Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Matrix 'i anlayanlar Kurulu [fan thread]

Nebuch

Öne çıkan mesajlar

• 2 yıl sonra ...
Bu güzel topiği upladığım için kızmazsınız umarım.

Aklıma şu soru takıldı.
Morpheus, Neo'yu nasıl da tam Agent'ler aramaya başladığında devreye girdi?
Eğer Morpheus devreye girmeseydi Neo'ya ne olurdu?
Eüer Neo'yu kurtaran Morpheus ve Trinity olmasa (biri eğitmen diğeri sevgili), bir başkası olsa, Neo gene The One olur muydu?
Sosyal ağlarda paylaş

son sorudan başlayayım.
eğer neo'yu morpheus ve trinity kurtarmasadı neo the one olamazdı. ancak şurada atladığın bişi var.

The One olmak onun kaderinde var. ve onun morpheus ve trinity tarafından bulunup kurtarılması ise bu yazgının bir olağan sonucu. bunlar olmak zorundaydı.

neo doğduğunda bu zaten ona yazılmış bir şeydi. yani kader. insanlar kaderlerini yaşarlar. sadece bunu yaşarken ulaşacakları son noktaya giderken, çeşitli seçimler yaparak, hayatta düz bir çizgi halinde ilerlemek yerine kavisler yaparak ilerlerler.

bu son nokta onlar için biçilmiş karardır. bu kişiler ise kararlarını ve bu karara giden yola yaptıkları seçimleri anlamakla yükümküdürler. bu da yaşamın kendisini oluşturur.

ilk sorular ise: morpheus, ajanlar neoyu aramaya başladıı anda neoyu kurtarmadı. bizimkilerin matrix giriş amaçları belli: chosen one...

ajanlar ise, morpheusun kimi aradığını bulmakla görevli. morpheusun (daha dorusu trinitynin) neo ile iletişime geçmesi üzerine neoyu buldular.

diğer soru ise, eğer morpheus devreye girmeseydi neoya ne olurdu: hiç birşey olmazdı, daha dorusu öyle birşey olamaz. çünkü bu seçilmiş olanın yazılmış kaderinin zamanı gelen zorunlu olay döngüsü. yani morpheus neoyu tam da o zmanda bulacaktı (kadere göre) ve ajanlar da tam da o sırada neoyu takib edeceklerdi..

ajanların yetkisi ve görevleri mimar tarafından veriliyor. mimar bu kader döngüsünü bilen kişi olduğu için, dışarıdan matrixe yapılan girişlerin tamamınına rkasında seçilmiş kişiyi arama isteği olduğunu biliyor. bu sebepten ötürüde, dışarıdan matrixe girip de içeride bağlantı kurulan herkesi yok etme görevi mimar tarafından ajanlara verilmiş durumda.

mimar ajanların bu kaderi durdurmaya engel olamayacığını zaten onların, seçilmiş kişinin kaderinde sadece yavaşlatıcı ve deneyim kazandırıcı piyonlar olduğunu "1" ve "0" kadar iyi biliyor.

velhasıl, böyle olmasaydı diye birşey seçilmiş kişinin kaderinde yok.

diğer tarafından, onca araştırmama rağmen, neonun gerçek dünyadaki gücünün neye bağlandığına dair mantıklı ve doyurucu bi açıklama buylamadım :(

adam matrix içindeki seçilmişi ama ayrıca gerçek dünya için de bir mesih.. bunun mantıklı açıklamasını yapamıorum :(

bak okadar şey biliom bi bunu bilmiom. bilen biri de bana bu konuda yardımcı olabilirmi ? * mucuk *
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
Dragonmax said:

diğer tarafından, onca araştırmama rağmen, neonun gerçek dünyadaki gücünün neye bağlandığına dair mantıklı ve doyurucu bi açıklama buylamadım :(

adam matrix içindeki seçilmişi ama ayrıca gerçek dünya için de bir mesih.. bunun mantıklı açıklamasını yapamıorum :(

Zaten filmde gerçek dünya hiç gösterilmiyo. İlk filmde Neo nun kurtulmaya çalıştığı yer de matrix. Matrix içinde matrixler var yani. Neo başından beri sadece bir program tıpkı filmdeki herşey gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
valla ben de geçen gün onu düşünüyordum.
what is the matrix diye diye matrix çıkmadan beynimizi kemirdiler.
ama 3 film + animatrix sonunda "neymiş yav bu matriks hala anlamadım" sonucuna vardım.

terminator'ün gelişmişi bir skynet yaratıp bilim kurgu filmi mi yapmak istemişler,
yoksa teknoloji üstünden fantazi kurgu mu yapmak istemişler.
matrix bir bilgisayar programı mı, yoksa matrixin dışı mı bilgisayar programı?
ilahi güçleri mi anlatmak istemişler, yoksa teknolojinin gelişmesi üzerine fobi mi yaratmak istemişler.
karar veremedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 2 yıl sonra ...
  • 4 ay sonra ...
berk444 said:

Dragonmax said:

Zaten filmde gerçek dünya hiç gösterilmiyo. İlk filmde Neo nun kurtulmaya çalıştığı yer de matrix. Matrix içinde matrixler var yani. Neo başından beri sadece bir program tıpkı filmdeki herşey gibi.

Cok değişik bi yaklaşım.. böyle düşünmemiştim .. ilginç.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...