Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çocuklar Duymasın...

Unbreakable

Öne çıkan mesajlar

said:
Nukem_Verite, 22 Ocak 2003 13:06 tarihinde demiş ki:
İyide
Türk aile yapısı zımbırtısı falan bu ne ya
Mwc amerikadaki bir aileyi anlatıyor bu da Türkiyedeki
öyle yapamazlardı demişsin
e yapsalar ne kadar gerçekçi olurdu ki?
bu dizide geçenler Türk evlerinin %90'ında yaşanan şeyler zaten
Mwc dekilerde belki Amerikadaki bi %50 lik kitleyi kapsıyo..
Yani benzeme araklama gibi bişi yok
çünkü karakterler farklı bir kere[hline]Birde cana can katan o sevdan olmasa!

yanlis tarafindan kawramissin olayi, benim orda MwC ile karsilastirarak olayi anlatmamin nedeni aslinda Siyaset Meydani'nda gecen bi tartisma (Made in Turkey tartismasi yani senarist/yapimci diyoki bu bizim orjinal fikrimiz hic bi gawur filminden araklamadik hikayeyi diyo bende nasil guzel araklanip turklere uyduruldugunu anlattim) sonrasi aklima gelenlerdi. Karakterlerin neden aslinda farkli olmadigini anlattim (O kadar farklilik Show TV'nin "Asli ile Kerem" adli "Dharma & Greg" kopyasi dizisinde de war ki kimse o dizinin dupeduz kopya oldugunu inkar edemez)

Daha fazla tartismak istemiorum acikcasi bu konuyu, sadece yanlis anlamayi duzeltmek istedim[hline]Day after day we will gratefully suffer for more
Predestined's our part
So we bleed in the name of god

Blind Guardian - Age of False Innocence
---
So please, a little respect. For I am Costanza. Lord of the Idiots! - George "Gammy" Costanza (Cantstandya)
[edit: anlatim bozuklugu]

[Bu mesaj HellHound tarafından 22 Ocak 2003 15:53 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Dizi fena değilde çok abartıldı bea.Yani artık adım başı dizinin karakterlerinden birini görür olduk.Özellikle havuç davası iyuice sıkmaya başladı(ben bu çocuğun geleceğini çok merak ediyorum)Havuç diye sakız bile çıakrmışlar(öhhh yani)Yakında buda bir yılan hikaysi yada deli yürek gibi unutulacak derim[hline]And then there was silence
Just a voice from the otherworld
Like a leaf in an icy world
Memories will fade

Sosyal ağlarda paylaş

MwC ve Çocuklar Duymasın. Çoğunlukla çok benzer olarak gördüğünüz dizinin tek bir ortak noktası var o da ikisinin de Aile üstüne kurulmuş birer komedi dizisi olmasıdır. Bunun dışında ortak hiç bir durum söz konusu değildir. MwC dünyadaki ilk Aile komedisi değildir, o yuzden sizin baktığınız şekilde çok katı kurallarla bakıldığında MwC de taklittir. Orda da bir koca var burda da bir koca, orda da bir kadın var burda da orda da 2 çocuk var burda da iki çocuk var orda da biri erkek biri kız burda da biri erkek biri kız gibi katı kurallarla bakmak bir saçmalıktır. MwC amerikan aile yaşam tarzı içersindeki alışkanlıklarla beraber oluşturulabilecek en kötü aile tipini kurup bunun içersinde oluşabilecek olayların ne kadar komik olabileceğini anlatan bir komedi dizisidir. Amerikan ailelerinin yüzde bilmem kaçını amerikan aileleri ile özdeşleştirmek de yanlıştır çünkü bu dizinin ana teması tamamen ütopiktir. Çocular duymasın' da ise Modern Türk ailesinin yaşam tarzı içersinde özellikle erkeğin aslında kendi içersinde çelişkiye düşen komik düşüncelerinin aile içersinde yaratabileceği komik durumları ele alan ve bunları eğitici bir şekilde ideal çözümlere bağlayarak seyircilere göstermeyi misyon edinen bir dizidir. Çoğu olay geçekten kendi içimizdeki mantığı, daha doğrusu mantıksızlığı, bunların ne kadar komik olduğunu ve bunların aileler içersinde hepsi birden olmasada bayağı bir kısmının yaşandığını ama çözüme nasıl yaklaşılması gerektiğini gösteren bir dizidir. Verdiği mesajlarla, konusuyla, çekimleri ve oyunculuğuyla göz doldurmanın çok üstünde nitelikleri olan kaliteli bir dizidir. Ama tabii ki son nokta olarak insan zevki ön plana alarak herkesin zevkine göre beğenme ya da beğenmeme oranı değişebilir. Ama bu o diziyi kötü yapmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ghaldszar, 22 Ocak 2003 18:35 tarihinde demiş ki:
MwC ve Çocuklar Duymasın. Çoğunlukla çok benzer olarak gördüğünüz dizinin tek bir ortak noktası var o da ikisinin de Aile üstüne kurulmuş birer komedi dizisi olmasıdır. Bunun dışında ortak hiç bir durum söz konusu değildir. MwC dünyadaki ilk Aile komedisi değildir, o yuzden sizin baktığınız şekilde çok katı kurallarla bakıldığında MwC de taklittir. Orda da bir koca var burda da bir koca, orda da bir kadın var burda da orda da 2 çocuk var burda da iki çocuk var orda da biri erkek biri kız burda da biri erkek biri kız gibi katı kurallarla bakmak bir saçmalıktır. MwC amerikan aile yaşam tarzı içersindeki alışkanlıklarla beraber oluşturulabilecek en kötü aile tipini kurup bunun içersinde oluşabilecek olayların ne kadar komik olabileceğini anlatan bir komedi dizisidir. Amerikan ailelerinin yüzde bilmem kaçını amerikan aileleri ile özdeşleştirmek de yanlıştır çünkü bu dizinin ana teması tamamen ütopiktir. Çocular duymasın' da ise Modern Türk ailesinin yaşam tarzı içersinde özellikle erkeğin aslında kendi içersinde çelişkiye düşen komik düşüncelerinin aile içersinde yaratabileceği komik durumları ele alan ve bunları eğitici bir şekilde ideal çözümlere bağlayarak seyircilere göstermeyi misyon edinen bir dizidir. Çoğu olay geçekten kendi içimizdeki mantığı, daha doğrusu mantıksızlığı, bunların ne kadar komik olduğunu ve bunların aileler içersinde hepsi birden olmasada bayağı bir kısmının yaşandığını ama çözüme nasıl yaklaşılması gerektiğini gösteren bir dizidir. Verdiği mesajlarla, konusuyla, çekimleri ve oyunculuğuyla göz doldurmanın çok üstünde nitelikleri olan kaliteli bir dizidir. Ama tabii ki son nokta olarak insan zevki ön plana alarak herkesin zevkine göre beğenme ya da beğenmeme oranı değişebilir. Ama bu o diziyi kötü yapmaz.

Bunun üstüne başka bir şey söylenmez...Tamamen ve kesinlikle katılıyorum...

+100000[hline]Kontrolsüz Güç, Güç Değildir...
Sosyal ağlarda paylaş

ghaldszar'a katılıyorum ama ayrıca şunu da söylüycem.

şu şunun kopyası, şu şunun aynısı gibi yaklaşıyorsunuz çoğu olaya. Esinlendikleri doğru. Ama Dadı gibi, yabancı versionunun tıpatıp aynı senaryosuna uyan bir dizi bile, o dizi aynı dizi yapmaz. Kötü bir dizi de yapamaz. Farklı insanlar, farklı bir lisan, olayın hepsini bambaşka durumlara sokar.

Starcraft'a da kopya oyun muamelesi yapılıyor bu forumlarda. Alien ve Predator'den, Warhammer'dan esinlendikleri doğru. Ama hangi sanatçı birbaşkasından esinlenmemiştir ki? Salvador Dali bile kesinlikle birilerinden esinlenmiştir.

Ya da Black & White denilen, birçok oyun dergisinin yere göre sığdıramadığı "orjinal" oyuna bakalım. Oyun Settlers, Dungeon Keeper, Creatures gibi birçok oyunun fikirlerini çalmış. Oysa oyun çok beğenildi.

Demek istediğim şu: Önyargılı davranmayın. Bir çok olaydan esinlenilmiş, birçok fikir çalınmış olabilir, ama bu asla o şeyin kötü olduğunu göstermez.[hline]Aşıksan korkuyorsan kayıp
Sevip de susuyorsan ayıp
Sosyal ağlarda paylaş

Dizi irench..zaten yerli dizilerden iyi olan bitane bile hatirlamiyorum..gerek kurgu gerek senaryo gerek kamera yonetimi..sasiyorum bu insanlar nasil yonetmen olabiliyorlar , insan hic mi gormez ordan burdan fishkiran mikrofonlari , aptal aptal cekim hatalarini yazik wallahi ..[hline]My Eyelids Sink Into The Blackened Canvas Where The Dreams Are Painted
Sosyal ağlarda paylaş

Bencede yani herhangi bir şeye,bir stili yada bir tarzı,olayı,akımı,temayı...vs örnek aldıgı için kopya gözüyle bakmak çok saçma bir şey.

O zaman binmenkaç yılında Petrarque ın yazdıgı aşk şiirlerinden herkes esinlendiği için herkes kopyacı olmuş oldu.

Veya bugun garip akımından bir şiir yazan kişi Orhan Veli nin tam kopyası mı yani?

Zaten esinlenmek olmasaydı,ilerleme die bir şey olmazdı.
Rönesans bile olmazdı.

Ben pek izlemiyorum diizleri ama Türk Halkını etkilediyse helal olsun ne diyim :)
Biraz daha önyargısız bakın dünyaya

P.S:bende havucu hiç sevmiyorum,boğazlamak geliyor içimden euhe
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Faerdun, 25 Ocak 2003 15:02 tarihinde demiş ki:
Bencede yani herhangi bir şeye,bir stili yada bir tarzı,olayı,akımı,temayı...vs örnek aldıgı için kopya gözüyle bakmak çok saçma bir şey.

O zaman binmenkaç yılında Petrarque ın yazdıgı aşk şiirlerinden herkes esinlendiği için herkes kopyacı olmuş oldu.

Veya bugun garip akımından bir şiir yazan kişi Orhan Veli nin tam kopyası mı yani?

Zaten esinlenmek olmasaydı,ilerleme die bir şey olmazdı.
Rönesans bile olmazdı.

Ben pek izlemiyorum diizleri ama Türk Halkını etkilediyse helal olsun ne diyim :)
Biraz daha önyargısız bakın dünyaya

+1[hline]Kontrolsüz Güç, Güç Değildir...
Sosyal ağlarda paylaş

Şuana kadar yapılan en iyi Türk dizisi benc ve hiçbir yabancı diziyle alakası yok.Acaba iirenç çok kotu diyenler ne izliyo merak ediyorum.Yani sırf yabancı dizi izliyolarsa bir misyonerlik var bu durumda.Ya da sırf aykırı olmak için.Ayrıca işlediği temel konular bakımında insanlar çok güzel mesajlar veriyor ve de çok komık.Ailece izlenebilecek bir dizi bence.[hline]Hiç hata yapmamış insan, yeni bir şey denememiştir
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DamienThorne, 25 Ocak 2003 13:41 tarihinde demiş ki:
Dizi irench..zaten yerli dizilerden iyi olan bitane bile hatirlamiyorum..gerek kurgu gerek senaryo gerek kamera yonetimi..sasiyorum bu insanlar nasil yonetmen olabiliyorlar , insan hic mi gormez ordan burdan fishkiran mikrofonlari , aptal aptal cekim hatalarini yazik wallahi ..[hline]My Eyelids Sink Into The Blackened Canvas Where The Dreams Are Painted

Bu kadar da aşağılayamazsın Türk dizilerini. ÇOk iyi durumlarda olmayabiliriz ama gerçekten iyi çekilmiş diziler var. MEsela yakın tarihten Asmalı konak' ı bir seyret. Kamera yönetimi, renk ve görüntülerin özenle hazırlandığı Özcan Deniz hariç (o bile idare ediyor) oyunculuğun çok iyi olduğu bir dizimizdir. Konu biraz meksika dizileri gibi uzatıla uzatıla gider ama onun dışında gerçekten bir şeylerin Türkiye' de geliştiğini ve değiştini anlayabiliyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
said:
ghaldszar, 01 Şubat 2003 16:57 tarihinde demiş ki:
Haaa mikrofonlara gelince The Others fil' ini sana örnek verebilirim. Film gerçekten çok çok güzel bir film olmasına rağmen filmin 1/4 ünde mikrofonu seyrettik hatta bir ara Nicole Kidman' in kafasını bile yarıyordu. Şimdi bu film çok mu kötü oldu? Seyredilmemeli mi?

+1[hline]Kontrolsüz Güç, Güç Değildir...
Sosyal ağlarda paylaş

Dizi bence yeni şeyler denemeli mesala Haluk baba olayı gayet güzel gibi gözüküyor(izlemedim ama tanımında hoştu)Bunun gibi farklı şeyler denemeleri hoş olurdu.Cep tlfonu olayı yerine başka şeyler kullanmaları lazım çünkü sakız oldu.Yoksa dizi gayt süper.Türk diziler iarasında en çok sevilen ve gerçekçi olan dizi belkide bu.Yok konaklarmış,ulaşılmaz aşklar,delikanlı tribleri bunlar insanların beyini boş şeylerle dolduruyor..[hline]My name is Zordekus Memduska Dolapolio,commander of ordechs of north ,chief ordech of Geyich legions,loyal servant to true Ordech cheiftain Nurlah
Sosyal ağlarda paylaş

yukarıda mikrofonlarla ilgili bişeyler geçmiş
bilmeyenler için o duruma açıklık getireyim:

sinemada filmi izlerken film sırasında oradan buradan mikrofonların gözükmesi filmin suçu değildir. film çekildikten sonra düzeltmeler aşamasında normalde bu sahneler kesilir ve düzgün boyuta getirilir
fakat filmin oynadığı salonda perdenin boyutuna göre değiştirilen film yüzünden biz özellikle o salonda mikrofonları görmekteyiz
yani mesela bi arkım genelde as sinemasında bu sorunun olduğunu bana söylemişti .. ama aynı filmi süreyya da izlerseniz bu durum olmuyo

olay budur yani[hline]İki ekonomist satranç oynamak için otururlar. Tahtayı 24 saat inceledikten sonra oyunu beraberlik ilan ederler.
Sosyal ağlarda paylaş

dizinin en tiksinç yanı dersvermesi her dizi kendini tekrarlar mwc de tekrarladı ama uyuz o0lduğum bir kaç nokta var
1. dizideki 12 yaşındaki kıza uyuz oluyorum direk sırf annesi meşhur bir tiyatro sanatçısı diye rol almış yetenek cart curt 0
1.havuç zaten hiç gözükmüo anası babası çok zalim heralde 10 yaşındaki çocuğu ordan oraya reklamdan reklama koşturuolar(iyi para alıo demeyin dizide oynar o ayrı ama reklam filan bence çok gereksiz ve yanlış heryerde havuç mudur ne boktur)
mcw kopyası olarak görmeniz normal tamam o çok büyük bir diziydi ve ondan sonra gelen benzer temaları işleyen diziler sizde çağrışım yapabilir bu normal hellhoundun görüşüne göre shakespeare den sonra komedyada yapılamazdı yada büyük şairlerden sonra şiir yazmak onlardan araklamakmı olurdu?jayır evet dizi çok şey kaybetti belki kabul bende çok uyuz oluyorum yarısından fazlasına ama şu arak olayı kafama takıldı.
fikrime gelince diziyi beğenmiyorum.[hline]karga
theurgist of The Forsaken

Sosyal ağlarda paylaş

yuzlerce aile temali dizi war bunlardan her biri mwc'den arak demiorum... zaten o mantikla mwc'de birilerinden arak olurdu. ben bu dizi icin diorum mwc'den arak die. tezimi ortaya sunuyorum karakterlerin nasil bu kadar cok birbirine benzedigini anlatiorum, niye kopya oldugunu dusundugumu ortaya koyuyorum o kadar. Normalde bu kadar takmazdim bile ama "Made in Turkey" die bir damga koyup bu dizinin fikri tamamen orjinal diyen kendileri. Benim dediklerimi carptirip "Senin mantigina gore Shakespeare'den sonra komedyada yapilmazdi" demenin bi anlami yok bahsettigim o degildi, yanlis anlamissin dedigimi... Her ne kadar uzatmak istemesemde cewap werme ihtiyaci duydum.[hline]Day after day we will gratefully suffer for more
Predestined's our part
So we bleed in the name of god

Blind Guardian - Age of False Innocence
-Kings of Chaos-
So please, a little respect. For I am Costanza. Lord of the Idiots! - George "Gammy" Costanza (Cantstandya)
Sosyal ağlarda paylaş

bana kalırsa çocuklar duymasın'ın -türk aile yapısı- ile uzaktan yakından alakası yok çünkü o tür bi hayat standardına sahip aile sayısı türkiyenin geneline göre çok az. örneğin nerdeyse her gün psikoloğa kaç kişi gidebiliyo?(psikolojik sıkıntısı olduğunu düşünenler arasında,herkes gitmek zorunda değil tabiki de)ya da türkiyede ne kadar kadın çalışıyor?
Sadece istanbul-ankara-izmir-bursa... gibi düşünmeyin belki nüfusun yarısı bu şehirlerde yaşıyo ama diğer yarısı hala -malesef- bu kadar ileri bi hayat standardına sahip değil.
bu arada married with childrenle alakası yok bence.çünkü o dizi kesinlikle ders verme,amerikan aile yapısını temsil etme,...vb. şeyleri üstlenmiyor. sadece insanları eğlendirme amaçlı bi dizi.
bu arada türk dizilerinin elbette amerikan dizileri kadar iyi olması düşünülemez.bunu amerika sempatisi gibi saçma bi nedene bağlamayın. binlerce kanala sahipler ve sinema televizyon gibi konularda şu an ellerine hiçbir ülke su dökemiyor.
fakat türk dizileri git gide düzeliyor, hatta belli bi kaliteye ulaşmış durumda şimdiden. türk sineması da aynen diziler gibi ileri gidiyo.o eski fakir ama gururlu tipi ya da köydeki ihtiras rüzgarları artık konu alınmıyor.
uzun lafın kısası türk dizilerinin şu an biraz da olsa başka dizilerden ilham alması lazım.ama bunu sömürme şeklinde "kolay para"yı amaçlayarak yaptıklarında çok itici oluyor.(ör: aslı&kerem=dharma&greg'in kopyası)[hline][i]
tıklayana sakız alcam:sakız
boşuna kasma:"viande ne yaa?"
tıklamıyana sakız almicam:more sakız
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 23 Ocak 2003 09:10 tarihinde demiş ki:
ghaldszar'a katılıyorum ama ayrıca şunu da söylüycem.

şu şunun kopyası, şu şunun aynısı gibi yaklaşıyorsunuz çoğu olaya. Esinlendikleri doğru. Ama Dadı gibi, yabancı versionunun tıpatıp aynı senaryosuna uyan bir dizi bile, o dizi aynı dizi yapmaz. Kötü bir dizi de yapamaz. Farklı insanlar, farklı bir lisan, olayın hepsini bambaşka durumlara sokar.

Starcraft'a da kopya oyun muamelesi yapılıyor bu forumlarda. Alien ve Predator'den, Warhammer'dan esinlendikleri doğru. Ama hangi sanatçı birbaşkasından esinlenmemiştir ki? Salvador Dali bile kesinlikle birilerinden esinlenmiştir.

Ya da Black & White denilen, birçok oyun dergisinin yere göre sığdıramadığı "orjinal" oyuna bakalım. Oyun Settlers, Dungeon Keeper, Creatures gibi birçok oyunun fikirlerini çalmış. Oysa oyun çok beğenildi.

Demek istediğim şu: Önyargılı davranmayın. Bir çok olaydan esinlenilmiş, birçok fikir çalınmış olabilir, ama bu asla o şeyin kötü olduğunu göstermez
------------------------------------------------------------

Kopya vs. bu önemli değildir. Neden birşeyin güzel olması için orjinal olması gerekir. Bence bir çok kopya gerçeğinden daha güzel. Çocuklar Duymasını gördükçe izlerim ama genelde daha güzel bir dizi bulunmamasından. Bu kendi kanaatim ama vaaz vermeye başladıkları zaman ya tuvalete gidiyorum yada kanalı değiştiriyorum. Ben hala o tekrarlanan esprilere gülebiliyorum. O elemanın çaylar diyişini kasede kaydedip tekrar tekrar dinleyesim geliyor. Ben birşeyi başkalarının değil kendi görüşümle eleştirmeyi severim. MwC çok güzel bir dizi ama niye o yokken Çocuklar Duymasını izlemiyeyimki? Ayrılsakda Beraberiz'i çok devam ettirdiler vede inanılmaz derecede baydı. En güzel dizi İkinci bahardır.[hline]Geri döndüm...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...