Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Adolf Hitler-istila...Nasıl Başladı,Nasıl Bitti?

Halfmumi

Öne çıkan mesajlar

Hürriyet gazetesini karalamak mı oluyor bu yaptığın neyse umrumda değil Oktay Ekşi'den başkasını okumam onunda 10 sölediğinin sadece 1'i doğru gelir.
O zaman istediğini söyle Hürriyet gazetesine :)[signature][hline]Uçurtmalar rüzgar gücü ile değil o güce karşı koydukları için yükselirler.

W. Churchill...
Sosyal ağlarda paylaş

• 8 ay sonra ...
1 yanlış diğer bir yanlışı doğru yapmaz.

Hitler aşağılık bir insandı. Bunun ötesi yok. Sadece sağa sola savaş açan biri değil savaştan öte aklın hayalin alamayacağı katliamları gerçekleştiren sapkın bir ideolojiye sahip birisiydi. Nerdeyse kendi milletini yokoluşun eşiğine getirdi. Nerdeyse bazı milletleri tamamiyle ortadan kaldıracaktı.

Bu gerçek;
2. dünya savaşı sırasında başka trajediler de yaşanmıştır. Müttefiklerin savaş sırasında yaptıkları, iki taraftan da ölen siviller, askerler, Amerika'nın atom bombası atması .. hiçbirşey Hitler'in aşağılık bir insan olduğu gerçeğini değiştiremez.

Liderlik konusunda bazı yeteneklerinin olması onu dahi falan kılmıyor, hele sempatik hiç yapmıyor. Bu söylemler Avrupa'nın iyice birleşmesi, kötü günlerin unutulması için bu günlerde bilerek ortaya atılan söylemler. Bir şekilde savaşın son kırıntıları da silinmek isteniyor. Almanların, naziler yüzünden kendilerini kötülemesinin önüne geçilmesi isteniyor. (Evet bugün hala 2. dünya savaşı yüzünden suçluluk duyan Almanlar var.)

Amerika, İsrail bugün dünyanın baş belasıdır. Dünyaya büyük zararlar vermişlerdir ve vermeye devam ediyorlar. Konu bu değil ki; Konu Hitler'in nasıl bir insan olduğu....

Bir düşünün eğer savaşı Almanlar kazansaydı, bugün Avrupa milletlerinin ve dünyanın geri kalanının başına ne gelecekti? Bu soruya cevap verin , sonra Hitler hakkında olumlu şeyler yazarsınız. Ne kadar iyi bir ressam olduğundan, kurt köpeklerini ne kadar çok sevdiğinden, kuşların şakımasını dinleyen içli bir insan olduğundan ve askeri bir deha(!) olduğundan falan o zaman bahsedersiniz.

Liderlik ve insanlık konusunda bir Atatürk'e bakıyorum bir de bu aşağılık insana. Ve insanların tuhaf düşüncelerini aklım almıyor :(

Amerika'nın sivillerin üzerine attığı 2 atom bombasını dünyanın gelmiş geçmiş en büyük insanlık suçu olarak görüyorum. Bir savaşta askerlerin ölmesi farklı bir şeydir, ölümün her türlüsü bir trajedidir ama savaşta sivillerin ölmesi daha büyük bir trajedidir.

Fakat insanlık tarihi boyunca yapılan başka yanlışlar, yaşanan dramlar... Hitler'i iyi bir insan yapmaya yeter mi?
Sosyal ağlarda paylaş

yetmez
böyle bir denklik de olamaz zaten[signature][hline].:. He who fights with monsters should look to himself does not become a monster...When you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you .:.
- Friedrich Nietzsche

[Bu mesaj BlackRose tarafından 17 Ekim 2004 23:48 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
driftintosin, 17 Ekim 2004 23:54 tarihinde demiş ki:
yaptığı bütün serefsizliklere karşın hitlere karşı sempati duymamak elde deil bence..
adam ta işin başında bi hedef belirlio ve o hedefe ulşaşmak için ölümü bile göze alıo . yani bi insan ancak o kadar kararlı ve azimli olabilir . amacını bi an yoksayarsak durum böle ..

Tarihte Hitler'den daha kararlı, azimli, daha zeki, daha başarılı bir insan yok mudur yani? Hani deseniz ki bu konularda tek ve en iyisi eyvallah ama öyle değil. Hitlere gelinceye kadar daha binlerce insan vardır saydığınız özelliklere sahip olan. Neymiş bir hedef belirlemişmiş, ölümü göze almışmış falan. Hangi ölümü göze aldıysa. Sanki cephede en önde savaştı.

Ben yönteme ve niyete bakarım. Hitler hakkında da Hitler'i destekleyenler hakkında da hiç iyi duygular beslemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 8 ay sonra ...
said:
DoGMeaT, 01 Ocak 2004 20:09 tarihinde demiş ki:
adolf memur bir ailenin çocuğu,fakirlik o,şu,bu derken siyasi fikirleri çok genç yaşta öne çıkıyor,gençlik gruplarına katılıyor(bizdeki ülkü ocakları gibi)hırsı ve konuşma,kendini dinletme becerisi ile kısa sürede önce çıkıor en sonunda kendi siyasi partisine başkanlık etmeye başlıyor,siyasi görüşü büyük almanyayı kurmak ve alman milletlerini(avusturya,isviçre fln fln)birleştirmek.ilk 1930'larda seçimlere büyük hırsla giriyor ve....rezil oluyor,hapise giriyor fln fln,ama düşünceleri halk arasında hızla yayılıyor,1.dnya savaşındaki yenilgi ve yenilgiyi izleyen eziklik duygusu ve küçümseme alman milletinin canını sıkıyor,tek bir görev altında birleşmek ve güçlerini kanıtlmak cazip geliyor,bu yüzden önce yadırgadıkları hitlere yaklaşıyorlarhitler şansöl olunca almanya baştan kuruluyor ve kısa sürede endüstrisi katlanarak büyüyor,1936'da versailes anlaşmasını bozarak alman ordusuna getirilen kısıtlamalar çiğneniyor,almanya 1. dünyasavaşından aldığı derslerle eski savaş taktiklerinden kurtuluyor ve ordusunu güçlendiriyoribunda adolf'un 1.dünya savaşında görev yapmasının ve savaşın tadını bilmesinin payı büyük.1938'de çekoslavakyayı sscb ile BİRLİKTE yıkıp paylaşıyotlar aynısı 1939'da polonyadada oluyor,ama bu sefer batılı müttefikler seslerini çıkarıp almanyaya savaş açıyorlar,ama almanyanın yeni savaş taktikleri ile fransa haftalar içinde düşüyor,avruğa ele geçirilince her şey kolaylaşıyor zaten,hızlı gelişmelerden cesaretlenmiş alman ırkı çoğu fedakarlıkla yükseltiyor ülkelerini

eh kısaca yaazdım işte ama olmadı pek.kısaca v-cevaplanacak sorların varsa yardımcı olmaya çalışırım[hline]tık!
benim hala umudum var.

Arkadas gercekten güzel yazmışsın ama bi yanlısın var o da: Almanya-S.S.C.B'nin paylastıkları ülke Polanya'idi.Çekostavakya degil.Hitler onu zaten Polonya'yı işgal etmeden önce Çekostavakya'yı coktan işgal etmişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi tüm konuyu okumadim tartişmalar olmuştur ama up'lanan mesaji ve dogmeat'in görüşlerini okudum..

ilk olarak Almanya'nin yahudilere gıcık kapmasının sebebi almanya'nın tüm ekonomik gücünün yahudilerde olması, onlar refah içinde yaşarlarken gerçek almanların sürünmesidir. (bkz: 1 ekmek = 5.000.000 mark) Hitlerin zaten asıl başa geliş sebebi bunun üzerine yaptığı propoganlarla oluyor. Alman halkını yahudilere karşı kışkırtıyor. Halkı kendi çevresinde topluyor ve seçimlere katılıyor. (Bu arada hitler aslında ressam, ama başvurduğu okulda hitler'i yeterli bulmuyorlar.. Bi bulsalarmış :P)

ilk seçimlerde yeterli oyu alamıyor ve hükümeti ele geçirmek için darbe girişiminde bulunuyor fakat bunu güvendiği bir general düdüklüyor.. Yalan oluyor hapse atılıyor. (bkz: Kavgam)
Sonraki seçimlerden baya oy alıyor ama tek başına lider olamadığından meclisi terkediyor.. Hükümet dağılıyor tekrar seçim başlıyor, tekrar tam üstünlüğü alamıyor.. Alana kadar hükümetten çekilip dağılmasını sağlayıp daha çok yandaş çekiyor ve sonunda tüm hükümeti Naziler yönetmeye başlıyor. ilk yaptığı şey ekonomiyi düzeltmek oluyor, öküz gibi silah kasıp büyük almanya emelini gerçekleştirmek için uğraşıyor. Yahudileri 1. düşmanı olarak görüyor. Hepsini sabun yapıyor... Daha sonra Avusturya Polonya Çekoslavakya isviçre falan ele geçiriyor hemde oldukça kolay bir şekilde. Fransa'yi tehdit ediyor, silahlarını bırak yoksa taş taş üstünde kalmaz diye.. Manyak Fransa tek el ateş bile etmeden teslim oluyor. Burdan ingiltere'ye saldırıyor, ama ada olduğu için uçaklar ve gemiler kullanmak zorunda olduğundan ve almanya'nin en iyi askeri gücü tartışmasız kara gücü olduğundan bocalıyor.. Sonra ingiltereyle olaylar devam ederken Rusya üzerinden veya Türkiye üzerinden Petrole ulaşması gerektiğini biliyor.. (Burada neden rusya'yi seçtiği konusunda hiçbir fikrim yok şahsen ama Hitler'in, M.K. Atatürk'ün sıkı bir hayranı olması ve Türkiye'nin 1. Dünya savaşı sırasında almanya'nın yanında durmasından kaynaklanıyor olabilir.) Neyse Almanya sonuç olarak Türkiye'yi es geçiyor ve Rusya'ya tam gaz dalıyor.. Moskova yakınlarına kadar ilerliyor, hava şartlarının bozması sebebiyle ordu ayvayı yiyor ruslar almanlara ayarı veriyor.. Bir dalga başlatıyorlar ve bu dalga Almanya'nin kendi sinirlari içine kadar durmadan gidiyor. Daha sonra "kahraman" amerika da boktan bi yerde normandiya çıkartması yapıp aptalca tabiri yerindeyse hayvan gibi asker kaybına uğruyor. Rusya'dan sonra almanya'nın sınırlarının içine giriyor ama zaten almanya'yı dağıtan rusya idi. Almanya'nın neredeyse tüm güçleri bittikten sonra "kahraman" amerika almanya'ya dalıp savaş ganimeti toplamak istiyor.. ve çokta başarılı oluyor, buradan bir sürü bilim adamı yanı sıra Atom bombası projelerinin tamamını kendi alıyor.. üstüne avrupadanda savaş tazminatı ve onların "kurtarıcısı" olduğu için yüklü vergiler alıyor ve süper güç olma yolunda ilerliyor..

Hitlerin bu sırada saklandığı sığınakta intihar ettiği söyleniyor fakat hitleri asla bulamıyorlar, Hitler'in sağ kolu olan bi kumandan ve karısı ölmüş şekilde ayrıca hitler'in olduğu "tahmin" edilen kanlar bulunuyor.. Yani bana kalırsa hitler ölmedi tabi bu yazdıklarımın tamamını 5 dk içinde yazdım ve tamamen kendi bildiklerim, kendi doğrularım...[signature][hline]Meshcharakou -ElitE-
Sosyal ağlarda paylaş

mesh kendi bildiklerimi yazdım demissin yanlış anlama sataşmak gibi olmasın ama yazında bayaa bir şeyi sallamıssın. Almanların kurşun atmadan aldıkları ülke avusturya ve çekoslavakyadır. Fransada 30000 asker (şimdi dikkat ettim de bir inönü stadı dolu adama fransayı almışlar:)) kaybetmişlerdir. neyse doğru bildiklerin de var ama sana D- verdim almanya tarihi dersinden.:p
Sosyal ağlarda paylaş

Valla şöyle diyim, ben bunun dersini falan okumadım.. bildiklerim filmlerden, history channel ve discovery channel'den dir...yinede 100 üzerinden 75-80 iyidir :P

Edit: Bide sen ne olup bittiğini neyin yanlış olduğunu yazda öğrenelim.. (no offence, harbi bilmek istiyom yani :P)[signature][hline]Meshcharakou -ElitE-

[Bu mesaj MeSh tarafından 01 Temmuz 2005 23:55 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Mesh gerçekten çok güzel yazmışsın..bişi daha eklemek isterim...Bir almancı olarak :D

1.dünya savaşından sonra almanya çok ağır yaralar almıştı propoganda için bu ii bi nedendi..
Sanayileşmeyi geç bitirdiği için bir çok işsiz ve aç vardı..Onlara Askerlik mesleğini verdi..ve çok ii subaylar ortaya çıktı ...vs vs[signature][hline]I thought it would be nice to lie down and close my eyes
It never occurred to me that I am already asleep
Sosyal ağlarda paylaş

Harbi bilmek istiyorsan bence bu konuda bir sürü kitap var örnek olarak hitlerin generalları konuşuyor, eagle has landed ;) , bir generalın anıları ama başlangıç olarak ibrahim artuçun ikinci dünya savaşı kitabını tavsiye ederim. kitap akıcı ve tüm cephe savaşları, savaşan ülkeler ve bu ülkerin türkiye ile ilişkileri hakkında bayaa bilgi veriyor. bazı kısımlar yüzeysel ama bazı yerlerde de çok detaysal bilgiler veriyor. (örneğin alman parasutcu birliklerinin hollandada tramvaylara binerek nasıl köprülere ulaştıkları ve köprüleri nasıl ele geçirdikleri felan.) neyse yani forumlarda bulamayacağın bilgilere ulaşabilirsin. bu arada ben de bay bilen değilim ama belirli bir konuda bilgimi sakınmam ama bu konu çok geniş ben şimdi nesini anlatayım ki adamlar 6 sene savaşmış işte der geçerim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Mesh,

Üzgünüm ama 5 dakikada yazdıklarının içinde ciddi tarihsel hatalar var ve fazla "Alman hayranı" kokuyor. Meseleye sadece Kavgam'ı kaynak alarak girişmen ise ayrı rahatsız edici.

Tarihsel kaynakları ve daha özellikle daha tarafsız kaynakları gözden geçirmeni tavsiye ederim. Neticede bir heyecanla yazarken büyük tarihsel hatalar yapmazsın. Almanya höt dedi Fransa teslim oldu, şu şu şu ülkeleri hop alıverdi (ki İsviçre asla savaşa girmedi, klasik tarafsız ülke) gibi yanlışlarla dolu bir yaklaşım tarih değildir bence.

Niyetin iyi ama kaynakların eksik, lütfen biraz daha çok oku, daha değişik şeyler oku diyerek bitiriyorum. Tarih kafayı üşütmüş bir Avusturyalı'nın anılarından çok daha fazlasıdır çünkü.

Saygılarımla,
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kavgam'i kaynak almadim ki..sadece hapse atilinca kavgam'i yazdigini belirttim. Ayrica Fransa höt diye teslim oldu derken, 14 gün içinde çökmesiyle aynı şey yani.. isviçre olayı gaza gelmem yüzünden olmuş o bölgedekiler yaziodum aklimda haritayi canlandirip hehe..

Ayrica ; Alman yanlisi degilim. Amerika yanlisida degilim, hiç birine karşı bir sempatim yok. Ama ABD'nin yaptigi olay bana gore budur. Savaşı bitiren Rusya'dır. ABD o savaşa girmesede savaş 1945 yerine belki 1946 başlarında biterdi. Ama biterdi.

Not: Tek el ateş etmeden teslim oldu demişim fransa için evet bi direniş göstermiş bi iki yere baktımda, yani direniş o kadar kötüymüş ki teslim olsalar daha iyiymiş. aklimda teslim oldular diye kalmis.[signature][hline]Meshcharakou -ElitE-

[Bu mesaj MeSh tarafından 03 Temmuz 2005 14:44 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Yine de tavsiye edilen kaynakları oku Mesh. Orada Amerikalıların ne kadar önemli şeyler yaptıklarını da bulursun. Eğer onlar olmasaydı, Sovyetler ayakları üzerine kalkıp şahlanamazdı, adamların kamyonu yoktu, bir bakarsan kullandıkları bir çok araç (arazi aracı olsun kamyon olsun, uçaklarının bir kısmı olsun) Amerikan malıydı. Aynı şekilde, Amerika savaşın başında işe karışmasa da, Afrika'da İngilizlere giden tankların bir çoğu amerikan yapımıydı (M3 Grant/Lee, m5 Stuart ve M4 Shermanlar), Amerikalı pilotlar gidip Britanya üzerinde uçmasaydı, pilot krizinde olan İngiltere belki de hava savaşında yenilgiye gidecek bir yola sapabilirdi.

Aynı şekilde, Normandiya'dan sonra da, Almanyanın kalbine ilerleyen asıl güç Amerikalılardı. Sırf General Patton denen herif olmasaydı bile, savaş uzayabilirdi (Hatta Patton'a çılgın hücumu için izin verselerdi savaş 1944te bitebilirdi).

O bakımdan, o savaşta yer alan büyük ülkelerin herhangi biri olmasaydı tarih çok farklı olurdu. "O bir şey yapmadı, bu bir şey yapmadı" demek çok yanlış.

Not olarak, Fransa'nın liderleri de savaştı, hükümet savaş ilan etmişti zaten. Fakat, içeride askerler ve siviller bölünmüştü, hatta Almanlar geldiğinde sevinip kutlayanlar olduğu da doğrudur, fakat Fransızlar resmen savaşmışlardır, milis hareketi değildi bu. Gönülsüz bir savaş belki ama yine de savaştılar. Almanlar Maginot hattını höt deyip geçtikten sonra, zaten direneceklerin de cesareti kırılmıştı.

Hala diyorum ki, heyecanlı mesajlar atmadan önce, 2. Dünya savaşı'nı enikonu inceleyen ve nispeten tarafsız duran bir iki kitabı oku.

Saygılarımla,[signature][hline]Bir fincan kahveden daha güzel olan tek şey, ikinci fincandır." CAFEIN
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Nazi imparatorluğu 1-2-3..süper kitaplar
Hitlerin doğduğu köyden, dedsinden başlayarak reich'ın doğuşunu yükselişini ve çöküşünü anlatıyor...Gerçekten okuduğum en detaylı kitaplar...yazar William Shirer..Adam eski gezeteci zaten bazı anlaşmalarda bulunan tek amerikalı...

Amerikalı olmasına rağmen gayet objektif anlatımı var...
3 cildi yani Çöküşünü okumaya bi türlü içim el vermedi...yorum yapmayım..:D

Bide 2.Dünya Savaşı isimli 2ciltlik bi kitap var, bi türk general yazmış tam hatırlayamıyorum ismini...Daha çok askeri olaylara ve muharebelere asılmış, üstelik çok sürükleyici. Fransayı işgal edeişini bi anlatıyo bi anlatıyo..:D[signature][hline]Sul of Ragnaros
Hunter
Sul of Eclipse MBH Mrflm (Missing in Action)
----------------------------------
Donnie Darko aint MAD

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Crippmind, 02 Temmuz 2005 02:44 tarihinde demiş ki:
Harbi bilmek istiyorsan bence bu konuda bir sürü kitap var örnek ... eagle has landed ;)

öeeeeeh oldu olacak sven hassel kitaplarınıda önerseydin.
güzel kitap tabi,ama fiksyon.[signature][hline]Kapansın camiler açılsın meyhaneler
İçin dostlarım benim için
için için...
Sosyal ağlarda paylaş

:D güzel bir macera romanı filmi de varmış bunun cnbc-e de göstermişler ama izlemedim. kitabın konusu hitler mussoliniyi rehin tutulduğu bir otelden kurtardıktan sonra(ki bu olay gerçektir), neden çörçili ingiltereden kaçırmıyorum diye kurmaylarına emir verir. bir grup paraşütçü çörçilin hafta sonunu geçirmek için gittiği ufak bir ingiliz kasabasına atlar. planları çörçili kaçırıp uboot ile almanyaya getirmektir. kitabın yazarı da jack higgins herkese tavsiye ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Crippmind, Jack Higgins güzel yazsa da, zaman zaman fantazi sınırlarını zorlayan ve olaylara bağlı kalmak yerine, olmuş olaylara hayal gücünü katarak bir şeyler üreten bir yazardır. Ben de okudum, iyi güzel ama bunları "kaynak" olarak alırsan, Hitler'in Ufoları var, ayda yaşıyor diye gezmeye başlayabilirsin.

Bence bu tür romanlarla çıtır çerez okuma yapmadan önce, gerçekte neler olmuş düzgün kaynaklardan öğrenin. Sonra bu romanların kime, neye gönderme yaptığını bulun, anlayın, eminim o zaman çıtır çerezler bile daha zevkli gelecek. Yalnız, kaynaklarınızı iyi seçin, yapabildiğiniz kadar bağımsız kaynakları okuyun, kalkıp da sonra "Naziler korkunçlar, bebek katilleri!" "Hayır hayır, Adolf Hitler süper adam, herkesi tokatlamış dünyayı alacaktı ama.." gibi cümleler kurmayın.

Saygılarımla,[signature][hline]Bir fincan kahveden daha güzel olan tek şey, ikinci fincandır." CAFEIN
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Unity kardeş sen herşeye karışmak zorunda değilsin ki gene mi yeniden başlayacağız diyorsun.sen Amerika ve uşaklarının bugün neler yapacağız, nereleri karıştırıp ele geçireceğiz diye kafanı yorsan ve bunları Mr. Prezident Buşa yollasan zamanını bizlere cevap yollamakla harcasan daha iyi olur diye düşünüyorum...

[Bu mesaj urbanlost tarafından 12 Temmuz 2005 00:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Cafein sana her konuda katılıyorum. Kitabı kaynak olarak göstermemin nedeni espri olsun diye idi ve kitabın bence gerçekten güzel bir macera romanı olmasıdır. Onun dışında hitlerin ufolarının olduğuna ve ay da yaşadığına inanmıyorum.:)[signature][hline]A-------|............_____ | _____.....
C----:<ııııco==|ı..... ___(o)__/_.......
E-------|/..................../ .............

Sosyal ağlarda paylaş

ben nie paticikte bayaa aşmış bir adolf sevgisi var anlayamadım Kavgam ı da okudum ve hastalıklı düşünceleri kitaba bile yansımıs siz o kitabı okumussanız ve o hastalıklı düşünceleri anlayamıoyasız size tavsiyem 1-Köprüden aşşa atlayın 2- bir şekilde kendizi ve zekanızı geliştirin....[signature][hline]Spiker olmuş her denyo Savaşı gülerek sunmuş...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...