için hızını 28 knot`dan 20 knot`a düşürdü. Bu sayede bir miktar tamirat çalışması da yapabildilerse de bunun ciddi bir etkisi olmadı.

26 Mayıs sabahı 03:00`da iki Katalina keşif uçağı Kuzey İrlanda`da ki üslerinden havalanarak arama faaliyetlerine başladılar. Saat 10:30 sularında Katalinalardan birisi Bismarck`ın izini bulmayı başardı. Alçalıp yakından gözlem yapmaya çalışırken Bismarck`ın uçaksavarlarının ateşi ile bunun bir düşman gemisi olduğu kesinlik kazanmış oldu ve telsizle konumu hemen bildirildi. Yaklaşık bir saat sonra da Ark Royal`dan havalanmış olan bir Swordfish Bismarck ile görsel temas kurmayı başardı.

31 saati geçen bir süre sonunda artık Bismarck`ın yeri İngilizler tarafından yeniden biliniyordu. Kısa bir süre sonra Sheffield`da Bismarck ile teması sağladı. Artık yeri belli olan Bismarck`ın üstüne İngiliz donanmasının elindeki mümkün olan bütün kaynaklarla gitmesi sadece bir zaman meselesi idi.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Bismarck`ı durdurmak yada en azından yavaşlatmak için İngilizlerin tek şansları kalmıştı, o da uçaklar ile isabet kaydetmek. Bu görevde menzil içinde olan tek uçak gemisi Ark Royal`a düşüyordu. Saat 14:50`de 15 Swordfish Bismarck`ın bilinen son konumuna doğru yola çıktılar. Ancak bu uçaklar yola çıktığı sırada hala Sheffield`ın Bismarck`ı izlemekte olduğu ile ilgili mesaj Ark Royal`da deşifre edilememiş olduğundan pilotlar bölgede sadece Bismarck`ın olduğunu zannediyorlardı.

Swordfishler saat 15:40`da Bismarck zannettikleri Sheffield ile görsel teması kurdular ve saldırıya geçtiler. Bir hafif kruvazör olan Sheffield`ın Bismarck olmadığını anladıkları ana kadar geçen sürede zaten 11 tanesi torpillerini bırakmışsa da hiç biri isabet kaydedemedi. Saat 17:00`da hepsi Ark Royal`a geri dönmüşlerdi.

Saat 17:40`da Sheffield tekrar Bismarck ile temas kurmayı başardı ve izlemeye aldı.

Norveç`te yakıt depolarını doldurmamış ve Prince of Wales`in kaydettiği isabet sonucu yüksek oranda yakıt kaybetmiş olan Bismarck St. Nazaire`e ulaşabilmek için hızını 20 knot ile sınırlamak zorunda kaldı. Şayet bu iki durumdan birisi olmamış olsa idi o saate kadar çoktan Luftwaffe`nin koruması altına girmiş olacaktı.

Ark Royal`da ise İngilizler sadece son bir şanslarının kaldığının farkındaydılar. Saat 19:15`de 15 Swordfish tekrar havalandı.

Saat 20:47`de Swordfishler Bismarck`a saldırıya geçtiler. İlk isabet ciddi bir hasara yol açmadıysa da ikicisi gemi manevra yaptığı sırada dümeni 12 derece iskele tarafına dönük iken dümenden vurdu ve kilitlenmesine yol açtı. Bu Aşil`in topuğundan vurulması şeklinde imkansızın gerçekleşmesi idi. Geminin başka herhangi bir yerinden alacağı torpido yarası ciddi bir hasar veremeyeceğinden yoluna devam etmesine engel olamazdı.

Saldırı biter bitmez hemen dalgıçlar durumu düzeltmek için indirilmek istendiyse de çok dalgalı olan Atlantiğin suları buna müsaade etmedi. Dümenin patlatılıp sadece pervanelerle yön tayini ise patlatma işlemi sırasında pervanelerinde hasar görmesi ihtimalinin yüksekliği nedeniyle kabul görmedi.

Bismarck`ın daire çizmeye başlaması sonucu Sheffield ile olan mesafesi kapandı ve Bismarck 6 salvosunu Sheffield`ın üzerine yolladı. Bunların hiç biri isabet kaydetmediyse de geminin çok yakınında oluşan su sütunlarının etkisi ile geminin radarı bozuldu, 12 denizci yaralandı ve bunlardan üçü daha sonra öldü.

Bismarck`ın aldığı yaranın ciddiyeti iyice kesinleşinde Amiral Lütjens şu mesajı yolladı; Gemi manevra yeteneğini kaybetti. Son top mermimize kadar savaşacağız. Çok yaşa Führer.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"


[Bu mesaj fedaykin tarafından 19 Ağustos 2004 07:32 tarihinde değiştirilmiştir]
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

4. Filotillaya bağlı destroyerler Cossack, Maori, Zulu, Sikh ve Piorun saat 22:38`de Bismarck ile temas kurup saldırıya geçtiler. Ancak Bismarck`ın açtığı yoğun ateş sebebiyle bir süre sonra geri çekilmek zorunda kaldılar. Saat 23:42`de su sütunları yüzünden Cosssack`ın antenleri kırıldı. Gece boyunca destroyerler bir çekilip bir saldırdılar ama her seferinde Bismarck onları püskürtmeyi başardı. Saat 07:00 itibariyle Bismarck üzerine 16 torpido yollanmıştı.

Sabah Bismarck üzerinde sinirler gerilmeye başlamıştı zira artık ağır su üstü gemileri ile temasın bir an meselsi olduğu biliniyordu. Bismarck rüzgara karşı 7 knot hızla kabarmış denizde (30-40 knot hızında rüzgar vardı) ilerlemekteydi.

Saat 08:43`de King George V ve Rodney Bismarck ile ilk teması kurdular. Rodney 08:47`de 20.000 metreden ilk ateşi açtı. Bir dakika sonra Rodney`de ateşe katıldı. Bismarck ön taretleri Anton ve Bruno ile 08:49`da Rodney`e cevap verdi.

08:54`de Norfolk`da savaşa katıldı.

08:58`de Rodney`in ikincil bataryaları da savaşa katıldı.

Saat 09:02 itibari ile defalarca isabet alan Bismarck`ın ön batarya mesafe tespit cihazları artık çalışmaz halde idi.

09:04`de Dorsetshire`da savaşa katıldı. Bismarck tek başına, manevra yapamaz bir durumda saatte sadece 7 knot hızla seyrettiği halde 2 zırhlı ve 2 ağır kruvazöre karşı sonu belli olan bir mücadeleye kahramanca devam ediyordu. Daha önce Lütjens`in mürettebatına yaptığı konulmada olduğu üzere son top mermisi de ateşlenene kadar şartlar ne olursa olsun çarpışmaya devam edilecekti.


Çarpışmanın ilk dakikaları olmasına rağmen eşit olmayan bir savaşta Bismarck`ın etrafına sağanak şeklinde bombalar yağarken

Bismarck`ın ön ateş kontrol sistemleri devre dışı kaldığından ateş kontrolü arka kumanda postalarına geçti. Oradan ateşi yönlendiren 4.Topçu Subayı Teğmen Müllenheim Rechberg King George V üzerine dört salvo yönlendirdi. Saat 09:13`de mesafe atışlarla tam tespit edildiği sırada kumanda postasına gelen bir isabet sonucu orası da devre dışı kaldı. Bu saatten sonra arka bataryalar kendi olanakları ile ateşe devam ettiler.

Bismarck`a yeterince yaklaşmış olan Rodney Bismarck`a 6 torpido yolladı ama sabit rotada giden Bismarck`a birini bile isabet ettirmeyi başaramadı. Saat 09:21`de Dora bataryasının kendi cephanelerinden birisinin içeride patlaması sonucu devre dışı kalması ile sadece Caesar sağlam durumdaydı.

İnanılmaz bir şekilde yüksek oranda tahrip olmuş olan Anton ve Bruno bataryaları saat 09:27`de son bir kez ateş ettiler ve sustular. 09:31`de ise Caesar son bir kez ateş etti ve o da sustu

Artık sadece birkaç tane ikincil batarya ateş edebilir durumdaydı. Bismarck`ın savaşma kapasitesinin neredeyse tamamen yok olduğunu fark eden İngilizler iyice yakınına sokuldular. Rodney 2500 metre mesafeye kadar yanaşıp 40.6 cm lik silahları ile Bismarck`ı dövmeye başladı. Atışlardan birisi Bruno taretinin tamamen havaya uçmasına yol açtı. 09:56`da Rodney 2700 metreden iki torpido daha yolladı ve birisi isabet etti.

Bu mesafeden ıska geçmek neredeyse imkansız olduğundan İngiliz topları sürekli olarak Bismarck`a isabet kaydediyorlar her saniye değişik bir yerinde değişik kalibrede bir top patlıyordu. Artık kendilerine hiçbir karşılık vermeyen gemiye karşı tam bir kıyım harekatı başlamıştı. Üzerlerine sürekli olarak yağan top mermilerinden dolayı güverteye çıkmak intihar anlamına geldiğinden gemi boşaltılamıyordu.

Saat 10:00`da Norfolk 3600 metreden 4 torpido ateşledi ve biri isabet etti. Bu sırada gemiyi boşaltma emri verildi ve Kazan dairelerinde imha mekanizmaları çalıştırılıp patlatıldı.

Saat 10:15`de Ark Royal`dan kalkan Swordfishler gökyüzünde belirdiler. İlk başta bunları alman uçakları sanan King George V üstlerine ateş açtı ancak şans eseri hiçbir isabet kaydedemedi.

Saat 10:16`da Rodney ateşi kesip savaştan çekildi. Artık Bismarck`ın güvertesi tanınmayacak durumdaydı. Her tarafı paramparça olmuştu ama aldığı yüzlerce isabete rağmen hala yüzüyordu. Ateşin hafiflemesi ile hiçbir savaş kapasitesi kalmayan geminin mürettebatı suya atlamaya başladı.

Saat 10:20`de Dorsetshire güvertesinden insanların atladığı ve ateş etmeyen gemiye iyice yaklaşarak iki torpido daha gönderdi ve ikiside isabet etti. 10:36`da bir torpido daha gönderdi ve o da vurdu.

Gökyüzünde dönüp duran Swordfishler bu bitmek bilmeyen dramaya şahit olmaktaydılar.


10:36-10:38 arasında Bismarck batarken Dorsetshire`dan çekilen fotoğrafı

İskele tarafına doğru yatmış olan Bismarck`ın üst güvertesine kadar su yükselmişti. Saat 10:39`da 48 derece 10 dakika Kuzey enlemi, 16 derece 12 dakika batı boylamında Bismarck battı.

Yaklaşık iki saat süren bu savaş sırasında Bismarck inanılmaz bir dayanıklılık örneği gösterdi. Dünya tarihinde hiçbir geminin gösterememiş olduğu bir dayanıklılık örneği sergileyerek her çap ve kalibreden yüzlerce isabet aldı

Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Bismarck'ın mürettebatının alfabetik sıradaki isim listesi. Yanında artı (+) işareti olanlar Bismarck ile birlikte denizin derinliklerinde sonsuzluğa ulaşan kişilerdir. Yanında işaret olmayanlar ise kurtulmayı başaranlardır.

Unutulmadınız tarihin en şanlı gemisinin en kahraman mürettebatları. Son ana kadar aynı azimle savaşan kişiler asla unutulmaz!

A
Abeska, Otto +
Absenger, Josef +
Adam, Heinz +
Adamczak, Franz +
Adamietz, Georg +
Adams, Friedrich +
Adams, Wilhelm +
Adamski, Eduard +
Adamy, Erwin +
Adler, August +
Adler, Hans +
Aengeneyndt, Heinz +
Ahlwardt, Paul +
Aigner, Erwin +
Akthun, Heinz +
Alberding, Helmut +
Albers, Adolf +
Albrecht, Fritz +
Albrecht, Hans +
Albrecht, Helmut +
Albrecht, Wilhelm +
Aljets, Hugo +
Alsen, Erwin +
Altenburg, Friedrich +
Altendorf, Hans +
Amlacher, Johann +
Amminger, Karl +
Andersen, Oskar +
Anderssohn, Walter +
Andresen, Andreas +
Andresen, Viggo +
Andter, Herbert +
Angerhöfer, Gustav +
Annuth, Helmut +
Ansorge, Erich +
Antonitsch, Franz +
Apell, Ferdinand +
Arbert, Hans +
Arlt, Werner +
Arndt, Harry +
Arroker, Rudolf +
Artlich, Konrad +
Ascher, Paul +
Asmußen, Reinhold +
Augustin, Jonny +
B
Baade, Ernst +
Baake, Paul +
Bach, Werner +
Bacher, Alois +
Backhaus, Heinrich +
Backschat, Gerhardt +
Bader, Franz +
Bader, Kurt +
Baganz, Erwin +
Baltz, Helmut +
Balzer, Lothar
Banaski, Werner +
Bannasch, Horst +
Banzhaf, Ernst +
Bargenda, Rudolf +
Barho, Oskar +
Bark, Herbert +
Barmbrock, Peter +
Barnekow, Hans +
Barner, Kurt +
Barnet, Ernst +
Baronki, Gustav +
Bartel, Walter +
Bartels, Günter +
Bartels, Wilhelm +
Barth, Johannees +
Barth, Heinrich +
Barthelmes, Walter +
Bartholomäus, Hans +
Bartholomeyczik, Siegfried +
Bartmann, Franz +
Bartzik, Walter +
Barufka, Gustav +
Basche, Heinz +
Basner, Herbert +
Bates, Georg +
Batram, Albert +
Batram, Hermann +
Bauer, Anton +
Bauer, Arno +
Bauer, Erich +
Bauer, Fritz Herbert +
Bauer, Herbert +
Bauer, Johannes +
Baum, Fritz +
Baumann, Alvin +
Baumann, Ernst +
Baumann, Werner +
Baumert, Kurt +
Baumgarten, Herbert +
Baumgartner, Franz +
Baumgartner, Leopold +
Bauser, Richard +
Bautz, Kurt +
Bayer, Ernst +
Bayon, Heinrich +
Bächle, Richard +
Bäger, Helmut +
Bär, Johann +
Bäßler, Wolfgang +
Bätzel, Hans +
Beck, Johann +
Becker, Anton +
Becker, Eberhard +
Becker, Ernst +
Becker, Heinz +
Becker, Walter +
Becker, Wilhelm +
Beckmann, Hans +
Beckmann, Herbert +
Beer, Kurt +
Behme, Hubert +
Behn, Johannes +
Behnke, Helmut
Behnke, Helmut +
Behrendt, Walter +
Behrends, Heinz +
Behrens, Arnhold +
Behrens, Fritz +
Behrens, Günther +
Behrens, Jonny +
Beier, Ernst-August +
Beier, Otto +
Beier, Rudolf +
Beier, Wilhelm
Bekierz, Anton +
Belger, Fritz +
Belling, Herbert +
Belling, Reinhard +
Bellmann, Ernst +
Bender, Hans +
Bendschneider, Willi +
Benecke, Friedrich +
Benisch, Adolf +
Benz, Wilhelm +
Benz, Werner +
Benzer, Artur +
Berchtold, Alois +
Berendes, Johannes +
Berg, Hans-Joachim +
Berg, Mathias +
Berg, Otto +
von Bergen, Walter +
Berger, Albert +
Berger, Johannes +
Berger, Walter +
Bergfeld, Ernst +
Bergfeld, Werner +
Berghammer, Johann +
Bergmann, Ernst +
Berka, Helmut +
Berndt, Walter +
Bernecker, Robert +
Berthold, Herbert +
Bertram, Hans +
Bertuleit, Walter +
Bethe, Heinrich +
Bethke, Willy +
Bettinger, Karl +
Bey, Egon +
Beyer, Artur +
Beyer, Berthold +
Beyerlein, Heinrich +
Beyermann, Friedrich +
Bieberstein, Kurt +
Bieder, Walter
Bienert, Georg +
Bieniek, Karl-Heinz +
Bietsch, Bartolomäus +
Bilgenroth, Helmut +
Billasch, Friedrich +
Bingel, Friedrich +
Bingel, Karl +
Bischof, Ernst +
Bischof, Carl +
Bitterlich, Hermann +
Blank, Heinrich +
Blaschke, Gerhard +
Blatt, Heinz +
Blender, Karl +
Bliedung, Herbert +
Bliß, Axel +
Blobel, Max +
Bloch, Felix +
Blödorn, Erwin
Blohm, Martin +
Bloß, Ludwig +
Blömer, Johannes +
Blum, Heinz +
Blum, Herbert
Blume, Helmut +
Blümel, Heinz +
Blümel, Herbert +
Bohlmann, Hermann +
Bohn, Heinz +
Bohn, Horst +
Bohnenkamp, Paul +
Bokühn, Heinz +
Boll, Hans +
Bollmann, Otto +
Bolte, Rudolf +
Bonaus, Kurt +
Bonsels, Arnold +
Boos, Eugen +
Boos, Richard +
Borchert, Alfred +
Borckardt, Klemens +
Borgert, Gerhard +
Borkenhagen, Erwin +
Borkowski, Friedrich +
Born, Heinrich +
Bornholdt, Kurt +
Bornhöft, Edgar +
Bornhuse, Hans Joachim
Bornschein, Horst +
Bosch, Albert +
Bosse, Werner +
Bothmann, Karl +
Bozyk, Heinrich +
Böhleke, Lothar +
Böhm, Helmut +
Böhm, Heinz +
Böhm, Wilhelm +
Böhme, Hermann +
Böhnel, Gerhard +
Böhmer, Ernst +
Boenig, Arnold +
Börner, Horst +
Börschel, Günter +
Böttcher, Heinz +
Böttner, Werner +
Böttrich, Heinrich +
Brand, Johann +
Brandenburger, Otto +
Brandes, Herbert +
Brandes, Jürgen +
Brandt, Christian +
Brandt,
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Unutulmaları zaten mümkün değil. 2. Dünya Savaşının başka yönleriyle onları bir tutup yargılayanlar iyice düşünsünler, yaptıkları şey çok büyük bir saygısızlıktır.Bir askerin görevi savaşmaktır bunu da Bismarck mürettebatı en iyi eşkilde yaptı.Başka bir şey demenin anlamı yok.[signature][hline]My Honour is My Life
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

U-571 tarihi gerçekleri çarpıtan denizaltıcılıkla alakası olmayan saçma sapan bir filmdi zaten.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

holywood ve gerçekçilik kelimleri yanyana glmez

bknz;U-571
bknz;Enemey at the gates
bknz;saving private ryn


adam gibi 2.dünya filmi savaşı isitosan:

-where eagles dare

-das boot

-stalingrad(Vilsmayer)

-A Bridge too Far(güzel filmdir)

-Come and See(bi iki hafta önce cnbcede vardı)

-Cross of Iron(...und ich werde Ihnen zeigen, wo die Eisernen Kreuze wachse)

-in Empire of the Sun
-Tora Tora Tora

emule yönetir[signature][hline]dandirk bi playlisitim
bir iki dostum
biraz umudum
bide uykum var

Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

a bridge to far dışnda hiçbirini holywood diye sayamssın.
ayrıca,oldies but goldies :)

gerçekçilik ve eğlencelik dengesini ii kurcaksın.

yani sen kalkıpta enigmanın kodunun çzölmesini ele geçrilin bir u bottla atlantiğe açılan bir avuç çesur ameriklıya verirsen çizgiyi asarasın.[signature][hline]dandirk bi playlisitim
bir iki dostum
biraz umudum
bide uykum var

Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

×
  • Yeni Oluştur...