Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tam sacmaladilar artik !!

unity100

Öne çıkan mesajlar

said:
Erutan, 29 June 2003 12:13 tarihinde demiş ki:
walla bence harika olur (mp3 ler değil) oyunları hep orjinal almak zorunda kalırız ve buda Türkiyeye daha değişik orj oyunların gelmesını sağlar Haksızmıyım

nesi harika olur anlamadım.
orjinal alabilecek gücü olanlar zaten şimdi de orjinal alıyor.
3 milyona oyun alabilen gençlerin 150 milyona orjinal oyun getirtçeklerine inanıyor musun?[hline]All right, you egg-suckin' piece of gutter trash! You always did like pushin' around people smaller than you! Well I'm smaller! Try pushin' me!
Wolverine, To Sabretooth
Sosyal ağlarda paylaş

said:
wanderer1985, 29 June 2003 13:13 tarihinde demiş ki:
tekelcilikten ayiracaklardi bi ara.
olmamisti ama sanirim.
keske ayirsalar...[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning

O karar zaten alındı. Mahkeme kararına göre 15 sene içinde MS diye bir firma kalmayacak. Bölünecek. Bill Gates ise "Ben zaten 15 sene sonra firmayı kapatıcağım için bölmeyi düşünmüyorum" diyor.

Kopyalamaya karşı koyma konusuna gelince de bence sadece belirli, firmalar için gerekli, pazarlama stratejilerine yardımcı olacak bilgileri almak için bu tarz girişimlerde bulunacak. Tabii ki firmalar bu tip cihazları kullanmak zorunda da bırakılacak. Ama ev kullanıcılarının bunu kıracağını zaten biliyor ve umursamıyor. Sadece dünyaya ben diğer üretici firmaların da arkasındayım imajı veriyor. Yoksa ev kullanıcıları yine de kopya kullanacaklar bunu zaten B. Gates biliyor. Bu noktaya gelmesinin en büyük nedeni ise kopyalamaya verdiği izin olduğunu da biliyor. Kesinlikle kopyalamaya karşı savaş açmaz sadece öyle görünür. Gerçekte bilmek isteseler bizi bulmak çok mu zor olurdu sanıyorsunuz?
Linux' a gelince hala hardware desteğinde eksikleri var. Daha çok yol katetmesi lazım. Aslında bana göre çözüm IBM de ama bu saatten sonra IBM' nin kamu kuruluşu mantığı ve hızıyla yaptığı stratejiler bir boka yaramaz.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 29 June 2003 12:46 tarihinde demiş ki:
bunun da otesinde baska bir etik sorun ortaya cikiyor. devletler sirketlerin cikarlarini korumak icin var olmaz. devletler insanlarin ihtiyaclarini karsilamak icin var olur. eger sirketlerin icinde de insanlar var denirse dahi, bir ulkenin icerisindeki hicbir insanin o ulke icerisindeki diger insanlarin anayasal hurriyet ve serbestilerini kendi maddi veya manevi cikari icin engellemeye hakki olamaz. o iki is yapar gorunup oy almak isteyen mal senatorun hazirladiklari bu tasari aslinda abd anayasasinin ilk maddesi olan 1. maddeye aykiri geliyor. anlasilan orada da temsilci konumunda bulunan adamlar cahil, ve aynen bizdeki gibi parayi elde tutan bazi ogelerin yapmalari istedikleri seyi robot gibi yapiyorlar.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com

abd devleti gücü, türkiye devleti ise parayı düşünüyor.
sonuçta iki devletten de bize yarar yok. Kitapçıklı Oem Cd çıkartalım, ucuz olsun, kargo masrafı ucuz olsun, korsan cd'lerden uzaklaşsınlar diyen yok. Varsa yoksa bizi kazıklamak...[hline]All right, you egg-suckin' piece of gutter trash! You always did like pushin' around people smaller than you! Well I'm smaller! Try pushin' me!
Wolverine, To Sabretooth
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 29 June 2003 16:52 tarihinde demiş ki:
ben ms in palladium adinin yerine windows adini kullanmaya karar verdigini duydum

windowsun bir sonraki versiyonu windows gator olursa şaşırmayacağım.[hline]All right, you egg-suckin' piece of gutter trash! You always did like pushin' around people smaller than you! Well I'm smaller! Try pushin' me!
Wolverine, To Sabretooth
Sosyal ağlarda paylaş

yahu anlatamiyorum galiba, chipin icinde mimarisine entegre olacak nasi kirican cipi acip icinde 5-10 atom boyutunda islemler yapip mimarisi mi degisicek ? adamlar aleti direkt kullanici ile bilgisayar arasina koyuyor. sen bir sey yapmak istedigin zaman komut once merede gidiyor alet islemciyi kulllanip bakiyor musade etmeli mi etmemeli mi, ona gore calisiyor ya da calismiyor program.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

Anlıyorum, hardware ile desteklenen bir güvenlik sistemi düşünüyorlar, ancak hackerlık da meslek haline gelmiş dünyada. Özellikle uzakdoğuda. Ben pek bilgi sahibi olmadığım için bilemiyorum, ancak playstation'a chip takmak mantığına benzer şekilde hardware destekli bir yöntem bulunabilir. Sadece tahminimi söylüyorum. E zor tabi, ancak imkansız değil.[hline]
Yallah Şofer Yallah, Ne bekliysen?
Sosyal ağlarda paylaş

bide şöyle düşünün 2 tane işlemci firması var biri intel diğeri amd [gerçi ikiside listeye girmişte] ben gider bu platforma geçmemiş ürünü alırım yani? dediğinz gibi gider tayvan malı ürün alırızki kesinlikle kırılacağından eminim, adamlar xbox a ekran kartı falan bağlıyolar ms bi s2m yapamıyoda yani?[hline]hiroshima 44, cernobil 86, windows 95
Sosyal ağlarda paylaş

Hic korkum yok bu konuda istedikleri boklari yapmaya calissinlar yinede bi halt basaramiycaklar,yabanci forumlarda tanidigim ünlü birinin bi sözü var "If they try to search and put the illegal software users in jail, then they will have to put whole the planet in to jail..."...Bu böyledir ve kimseninde onlarin maymunu olmaya niyeti yok...Bu isin hackerligindan tutun chip modifikasyonuna ordan tutun bu isten kar cikarmak icin dogucak yeni firmalara kadar bircok engel cikar karsilarina, noldu MS SQL serverlarinaa gectigimiz aylarda hepiniz hatirlarsiniz, hani cok güvenli gecilmez muhtesemdi hepsi, hackerlar bi gecede internetin icine etti bütün sql serverlari göctü,bicok siteye giremedik ve internet inanilmaz yavasladi, insanlar bunlari progpaganda eder bu is yatar ben size söyliim, windows xp nin activation key geyigi icin bile millet ayaga kalkti sen nasil benim bilgisayarimin hardware configürasyonunu ve cdkeyimi benden izinsiz kendi serverlarina aktarabilirsin diye, binlerce davayla ugrasti ms...Noldu onuda kirdilar, harware ciksa nolcak siz saniyomusunuz ki hardwarein icindeki chiplere modifikasyon yapmak zorunda kalcaz biraz düsünün bikac firlama cikicak ve bi program yazicak programin mantigida, kullandiginiz programi kontrol eden chipin yanlis kontrol yapmasini sagliycak, nasil mi? Yani yazilcak program bilgisayarinizdaki illegal programi kontrol chipine lisansli orjinal programmis gibi taniticak, görün bakin böyle olucak, kiminiz diycek seri numarasi kontrolü falan olcak otomatik olarak 2 tane ayni seri numarasi olursa nocak? O zaman MS sicicak iste...Biraz düsünün cevabi sizde cok rahat bulucaksiniz ha bisey daha eger seri numarasi kontrolüyle ayakta tutmaya caliscaklarsa bu isi seri numaralarinin kontrol edildigi server hacklenirse o zaman boku yerler, bu dünyada imkansiz bisey yok, ms ne kadar korursa korusun, ilk atak her zaman hackerlarda cünkü ms nerden saldiriya ugriycagini hicbir zaman bilemez - sekil 1a SQL serverlarina saldiri...

Long horn p2p a en büyük darbe olcaksa kimse longhorn kullanmaz olur biter, zaten xp bana cok cok yetiyo bilgisayarimin kaynaklarini sonuna kadar sömürcek yeni jenerasyon sacma bi isletim sistemine hic ihtiyacim yok, napcaklar zorla herkese longhorn mu kullandircaklar...Hikaye bunlar, bununla hayatta savasamazlar.2-3 yil öncesine kadar crackli oyunlari patchleyemiyoduk ve bu sayede onlarda bizi cikardigi patchlerle geride birakmaya calisiyodu, simdi noldu patchin bile cracki var artik hatta yeni bazi crakckler orjinal exeyi degistirmeden bile calistiriyo...XP nin SP1 paketi geyigini hepiniz hatirlarsiniz, o noldu? SP1 paketini cikarmalarindan 1 hafta sonra ben SP1 integrated Windows XP yi internetten indirdim ve itinayla yükledim...

Ortalik ayaga kalkar böyle bisey olursa ben size söyliim, gecen sene MS in yaptigi fitikliklar yüzünden bütün alman resmi daireleri MS isletim sistemlerini birakip tamamen linux tabanli isletim sistemine gectiler, cünkü MS unity100 ünde dedigi gibi bizi donumuza kadar gözetliyo, e noldu ms'e, büyük bi kazik girdi neden mi, almanyada 32milyon internet kullanicisi ve bunun yaninda resmi dairelerde de sayisi oldukca yüksek internete bagli makinalar var...Almanya da bile sirf amerikaya olan killik yüzünden insanlar p2p dan dl ediyolar oyunlarini ve softwarelarini, türkiye basindan beri MS icin cok büyük bi pazar degildi ama almanya amerikadan sonra MS icin en büyük pazar ve bu pazarda amerikan firmalari kaybetmek üzereler, C&C Generals bile yasaklandi almanyada full amerikan propagandasi diye, tamam cok güzel oyundu harikaydi ama Bush'un yüzüyle acilisa gecen demo bile yetti millete burda,adamlar EA gibi bir sirket kurdu ve bu sirket icin hizla eleman aliyo ve avrupanin en ünlü bilgisayar mühendisliginden cikan (Karlsruhe üniversitesi) gencleri tesfik etmek icin burdaki trenlerin bile üstünde CDV sirketinin reklamlari var, senede belki 15-20 oyun cikariyolar "divine divinity-blitzkrieg vs vs" yani benim burda almanya yi anlatmamin nedeni MS ten kopmalara bir örnek göstermekti size ve bu kopmalar büyük hizla devam edicek taa ki MS böyle sacma bisey yapana kadar, o zaman ipler kopar iste,kaciniz artik avrupa yapimi oyunlar oynadiginizin farkinda, morrowind,gothic 2,divine divinity, yakinda gelicek olan muhtesem grafikli pirates 2 vs vs...

Cok uzattim konu disinada biraz uctum ama olcaklar bunlar, ama olay tek türkiyede bitmez bu amerikan kontrolü altinda olma olayi bitek sizin degil avrupaninda canini cok sikmis ve bezdirmis durumda ve kolay kolay gözyumcak degiller artik, almanyada bile kac kiside orjinal windows xp var sizce...Ya fransada?Ya avusturya ve ya isvicre de?Bitek sirketlere sattiklari mi degerli onlar icin? O zaman amerika icinde satip kendi yaglarinda pismeye baslarlar böyle bisey yaparlarsa...Dünya delirdi artik bu tekelcilikten dikkatinizi cekerim...Buna kolay izin vermezler ve bu projeyi hayata gecirmek icin bile binlerce davaya karsi savasmak zorunda kalicaklar[hline][b]Dont make me more aggressive than devil
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman size şunu yazayım PC World'den:

Copyright, ingilizce "copy" ve "right" kelimelerinin birleşimi ile oluşmuş olup, "kopyalama hakkı" anlamındadır. Çıkış noktası, bilim adamları ve sanatçıların çalışmaları, yazıları veya sanat eserlerini korumak ve korumaya teşvik etmek olan copyright'ta, esas olan kullanılan bilgi ne olursa olsun, üreticiyi korumaktır. Bu kavram bilgisayar dünyasında özellikle yazılımların korunmasında öne çıkıyor. Belirli bir yazılımcı veya kuruluş tarafından geliştirilen bir yazılım, copyright lisansı altında ise, geliştiricinin hakları korunuyor demektir ve ancak bu kişi ya da kuruluşun izni ile çoğaltılabilir, satılabilir veya değiştirilebilir.

Tümüyle geliştiricinin korunmasını hedef alan copyright, tüketicileri -yani biz kullanıcıları- düşünüyor denemez. Endüstriyel güçte yazılımların geliştirilmesi ile birlikte, copyright artı sadece geliştirici kişi ya da firmayı koruyan bir önlem olmakla kalmayıp, tüketicilerin belini büken bir hal aldı. Çıkış noktası geçerli olmakla beraber, bu haliyle yazılım korsanlığını da -yani copyright lisansı altndaki yazılımların yasadışı kullanımını da- provoke eder oldu.

Artık copyrightın karşısında, tohumları 1991 yılında, 21 yaşında bir üniversite öğrencisi iken Linux işletim sistemini geliştiren ve bu işletim sistemini kaynak kodları ile birlikte herkese açan Linus Torwalds tarafından atılan ve aslında çok daha sonra adı konan copyleft var. Copyleft aslında GNU lisansının diğer adı fakat tanmlamaya çalışmadan önce yazılımlar hakkında biraz bilgi vermek gerek.

Bilgisayarların görünmeyen yüzü olarak niteleyebileceğimiz yazılımlar, bilgisayar sistemlerinin donanım bileşenlerine ne yapacağını söyleyen talimat grupları; kodlardır. Yazılım geliştiriciler programlama dilini bilen herkesin anlayabileceği şekilde kodlar yazarlar (kaynak kodlar). Bu kodlar, derlenerek makine diline çevrilirler (binary = "1" ve "0"lar). Derlemeden sonra elde edilen kodlar, artık bu programı geliştirenler tarafından dahi anlanamaz hale gelirler. Bu noktadan sonra bu programlar piyasaya sürülebilir, dağıtılabilir veya satılabilir. Burada önemli olan bir nokta da programın artık ilk haline asla döndürülemeyecek olmasıdır; yani derleme işleminin geri dönüşü yoktur. Siz sonradan programı satın alıp, kodları üzerinde ne kadar oynama yapsanız, derleme öncesi haline geri döndüremezsiniz.

Copyleftte ise durum oldukça farklıdır; copyleft lisansı altındaki bir yazılımın kaynak kodu ile birlikte dağıtılması veya satılması söz konusudur. Copyleft, GNU ile aynı anlama sahiptir. Copyright, programın geliştiricisini korurken, copyleft, programın kendisini korur, yani özgür kılar.

Copyright lisansıyla korunan yazılım için, yazılım değiştirme, yeni sürümler hazırlama, hakları sadece geliştiriciye aitken, copyleft lisansında bu haklar programa sahip herkesin hakkı olmaktadır. Copyright vs. Copyleft kavramsal karşıtlığı ise, çoğu yerde karşımıza Microsoft vs Linux rekabeti olarak çıkmaktadır.

Ali İhsan FURAT [email protected]

Bu mudur, bence budur....[hline]Silthanas, 24 June 2003 13:16 tarihinde demiş ki:
En iyisi tuzla'da... Ben zamaninda orada yapmi$tim..yeterince uzundu =)

A Ferrari is a dream, two Ferraris are paradise while three Ferraris are just too good to be true ;)
Sosyal ağlarda paylaş

amerikada bu sekilde cipsiz olup internette gezerken yazilim legal diye ident gondermeyen kisilerin kanunla suclu duruma dusurulmesi olasiligi var. eger bunca bilgisayar firmasi oturup bunu yayginlastirirsa lobi yapip avrupaya cine de kabul ettirebilirler ve kazanmis olurlar. bastan hareket etmek lazim bu sacmaliga katilan firmalari sikistirmak gerek.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

Ama şimdi artık Linux' uın da önüne geçilebilecek durumlar oluşmaya başladı. Bu güne kadar serbestçe büyüyen Linux mahkemelik duruma geldi. Direk olarak ilk yapan kişiye karşı bir mahkeme sanıyorum ki mümkün değil fakat kullanan ve sağıtan firmalar için tehlike arz etmeye başladı. Söz gelimi şu anda IBM mahkemelik durumda. Duyduğum kadarıyla Linux işletim sistemi içinde Unix işletim sisteminin bir şirkete copyright kodlarını taşıyormuş. Bu da Linux' a zarar verecektir. Zaten bu da bir başlangıçtır. Çünkü büyük firmalar ya bu işletim sisteminden yana ya da karşısında olacaklarıdr. Bu da bir savaştır. Bu savaşın çıkması için de artık zaman gelmiştir. BU hızla büyüme piyasayı bir çok firmaya zarar verecek duruma getirmiştir. Tabii ki hiçbir firma da pazar payına zarar verilmesini istemez.
Öbür taraftan üreticilerin kendilerini copyrightlarla koruması ve lisans için astronomik rakamlar istemesi normaldir. Sonuç olarak isteyen istediği ürüne istediği fiyatı biçebilir. Ama biçtiği fiyatın piyasa fiyatı olması gerekmez. Sonuçta eğer fiyat yüksekse o zman insanlar bu ürünü almak istemeyeceklerdir. Şu anda MS' in durumu bir anlamda tekel. Karşısında durabilecek bir işletim sistemi yok. Her ne kadar linux dense de şu anda hala alması gereken bayağı bir yol var linux' un. Ama tabii ki de büyük bir tehlikedir. En başta da MS için. Eğer linux belirli engelleri aşabilirse işletim sistemi piyasasında çok ciddi değişiklikler olacağı kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

hersey bir yere kadar. herif goz gore gore tekel yapip big brother muhabbetini hayata geciriyor. insanlarda ise "yok canim o kadar da olmaz abartiyorsunuz" ve "serbest piyasa kosullari" gibi dusuncelerle atil bir sekilde izliyorlar.

ama eger linuxa bir hede olursa, pek kuvvetli bir sekilde olusmus olan open source community 1 seneye birakmaz tamamen otantik yeni bir isletim sistemini koyuverir ortaya. o zaman "fevkalade hakli" lisans sahiplerine lisanslari uygun bir yerlerinde degerlendirmekten baska bir laf dusmez. firmalar da metallica ya benzemeye basladi. tuketiciye zararli kurumlar haline geliyorlar.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 30 June 2003 23:45 tarihinde demiş ki:
ama eger linuxa bir hede olursa, pek kuvvetli bir sekilde olusmus olan open source community 1 seneye birakmaz tamamen otantik yeni bir isletim sistemini koyuverir ortaya.

Linux' a da o kadar kolay bir şey olmaz ama bayağı bir zorlanacağı ama zorlayacağı da kesin. Sonunda atlatabilir diye düşünüyorum ama tabii tersi de olabilir. Fakat olur da Linux giderse senin dediğin bir sene içersindeki işletim sistemi fikri sadece senin hayalin olarak kalır. Bırak bir sene de işletim sistemi hazırlamayı bu kadar senedir o güçlü dediğin commuinity daha linux' u tam anlamıyla şekle sokamadı. Sonuçta microsoft işletim sistemleri de 1 senede yaratılmadı. Eğer öyle 1 senede devrilebilecek olsaydı çoktan devirirlerdi microsoftu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...