Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev yapımı klima [evet resimli]

aktiftablet

Öne çıkan mesajlar

offf uygun heatsink bulamadım eski cpunun heatsinki söktüm
psunun da fanı söktüm. ama çok ufak kalıyo heatsink ayrıca fan, aspiratör mantığıyla çalıştığı için havayı heatsinke üflüyor. ve ters çevirince pervane heatsinke çarpıyor. kabloları ters bağlayınca dönmüyor.

yardımm.[signature][hline]Welcome to linux land, sometimes in silent nights you can hear the windows machines are rebooting..
[/b]Msn adresim
Sosyal ağlarda paylaş

bendede adaptor yok yoksa işe yaramayan kafam kadar bi heatsink var adaptor lasım.[signature][hline]Cmabridge Üinversitesi
Cmabridge Üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru yedre olamalrı öenm tşamıatkadır. Geirsi taammen kamradaşır ve ynie de surosnuz olraak okubanilir. Buunn sbeebi isnan benyinin her hafri tek tek dieğl kemileelri bir btüün oralak omukadısır.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Bunu plastik bi kutunun icine yapsak buz haznesi ile falan güzel olur deniyeceğim şimdi bir lehim makinesi bir silikon tabancı heatsink fan adaptor birde şu plastik şeker kutularından bulayım herkez aklındakini söylesene bunu biz :P geliştirsek güzel olur aslında ya

[ Mesaj 03 Temmuz 2007, Salı - 17:23 tarihinde, Necro tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

[spo][/spo]

Malzemeler;

-2x Huni
-Kolay kıvrılabilen 3 cm çaplı hortum, boru vs.
-Hortumun en az 5-6 kıvrım yaparak tamamen içine girebileceği kadar büyük bir kap.
- Bolca buz
-Hortumu kabın içinde su altında bırakacak kadar su.
-Hava üfleyen herhangi bir şey.
-Bant
-Japon yapıştırıcısı

Sistemi çok basit kurdum ve esas kullanım yeri bilgisayarların sıcak hava çıkışları :P .

Yapılacaklar;

-Huniler hortumun her iki yanına sıkıca yerleştirilip içeride kalan kısımları kesilecek. Yani hunin dar ağzının çapı hortumunkiyle aynı olacak aşağı yukarı.

-Oluşan garip şey önce japonlanacak ardından bantlanacak (japon yapıştırıcısı sürülen yerlere önceden kül sürülürse daha sağlam oluyor tecrübeyle sabit :P)

-Sonra hortum mümkün olduğunca kıvrılıp kaba yerleştiriliyor.

-Hortumun soğuk havayı üfleyecek kısmını istediğiniz yere yerleştiriyorsunuz. ( Hortumun sudan çıkan ucunun uzunluğu ne kadar uzun olursa o kadar hava kaybınız olur)

-Daha sonra hortum düzeneğinin sıcak havayı alacağı uç sıcak hava çıkış fanının ağzına monte edilecek. (burada tekrar bantlar devreye giriyor)

-Kap su ile doldurulup buzları da ilave ediyoruz.

Sonuç;

-Eğer bir yerde yanılmadıysam buzlu suda soğuyan hava hortumun öteki ucundan çıkan serin havaya dönüşecek yolda.

-Aklıma gelen garip bir şey;

-Hatta bu saçma ve gereksiz sistemin serin hava üfleyen ucu kasanın içeri soğuk hava üfleyen fanının yerine takılırsa, ucubik bir su soğutma sistemi elde etmiş oluyoruz. Bu şekilde bir fanın gürültüsünden ve elektrik masrafından da kurtulabiliriz hatta.

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mr_Hand, 04 Temmuz 2007, Çarşamba - 11:44 tarihinde demis ki:

yarım saatliğine... buz eriyip gidecek ba.

şöyle bişi düşündük biz derindondurucuya geniş bi boru bağlıycaz biz ordan direk buzlu su gelecek şekilde birşeyler yapıcaz. buz eridikce buz gelecek sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...